Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Care este "rostul" porumbeilor

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
alt link cu privire la ce fac porumbeii

https://pigeonpedia....geons-good-for/

Edited by sirgoofy, 23 February 2024 - 10:48.


#20
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Un rost ar fi sa ii mananci.. dar ce am eu in mahala nu indraznesc sunt zeci- sute de porumbei crescuti de un vecin in podul unui bloc si porumbei se hranesc de la tomberoanele de gunoi .. O bucurie am ca sau stabilit vr'o 3 familii de cucuvele in zona Posted image, cateva pisici maidaneze, deci selectia naturala incepe sa lucreze. Din pacate anul trecut am 3 porumbei care s-au aruncat exact sub rotile masinii, beleaua ca masina e hibrida nu o auzi la viteze mici si ei cum sunt prosti..

#21
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Sunt foarte gustosi. Ciulamaua de porumbel, yum!

#22
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008

Vizualizare mesajmihaiC1, pe 23 februarie 2024 - 10:47, a scris:

...
Din pacate anul trecut am 3 porumbei care s-au aruncat exact sub rotile masinii, beleaua ca masina e hibrida nu o auzi la viteze mici si ei cum sunt prosti..
claxoneaza-i

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xPCZtrac-Ss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 23 February 2024 - 10:49.


#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

Vizualizare mesajraducanu969, pe 23 februarie 2024 - 08:44, a scris:

Inseamna ca nu ai fost in marile capitale europene! Acolo, sunt protejati prin lege, daca si din greseala ( ai omorat un porumbel si te vede cineva ), iti iei Amenda incat, data viitoare vei fi mult mai atent. Cat despre faptul ca sunt ( calcati de masini ), oare, din Vina CUI! Sunt niste Vietuitoare care au si ele dreptul la viata, sunt localizati in zone populate, acum si oamenii isi fac nevoile pe unde apuca ( care se considera Elevati / Cititi / Educati ) dar apoi Pasarile care sunt Salbatice.

In loc sa salvati, voi vreti sa omorati!
Pe unde am fost eu prin Europa si nu doar am gasit doar semne cu interzis hranirea lor.
Sunt si ceva legi: https://codelibrary....s_ca/0-0-0-5423

#24
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019
e plin de sobolani inaripati langa ghenele de gunoi
plus batranii care le dau de mancare

mno, frumos, ce sa zic, o placere sa cureti masina de rahatul lor.
nu zic ca ma-s apuca sa trag dupa ei cu un ak 47, dar daca ar fi arme la liber, stil USA, probabil mi-ar pleca o parte consistenta din salar la producatorii de gloante.

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Nu nimeresti un porumbel cu ak 47. Pentru pasari se folosesc alice.
A facut de ziua lui socru meu o supa de fazan.. extraordinar de buna.

Vizualizare mesajgushpi, pe 23 februarie 2024 - 10:35, a scris:



las-o că... măcăne! :P
rata macane.
A vazut fiul pe you tube tot felul de indivizi care au pe acasa animale de companie altele decat pisici si catei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nogjLlbRAso?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Nu sunt buni ca sunt "intoxicati" cu plumb Posted image, capcanele sunt mai practice.
Am zis ca "s-au aruncat" nu ca am trecut peste ei intentionat, eu ce vina am ca sau speriat ?

Vizualizare mesajmannick, pe 23 februarie 2024 - 10:48, a scris:

Sunt foarte gustosi. Ciulamaua de porumbel, yum!

Stiu ca avea socrul la tzara si saracii mancau langa gaini, nu din tomberon Posted image

Edited by mihaiC1, 23 February 2024 - 11:23.


#27
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,673
  • Înscris: 21.03.2020

Citat

We often feed pigeons to help them. But feeding pigeons destroys the ecological balance of nature. The population of pigeons in cities has grown to such an extent that it has made many other species of birds, like the sparrow and myna extinct. Even the droppings of pigeons are highly acidic in nature. The air flowing over the droppings carries harmful chemicals in the droppings and can cause asthma. So please don't feed pigeons.
Beware of pigeon droppings! It can permanently damage your ...
According to health experts, pigeon droppings and feathers are associated with respiratory diseases. Fibrotic lung disease, for example, hypersensitivity pneumonitis or bird breeder's, lung disease is caused by pigeon droppings.
Pigeons are also carriers of mites, fleas, and West Nile virus, all of which can cause discomfort and potentially serious health issues in humans.
https://www.amazon.c...n/dp/B09G4SDY12

#28
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Avem un parculet si acum e plin de copii, bunici, parinti.. au un tupeu fantastic porumbeii astia gunoieri, unii copii mai mananca cate un desert si sa vazi cum se urca pe copii sa le fure din mancare, bineinteles copii se bucura , bunicii iau din manutele alor mici mancarea si o arunca pe jos sa se bucure si ei nu numai copii.

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Intreaba columbofilii.

Sunt mai multi in Romania decat pasionatii de lampi sau fenomene meteo.

#30
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 23 februarie 2024 - 08:14, a scris:

Sunt sau nu domestice?

Teoretic ar trebui să le considerăm și păsări domestice având în vedere că sunt mulți crescători de porumbei.

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 23 februarie 2024 - 08:36, a scris:

La Bucuresti am vazut ca sunt si pescarusi.. si eu care credeam ca aia traiesc la tarmul marii, prin delta.
Si la Cluj sunt destul de multi pescarusi, desi marea e mult mai departe ...

#32
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008

Vizualizare mesajsirgoofy, pe 23 februarie 2024 - 10:46, a scris:

alt link cu privire la ce fac porumbeii

https://pigeonpedia....geons-good-for/
Adica, in afara de faptul ca elimina resturile de mancare de pe strada, complet inutili. Sunt convins ca o gramada de plante sunt fericite ca le sunt imprastiate semintele pe capote de masini si alei de beton, mediul perfect de crestere si dezvoltare.

Porumbeii la oras sunt practic niste sobolani cu aripi, singurul lucru pe care il fac e mizerie si s-au inmultit pentru ca sunt oportunisti, mancarea e multa si usor de gasit. Mai exista porumbei salbatici, ii gasesti pe orice camp, se hranesc cu ce ramane in urma culturilor, aia sunt singurii utili, nu pasarile obeze de la oras care nici macar nu pot sa zboare bine de cat sunt de grase.

#33
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012
Unde stăteam cândva erau turturele (guguștiuci) si zero porumbei.
Apoi au apărut si s-au înmulțit porumbeii. Au dispărut guguștiucii.
In copilărie vedeam cuiburi de rândunele, acum nu.
In București

#34
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,673
  • Înscris: 21.03.2020
In schimb se inteleg destul de bine cu ciorile...

Li se mai spune sobolani cu aripi pentru ca au obiceiul de a se hrani din gunoaie...

#35
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Cand eram mic aveam o prastie cu pietricele si una cu scoabe din sarma, teava cu cornete care in varf aveau bolduri ghiciti pe ce faceam concurs cu ceilalti baieti din cartier de tras la tinta mobila,  ? Vrabia 10, porumbei 8, ciori 7 puncte Posted image

#36
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,673
  • Înscris: 21.03.2020
Se stie ca empatia la copii lipseste cu desavarsire...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate