Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

"Incident" in mall

  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Context:

Stai in mall la marginea unei mese tip bar si servesti masa, in timp ce te uiti la diverse pe telefon. Pe masa se afla random tavi cu resturi de la alti clienti pe care inca nu a trecut persoana de la curatenie sa le debaraseze. Este aglomeratie ca de obicei.

La un moment dat trece cineva pe langa masa, pe langa partea exterioara, venind din spate si lasa un pahar gol cu pai cam la 10-15 cm de tava ta pentru ca ii e lene sa se duca sa il arunce la gunoi. Deci nu langa alte resturi ci fix langa tava ta, langa tine.

Fiind cu ochii in telefon nu prinzi exact momentul cand se intampla asta si nu vezi exact cine a facut-o, dar vezi dintr-o data un pahar care nu era acolo. Sunt multe persoane in trecere deci habar nu ai de cine sa te iei, dupa cine sa strigi. Cum reactionezi in situatia asta?

Asta mi s-a intamplat mie ieri. Ma gandesc oare ce anume l-a facut pe individ sau pe individa sa creada ca poate sa isi permita asemenea gest? Eram imbracata absolut normal (haine negre) si de asemenea coafura era absolut normala, par nevopsit, un simplu coc. Pe deasupra eram cu spatele, persoana care a facut asta a venit de undeva din spate ca daca o facea venind din fata mi-ar fi atras atentia mai repede.

Este acest gest deplasat sau este de fapt normal avand in vedere ca pe masa erau si alte resturi?

Dar ma gandesc ca pe principiul asta poate veni oricine sa isi verse gunoiul la mine pe tava in timp ce mananc ca doar mai sunt si alte resturi pe masa.

Voi ce credeti? Pareri?

Edited by Winc, 20 February 2024 - 16:09.


#2
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Eram imbracata absolut normal (haine negre) si de asemenea coafura era absolut normala, par nevopsit, un simplu coc.
Aici esti subiectiva pentru ca ti s-a intamplat tie. Nesimtirea este general valabila la romani, nu tine cont de etnie, sex sau religie. C'asa-s romanii.

Dar tu nu poti sa-ti vezi mai departe de viata din cauza unui nesimtit?

Edited by marga32, 20 February 2024 - 16:10.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bo$$ ... eu cred ca influenceru' ala ti-a facut-o si de data asta Posted Image

https://forum.softpe.../#entry30581517

#4
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
treci peste
oricum tot aia e

#5
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Ma ridic si plec / scollez mai departe pe telefon.

Edited by helen76, 20 February 2024 - 16:12.


#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
te-ai dus sa maninci, nu sa te uiti la telefon. asta o poti face oriunde. nu trebuie s-o faci la masa, insa.

daca nu te-ai fi blocat pe telefon, ai fi vazut cine te-a "agresat".

ai grija, daca vei contiunua, e posibil chiar ca...

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

poate veni oricine sa isi verse gunoiul la mine pe tava in timp ce mananc ca doar mai sunt si alte resturi pe masa.


#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Cine te-a pus sa iei masa in mall ?
Mananca si tu ca un om normal acasa , e mai sanatos .

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Paharul! Ce era scris pe pahar? Un număr de telefon? ;)

#9
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022
Mallul ca si stadionul ca si statia centrala de tren sau autobuz,  este populat cu de toti.
Stiai asta cand ai intrat si stiai si cand ti-ai luat tava cu mancare.
Asta este.

In alte parti, consumatorii duc tava pe un stand, sau o golesc intr-un container mare
si o stivuiesc peste altele. Depinde loc si de oameni

Edited by vio69c, 20 February 2024 - 16:26.


#10
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Eu intotdeauna imi duc tava in zona de debarasare, ma simt aiurea sa o las pe masa asa pur si simplu, mi-am dus tava si ieri inclusiv, cu tot cu paharul respectiv.
Ba chiar duc si alte tavi ca sa eliberez loc daca sunt cu cineva care poate tine locul respectiv sa nu se ocupe pana ma intorc.

Edited by Winc, 20 February 2024 - 16:34.


#11
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Pentru Vio- Si in Romania se duc la fel, unii sunt doar nesimtiti si lasa pe unde vor resturile,  tāvi, etc in ideea ca la un moment dat va strânge altcineva. Aia da, ar trebui sa stea acasa.  Cat  despre intrebarea intiatoarei, sigur ca nu e normal, la fel cu nerespectarea spatiului personal. Cum sa te duci in spatele cuiva asa ca sa iti lasi resturile?!

Edited by SharonCollins, 20 February 2024 - 16:29.


#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
mai era ceva in pahar? poate te-a confundat cu o cersatoare si a zis omu ca face o fapta buna..

eu i-am dat lu una 5 lei la iesirea din lidl si mi-a zis ca nu-i cersatoare. desi arata ca una..

Edited by laffin, 20 February 2024 - 16:39.


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Daca m-as "enerva" din cauza unor cazuri asemanatoare, pai nu as fi trecut de varsta de 30 de ani la cate mi s-au intamplat. Sa fim serios se intampla, poate erau aglomerat si duc lipsa de personal. In zilele noastre ceva foarte comun.

Chiar si asa la ce naiba sa te astepti in ziua de astazi. Cand vad noua generatie prin malluri, sau pe oriunde altundeva mi se face rau. Cand ma gandesc ca astia ar trebui sa imi plateasca mie pensia... ma ia cu dureri de cap. O generatie de pierduti.

#14
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View Postdorin_2k, on 20 februarie 2024 - 16:18, said:

Paharul! Ce era scris pe pahar? Un număr de telefon? Posted Image
Posted Image

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Stai in mall la marginea unei mese tip bar si servesti masa, in timp ce te uiti la diverse pe telefon. Pe masa se afla random tavi cu resturi de la alti clienti pe care inca nu a trecut persoana de la curatenie sa le debaraseze. Este aglomeratie ca de obicei.
....
Voi ce credeti? Pareri?
Am părerea că nu m-aș așeza să mănînc lîngă gunoaiele lăsate de alții.

#16
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018

View Postlaffin, on 20 februarie 2024 - 16:36, said:

mai era ceva in pahar? poate te-a confundat cu o cersatoare si a zis omu ca face o fapta buna..

eu i-am dat lu una 5 lei la iesirea din lidl si mi-a zis ca nu-i cersatoare. desi arata ca una..

Cum sa ma confunde cu o cersetoare daca aratam ca oricine altcineva, luam o masa platita de mine, aveam telefon si pungi tip cadou de shopping langa mine? Pe deasupra eram cu spatele, parul in coc, geaca midi neagra, deci aratam absolut normal/banal. Sau trollezi? Daca ies imbracata excentric sau culoare de par iesita din comun atunci imi asum, dar asa...

#17
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View Postdorin_2k, on 20 februarie 2024 - 16:18, said:

Paharul! Ce era scris pe pahar? Un număr de telefon? Posted Image

Pe pahar în mod sigur erau niște amprente, un bun punct de plecare pentru o anchetă.   Posted Image

#stopnesimțirii

View Postlaffin, on 20 februarie 2024 - 16:36, said:

mai era ceva in pahar? poate te-a confundat cu o cersatoare si a zis omu ca face o fapta buna..

eu i-am dat lu una 5 lei la iesirea din lidl si mi-a zis ca nu-i cersatoare. desi arata ca una..

Tot așa mi-a dat și mie o femeie un cărucior cu monedă în el. E drept, eram cam nebărbierit în dimineața aia și obosit după tura de noapte. Mi-am cerut scuze - puteam să am și eu niște haine mai ponosite...   Posted Image


edit:

@Winc

Nu mai pune și tu la inimă toate prostiile.

Edited by FreeThinker, 20 February 2024 - 16:59.


#18
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Context:

Stai in mall la marginea unei mese tip bar si servesti masa, in timp ce te uiti la diverse pe telefon. Pe masa se afla random tavi cu resturi de la alti clienti pe care inca nu a trecut persoana de la curatenie sa le debaraseze. Este aglomeratie ca de obicei.

La un moment dat trece cineva pe langa masa, pe langa partea exterioara, venind din spate si lasa un pahar gol cu pai cam la 10-15 cm de tava ta pentru ca ii e lene sa se duca sa il arunce la gunoi. Deci nu langa alte resturi ci fix langa tava ta, langa tine.

Fiind cu ochii in telefon nu prinzi exact momentul cand se intampla asta si nu vezi exact cine a facut-o, dar vezi dintr-o data un pahar care nu era acolo. Sunt multe persoane in trecere deci habar nu ai de cine sa te iei, dupa cine sa strigi. Cum reactionezi in situatia asta?

Asta mi s-a intamplat mie ieri. Ma gandesc oare ce anume l-a facut pe individ sau pe individa sa creada ca poate sa isi permita asemenea gest? Eram imbracata absolut normal (haine negre) si de asemenea coafura era absolut normala, par nevopsit, un simplu coc. Pe deasupra eram cu spatele, persoana care a facut asta a venit de undeva din spate ca daca o facea venind din fata mi-ar fi atras atentia mai repede.

Este acest gest deplasat sau este de fapt normal avand in vedere ca pe masa erau si alte resturi?

Dar ma gandesc ca pe principiul asta poate veni oricine sa isi verse gunoiul la mine pe tava in timp ce mananc ca doar mai sunt si alte resturi pe masa.

Voi ce credeti? Pareri?
Pai! Masa plina cu resturi, tu u ochii in telefon. O fi crezut ca si tava ta e un rest daca nu mancai.
Off topic:
Explicati-mi si mie ca nu inteleg nici sa ma bateti: De ce considerati voi tinerii ca hainele negre sunt imbracaminte normala?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate