Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

In ce an este bine sa cumperi telefonul mobil pentru a preveni devalorizarea banilor?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajbobitad, pe 25 februarie 2024 - 13:13, a scris:

samsung de obicei pune pret mare la inceput, tocmai ca sa vada oamenii pretul taiat ,mai incolo.
Depinde de politica firmei, Huawei de exemplu fac oferte foarte bune la lansare in primele saptamani, asa am luat ambele Huawei-uri pe care le-am avut, in prima luna, la oferte speciale foarte bune. Adica si dupa un an de la aparitie erau tot mai scumpe (pretul oficial/Emag) decat le luasem eu ...

Edited by utopium, 25 February 2024 - 14:19.


#38
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
io-s curios cine mai cumpara huawei.

legat de topic nu inteleg: se cumpara teluri ca sa fie folosite ori sa fie vandute?

daca-ti iei un tel ultimul racnet atunci logic mi se pare ca vrei sa-l folosesti cat mai mult timp ca de aia ai dat o caruta de bani pe el.



#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajabulafius43, pe 25 februarie 2024 - 16:07, a scris:

io-s curios cine mai cumpara huawei.
Cine vrea telefoane mai ieftine decat ale concurentei si cu camere de top? Cei care stiu ca merg 99% din aplicatii fara probleme si fara Google Services si ca exista oricum GBox pentru cele care au nevoie de Google Services? Cei care sunt bine informati si nu pun botul la povestile de marketing ale Apple/Samsung? :D

#40
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postabulafius43, on 25 februarie 2024 - 16:07, said:

io-s curios cine mai cumpara huawei.
Mai nou se pot instala aplicațiile Google direct din Huawei App Galery.
SAU, poți să-ți iei telefon Honor, care e identic cu Huawei dar are Google de fabrică.

#41
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 30.11.2021

View Posttytysor, on 24 februarie 2024 - 16:00, said:

Voi cumparati un lucru pentru ca aveti nevoie de el, sau pentru a-l revinde ulterior cu o pierdere cit mai mica?

View Postcosteld69, on 24 februarie 2024 - 20:05, said:

...
Despre ce vorbim?
Achizitionare pentru utilizare indelungata cu investitie minima,
sau despre revanzare (bisnita)?

View Postabulafius43, on 25 februarie 2024 - 16:07, said:

io-s curios cine mai cumpara huawei.
legat de topic nu inteleg: se cumpara teluri ca sa fie folosite ori sa fie vandute?
daca-ti iei un tel ultimul racnet atunci logic mi se pare ca vrei sa-l folosesti cat mai mult timp ca de aia ai dat o caruta de bani pe el.

Mai sus am 3 mesaje care sunt hate ori mesaje de agatare.
Sunt simpatice.

Eu nu am nimic cu cei care platesc 10 mii de lei pe un telefon si anul urmator cumpara urmatorul model, facand cadou familiei, amantei, telefonul actual.
Am cunostinte care folosesc telefonul fara husa sau tipla, treaba lor. Am un amic de are Iphone folosit fara husa, arata bine telefonul dar cred ca este un risc sa-l folosesti fara husa. Nu m-am uitat cu atentie daca este frecat/zgariat.

Nu fac parte dintre cei care doresc sa plateasca 10 mii de lei pe un telefon si peste 1 an de zile sa-l vand cu 5 mii de lei sau sa-l fac cadou, sa nu ma intereseze daca este zgariat, sters sau are vreo cazatura.
Financiar imi permit sa arunc 10 mii de lei la gunoi, dar de ce sa o fac? Nu mai bine investesc suma respectiva, nu mai bine sunt atent ce fac cu 10 mii de lei?

Sa zicem ca telefonul actual s-a devalorizat cu 500-1000 de lei, nu imi convine ca dupa ce l-am folosit 1 an de zile o sa-l folosesc cu 1000 de lei dar asta este. Puteam sa-l cumpar cand s-a lansat si sa-l vand la jumate.

Ma bucur ca sunt persoane care tin 5 ani un telefon mobil, asa cum ma bucur ca sunt care isi gasesc placerea si sunt multumiti de telefoanele de buget.
Am o parere ca fiecare face ce vrea cu bani lui.

Discutia este legata de perioada aia potrivita cand telefonul/tehnologia nu este asa de veche si pretul este decent.
Si aici este parerea fiecaruia. Adica cat de vechi sa fie telefonul/bateria.

Ca te gandesti si la pret si la vechime. Telefoane 12 pro max, 13 pro max, 14 pro max, 15 pro max, S21 ultra, S22 ultra, S23 ultra, S24 ultra, astea se vand la preturi ok. Conteaza si cu cat le cumperi.

Edited by MindArchitect, 26 February 2024 - 19:39.


#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Preturi OK pentru cine?
O tot tii una si buna ca 10000 lei pe un telefon sunt bani aruncati la gunoi. Daca sunt pentru tine nu inseamna ca sunt pentru toata lumea.
Iar telefonul, in afara cazului in care il iei pentru bisnita, NU e o investitie.
S24 ultra abia a aparut si e varf de gama.

#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 26 februarie 2024 - 19:38, a scris:

Am cunostinte care folosesc telefonul fara husa sau tipla, treaba lor. Am un amic de are Iphone folosit fara husa, arata bine telefonul dar cred ca este un risc sa-l folosesti fara husa. Nu m-am uitat cu atentie daca este frecat/zgariat.

Nu fac parte dintre cei care doresc sa plateasca 10 mii de lei pe un telefon si peste 1 an de zile sa-l vand cu 5 mii de lei sau sa-l fac cadou, sa nu ma intereseze daca este zgariat, sters sau are vreo cazatura.
Financiar imi permit sa arunc 10 mii de lei la gunoi, dar de ce sa o fac? Nu mai bine investesc suma respectiva, nu mai bine sunt atent ce fac cu 10 mii de lei?
Si eu folosesc telefonul fara husa sau protectie ecran (desi a venit in cutia originala si cu husa, si cu folie pe ecran), pentru ca ma enerveaza husele si protectiile de ecran. Daca il sparg, il sparg (anteriorul l-am spart, dar a fost mai degraba o exceptie, majoritatea telefoanelor mele sunt in sertar si inca merg si dupa 10-15 ani - bine, si ala pe care l-am spart merge dar cu "work-around-uri"). Sigur ca nu imi doresc sa il sparg si sa arunc aiurea cu banii, dar urasc si mai tare husele si chestiile puse pe ecran.

Pe cel anterior l-am spart cu vreo luna inainte de a aparea modelul nou si oricum aveam intentia sa-l schimb ... deci nu m-a incurcat in mod special faptul ca l-am spart. Doar ca l-ar mai fi putut folosi altii din familie o vreme, dar nu consider ca merita sa-i mai schimb ecranul.

Edited by utopium, 26 February 2024 - 21:52.


#44
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 30.11.2021

View PostAlexEn, on 26 februarie 2024 - 20:52, said:

Preturi OK pentru cine?
O tot tii una si buna ca 10000 lei pe un telefon sunt bani aruncati la gunoi. Daca sunt pentru tine nu inseamna ca sunt pentru toata lumea.
Iar telefonul, in afara cazului in care il iei pentru bisnita, NU e o investitie.
S24 ultra abia a aparut si e varf de gama.
Pentru mine, ca doar am scris ca nu am nimic impotriva cuiva care are o alta parere.

Ma amuza ca eu scriu exact invers, nu fac parte dintre cei care isi permit sau aleg sa cumpere un telefon si apoi sa nu se gandeasca sa-l vanda, adica cand ma plictisesc de un telefon doresc sa-l vand.
Nu doresc sa fie 100 lei sau 10.000 lei aruncati la gunoi.

Eu ziceam de devalorizare, cred ca intr-o oarecare masura, in cazul celor care face bani din internet, cred ca este si o investitie dar nu isi are rost discutia.
Cand cumpar un telefon mobil ma uit sa fie cumparat la un pret bun, sa imi convina mie pretul, sa ma gandesc? Ba? Telefoane tot or sa apara, hai sa nu arunc 8000 de lei pe un telefon care o sa fie vandut cu 4000 de lei anul viitor.


View Postutopium, on 26 februarie 2024 - 21:51, said:

De ce imi place mie forumul? Ca suntem persoane diferite cu idei diferite.

Ma gandeam la mesajul asta si mi-am adus aminte ca 1 singur telefon am spart, eram mai tanar si am alergat dupa un autobuz, mi-a sarit telefonul din buzunar, nu cred ca avea husa ca era un telefon mai rar, nu cred ca stiam de aliexpress sa cumpar huse.
Si mi-a sarit din buzunar, a sarit bateria din el si s-a ciobit ecranul touch intr-un colt.
O greseala de imi aduc aminte de ea. Si de atunci am inceput sa cumpar huse, tiple pentru ecran.
Pentru ca treburile conteaza cand vinzi un telefon.

Am avut telefoane de la Iphone pana la Fold, imi plac telefoanele, tocmai din cauza asta si sunt atent ca atunci cand cumpar un telefon sa stiu ca sa zicem?
Ex. Este o simpla estimare, poate anul viitor o sa valoreze mai putin.
S23 ultra costa vreo 3500 de lei pe olx, stare foarte buna.
Peste 1 an de zile probabil o sa coste 2500 lei.
Peste 2 ani de zile probabil o sa coste 1500 lei.

Omul invatat discutand, eu asociez telefonul si laptopul ca fiind o investitie, ca si cand faci un curs, este o investitie pentru tine.
Ca ma tot gandeam de ce am folosit cuvantul respectiv.
Si ca orice investitie stiu ca o sa cumpar alt model, mai nou, mai performant, asa ca o sa trebuiasca sa vand dispozitivul.
Si atunci o sa conteze si conteaza ca dispozitivul sa fie in stare buna.

#45
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Eu nu le vand mai departe, dar evident ca tot nu imi doresc sa le sparg Posted image

Dar pe mine telefoanele curente ma enerveaza ca sunt majoritatea destul de butucanoase/mari si daca le mai pun si husa devin si mai mari. Asa ca prefer sa-mi asum riscul de a il sparge decat sa ii pun husa.

Daca vrei e din seria: "hai sa punem o patura/husa pe canapea ca sa o protejam de mizerie/lichide varsate/uzura a tesaturii", etc. Doar ca arata ca naiba canapeaua cu paturi si huse pe ea ... asa ca prefer sa o stric si sa o schimb mai des decat sa o protejez.

Edited by utopium, 27 February 2024 - 23:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate