Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Care este "rostul" porumbeilor

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Am parcat sa merg la un magazin, si ma uitam la niste porumbei care tocmai fusesera hraniti.
[ https://i.postimg.cc/2Sw4RSQR/20240223-080244.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Atunci mi-am amintit ca este "contraventie" hranirea lor. Cel putin in centru politia amendeaza fraierii care cumpara graunte ca sa hraneasca proumbeii.  Normal,.s-au chinuit 10 ani sa renoveze niste cladiri lasate in paragina, si ar fi pacat acuma sa se cace pasarile pe "manopera". Deci legal, cresterea sau hranirea porumbeilor de pe strada nu e permisa.
Si totusi unii vin si ii hranesc. Nici nu imi dau seama daca sunt pasari domestice sau nu? Ma deranjeaza insa cand vad porumbei striviti sub rotile masinilor, pentru ca nu se prea feresc din calea rotilor. Si ar mai fi problema gainațului, in numar mare pot murdari multe.
Cum au ajuns pasarile astea in situatia asta? Sunt sau nu domestice?


Astia nu-s vectori de gripa aviara si alte minunatii?

Edited by tfmercedez, 23 February 2024 - 08:23.


#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005

View Posttfmercedez, on 23 februarie 2024 - 08:14, said:

Apropo.. daca vrei sa ii faci cuiva o " bucurie", o varainta ar fi sa ii pui firimituri pe masina.. de restul se ocupa porumbeii.



Pentru o remarca asemanatoare am primit repaus  cateva zile pentru ceva "instigare". Iti sugerez sa editezi postarea...

Edited by florinel, 23 February 2024 - 08:19.


#3
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Nu stiu carei specii de pasari ii apartin gainatii aia mari cat o flegma dar partea neagra din gainat "bate" poxipolul. Se lipeste de vopsea intr-un hal fara de hal. Banuiesc ca sunt de pescarus ceva....
Ceva despre porumbei in materialul lui Costelush

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-ZXneWvTjD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MKdens24kw, 23 February 2024 - 08:26.


#4
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
La fel si sobolanii. In padure n-am vazut porumbei.  Nu le place decat in preajma asezarilor omenesti? La Bucuresti am vazut ca sunt si pescarusi.. si eu care credeam ca aia traiesc la tarmul marii, prin delta.

#5
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Inseamna ca nu ai fost in marile capitale europene! Acolo, sunt protejati prin lege, daca si din greseala ( ai omorat un porumbel si te vede cineva ), iti iei Amenda incat, data viitoare vei fi mult mai atent. Cat despre faptul ca sunt ( calcati de masini ), oare, din Vina CUI! Sunt niste Vietuitoare care au si ele dreptul la viata, sunt localizati in zone populate, acum si oamenii isi fac nevoile pe unde apuca ( care se considera Elevati / Cititi / Educati ) dar apoi Pasarile care sunt Salbatice.

In loc sa salvati, voi vreti sa omorati!

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Daca nu ar fi existat porumbeii, ar fi fost urmatoarele probleme:
  • Polenizarea plantelor ar fi afectată.
  • Balansarea populației de insecte: Absența lor ar putea duce la creșterea populațiilor de insecte în unele zone, ceea ce ar putea avea consecințe negative asupra altor specii sau a culturilor agricole.
  • Dispariția unei surse de hrană pentru alte animale: Porumbeii sunt o sursă de hrană pentru unele specii de prădători, cum ar fi păsările de pradă și mamiferele. Lipsa lor ar putea afecta disponibilitatea hranei pentru aceste specii, ceea ce ar putea avea un impact asupra lanțului trofic.
  • Schimbarea dinamicii populației de păsări: Porumbeii sunt o specie comună și larg răspândită în multe părți ale lumii. Absența lor ar putea schimba dinamica populațiilor de păsări, afectând competiția pentru resursele alimentare și locurile de cuibărit.

Edited by wertyck, 23 February 2024 - 08:50.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Va inteleg ca aparati bietele vietuitoare. Si asa e, trebuie aparata orice viata.

Insa orice animal cand se inmulteste exagerat de mult, devine daunator. Va doresc sa nimeriti intr-o zona cu mai multi porumbei decat oameni, vara, si sa aveti fericirea sa va planteze un "noroc" de asta coroziv pe masina.
Garantat nu-i veti mai apara cuatata inversunare.

La mine doar 2 ore a durat de cand mi-am parcat masina si pana m-am intors, dar deja era intarit ca betonul, si pana am reusit sa-l curat cu apa, deja a ars stratul de lac. Si acum inca se vede urma respectiva.

Vina cea mai mare o poarta toti mosii si babele care le dau de mancare. Daca nu ar face-o, selectia naturala si-ar urma cursul, si ar supravietui doar cei mai puternici dintre ei.

#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
BS..
Nu au nici o treaba cu insectele porumbeii. De aia cersesc firimituri. Faptul ca sunt in numar mare la oras nu este normal. Inseamna ca sunt hraniti de oameni. Probabil ca daca s-ar hrani suficient de mult timp si ursii de pe marginea drumului, ar umbla si aia in turme de cate 30 de insi.

Am observat ca numarul insectelor a crescut dupa reducerea poluarii, probabil corelat si cu schimbarile climatice.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttfmercedez, on 23 februarie 2024 - 08:36, said:

La fel si sobolanii. In padure n-am vazut porumbei.  Nu le place decat in preajma asezarilor omenesti? La Bucuresti am vazut ca sunt si pescarusi.. si eu care credeam ca aia traiesc la tarmul marii, prin delta.

Le place unde este hrana.

Pe vremuri, cand se mai cultivau si la noi cereale pe câmpii, erau si acolo stoluri de porumbei si alte pasari care culegeau grauntele, mai ales dupa ce treceau combinele.

Acuma sa nu uitam ca porumbeii din orase pe care-i vedem pe trotuare sunt porumbei domesticiti, modificati prin selectie de catre om, obisnuiti cu omul.

Nu prea vezi porumbei salbatici in stoluri pe trotuare, sau vrabii, sau alte specii salbatice.

Deci pana la urma, omul i-a creat, si tot omul se plange de prezenta lor.

Probabil nici pescarusi n-ai vedea, daca omul nu ar fi decimat masa disponibila de peste din Delta sau din mare.

Pescarusi am vazut chiar si pe Crisul Repede, in Oradea. Mai rar, dar au fost.

View Posttfmercedez, on 23 februarie 2024 - 09:01, said:

BS..
Nu au nici o treaba cu insectele porumbeii. De aia cersesc firimituri. Faptul ca sunt in numar mare la oras nu este normal. Inseamna ca sunt hraniti de oameni. Probabil ca daca s-ar hrani suficient de mult timp si ursii de pe marginea drumului, ar umbla si aia in turme de cate 30 de insi.

Am observat ca numarul insectelor a crescut dupa reducerea poluarii, probabil corelat si cu schimbarile climatice.

In realitate, insectele sunt in declin major, se vorbeste in prezent chiar de "apocalipsa insectelor".

Nu stiu cati isi aduc aminte insa vara, pe vremuri, cand mergeai cu masina, se lipeau de parbriz, de faruri, o gramada de insecte, ele nu lipseau de nicaieri, mai ales in afara oraselor.

Fenomen cam rar intalnit in prezent.

Edited by Phobos, 23 February 2024 - 09:13.


#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 Hider141, on 23 februarie 2024 - 08:57, said:

Insa orice animal cand se inmulteste exagerat de mult, devine daunator.
universal valabil, chiar si la om.

 Hider141, on 23 februarie 2024 - 08:57, said:

. Va doresc sa nimeriti intr-o zona cu mai multi porumbei decat oameni, vara, si sa aveti fericirea sa va planteze un "noroc" de asta coroziv pe masina.


In parcul catedralei stau in copaci cateva mii de ciori sau corbi. De la gainat miroase in aer, ca la zoo. Totul e plin de rahat.

 Phobos, on 23 februarie 2024 - 09:06, said:

cati isi aduc aminte insa vara, pe vremuri, cand mergeai cu masina, se lipeau de parbriz, de faruri, o gramada de insecte, ele nu lipseau de nicaieri, mai ales in afara oraselor.

Fenomen cam rar intalnit in prezent.
Am patit nu demult, sa consum 2L de parbrizol in doua ore de la numarul mare de gongi si insecte de pe parbriz.
Conteaza zona, umiditatea si ora.

Sunt insecte . Tantari negri si in februarie.. suny 20 de grade. Buburuze din plin. Albinele sufera, dar viespi si bondari sunt multi, ca sa nu zic de muste.

Edited by tfmercedez, 23 February 2024 - 09:16.


#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postwertyck, on 23 februarie 2024 - 08:50, said:

Daca nu ar fi existat porumbeii, ar fi fost urmatoarele probleme:
  • Polenizarea plantelor ar fi afectată.
  • Balansarea populației de insecte: Absența lor ar putea duce la creșterea populațiilor de insecte în unele zone, ceea ce ar putea avea consecințe negative asupra altor specii sau a culturilor agricole.
porumbeii nu au nici o treaba  cu polenizarea. sunt pasari mari, nu zboara din floare in floare!
porumbeii mananca doar ocazional insecte. nu sunt suficient de rapizi incat sa le prinda din zbor! daca ar consuma insecte ar trebui sa zboare precum randunicile.

View PostPhobos, on 23 februarie 2024 - 09:06, said:

Le place unde este hrana.
De fapt, despre asta este vorba. le place unde este hrana accesibila. vorba ceea din popor: nu pleaca cainele de la macelarie! e valabila si pentru porumbei, pescarusi sau ursi.
toti vin cat mai aproape de oameni atrasi de hrana.
cu o precizare pentru porumbe - acestia traiesc in jurul asezarilor omenesti si din cauza faptului ca sunt un pic protejati. dusmanii lor naturali sunt alungati de oameni si atunci porumbeii revendica acest teritoriu.

Edited by strongsss, 23 February 2024 - 09:27.


#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
lumea suferă de singurătate, anxietate, sunt mulți nostalgici, iar copii adoră păsările astea blânde...
deci ele sunt o terapie pt mulți.
soluția depopulării ar fi să nu le hrănim (așa cum zisese și alt coleg), să le facem/obligăm să caute mâncarea
atunci nu vor mai sta în stoluri mari prin toate piațetele, promenadele, intersecțiile

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 gushpi, on 23 februarie 2024 - 09:30, said:

iar copii adoră păsările astea blânde...
deci ele sunt o terapie pt mulți.

fiul meu vrea gaina.. eu am zis ca macar sa fie cocos, sa dea trezirea in cartier . Dar asta presupune adio gazon.

#14
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003

View PostHider141, on 23 februarie 2024 - 08:57, said:



Insa orice animal cand se inmulteste exagerat de mult, devine daunator.


Aviz pentru "Homo Sapiens"

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 MKdens24kw, on 23 februarie 2024 - 08:22, said:

Nu stiu carei specii de pasari ii apartin gainatii aia mari cat o flegma dar partea neagra din gainat "bate" poxipolul. Se lipeste de vopsea intr-un hal fara de hal. Banuiesc ca sunt de pescarus ceva....
Ceva despre porumbei in materialul lui Costelush
La mine intr-un copac vine o pasare cu pieptul alb, spatele negru si coada parca verde.. cotofana sau ceva.. e mai mare decat un porumbel. Si cand lasa un gainat, umple tot.
Am avut si un cuplu de porumbei prin tei.. dar recent pisica a prins unul: era plin de pene in iarba.
Daca intra pasarile in podul casei, si se caca aiurea, putrezesc grinzile si se afecteaza structura de rezistenta a acoperisului. La mine in pod am vazut cat rahat s-a strans dealungul anilor de la porumbei. Va trebui sa schimb acoperisul.

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Puteai pune alt titlu... mai corect, de ex De ce hraneste lumea porumbeii ?

Dar nu, a trebuit "Care este "rostul" porumbeilor"
Au mai mult rost decat tine... sau mine, sau cam oricare de aici (luat ca specie vs individPosted Image

https://www.cbsd.org... of Pigeons.pdf

Edited by sirgoofy, 23 February 2024 - 10:29.


#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
E plin de babe senile care hranesc prin parcuri porumbeii cu paine uscata... daca le-ar amenda localii ca pe alea cu leusteanul ar ajuta comunitatea macar. Despre pescarusi e naspa aia sunt mari cat un vultur si sunt omnivori. Am dat nas in nas cu unul la geamul de la bucatarie, m-au trecut fiori :P

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 23 februarie 2024 - 09:37, a scris:

fiul meu vrea gaina..

las-o că... măcăne! :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate