Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Cum obtin reducere la Bolt? Sau e teapa?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajflt, pe 22 februarie 2024 - 14:22, a scris:

de ce din păcate?

mie mi se pare ideal și bolt și orice serviciu.. să luăm 10 oameni, fiecare cu mașina lui, proprietate, deci 10 mașini care ocupă 10 locuri, 120mp de spațiu public
dacă acei 10 oameni ar renunța la mașini și ar folosi o mașină Bolt, unul după altul, deja ai câștigat 9 locuri, 108mp
dacă 2 sau 3 se grupează să meargă cu aceeași mașină, ai mai câștigat și minus 3 mașini în trafic
fix pe principiul asta ma seaca taximetristii. Ca ce chestie sa aibe ei parcari exclusive? Imediat cheama politia daca parcheaza un non-taxi printre ei.  Pai taxiurile sa faca taxi nu sa frece menta in parcari.

Vizualizare mesajbossake, pe 21 februarie 2024 - 21:51, a scris:

era confort frate, ce masini si ce fel de soferi erau atunci??? . azi sunt mașini similare ca la taxi de fapt in multe cazuri sunt fix alea de la taxi scoase de acolo, le vezi ca au rămas foliate galbene.


Am vazut Volvo s90 la blac cab uber/bolt, tesla, mercedes de e class si altele, hibride electrice. Ori spala cineva banii ori este un mister cum isi permit unii sa ingroape zeci de mii de euro intr-o masina hamalita pe serviciu gen "taxi".

#74
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajflt, pe 22 februarie 2024 - 15:16, a scris:

păi stai, cât la sută din trafic sunt ăștia și cât la sută sunt șoferii cu mașini personale? că aici e buba
tu zici de trafic, eu am problema cu spațiul public ocupat, parcările ilegale

deci dacă să zicem toată lumea ar lăsa mașina acasă ar fi ok no traffic deloc, merg toți pe jos să zicem sau cu trotineta ok
dar rămâne problema spațiului ocupat cu mașinile nemișcate. alea trebuie adresate, trebuie forțată lumea în 2 direcții

1. folosit mașina cât mai puțin pt a elibera traficul și a nu polua
2. mutat mașina de pe spațiul public - unde? cei care o folosesc cu adevărat în parcări private. cei care nu o folosesc decât la concedii sau tăiat porcul, la marginea orașului
cica in Timisoara sunt vreo cateva mii din fiecare. In Bucuresti probabil ca sunt cu zecile de mii

#75
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016

Vizualizare mesajBogotta, pe 21 februarie 2024 - 10:03, a scris:



Niciodata (dar niciodata) taximetristii nu au marunt. Binenteles ca indiferent daca au sau nu, ei zic ca nu au. Si ti se face lehamite si cobori si iti vezi de treaba.

cand vii in braila si vrei taxi sa ma contactezi.... iti dau rest si la un polimer de 500 lei! CA SĂ ȘTII!

#76
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

 tfmercedez, pe 24 februarie 2024 - 10:08, a scris:

fix pe principiul asta ma seaca taximetristii. Ca ce chestie sa aibe ei parcari exclusive? Imediat cheama politia daca parcheaza un non-taxi printre ei.  Pai taxiurile sa faca taxi nu sa frece menta in parcari.


Am vazut Volvo s90 la blac cab uber/bolt, tesla, mercedes de e class si altele, hibride electrice. Ori spala cineva banii ori este un mister cum isi permit unii sa ingroape zeci de mii de euro intr-o masina hamalita pe serviciu gen "taxi".
Black Cab e altceva acolo orice cursa costa 50 70 100 lei. dar in Bucuresti sunt pe cale de dispariție.
si la uber exista uber premium este vreo 42 lei cursa minima ceva de genul.

in general care sunt cu mașini scumpe sunt oameni care vor sa agate gagici singure, sa isi faca relații de business etc.

am un vecin care face cu un seria 5 din 2014 dar iese doar in weekend noaptea când cresc tarifele pe la cluburi pe centru. imi spunea ca agață maxim domnișoare de 20 30 de ani naive.

 tfmercedez, pe 24 februarie 2024 - 10:35, a scris:

cica in Timisoara sunt vreo cateva mii din fiecare. In Bucuresti probabil ca sunt cu zecile de mii
In toata tara sunt 52 mii mașini autorizate se poate verifica aici
https://licente.arr.ro/alternativ
In Bucuresti probabil in jur de 35 mii din nr ăsta.
e un nr f mare când te gândești ca taxiurile in Bucuresti sunt vreo 6000 7000 și iti lasa impresia ca sunt peste tot
in Bucuresti din10 mașini la semafor 3 4 sunt de la uber bolt

Edited by bossake, 24 February 2024 - 23:13.


#77
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007

 bossake, on 24 februarie 2024 - 23:12, said:

am un vecin care face cu un seria 5 din 2014 dar iese doar in weekend noaptea când cresc tarifele pe la cluburi pe centru. imi spunea ca agață maxim domnișoare de 20 30 de ani naive.

Si tu il crezi pe ala. Auzi la el, agata maxim..
Si tata unei gagici cu care umblam eu acuma 25 de ani,  era taximetrist si povestea ca facea pe psihologu  noaptea. Ca a nimerit o clienta care i-a cerut sa o plimbe si sa stea de vorba cu ea, nu conteaza unde nu conteaza cat. Cu uber trebuie sa mentionezi destinatia, nu cred ca merge cu plimba-ma aiurea.
Ce intelege ala orin agatat?.. femei care si-o trag cu el doar pentru ca are un seria 5. Whoa, atata merita el. Am cresut ca Romania a depasit mentalitatile africane, cand fetele prestau o felatie pe un pepsi.

Nici nu stiam ca sunt atatia si ca se pot vedea toate datele..

[ https://i.postimg.cc/Twfmt9jY/Screenshot-20240225-124926-Opera-beta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#78
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Pentru cine zicea ca la Bolt nu se schimba pretul. cursa de mai devreme
nu stiu nici cat de legal este, imi afișează un preț apoi il schimba cum vor ei?
in baza a ce? cica a durat mai mult, pai nu am văzut nicăieri in masina afisate tarifele....

eu cel mai ok cred ca ar fi dacă s ar ajunge si in Romania  sa poți comanda pe uber bolt taxiuri normale cu pret fix afișat pe usa masinii.
in toate tarile se poate face asta doar in Romania nu.
in felul asta ai garanția ca pe aplicația bolt uber vor fi doar taximetristii cinstiți. prefer oricând un taximetrist de meserie decât unul de ocazie, e nevoie de un pic de profesionalism chiar și in jobul ăsta, de multe ori la uber bolt am nimerit soferi care nu pareau f familiarizati cu traficul din București.

Attached Files


Edited by bossake, 26 February 2024 - 18:11.


#79
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
In aprope 6 ani de Uber, nu imi amintesc sa se fi modificat tariful pentru ca a fost aglomeratie, presupun ca despre asta e vorba, nu de "Opreste putin sa-mi iau o saorma" sau "stai 5 min sa coboare si gagica" sau "stiu eu o scurtatura, mergi pe aici".
As extinde logica si la Bolt, ca-s din acelasi aluat.

#80
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbossake, on 26 februarie 2024 - 18:02, said:

Pentru cine zicea ca la Bolt nu se schimba pretul. cursa de mai devreme
nu stiu nici cat de legal este, imi afișează un preț apoi il schimba cum vor ei?
in baza a ce? cica a durat mai mult, pai nu am văzut nicăieri in masina afisate tarifele....
abia acum te-ai prins ca ei nu respecta legea taximetriei, cea care impune afisarea tarifelor ? :)
au pe site niste explicatii : https://bolt.eu/ro-r...s/115002917754/
daca vrei, poti merge in aplicatie la My rides => cursa cu problema => Get help with ride => Price higher than expected si jos de tot ar trebui sa te intrebe "Does this information solve your issue" . daca raspunzi "No", ar trebui sa-ti dea automat diferenta de cost ca si credit in aplicatie.
anul trecut am incercat sa cer diferenta cash, sa mi-o vireze pe card, dar dupa ~o saptamana de asteptat dupa suportul lor am ajuns sa vorbesc cu o persoana la telefon si mi-a zis ca nu pot da cash, doar credit in aplicatie :). daca folosesti cat de cat Bolt, n-ar trebui sa fie nici o diferenta.


View Postsorin147, on 26 februarie 2024 - 21:18, said:

In aprope 6 ani de Uber, nu imi amintesc sa se fi modificat tariful pentru ca a fost aglomeratie....As extinde logica si la Bolt, ca-s din acelasi aluat.
luna asta a fost cu ghinion la mine :)
din 3 curse, 2 au fost cu modificarea tarifului; la una am facut tichet si mi-au dat diferenta credit (~15 lei la o cursa care initial costa 25 lei), iar la cealalta au fost doar 2-3 lei si n-am mai zis nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate