Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Angajat al politiei condus la gro...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

"Incident" in mall

  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014
Nu făcea acest topic, ca facea altul. Tot pe motiv/e tampițel/e .

#56
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,997
  • Înscris: 26.01.2010

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:57, said:

Cum sa ma confunde cu o cersetoare daca aratam ca oricine altcineva, luam o masa platita de mine, aveam telefon si pungi tip cadou de shopping langa mine? Pe deasupra eram cu spatele, parul in coc, geaca midi neagra, deci aratam absolut normal/banal. Sau trollezi? Daca ies imbracata excentric sau culoare de par iesita din comun atunci imi asum, dar asa...

Nu conteaza ca esti sau nu cersetoare , gestul de a lasa resturile in fata unei persoane e nesimtit, punct!
Daca ai fi cersetoare , ar fi si mai nesimtit pentru ca ar fi o alta palma primita de la societate cand deja un om e la pamant.

Putea sa puna paharul mai departe de tine sau sa-l arunce la un cos de gunoi. Sigur exista cosuri de gunoi pe acolo

View Poststrongsss, on 20 februarie 2024 - 17:03, said:

si ai preferat sa stai printre resturi? sa pleci de acolo nu ti-a trecut prin cap?
Daca ii era foame si acolo a vrut sa manance care-i baiul?

View Post_V_, on 20 februarie 2024 - 17:09, said:

E o caracteristică a generației Z: pentru absolut orice flecușteț din viața ta, trebuie să faci musai un thread pe un forum!...
Si o caracteristica aici este minimalizarea unui gest total de prost gust.
Daca ai merge pe strada si iti scuipa un grobian fix langa picioarele tale ai trece mai departe sau i-au da doua dupa ceafa sa se invete minte data viitoare?
Bunul simt pleaca de la parinti iar flecustelele de genul asta nu sunt chiar flecustete ci proasta crestere

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 17:55, said:

Sunt curioasa ce trebuie sa faca cineva, o persoana singura, care vrea sa manance intr-un mall aglomerat in zona de mese daca singurele mese libere sunt cele cu resturi, nedebarasate..? Mai ales in cazul meselor lungi tip bar unde locurile nu sunt clar delimitate, adica un "loc liber" inseamna un scaun liber dar care poate fi mutat oriunde pe lungimea mesei..


Pui haina pe scaun si strangi resturile ca sa poti manca intr-o zona cat de cat curata.
Eu personal nu pot manca daca vad resturi pe masa si mai ales daca-s dezordonate. Call it OCD sau training de chelnerita dar asa proceda eu daca tin neaparat sa mananc in locatia respectiva.

Daca sunt 4 mese debarasate iar persoana de la curatenie nicaieri, debarasez o masa , scot servetelul si curat masa. Am procedat asa de mai multe ori si e cat se poate de normal mai ales intr-un loc care e constant aglomerat. Mai naspa e cand apar alte persoane care vor o masa si eu le debarasez si curat si masa lor :lol:

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Context:

Stai in mall la marginea unei mese tip bar si servesti masa, in timp ce te uiti la diverse pe telefon. Pe masa se afla random tavi cu resturi de la alti clienti pe care inca nu a trecut persoana de la curatenie sa le debaraseze. Este aglomeratie ca de obicei.

pe de alta parte , daca tavile de la alte clienti se afla pe masa si persoana de la curatenie nu a trecut pe acolo inseamna ca erau mai multe scaune libere si ti-ai permis 20 de secunde sa strangi ce era in dreptul tau / muti mai incolo

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 19:56, said:

Ar fi trebuit sa astept persoana de la curatenie sa debaraseze masa tip bar pe intreaga lungime? Pai asa trecea baba cu colacii!
Ca idee - masa de bar de minim 4 m lungime si resturile nu erau fix langa mine ci random pe toata aceasta lungime!


De unde rezulta ca aveai scaune la dispozitie cacalau maria ta

#57
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018

View Postcristobob, on 20 februarie 2024 - 20:45, said:

Nu făcea acest topic, ca facea altul. Tot pe motiv/e tampițel/e .

De ce, oare nu mai e nimeni care a intampinat sau va intampina problema asta vreodata? Dute in orice zi random seara in mall Park Lake sa vezi cat de greu e sa gasesti loc.

View PostNoua_pe_site, on 20 februarie 2024 - 21:59, said:

De unde rezulta ca aveai scaune la dispozitie cacalau maria ta

M-am asezat in capatul mesei ca sa evit  sa stau intre doua persoane straine dar chiar nu ma asteptam sa isi lase cineva paharul random. Mereu se intampla ceva la care nu ma gandesc.

#58
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,997
  • Înscris: 26.01.2010
Park Lake e in Dristor?

#59
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Voi ce credeti? Pareri?
Esti dintr-o categorie de oameni snobi, carora le e rusine sa manance.
Data viitoare atragi atentia porcilor care s-au ridicat de la masa fara sa-si ia troaca cu ei.

#60
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttytysor, on 20 februarie 2024 - 20:16, said:

Draga, tu ai spus ca ''serveai masa'' deci lucrai acolo si ii serveai pe altii la masa! cind aveai timp de telefoane si de pierdut timpul?

Nu e cazul sa fii pedant, ai priceput foarte bine ce vrea sa spuna.

@winc, daca era masa lunga de ce nu ai impins un pic mai incolo tavile goale si gata?
Tu ai oricum niste probleme existentiale legate de mall-uri (te iau paznicii la ochi, te filmeaza 'influencerii' si tot asa), poate ar fi o idee buna sa le eviti o vreme.

#61
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 06.07.2023

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:57, said:

Cum sa ma confunde cu o cersetoare daca aratam ca oricine altcineva, luam o masa platita de mine, aveam telefon si pungi tip cadou de shopping langa mine? Pe deasupra eram cu spatele, parul in coc, geaca midi neagra, deci aratam absolut normal/banal. Sau trollezi? Daca ies imbracata excentric sau culoare de par iesita din comun atunci imi asum, dar asa...

Cu ce marca de ruj erai data? Este esential de stiut pe linga toate celelalte date la fel de esentiale

#62
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,317
  • Înscris: 12.07.2010

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Context:

Stai in mall la marginea unei mese tip bar si servesti masa, in timp ce te uiti la diverse pe telefon. Pe masa se afla random tavi cu resturi de la alti clienti pe care inca nu a trecut persoana de la curatenie sa le debaraseze. Este aglomeratie ca de obicei.

La un moment dat trece cineva pe langa masa, pe langa partea exterioara, venind din spate si lasa un pahar gol cu pai cam la 10-15 cm de tava ta pentru ca ii e lene sa se duca sa il arunce la gunoi. Deci nu langa alte resturi ci fix langa tava ta, langa tine.

Fiind cu ochii in telefon nu prinzi exact momentul cand se intampla asta si nu vezi exact cine a facut-o, dar vezi dintr-o data un pahar care nu era acolo. Sunt multe persoane in trecere deci habar nu ai de cine sa te iei, dupa cine sa strigi. Cum reactionezi in situatia asta?

Asta mi s-a intamplat mie ieri. Ma gandesc oare ce anume l-a facut pe individ sau pe individa sa creada ca poate sa isi permita asemenea gest? Eram imbracata absolut normal (haine negre) si de asemenea coafura era absolut normala, par nevopsit, un simplu coc. Pe deasupra eram cu spatele, persoana care a facut asta a venit de undeva din spate ca daca o facea venind din fata mi-ar fi atras atentia mai repede.

Este acest gest deplasat sau este de fapt normal avand in vedere ca pe masa erau si alte resturi?

Dar ma gandesc ca pe principiul asta poate veni oricine sa isi verse gunoiul la mine pe tava in timp ce mananc ca doar mai sunt si alte resturi pe masa.

Voi ce credeti? Pareri?

Eu zic sa nu lasi lucrurile asa. Daca mergi la politie sa depui plangere, acestia pot solicita imaginile de pe camerele de supraveghere. Pe baza acestora poti identifica individul si il poti da in judecata.

#63
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 06.07.2023

View PostBob493, on 21 februarie 2024 - 15:25, said:


Eu zic sa nu lasi lucrurile asa. Daca mergi la politie sa depui plangere, acestia pot solicita imaginile de pe camerele de supraveghere. Pe baza acestora poti identifica individul si il poti da in judecata.

Completeaza tu
Acuzatia fiind ca:...
Pretentiile fiind:...

#64
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajWinc, pe 20 februarie 2024 - 22:29, a scris:

De ce, oare nu mai e nimeni care a intampinat sau va intampina problema asta vreodata? Dute in orice zi random seara in mall Park Lake sa vezi cat de greu e sa gasesti loc.



M-am asezat in capatul mesei ca sa evit  sa stau intre doua persoane straine dar chiar nu ma asteptam sa isi lase cineva paharul random. Mereu se intampla ceva la care nu ma gandesc.
Ce e random ? Ca toate ti-s asa.

#65
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 17.08.2022
Adevarul este ca ne-am incins putin.....
Gestul nu e frumos.
Dar, un gest nefrumos este tratat conform locului si vizitatorilor.
Si mai ale felul cum este manageriat locul,
Caci si asta il poate face placut sau respigator.

#66
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Nu reusesc sa ma prind de motivul supărării.
Adică initiatoarea deja mânca lângă jumatate de tomberon de resturi, care n o deranjau deloc.
Ce dracu mai conta un pahar in plus ?

#67
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Bai omule, deci NU , in nici un caz jumatate tomberon de resturi, erau vreo 2 tavi nedebaraste 2 scaune mai incolo, iar in partea in care cineva a pus acel pahar, adica in capat unde stateam eu, nu mai era nimic pentru ca se termina masa.
De asta cred ca l-a si pus atat de aproape pentru ca in alta parte nu avea unde, poate sa mi-l fi pus mie direct in farfurie sau sa-l fi aruncat direct pe jos.
Deci mai bine nu dadeam acest detaliu - ca mai erau si alte resturi - ca acum va legati de asta sa justificati gestul.

Edited by Winc, 22 February 2024 - 02:17.


#68
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Hai sa dau mai multe detalii: Stateam la prima masa din fata de la Mesopotamia Park Lake, pe colt, masa respectiva este inconjurata de un fel de gardulet.
Nici nu stiu unde a pus paharul respectiv de fapt pentru ca dintr-o data m-am trezit cu paharul cazut langa tava mea, mi-a atras atentia zgomotul pe care l-a facut paharul deci ori l-a pus pe acel gardulet si a cazut langa tava mea, (desi e la mintea cocosului ca acel pahar gol nu ar fi rezistat sa stea pe acel gardulet prea mult timp la ce aglomeratie era) ori i-a dat drumul direct peste acel gardulet in ambele cazuri se vedea ca este o persoana acolo care mananca adica eu, si ca este posibil ca paharul sa ajunga in tava mea, ceea ce face gestul cu atat mai mizerabil!
Pana m-am dezmeticit ce s-a intamplat de fapt, m-am mirat: ce dracu, de unde a aparut paharul asta !? Apoi am ridicat privirea am vazut un grup de 5-6 baieti adolescenti, (deci nu copii!!) care se indeparau si radeau dar mai erau si alte persoane, deci sincera sa fiu nu am vazut exact cine a pus paharul unde mai exact si cum, cert e ca a folosit acel spatiu foarte aproape de mine (o persoana oarecare) pe post de cos de gunoi in timp ce eu mancam acolo. Daca nici acum nu vedeti problema inseamna ca sunt eu nebuna!! Si imi asum!
Chiar am stat sa ma intreb daca nu cumva paharul a fost acolo de fapt! Dar repet, mi-a atras atentia zgomotul cand a cazut, deci..


View Postcristobob, on 21 februarie 2024 - 18:44, said:

Ce e random ? Ca toate ti-s asa.

random = aleatoriu, folosit de mine si cu sens de : la nimereala, oarecare, etc.

Edited by Winc, 22 February 2024 - 02:48.


#69
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Dar care e problema, in afara de nesimtirea lor? Dupa cum ai formulat primul post se intelege ca tu crezi ca acei adolescenti aveau ceva cu tine, te-au luat special in vizor.

#70
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Nu mai este nici o problema in sine pentru ca faptul este deja consumat ci cat de normal sau anormal este asa ceva si cum sa reactioneze cineva intr-o asemenea situatie? Ca eu am ramas efectiv blocata..
Da, am zis de acei adolescenti pentru ca e cel mai probabil ca ei sa fi facut asta, dar adevarul e ca nu am vazut exact cine a pus paharul si unde anume exact, cert e ca m-am trezit cu el langa tava mea.
Din pacate am zis ca mai erau si alte tavi cu resturi mai incolo si acum toata lumea se leaga de asta deci topicul a fost oarecum deturnat..
Cine a facut asta nu cred ca s-a uitat si a gandit ceva gen:
"Eh, hai ca sunt doua tavi cu resturi mai incolo, hai sa-mi pun si eu paharul gol langa tava asteia..."
Pentru ca la fel de bine putea sa se uite dupa un cos de gunoi, ceea ce nu s-a intamplat.

Dar mi-am invatat lectia, de acum incolo nu voi mai sta la margine, pe unde trece lumea, mai ales daca e aglomeratie.
Se pare ca atunci cand ies in public, in loc sa fiu relaxata trebuie de fapt sa fiu in alerta si sa prevad toate chestiile neplacute care s-ar putea intampla de asa natura incat sa-mi iau masurile necesare de protectie ca sa le previn.

Edited by Winc, 22 February 2024 - 15:52.


#71
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Sa iti iei masurile necesare de protectie ca sa nu puna cineva un pahar langa tine?
Chiar te-a traumatizat treaba asta? Daca da, ai probleme mai mari decat paharul si nu ti-o zic cu rautate.

Edited by AlexEn, 22 February 2024 - 16:49.


#72
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,583
  • Înscris: 16.03.2007
eu sunt curios cate zile/saptamani/luni te vei gandi la "problema" asta si cand vei reusi sa treci peste. acolo e de cat de normal sau anormal este ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate