Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Ce se mai întâmplă cu piața de telefoane mobile?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Parcă de 4 ani domeniul ăsta a stagnat complet.
Singurul lucru notabil din această perioadă este adăugarea 5G-ului pe telefoane.
În rest, mai nimic.
Samsung răsuflă aceeași serie de telefoane A an de an, le mai crește numărul în coadă cu +1, dar nimic spectaculos. Păcat că au scos J-urile din producție.
Apple a răsuflat același telefon de 4 ani de zile, nici o îmbunătățire notabilă de la 11 încoace. Ultimul model are ca principală inovație USB-ul Type-C și noul buton de silence( deși nu sunt fan Apple, butonul de dinainte mi se părea ceva foarte bun). Penultimul model a venit cu marea inovație numită Dynamic Island.
Iphone-ul 15 Pro Max are 1600000 de puncte Antutu, iar 14-le avea 1465000, adică nici o evoluție notabilă.
Mi-e dor de vremurile în care Huawei rupea gura târgului cu adevărate inovații de la an la an, acum sunt un brand cam mort în Europa.
De când Samsung a trecut și el la Snapdragon în Europa, toate telefoanele lansate sunt cam aceeași mâncare de pește, și toți iau exact același proc și îl integrează în telefonul lor.

Edited by Valy_User, 04 October 2023 - 18:01.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Exceptand autonomia care este limitata de tehnologia disponibila, ce lipsuri ai la telefoanele actuale?

Edited by Sef-chenko, 04 October 2023 - 17:55.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
S-a plafonat, ca multe alte tehnologii.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Totul este in impas, mai ales ca inovatii ca MiniLED sau MicroLED intarzie sa apara, OLED este fain, dar luminozitatea si remanenta imaginii il fac nepotrivit pentru multe aparate.
Eu zic ca si procesoarele de acum doi ani, precum A15 inca duc tot ce le arunci in cale.
Bateriile sunt buba.
La camere este multa fizica, oricat ai procesa digital, te lovesti de limitarile optice ale acelor camere.

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Lucrul asta se intampla de foarte mult timp, nu doar in ultimii 4 ani. Poti sa mai pui vreo 10 ani peste aia 4.
Adica, ce poti face acum pe un telefon puteai face si pe iphone 4, dar mai incet, poze mai urate, etc. Dar nimic INOVATOR. Ecran mai bun, baterie mai buna, procesor mai bun, toate mai bune dar nimic nou.

Ba mai mult, as zice ca in ultimii ani au aparut folding phones, care desi sunt la inceput, e totusi ceva nou. Smartwatchurile au prins foarte bine, desi nu stiu daca se pune ca evolutie a telefonului in sine.
Eu nu tin minte ultima oara cand am luat un telefon pentru ca avea "ceva" nou. Ultimele 4-5, cel putin, au fost luate ca erau asa, overall bun pret/calitate. (sau cel putin pareau).
Nu poti sa zici ca lucruri de gen ecran curbat, rama din titan in loc de aluminiu/plastic, camera in spatele ecranului si alte gimmickuri de genul sunt inovatii in domeniu.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
pai, cum s-au intamplat cu multe alte domenii. si aici s-a ajuns la stagnare. daca te uiti ca ”fan” o sa zici ca nu se intampla nimic. dar ca sa fim si pozitivi, uite ce-mi place mie, s-au ieftinit telefoanele si acum poti avea la 1000-1500 ron unul decent.

1.omul normal are acum multe/foarte multe optiuni in plaja de pret 1000-2000 de ron, care-s arhisuficiente pentru un om obisnuit. efectiv daca ar exista doar Apple pe planeta, ar trebui sa dai 5000 de ron pe un telefon, SE nu iau in calcul.
2.ai ecrane amoled cu 120 hz, 1000+ nits
3.procesoare si ram care sunt arhisuficiente sa ruleze aplicatii uzuale
4.ai memorie rapida, ufs si 128/256 vine din fabrica
5.pe langa asta ai protectie la apa si praf
6.camere stabilizate optic si care fac poze decente
7.updateuri de soft. a ajuns samsung sa ofere si pe telefoane de 1000 de ron, 4 ani de updateuri OS si 5 de securitate

poate o parea plictisitor, dar pentru mine telefonul e doar o chestie de care ma folosesc, pentru munca si altele, iar daca pot sa nu dau multi bani pe el, inseamna castig.

cat despre inovatii mari, as zice ca foldul a dezamagit, e misto conceptul, e misto ideea, sa ai o tableta in buzunar. dar tot n-au rezolvat multe din probleme, nici la a 5-a generatie, dar sa le faca mai durabile si sa scape de ”crevasa” aia din mijloc, care nu stiu cum de zic unii „influenceri” ca nici nu se observa, efectiv mi se pare evidenta si enorma.

Nu stiu cat a inovat huawei, nevasta inca are p20, efectiv la inceput au copiat la greu si dupa au scos telefoane okish, dar nu e ca si cum samsung erau proaste sau altceva. tot la inceput erau competitivi ca si pret, dupa care au inceput sa se duca pe la influenceri, vedete si preturile au crescut destul de bine.

Edited by bobitad, 04 October 2023 - 18:35.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E o jucarie cat palma.
La un moment dat ajungi la limita pentru o anumita tehnologie.
Tot adauga camere si cam atat.

Si autonomia deja e o problema. Cat sa optimizezi daca tot adaugi chestii?
Vedeti la fel la PC-uri.
Am un i7 din 2015 si merge de rupe pentru chestii zilnice.

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
La PC-uri ultima inovație a fost când a apărut Ryzen-ul.
Aștept noua arhitectură AMD, să văd ce o să mai scoată.

Edited by Valy_User, 04 October 2023 - 18:45.


#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
pare ca problema e la tine...

#10
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Devenim mai cumpatati si asta este un lucru bun din punctul meu de vedere.

A se vedea Ryzen2 vs Ryzen3, trecerea Apple pe platforma RISC, s-a inventat un nou concept de SW-as-a-product .. sunt multe chestii interesante care se intampla.
Sa nu mai vorbesc despre JWST .. fantezie ce e pe acolo.
Doar ca nu mai poate vorbi orice sleampat despre ele fara sa i se incurce limba in gura ..

#11
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
La Unihertz Tank 2 8849 este ceva interesant: proiector chiar de buna calitate

Edited by HAL9000, 04 October 2023 - 19:35.


#12
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Priveste partea buna a lucrurilor - nu mai arunci banii pe fereastra, cumparand anual un telefon care e doar cu 10% mai bun si mai rapid decat cel precedent.
Cine are acum iPhone 13/13 Pro, inca mai poate sa-l foloseasca ani buni, fara sa simta ca pierde ceva fata de noile serii. As putea spune ca nici cei cu 12 Pro, in afara de refresh rate-ul de 120 Hz, nu au cine stie ce de pierdut.
La fel si cu telefoanele Android - un S21 inca isi face treaba cu brio, ba chiar si un S20 e inca de actualitate.

Un upgrade mai des de 4-5 ani mi se pare doar snobism si fițe.

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Cât mi-ar plăcea că folosesc un telefon lansat acum 5 ani, care îi mai bun decât multe telefoane de buget actuale nu ma bucură prea tare.
Nu pot lăuda stagnarea tehnologică. Asa, mă puteam bucura bine mersi de telefoanele publice cu cartelă.
Oricum, minim 2 ani un telefon trebuie să țină.

Edited by Valy_User, 04 October 2023 - 20:46.


#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
Am schimbat 13 pro max cu 14 promax, absolut nici o diferenta, in afara de chestia aia mai mica pe ecran, si, parca, poze mai bune. Inca e problema cand se conecteaza la bluetoothul masinii, ca la Iphone X acum 6 ani.
Cum de n-avem inca holograme, ecrane transparente, asistent digital inteligent, traducatoare instant, etc, la cati bani valoreaza companiile astea, e ceva de neinteles.

#15
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
E foarte ințelrs dpdv business.
Fac investiția in dezvoltarea unei tehnologii, după produc bani cu ea 4-5 ani.
Investiții minime, profit maxim.
Și mai lansează anual un nou telefon, care e 98% precedentul telefon, si sunt multi de dau buzna să-și ia ultimul răcnet de telefon.
Este de neînțeles pentru mine cum de aruncau unii atâția bani pe un telefon la precomandă, stăteau și o lună după el.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yakr55xhIic?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h0bsTbJ7khE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Valy_User, 04 October 2023 - 21:16.


#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 pasilla, on 04 octombrie 2023 - 18:02, said:

S-a plafonat, ca multe alte tehnologii.
Nu s-a plafonat nimic, doar ca a ajuns la o anumita maturitate. Nu poti sa traiesti mereu doar "sprintand" - de cele mai multe ori trebuie sa mergi la pas :-)

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca peste 30 de ani, tot cu WIN95 modernizat, vom scrie pe aici.

#18
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 Valy_User, on 04 octombrie 2023 - 17:47, said:

Parcă de 4 ani domeniul ăsta a stagnat complet.
Singurul lucru notabil din această perioadă este adăugarea 5G-ului pe telefoane.
În rest, mai nimic.
Samsung răsuflă aceeași serie de telefoane A an de an, le mai crește numărul în coadă cu +1, dar nimic spectaculos. Păcat că au scos J-urile din producție.
Apple a răsuflat același telefon de 4 ani de zile, nici o îmbunătățire notabilă de la 11 încoace. Ultimul model are ca principală inovație USB-ul Type-C și noul buton de silence( deși nu sunt fan Apple, butonul de dinainte mi se părea ceva foarte bun). Penultimul model a venit cu marea inovație numită Dynamic Island.
Iphone-ul 15 Pro Max are 1600000 de puncte Antutu, iar 14-le avea 1465000, adică nici o evoluție notabilă.
Mi-e dor de vremurile în care Huawei rupea gura târgului cu adevărate inovații de la an la an, acum sunt un brand cam mort în Europa.
De când Samsung a trecut și el la Snapdragon în Europa, toate telefoanele lansate sunt cam aceeași mâncare de pește, și toți iau exact același proc și îl integrează în telefonul lor.
Tu exiști.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate