Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

In ce an este bine sa cumperi telefonul mobil pentru a preveni devalorizarea banilor?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 30.11.2021
Am observat discutia asta pe toate subiectele de la S24 ultra, Iphone 15 pro max, la telefoanele de buget, la telefoanele scumpe, la orice subiect legat despre telefon sau recomandat telefoane apare discutia despre devalorizare, cat mai valoreaza telefonul ala daca vrei sa-l valorifici dupa 1-2 ani sau cand doresti sa-l vinzi tu.

Nu mai stiu cat am platit pe telefonul actual, 2000 sau 2500 de lei. Cred ca s-a devalorizat 1000 de lei intr-un an.
Am cumparat si telefon nou si inteleg ca este vorba si sa iti faci placerea, adica nu te gandesti tot timpul la partea financiara si daca tu ai placerea asta sa cumperi flagship nou, sa iti faci placerea.

Ma gandeam in cazul S21/S22/S23/S24 ultra, Iphone 11/12/13/14/15 prox, care sa fie a mai buna achizitie.
Pana la un moment este o afacere buna si apoi te gandesti la partea de vechime, degradarea hardware, baterie.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
In anul cand se strica, cel pe care il folosesti.

#3
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 22.05.2011
Dpdv devalorizarea banilor n-are nici un rost cat nu vb de nivelul zeci/sute mii de euro.
In general iphone-ul cat mai nou ca generatie si cat mai ieftin (pro doar daca e super pont).

#4
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Acum depinde... la samsung daca l-ai scos din cutie, bum, a disparut jumate din investitie!
La telefoanele adevarate nu e chiar asa, pierzi ceva dar nu in halul asta.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Iphoanele se devalorizeaza mult mai lent fata de restul.
Dar, cum zicea colegul de mai sus, il schimbi cand se strica.

#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Apropo de devalorizare.
Am Poco F1. M-a costat 1200 de lei acum 4 ani. Acum se vide pe olx cu 450-500 de lei.
Spuneți-mi dacă Iphone-ul își păstrează atât de bine valoarea.


Cred că anul ăsta e un an bun de cumpărat smartphone-uri, după ce se vor lansa. Se aude că chiar vor fi ceva inovații, nu doar actualizări incrementale. Ultimii trei ani au fost extrem de proști pentru achizționarea de telefoane mobile. Efectiv erau aceleași telefoane răsuflate și răsrăsuflate. Cel puțin, de când a apărut seria A de la Samsung, nu știu dacă există îmbunătățiri notabile. Am și un topic dedicat pentru asta: https://forum.softpe...lefoane-mobile/
Dar, dpdv financiar, clar, nu merită să dai mai mult de 2000 de lei pe un telefon. A, ca să-ți faci un moft, pentru statut, etc, da e ok, atât timp cât ți-l permiți.

Eu personal nu sunt foarte interesat de acest subiect, atunci când cumpăr un telefon, sau orice alt obiect electronic/electorcasnic consider acei bani pierduți, eu trag de ele până când devin inutilizabile. În schimb sunt interesat de acest subiect când vine vorba de autoturisme.
Așa-i cu tehnologia, dar măcar înainte eram fericit că atunci când îmi schimb telefonul/claculatorul măcar îmi iau ceva mai performant. Acum nu mai e vorba despre așa ceva, e vorba doar despre faptul că e învechit și nu suportă cele mai noi software-uri.
Am un TV vechi de peste 7 ani, Philips 55PUS6703/12, ca în prima zi, nu face nimic în plus sau în minus. Nu a mai apărut nimic nou în acest domeniu de atunci.
PS: La facultate, anul trecut aveam un profesor cu Iphone 5. Probabil încă îl are și acum. Posted Image

View PostMindArchitect, on 24 februarie 2024 - 11:39, said:

Pana la un moment este o afacere buna si apoi te gandesti la partea de vechime, degradarea hardware, baterie.
Strict referitor la asta, cea mai bună afacere e un telefon de 1500-1700 de lei de care să tragi 3-4 ani, după să-l dai la reciclat. Nu e nimic mai rentabil dpdv financiar, dar care să-ți și ofere acces la tehnologie.

Edited by Valy_User, 24 February 2024 - 12:13.


#7
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
eu am alta filozofie, cumpar un telefon high-end nou si incerc sa il tin cam 5 ani, dupa care cumpar altul si tot asa. 5 ani mi se pare un timp indeajuns de bun pt a tine un telefon si, in acelasi timp, sa observ avansul tehnologiei de peste 5 ani.

#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017

View PostMindArchitect, on 24 februarie 2024 - 11:39, said:

Am observat discutia asta pe toate subiectele de la S24 ultra, Iphone 15 pro max, la telefoanele de buget, la telefoanele scumpe, la orice subiect legat despre telefon sau recomandat telefoane apare discutia despre devalorizare, cat mai valoreaza telefonul ala daca vrei sa-l valorifici dupa 1-2 ani sau cand doresti sa-l vinzi tu.

Nu mai stiu cat am platit pe telefonul actual, 2000 sau 2500 de lei. Cred ca s-a devalorizat 1000 de lei intr-un an.
Am cumparat si telefon nou si inteleg ca este vorba si sa iti faci placerea, adica nu te gandesti tot timpul la partea financiara si daca tu ai placerea asta sa cumperi flagship nou, sa iti faci placerea.

Ma gandeam in cazul S21/S22/S23/S24 ultra, Iphone 11/12/13/14/15 prox, care sa fie a mai buna achizitie.
Pana la un moment este o afacere buna si apoi te gandesti la partea de vechime, degradarea hardware, baterie.
cam ce a zis @baribalu mai sus.

multi nu cumpara telefon nou ca sa-si faca ”placerea”(de 3 ori placere, cum ai scris tu), ci cumpara telefon nou fiindca vor noua jucarie, isi permit, nu au incredere in piata sh, iar bateria se degradeaza in timp.
la noi si nu numai, iphoanele isi pastreaza oarecum valoarea, ca-s ”status simbol”(desi au si fetele de la market), au updateuri multe(desi ai acum 7 ani la android, google si samsung S) si cel putin inainte aveau super procesoare.

discutia e oricum aiurea, eu cunosc destui oameni cu flagshipuri, fie samsung sau iphone, care nu fac absolut nimic special cu ele. efectiv social-media, whatsaap si sa sune. ar putea sa faca acelasi lucru pe un samsung A34 la 1000 de ron cat a fost la emag si sa nu simta nici o diferenta, la ce-l folosesc ei. plus ca A34 are si ecran de 120hz fata de iphoane care nu-s pro:))

pana acum 4-5 ani, ideea era ca iei flagship ca sa te tina mai mult, procesoare mult mai bune, aveau mai multe updateuri, ca erau camerele super bune vs midrange-uri. acum, am mai zis ca am samsung A52S si-l folosesc ca telefon de servici si pentru mine. adica, eu am outlook, teams, particip la conferinte, deschid worduri, exceluri, pdf-uri etc, fac mai multe pe el decat un om obisnuit, iar pentru mine e arhisuficient. atat de bun e ca probabil o sa-l mai tin 2-3 ani, fiindca ”hardware-ul” nu s-a degradat si nici nu o sa fie problema cu bateria prea curand.

deci, ca raspuns la intrebarea ta, iti iei, un oneplus nord sau sa zicem ca vrei samsung A55, A35(modele care o sa iasa) si probabil o sa te tina  5-6 ani. pe midrangeuri acum ai protectie la apa, amoled cu 1000-1500 luminozitate, 5 ani da updateuri, procesoare decente, ram destul,  si camere decente cu OIS. daca te uiti la flagshipuri, o sa vezi ca deja au procesoare foarte bune, dar se incalzesc sau nu pastreaza toata puterea prea mult timp.(throtle)

Edited by bobitad, 24 February 2024 - 12:11.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Intrebarea e cel putin de gradinita - grupa mijlocie Posted Image

Bro' ... cum ai iesit cu telefonul din magazin - PAC - s-a devalorizat
L-ai scos din cutie - PAC - s-a devalorizat
Apesi butonul power - PAC - s-a devalorizat

Totusi, valoarea de revanzare cea mai mare este in anul lansarii
Lansat in Februarie si l-ai cumparat imediat dupa care il vinzi la un fraier prin Noiembrie Posted Image

Cam asta e

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde de situatia financiara a fiecaruia.

Eu ma uitam cu atentie cand cumparam si schimbam anual un telefon ieftin de 800 de lei P8 lite/P10 lite etc... de pe emag de Black Friday. Si la fel am privit cand mi-am permis sa cumpar un flagship nou.

Acum daca cineva cumpara un telefon si-l foloseste pana cand se strica, treaba lui, nu este nimic in treaba asta, fiecare cu ideile si placerea lui.
Eu nu vreau sa ma gandesc ca am platit 1000/2000/8000 de lei si suma aia sa fie ingropata, adica aia a fost.

Am cumparat telefoane noi, telefoane SH, nicioadata nu m-am gandit ca suma respectiva este aruncata, ca nu mai vand telefonul ala peste cativa ani sau cand doresc sa cumpar alt model.

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007
In anul bisect, ca-i mai lung.

#12
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Nu exista asa ceva , orice lucru se devalorizeaza in timp.
Probabil un telefon la pret de 2000 lei ca sa poti sa iei 1000 lei in 3 4 ani.

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View PostNaijax, on 24 februarie 2024 - 12:06, said:

Totusi, valoarea de revanzare cea mai mare este in anul lansarii
Lansat in Februarie si l-ai cumparat imediat dupa care il vinzi la un fraier prin Noiembrie Posted Image

Cam asta e
Așa pierzi cel mai mult la el.
Cel mai mult se devalorizează în primul an, după mai puțin.
Fraierul ăla, de fapt a ieșit mai în avantaj decât cel de la care a cumpărat telefonul.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Te cred
Eu n-am probleme d'astea existentiale
Iau un mid-range si il tin pana crapa
Acum am un Poco X3 Pro care se tine bine de tot si un iPhone 13 care supravietuieste bine mersi
De ce le-as schimba ?

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
In zilele noastre, un telefon nu reprezinta o investitie, mai ales pe termen lung. Deci intrebarea nu are sens.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 30.11.2021
Citesc printre mesajele voastre si ma gandesc ca este bine ca am facut subiectul, este ceva ce am citit pe forum.
Este placerea si dreptul fiecaruia de a alege, sau ce isi permite. Ca uneori alegerea este si legata de placere, si despre ce telefon iti permiti, cat de ok este o investitie de 8mii-10 mii de lei platiti pentru un telefon mobil.
Si pentru alta persoana este o suma mare si 1000-2500 de lei.

Si cred ca sincer toti avem o suma pe care ne simtim confortabil sa o platim.

Dar ca investitie va zic, este, ca la fel de usor chiar poti sa folosesti o asemenea suma pentru a inveti, bursa, titluri de stat, sa fim seriosi, sunt care isi cumpara Skode second Hand cu o suma mai mica ca aia a unui telefon vandut pe emag.

Suntem pe forum si fiecare om are dreptul la o parere, ca asta este si farmecul.

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Eu l-am cumparat pe actualul in prima saptamana de la aparitie si am prins pret mai bun decat e acum aproape un an mai tarziu ... deci il iei cand ai o oferta buna Posted Image

PS: nu revand telefoanele, deci e irelevanta valoarea lor dupa X ani. Am vandut unul singur, la insistenta cumparatorului (chiar cineva de pe softpedia) care isi dorea modelul respectiv si a aflat ca imi iau unul nou. De obicei le mai foloseste cineva din familie o vreme ... fiica-mea inca foloseste un Samsung pe care l-am cumparat acum vreo 5 ani si nu se plange de el, eu intre timp am mai cumparat doua mai noi ...

Edited by utopium, 24 February 2024 - 12:54.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMindArchitect, on 24 februarie 2024 - 12:47, said:

Ca uneori alegerea este si legata de placere, si despre ce telefon iti permiti, cat de ok este o investitie de 8mii-10 mii de lei platiti pentru un telefon mobil.
Si pentru alta persoana este o suma mare si 1000-2500 de lei.

Si cred ca sincer toti avem o suma pe care ne simtim confortabil sa o platim.

Nu este o investitie.
Electronicele se devalorizeaza foarte accelerat din cauza evolutiei rapide a tehnologiei.
Poate te gandeai la altceva cand ai scris 'investitie'. Investiti presupune ca ai si niste potentiale castiguri suplimentare, pe lanfa suma initiala. Deci unde e investitia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate