Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

In ce an este bine sa cumperi telefonul mobil pentru a preveni devalorizarea banilor?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 30.11.2021
Sincer sa fiu am vandut destule telefoane pe profit. Investit.
Din cauza asta cred ca am folosit cuvantul respectiv in mesaj.
Cand cumpar un telefon SH sau nou, ma uit sa fie la oferta. Dupa cum ziceam... am facut greseala sa cumpar un telefon flagship cand s-a lansat. Asa ca m-am invatat sa fiu atent cu cea ce cumpar.
Si de aici si utilizarea termenului respectiv.
Samsung, Iphone, le-am cumparat SH dar in stare foarte buna si apoi am dorit sa le vand sa cumpar alte modele, au fost vandute pe profit.

Dar subiectul a fost facut cu gandul la devalorizare. Adica sa eviti devalorizarea aia. Un telefon se lanseaza cu un pret de 8000 de lei si peste 1 an de zile mai valoreaza atat, peste 2 ani mai valoreaza atat etc...

Edited by MindArchitect, 24 February 2024 - 13:04.


#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Mai e o soluție pentru evitarea devalorizării, cumperi SH cel mai noi model. Deja îl iei cu 20-30% mai ieftin.
Dar cu grijă, că se dau multe țepe.
Mai ales cu telefoane falsificate.

Edited by Valy_User, 24 February 2024 - 13:07.


#21
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 24 februarie 2024 - 13:04, a scris:

Sincer sa fiu am vandut destule telefoane pe profit. Investit.
Din cauza asta cred ca am folosit cuvantul respectiv in mesaj.
Cand cumpar un telefon SH sau nou, ma uit sa fie la oferta. Dupa cum ziceam... am facut greseala sa cumpar un telefon flagship cand s-a lansat. Asa ca m-am invatat sa fiu atent cu cea ce cumpar.
Si de aici si utilizarea termenului respectiv.
Samsung, Iphone, le-am cumparat SH dar in stare foarte buna si apoi am dorit sa le vand sa cumpar alte modele, au fost vandute pe profit.

Dar subiectul a fost facut cu gandul la devalorizare. Adica sa eviti devalorizarea aia. Un telefon se lanseaza cu un pret de 8000 de lei si peste 1 an de zile mai valoreaza atat, peste 2 ani mai valoreaza atat etc...
asta e o chestie de conjunctura. cine ti-a vandut tie telefonul poate l-a dat mai ieftin ca l-a scapat de cateva ori, l-a scapat in wc, are zgarieturi pe care tu nu le vezi, sau pur si simplu nu-i pasa asa tare sa stoarca fiecare leut. iar tu poate ai pacalit vreun copil de vroia telefonul ala si fix culoare aia, care nici el nu a prea a fost atent la starea telefonului. si de aici ai facut tu ”profit”. dar e de ajuns sa prinzi unu cu probleme la sh si se duce toata schema, ca nu poti sa ceri garantie.

in fine, in afara de aia care le fura si care vand fakeuri sau telefoane blocate, nu am mai intalnit pe nimeni sa asocieze telefoanele cu profitul sau investitia. poate au mai fost cei care prindeau de bf ceva si le puneau pe olx. cum ai vazut, majoritatea de pe forum nu prea ii intereseaza subiectul, multi dintre noi tinem telefonul cat putem, dupa care il donam la copii sau parinti. un a52S ca al meu vad ca pe olx cer si 800 de ron, care e foarte mult, nu stiu daca un om intreg la minte ar da banii aia. multi il au pe la 600. daca as lua sh, poate un 400 ar fi maximul pe care l-as da pe un telefon de aproape 3 ani.

eu l-am luat de bf cu castile(gratis) la 1500, castile erau si ele 500-600, deci daca-l vand maine(ceea ce nu am sa fac) o sa pierd 400 de ron in 3 ani.
deci cam cea mai buna varianta e sa prinzi ceva de bf la reducere si sa vinzi dupa 2-3 ani. iphoanele foarte rar au reduceri mari, deci samsung ramane, fiindca e apreciat la noi.

Edited by bobitad, 24 February 2024 - 14:09.


#22
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
In an electoral dupa ce ai castigat mandatul.
Nici nu mai conteaza devalorizarea.

Edited by rixthina, 24 February 2024 - 15:17.


#23
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Imi cumpar ce-mi permit. Si asta inseamna ca nu neaparat ce-mi trebuie.
Si cum merg in general pe flagship-uri,le tin probabil 4-5 ani.
Nu mi-am vandut niciun telefon din cele avute pana acum. Le-am donat in familie.
D'aia nu ma intereseaza valoarea de revanzare.
Pana la urma cred ca vorbim de devalorizarea produsului nu a banilor(stagflatie) in discutia care face obiectul topicului.

Edited by Bebeluka, 24 February 2024 - 15:37.


#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajValy_User, pe 24 februarie 2024 - 12:23, a scris:

Așa pierzi cel mai mult la el.
Cel mai mult se devalorizează în primul an, după mai puțin.
Fraierul ăla, de fapt a ieșit mai în avantaj decât cel de la care a cumpărat telefonul.
Voi cumparati un lucru pentru ca aveti nevoie de el, sau pentru a-l revinde ulterior cu o pierdere cit mai mica?

Edited by tytysor, 24 February 2024 - 16:01.


#25
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Citește postul #6 și o să înțelegi mai bine părerea mea.
Dar, pentru cei care își iau flagshipuri, bineînțeles că este important acest aspect. Mai ales dacă le schimbă des.

Edited by Valy_User, 24 February 2024 - 16:05.


#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajAlexEn, pe 24 februarie 2024 - 12:52, a scris:

Deci unde e investitia?
la cel ce fabrică telefoanele.papagalii dau banu

#27
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 06.05.2019
La 1 an de la lansarea oficiala , in timp mai scade pretul si apoi pierzi mai putin.

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajbaribalu, pe 24 februarie 2024 - 11:45, a scris:

In anul cand se strica, cel pe care il folosesti.

Sau, fix in anul cand ai nevoie de un telefon.

ps.
Sau in anul favorabil astrelor, conform calendarului chinezesc.

#29
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 24 februarie 2024 - 12:08, a scris:

Depinde de situatia financiara a fiecaruia.

Eu ma uitam cu atentie cand cumparam si schimbam anual un telefon ieftin de 800 de le.


#30
aubergine

aubergine

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.02.2024
eu nu mai cumpar telefon la lansare, am pierdut 2000 lei la samsung s23 ultra dupa doar 2 luni de la lansare. Cel mai bine cumperi telefon dupa cateva luni de la lansare ori iei modelul mai vechi

#31
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 24 februarie 2024 - 13:04, a scris:

Sincer sa fiu am vandut destule telefoane pe profit. Investit.
...
Samsung, Iphone, le-am cumparat SH dar in stare foarte buna si apoi am dorit sa le vand sa cumpar alte modele, au fost vandute pe profit.

...
Despre ce vorbim?
Achizitionare pentru utilizare indelungata cu investitie minima,
sau despre revanzare (bisnita)?

Edited by costeld69, 24 February 2024 - 20:06.


#32
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Mie mi se pare că este vorba despre revânzarea sa ulterioară într-un an sau doi.
Sau poate doar de confortul psihlogic, că a cumpărat un telefon acum un an și că încă valorează 80% din cât valora de nou, chiar dacă are de gând să-l țină 4-5 ani.

#33
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Dupa zodiacul chinezesc, in anul dragonului cu sarpe'n gura.
In peste 15 ani, nu am vandut nici un telefon. Pe toate le-am cumparat noi, si le-am schimbat cand s-au stricat sau nu au mai facut fata cerintelor.
Am telefon sa il folosesc, nu sa ma vada lumea ca sunt bogat, dar mie sa imi chiorcaie matele de foame.

#34
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

View PostSoulstream, on 24 februarie 2024 - 12:05, said:

eu am alta filozofie, cumpar un telefon high-end nou si incerc sa il tin cam 5 ani, dupa care cumpar altul si tot asa. 5 ani mi se pare un timp indeajuns de bun pt a tine un telefon si, in acelasi timp, sa observ avansul tehnologiei de peste 5 ani.
subscriu.
am avut un LG G4, flagship la vremea lui, l-am tinut 3 ani, dar nu pentru ca am vrut vreun moft ci pentru ca dadea mari rateuri... bateria tinea 5-6 ore, si desi am tot schimbat-o, tot asa tinea... camera nu mai vedea clar... am luat apoi s9 , l-am tinut 5 ani, acum am un S23 de care tot 5 ani voi tine sau pana devine inutilizabil... La S9, dupa atatia ani, autonomia scazut cu vreo 30-40%, si din neatentie am crapat un colt de display, dar nu ceva deranjant... De miscat, se misca ca in prima zi, un minus ar fi stocarea, doar 64 GB, in ultima vreme tot trebuia sa steg sa fac loc pozelor, desi aveam si card SD...
In orice caz, diferenta notabila de tehnologie intre S9, si S23, ca display, camere, performanta... Mai vad peste 5 ani ce mai iau...
Oricum, tehnologia se outdateaza repede, nu poti vorbi de randament financiar, devalorizare, afaceri cu telefoane... O masina de 5 ani e aproape la fel de buna ca una actuala, la telefoane sau laptopuri nu se aplica... Desi si laptopul mi l-am schimbat dupa 8 ani...

Edited by INVISSIS, 24 February 2024 - 21:52.


#35
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
La lansare, deoarece beneficiezi de o serie de oferte speciale - de la producatori si vanzatori. Producatorii vor sa vanda in forta ca sa elimine din stocuri si sa recupereze repede banii investiti, vanzatorii vor sa le dovedeasca producatorilor ce capabili sunt.
Acum 1 luna a aparut S24 Ultra. L-am luat la 6199 de pe eMag (desi in general evit eMag a avut cea mai buna oferta). Apoi timp de 1 saptamana au avut oferta - varianta de 512 Gb la acelasi prest cu aia de 256 Gb. Si eMag mi-a dat si un cupon de 500 de lei sa cumperi ce vrei. Acesta exista si la Altex - dar doar pentru accesorii Samsung - gen huse casti etc - nu foarte util.
Vezi acum cat este 24 Ultra 512 GB - si nu mai dau nici voucherul de 500 lei extra.
Daca ai pierdut trenul trebuie sa astepti pana anul viitor ce apare noul model. Atunci la asta o sa ii scada cu vreo 2000 lei pretul.  Asa am mai luat odata un S20 Ultra. Cand a aparut S21 Ultra cam tot asa prin februarie, undeva prin aprilie am luat S20 Ultra cu vreo 2000 lei reducere fata de pretul la care a aparut.
Exista riscul insa sa nu le mai gasesti. Imi amintesc ca numai la unu am mai gasit ultima bucata. Toti ziceau pe sit-uri ca le au cand colo nu. Am dat comanda pe un sit - l-am platit, numa ca sa ma sune ca nu il au. Am asteptat apoi aproape 10 zile pana mi-au reintrat banii in cont.
Concluzie: cumperi imediat la precomanda - sau astepti pana il retrag din productie - cu riscul sa nu il mai gasesti.

Edited by AztecWarrior, 25 February 2024 - 12:42.


#36
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
S24 ultra o sa mai scada sigur, 1000-1500 de ron in 5-6 luni, cele mai slabe oferte sunt la lansare. s23 ultra ajunsese pe la 4500 daca nu ma insel. samsung de obicei pune pret mare la inceput, tocmai ca sa vada oamenii pretul taiat ,mai incolo.  s23 FE intr-o saptamana scazuse cu 700 de ron:))))

cat despre argumentul cu flagshipul care-l tii mult, cum am mai zis, era valabil acum ceva ani, cand de la an la an erau progrese destul de mari. acum daca compari s20 cu s24, o sa vezi un procesor mai bun pe s24, care are stabilitate de 50% in benchmarkuri, dar na.... in rest e acelasi telefon in mare parte. snapdragon 865 e inca un procesor super ok.

intre s24 si s29 ma astept sa fie o diferenta si mai mica, cum diferenta dintre snapdragon 8 gen 3 si gen 2 e aproape insesizabila, in benchmarkuri ca in viata reala clar nu. singurele chestii notabile din ultimii ani, sunt midrangeurile care fac 90% din ce face un flagship si costa jumatate.

Edited by bobitad, 25 February 2024 - 13:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate