Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Care este "rostul" porumbeilor

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,602
  • Înscris: 15.06.2007

 unpuisor, on 26 februarie 2024 - 20:27, said:


cand ai 1000 de babe care dau de mancare la orice, pisici, porumbei, sobolani, ca si aia mananca ce ramane, caini, ciori, gandaci etc... nu ai cum sa tii pisicile la dieta.
Veniti cu solutii, nu vorbe. Un vecin a incercat cu un aparat cu ultrasunete pt pasari... degeaba.
pt sobolani este grâu roz..

 FreeThinker, on 01 martie 2024 - 16:46, said:



Deratizarea e pentru șobolani și șoareci, pentru gândaci e dezinsecția.
mda, si o fac institutii diferite..

#74
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 16.08.2010
Squab !!!

.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pPhNQvZM79Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#75
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
Io raman uimit de unii ca le-a ars vopseaua, lacul, etc, de pe masina.
Ar fi bine sa spuna si ce masina au, sa stim sa ne ferim de marcile astea de vopsesc masina cu vopsea de oua.

Si oricum, locul unei masini asa sensibile nu cred ca e in strada, eventual trebuie tinuta in sufragerie.

#76
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 16.08.2010
Doi ţ'gani stau pe o bancă în parc înconjuraţi  de porumbei.
- "Ai adus pâine pentru porumbei?". Întreabă primul
- "Îmi pare rău, n-am mai avut bani" răspunde al doilea
- "Nu-ţi face probleme"zice primul: "Îi mâncăm aşa, fără pâine!"

#77
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
am constatat ca erau si ceva ciori pe langa porumbeii aia, destul de agresive, i-au gonit pe porumbei si s-au aciuat ciorile, Si astea au gainatul mai agresiv, parca imi e dor de gugustiuci.

#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,602
  • Înscris: 15.06.2007
Trecem pe langa un bloc di ma uitam.. daca se usureaza pe mine ..

[ https://i.postimg.cc/JncC6nxG/20240316-170206.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
Giigel01

Giigel01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.03.2021

 tfmercedez, on 23 februarie 2024 - 08:14, said:

Am parcat sa merg la un magazin, si ma uitam la niste porumbei care tocmai fusesera hraniti.
[ https://i.postimg.cc/2Sw4RSQR/20240223-080244.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Atunci mi-am amintit ca este "contraventie" hranirea lor. Cel putin in centru politia amendeaza fraierii care cumpara graunte ca sa hraneasca proumbeii.  Normal,.s-au chinuit 10 ani sa renoveze niste cladiri lasate in paragina, si ar fi pacat acuma sa se cace pasarile pe "manopera". Deci legal, cresterea sau hranirea porumbeilor de pe strada nu e permisa.
Si totusi unii vin si ii hranesc. Nici nu imi dau seama daca sunt pasari domestice sau nu? Ma deranjeaza insa cand vad porumbei striviti sub rotile masinilor, pentru ca nu se prea feresc din calea rotilor. Si ar mai fi problema gainațului, in numar mare pot murdari multe.
Cum au ajuns pasarile astea in situatia asta? Sunt sau nu domestice?


Astia nu-s vectori de gripa aviara si alte minunatii?
De ce trebuie sa creada omul ca el este buricul pamantului si totul trebuie ras de le fata pamantului ca doar el conteaza? Rostul omului care e?

#80
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
De ce trebuie sa aiba orice rost pe lumea asta? Dar daca nu are nimic rost, ne descurcam fiecare cum putem?

#81
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023
In Roma, Venetia, Paris si alte cateva orase le da municipalitatea pastile anticonceptionale.
Noi, in afara sa-i calcam cu masina, nu facem mai nimic ca sa le reducem numarul.

#82
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,602
  • Înscris: 15.06.2007
Din pacate, ariciul care venea pe la mine prin curte, a fost calcat de o masina pe strada din spatele randului de case. Venea in fiecare seara si pe la noi, mai verifica resturile de la caine si pisica. Ariciul nu este considerat daunator.

#83
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

In Roma, Venetia, Paris si alte cateva orase le da municipalitatea pastile anticonceptionale.
pe langa asta in alte taricu apa calda au adus niste pasari de prada sa mai reduca natural nr  porumbeilor, si nu mai poate sa tipe cutarescu ca omori animalele si esti ticalos, ci va spune ca e mana lui Dumnezeu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate