Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Care este "rostul" porumbeilor

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Atunci aveam bunici la tzara  si ne explicau clar , pe viu, ce vietati sunt folositoare si care nu , atunci aveau porumbei pt. consum, ca se rahateau pe camp nu pe masini nu deraja pe nimeni, inca ii pazeau strasnic de uli, soimi , pisici.. erau pretuiti ca erau o" delicatesa" la masa, acum sunt o pacoste la oras.

Edited by mihaiC1, 23 February 2024 - 13:29.


#38
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Citat

Polenizarea plantelor ar fi afectată.
    Balansarea populației de insecte: Absența lor ar putea duce la creșterea populațiilor de insecte în unele zone, ceea ce ar putea avea consecințe negative asupra altor specii sau a culturilor agricole.
    Dispariția unei surse de hrană pentru alte animale: Porumbeii sunt o sursă de hrană pentru unele specii de prădători, cum ar fi păsările de pradă și mamiferele. Lipsa lor ar putea afecta disponibilitatea hranei pentru aceste specii, ceea ce ar putea avea un impact asupra lanțului trofic.
    Schimbarea dinamicii populației de păsări: Porumbeii sunt o specie comună și larg răspândită în multe părți ale lumii. Absența lor ar putea schimba dinamica populațiilor de păsări, afectând competiția pentru resursele alimentare și locurile de cuibărit.
- Polenizarea se face cu insecte, pasarile... muult mai putin.
- Care animale ca rar mai vezi o pisica sa prinda un porumbel, si alea primesc hrana de la unii si altii si se face mizerie. Am in spatele blocului o femeie nebuna, da in fiecare zi un sac de graunte si hraneste 10 pisici grase. Sa nu mai vorbesc ca in orase pasarile de prada sunt inexistente.

Si tot rahatul ala gainatat pe jos, se tranforma in praf si il tragem pe nas, dupa care ne vaitam ca apar virusi noi si alte probleme de sanatate. In Bucuresti ca si in alte orase s-au inmultit daunatorii astia extrem de mult. In alte tari mai cu apa calda, sunt considerati la fel de daunatori ca si sobolanii. Numai la noi toti spalatii pe cap de Trinitas & company ii dau in sus si in jos cu "e faptura lui Dumnezeu"
Nu zice nimeni sa ii omori, dar macar sa le dai niste graunte din alea de sterilizare.

#39
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Unele orase civilizate au angajat soimari..

#40
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 23 februarie 2024 - 13:13, a scris:

Se stie ca empatia la copii lipseste cu desavarsire...

Depinde de etnie şi educaţie.

#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 23 februarie 2024 - 13:13, a scris:

Se stie ca empatia la copii lipseste cu desavarsire...

Vizualizare mesajterratec, pe 23 februarie 2024 - 14:13, a scris:


Depinde de etnie şi educaţie.

Despre ce empatie e vorba? oamenii la tara cresc pasari (inclusiv porumbei) pentru consum! suntem empatici cu ele pana le rupem gatul.

#42
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Eu am văzut un porumbar în acțiune. Foarte eficient.
Apropo, topicul ăsta mi-a adus aminte de știrea asta: https://a1.ro/news/a...l-id847889.html Posted image

Edited by Valy_User, 23 February 2024 - 14:47.


#43
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016
Porumbeii au acelasi rost ca si noi.

Vizualizare mesajterratec, pe 23 februarie 2024 - 14:13, a scris:


Depinde de etnie şi educaţie.
Care etnie?

#44
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Intr-adevar pe langa prumbei si pescarusii devin o problema, mai ales in orasele care au un rau mai mare.
Ceea ce e interesant si am ramas cu gura cascata e ca intr-o vizita prin Londra am vazut un pescarus cum a atacat un porumbel/gugustiuc si la propriu incerca sa il inghita. Ideea e ca au ajuns la un nivel la care nu e destula mancare pt toti si consecintele sunt ca incep sa se atace intre ei. Sa nu mai zic ca pescarusii sunt si mai agresivi ca porumbeii.

#45
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TyxQVMWLzTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View Postunpuisor, on 23 februarie 2024 - 13:39, said:

Nu zice nimeni sa ii omori, dar macar sa le dai niste graunte din alea de sterilizare.
zic eu

nu toti...un 90% asa..si repetam la ceva ani cand populatia lor devine iar prea mare.

Alternativ...nuj, cuiburi de pasari rapitoare ? dar apoi ne intrebam cum scapam de vulturi ...

#47
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Eu am in zona cam 3 perechi de cucuvele , nu sunt superstitios si nu deranjeza ( cand le aud cantand cam 90% e o nunta in cartier Posted Image ) Din pacate uliul, soimul, vulturul .. nu prea le plac la oras, doar dresati si sigur nu se inmultesc asa de repede.
Constatare: azi porumbeii nu mai erau la tomberoane, erau in parc sa "socializeze", un vecin si el revoltat mi-a zis ca respectivul "columbofil" cu hulubaria in pod a fost somat de mai multe ori si apoi a fost amendat si nevoit sa inchida sandramaua ca porumbeii lui s-au inmultit peste masura, ca maidanezii. Au plecat porumbeii de la tomberoane si au aparut ciorile.

#48
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

Vizualizare mesajValy_User, pe 23 februarie 2024 - 14:36, a scris:

topicul ăsta mi-a adus aminte de știrea asta: https://a1.ro/news/a...l-id847889.html
...Tânăra a picat examenul.
Dacă nu a acordat prioritate...

Attached Files


Edited by Rubin1977, 23 February 2024 - 18:08.


#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 Neaceasca85, on 23 februarie 2024 - 11:31, said:

Intreaba columbofilii.

Sunt mai multi in Romania decat pasionatii de lampi sau fenomene meteo.
dar aia cresc porumbei frumosi, de soi, nu ciuriburi din astia urati.

La mine in proximitatea casei au rezolvat pisicile situatia cu porumbeii. Nu s-au lasat pana nu i-au prins in ofside si le-au mers fulgii.

 mihaiC1, on 23 februarie 2024 - 16:59, said:

. Au plecat porumbeii de la tomberoane si au aparut ciorile.
Da, cica ciorile sunt inteligente.  Corbii sau ciorile, una din ele cred ca au statut de specie protejata, sau poate ca stiu gresit.
Au fost unii nemultumiti de croncaniturile din centru, si au vrut sa cheme niste vantori sa impuste ciorile, si a iesit scandal, ca asa ceva nu  se face.
Cand la marginea orasului deponeul din Sud de la bifurcatia Sag-Parța era in uz, ciorile migrau zilnic, dimineata paraseau orasul iar seara se intorceau in parcul de la Catedrala din centru.  Deponeul s-a inchis dar obiceiul ciorilor de a zbura in numar mare s-a pastrat, desi am observat mai rar.

 unpuisor, on 23 februarie 2024 - 13:39, said:

. Am in spatele blocului o femeie nebuna, da in fiecare zi un sac de graunte si hraneste 10 pisici grase. Sa nu mai vorbesc ca in orase pasarile de prada sunt inexistente.

Pai urbanizare.. parcuri canci.
La mine intre strazi, avem toti gradinile in spatele caselor, si se aduna ceva teren liber, unde mai cresc cativa arbori, brazi, etc. Acolo am mai auzit bufnita noaptea, si am vazut la inserat lilieci, dar aia nu sunt pasari.

Edited by tfmercedez, 23 February 2024 - 19:48.


#50
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
in Bucuresti este o problema masiva in ultimii ani cu acești porumbei
toate bancile din parcuri sunt pline de kk de porumbel, toate aleile, sunt zone unde ii vad ziua cum sunt cu sutele pe cabluri si murdăresc trotuarele.

din ce observ marea majoritate suntem deranjați de asta dar nimeni nu face nimic ca sunt poate 10% carora le plac, ii hrănesc si li se pare ceva ok.

nu știu ce sa mai zic, la cum s a zăpăcit lumea nimeni nu o sa facă nimic si vor fi de la an la an si mai multi si mai mulți.

Edited by bossake, 23 February 2024 - 23:48.


#51
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Posttfmercedez, on 23 februarie 2024 - 08:36, said:

La Bucuresti am vazut ca sunt si pescarusi.. si eu care credeam ca aia traiesc la tarmul marii, prin delta.

Și la Bacău sunt cu duiumul, zici că suntem la malul mării. Nu știu care o fi fenomenul, că nu-mi amintesc să-i mai fi văzut vreodată. Au apărut când au curățat Bistrița ca să modernizeze insula de agrement.

View PostHider141, on 23 februarie 2024 - 08:57, said:


La mine doar 2 ore a durat de cand mi-am parcat masina si pana m-am intors, dar deja era intarit ca betonul, si pana am reusit sa-l curat cu apa, deja a ars stratul de lac. Si acum inca se vede urma respectiva.

Attached Files



#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Probabil ca s-a repopulat, are balta peste. Daca este peste vine si pasarica.

#53
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 25.04.2007

View PostEngineer_xxl, on 23 februarie 2024 - 14:51, said:

Intr-adevar pe langa prumbei si pescarusii devin o problema, mai ales in orasele care au un rau mai mare.
Ceea ce e interesant si am ramas cu gura cascata e ca intr-o vizita prin Londra am vazut un pescarus cum a atacat un porumbel/gugustiuc si la propriu incerca sa il inghita. Ideea e ca au ajuns la un nivel la care nu e destula mancare pt toti si consecintele sunt ca incep sa se atace intre ei. Sa nu mai zic ca pescarusii sunt si mai agresivi ca porumbeii.
Pe gugustiuci nu poate sa-i prinda ca astia sunt isteti si agili. Nu se lasa prinsi de pisici daramite de pescarusi. In schimb porumbeii astia de oras sunt atat de idioti incat pe langa ca pescarusul nu depune mare efort sa-l inhate pe unul, un pic mai mare efort este sa-l omoare si sa-l inghita, restul din stol stau in jur si isi vad in continuare de ciugulitul firimiturilor. Este plin internetul cu astfel de filme, Cautati dupa "seagull eats pigeon".

Edited by Cousteau, 24 February 2024 - 10:45.


#54
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008

View Posttfmercedez, on 24 februarie 2024 - 10:01, said:

Probabil ca s-a repopulat, are balta peste. Daca este peste vine si pasarica.

Mai in amonte pe Bistrita e un lac ( Pangarati) cu f. multe pasari acvatice, in special lebede, rate .. dar nu le vezi decat pe apa, pescarusii din BC pesemne nu au ce peste sa mance' ca in amonte sunt combinate chimice Savinest, Roznov, deci ii cred pe pescarusi sa ia la fugarit porumbeii gunoieri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate