Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

"Incident" in mall

  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Sunt curioasa ce trebuie sa faca cineva, o persoana singura, care vrea sa manance intr-un mall aglomerat in zona de mese daca singurele mese libere sunt cele cu resturi, nedebarasate..? Mai ales in cazul meselor lungi tip bar unde locurile nu sunt clar delimitate, adica un "loc liber" inseamna un scaun liber dar care poate fi mutat oriunde pe lungimea mesei..

Sa debaraseze personal chiar daca nu are pe cine sa puna sa tina locul deci cu riscul sa ii ocupe locul altcineva intre timp? Daca altcineva ii ocupa locul, persoana care a debarasat  / aruncat resturile nu ii poate cere sa elibereze locul persoanei respective care l-a ocupat intre timp pe motiv ca a debarasat personal.

Sa astepte in picioare sa vina persoana de la curatenie sa debaraseze dar tot cu riscul sa ii ocupe locul altcineva intre timp? Daca cineva vrea sa se puna acolo nu cred ca ii se poate interzice de catre alta persoana pe motiv ca e ocupat dar asteapta persoana de la curatenie sa debaraseze.

Sa se aseze pur si dar cu riscul ca intre timp sa se trezeasca ca nesimtiti in trecere pun alte resturi exact pe langa sau in spatiul personal ?

Cat despre cine a lasat paharul eu nu am vazut, erau un grup de baieti de liceu vreo 5-6 care se indepartau plus alte persoane care se asemenea se indepartau, deci dupa cine sa tip?

#38
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,070
  • Înscris: 30.07.2006

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 17:55, said:

Sunt curioasa ce trebuie sa faca cineva, o persoana singura, care vrea sa manance intr-un mall aglomerat in zona de mese daca singurele mese libere sunt cele cu resturi, nedebarasate..? Mai ales in cazul meselor lungi tip bar unde locurile nu sunt clar delimitate, adica un "loc liber" inseamna un scaun liber dar care poate fi mutat oriunde pe lungimea mesei..

Sa debaraseze personal chiar daca nu are pe cine sa puna sa tina locul deci cu riscul sa ii ocupe locul altcineva intre timp? Daca altcineva ii ocupa locul, persoana care a debarasat  / aruncat resturile nu ii poate cere sa elibereze locul persoanei respective care l-a ocupat intre timp pe motiv ca a debarasat personal.

Sa astepte in picioare sa vina persoana de la curatenie sa debaraseze dar tot cu riscul sa ii ocupe locul altcineva intre timp? Daca cineva vrea sa se puna acolo nu cred ca ii se poate interzice de catre alta persoana pe motiv ca e ocupat dar asteapta persoana de la curatenie sa debaraseze.

Sa se aseze pur si dar cu riscul ca intre timp sa se trezeasca ca nesimtiti in trecere pun alte resturi exact pe langa sau in spatiul personal ?

Cat despre cine a lasat paharul eu nu am vazut, erau un grup de baieti de liceu vreo 5-6 care se indepartau plus alte persoane care se asemenea se indepartau, deci dupa cine sa tip?

Își ia la pachet și mănâncă acasă.
Nu e musai sa mănânci langa resturile altora

#39
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007
Viata-i dura!

#40
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 17:55, said:

Sunt curioasa ce trebuie sa faca cineva, o persoana singura, care vrea sa manance intr-un mall aglomerat in zona de mese daca singurele mese libere sunt cele cu resturi, nedebarasate..?

Sa plece de acolo! la un moment se prinde si prorietarii locului de ce nu au clienti si vor face curatenie.
Nu te supara, dar mi se pare evidenta : mananci printre gunoaie, esti tratat ca atare!

View PostMoinesti72, on 20 februarie 2024 - 17:57, said:

Își ia la pachet și mănâncă acasă.
Nu e musai sa mănânci langa resturile altora
eu n-as lua nici la pachet. daca e mizerie in zona meselor, unde vede toata lumea, iti dai seama ce e la bucatarie, unde nu-i vede nimeni!

Edited by strongsss, 20 February 2024 - 18:09.


#41
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
De debarasat se ocupa personalul din mall, nu cei cu restaurantele de acolo.

#42
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Voi ce credeti? Pareri?
eu nu m-aș fi așezat la o masă plină de resturi.

pe la noi fiecare lasă masa curată

View PostSharonCollins, on 20 februarie 2024 - 18:11, said:

De debarasat se ocupa personalul din mall, nu cei cu restaurantele de acolo.
așa crezi?vine femeia de servici și curăță mesele după ce-a terminat sectorul de la wc-uri?

#43
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Nu doar cred, asta vad . La mall ul unde merg eu ( nu in Bucuresti) strang resturi de pe masa, tavi, si da, sterg si mesele. La cele cum e poza pusa de OP se ocupa cei de acolo. La ditamai zona de mese, cum stii cine a mancat la KFC si cine la Rustic sau Salad Box?   Tavile sunt la fel. Aia de abia au personal la servire, preparare, darmite sa mai faca si curat.

Edited by SharonCollins, 20 February 2024 - 18:25.


#44
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

View Post_V_, on 20 februarie 2024 - 17:17, said:



Mi-e imposibil să cred că-n general postează pe Softpedia doar cei care nu dispun de timp liber!...



România-i condusă practic de servicii, șomajul real e cu mult mai mare în raport cu cel raportat de către INS, pe scurt: se minte-n draci de către autorități, în absolut orice domeniu...
Efectiv, nu contează cine iese la vot și ce votează, în final se vor face cârdășii/alianțe/găști, cu un singur scop: trebuie să existe stabilitate-n RO!

Aparența că șomajul e mult mai mare decât cel real e și pentru că fiecare înțelege diferit termenul de șomer.
Pentru stat șomerul este acea persoană care nu lucrează și în plus primește de la stat ajutor de șomaj. Ceilalți sunt doar persoane care nu lucrează. Deci altă categorie, pentru INS.

#45
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
La noi s-ar fi inchis mall-ul daca o singura tava ramanea pe masa. E prima oara cand aud ca lumea lasa resturile pe masa si pleaca sau si mai rau, iti arunca resturile in fata peste un al morman de la resturile altuia. Azi la mall, personalul care se ocupa de curatenie mi-a luat tava din mana si au dus-o sa o goleasca. Nu raman tavi cu resturi de mancare nici in raftul in care se depoziteaza tavile murdare. Pana si alea sunt curate.

#46
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 17:55, said:

Sunt curioasa ce trebuie sa faca cineva, o persoana singura, care vrea sa manance intr-un mall aglomerat in zona de mese daca singurele mese libere sunt cele cu resturi, nedebarasate..? Mai ales in cazul meselor lungi tip bar unde locurile nu sunt clar delimitate, adica un "loc liber" inseamna un scaun liber dar care poate fi mutat oriunde pe lungimea mesei..

Sa debaraseze personal chiar daca nu are pe cine sa puna sa tina locul deci cu riscul sa ii ocupe locul altcineva intre timp? Daca altcineva ii ocupa locul, persoana care a debarasat  / aruncat resturile nu ii poate cere sa elibereze locul persoanei respective care l-a ocupat intre timp pe motiv ca a debarasat personal.

Daca e asa complicat mananca acasa, inveti si sa gatesti, e mai bine.

Cu privire la paharul buclucas .. esti prea sensibila.. si-s multi nesimtiti.
Zi mersi ca nu ti l-a pus pe tava.

Edited by sirgoofy, 20 February 2024 - 19:09.


#47
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Voi ce credeti? Pareri?

Eu cred ca oamenii care isi lasa tavile pe masa in loc sa le duca la locurile special amenajate care exista in orice foodcourt sunt niste babuini.

Ori as fi luat paharul cu mine cand mi-as fi dus tava, ori il lasam acolo, dupa starea in care ma aflam, in orice caz, nu as fi stat cu gandul la situatia asta mai mult de 1 minut.

#48
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Context:

Fiind cu ochii in telefon nu prinzi exact momentul cand se intampla asta si nu vezi exact cine a facut-o, dar vezi dintr-o data un pahar care nu era acolo. Sunt multe persoane in trecere deci habar nu ai de cine sa te iei, dupa cine sa strigi. Cum reactionezi in situatia asta?

Asta mi s-a intamplat mie ieri. Ma gandesc oare ce anume l-a facut pe individ sau pe individa sa creada ca poate sa isi permita asemenea gest? Eram imbracata absolut normal (haine negre) si de asemenea coafura era absolut normala, par nevopsit, un simplu coc. Pe deasupra eram cu spatele, persoana care a facut asta a venit de undeva din spate ca daca o facea venind din fata mi-ar fi atras atentia mai repede.

Este acest gest deplasat sau este de fapt normal avand in vedere ca pe masa erau si alte resturi?

Dar ma gandesc ca pe principiul asta poate veni oricine sa isi verse gunoiul la mine pe tava in timp ce mananc ca doar mai sunt si alte resturi pe masa.

Voi ce credeti? Pareri?

Nu e nimic personal. Doar nesimtire evidenta si durere in cot. Atat a putut acea persoana. Ignore.

#49
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018

View Postsirgoofy, on 20 februarie 2024 - 19:08, said:

Daca e asa complicat mananca acasa, inveti si sa gatesti, e mai bine.

Cu privire la paharul buclucas .. esti prea sensibila.. si-s multi nesimtiti.
Zi mersi ca nu ti l-a pus pe tava.

Ar fi trebuit sa astept persoana de la curatenie sa debaraseze masa tip bar pe intreaga lungime? Pai asa trecea baba cu colacii!
Ca idee - masa de bar de minim 4 m lungime si resturile nu erau fix langa mine ci random pe toata aceasta lungime!

Paharul a fost pus in capatul / coltul exterior al mesei pe langa care trecea lumea, inclusiv persoana care a facut asta, desi era evident ca marginea aceea / coltul mesei este ocupat de catre mine, deci..

Edited by Winc, 20 February 2024 - 20:04.


#50
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
E un caz singular, ca la Pearl Harbour. Asa ca iti spun la fel: forget it!
Dar daca se repeta, sa ne spui negresit! Si adoptam alta abordare.

#51
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:57, said:

Cum sa ma confunde cu o cersetoare daca aratam ca oricine altcineva, luam o masa platita de mine, aveam telefon si pungi tip cadou de shopping langa mine? Pe deasupra eram cu spatele, parul in coc, geaca midi neagra, deci aratam absolut normal/banal. Sau trollezi? Daca ies imbracata excentric sau culoare de par iesita din comun atunci imi asum, dar asa...
Draga, tu ai spus ca ''serveai masa'' deci lucrai acolo si ii serveai pe altii la masa! cind aveai timp de telefoane si de pierdut timpul?

#52
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Context:

Stai in mall la marginea unei mese tip bar si servesti masa, in timp ce te uiti la diverse pe telefon. Pe masa se afla random tavi cu resturi de la alti clienti pe care inca nu a trecut persoana de la curatenie sa le debaraseze. Este aglomeratie ca de obicei.

La un moment dat trece cineva pe langa masa, pe langa partea exterioara, venind din spate si lasa un pahar gol cu pai cam la 10-15 cm de tava ta pentru ca ii e lene sa se duca sa il arunce la gunoi. Deci nu langa alte resturi ci fix langa tava ta, langa tine.

Fiind cu ochii in telefon nu prinzi exact momentul cand se intampla asta si nu vezi exact cine a facut-o, dar vezi dintr-o data un pahar care nu era acolo. Sunt multe persoane in trecere deci habar nu ai de cine sa te iei, dupa cine sa strigi. Cum reactionezi in situatia asta?

Voi ce credeti? Pareri?

Sa recapitulam putin
Adica cineva, candva statea la o masa de bar plina de gunoaie. persoana care servea masa dar in acelasi timp belea ochii intr-un ecran, Pana aici e corect?
Mai departe.
Apare un alt personaj/figurant, care lasa un gunoi (un pahar cu un pai) langa gunoiul deja existent, moment cand personajul principal este total ofuscat.

Intrebari
- ce a determinat supararea personajului principal, stationarea la o masa plina de gunoaie sau suplimentarea gunoaielor cu acel pahar?
- ce cauta telefonul in ecuatie?
- de ce ar fi aceasta poveste un subiect de dezbatut, avand in vedere ca tot ce ne inconjoara, adica aproape, este la limita sordidului, a mitocaniei?

Ar mai fi intrebari, da' alea sunt tema pentru un alt subiect Posted Image

Ca si parere, cred ca este exagerat sa consideri ceva banal, cotidian drept incident, cum pompos este afisat in titlu.

#53
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Ar fi trebuit sa astept persoana de la curatenie sa debaraseze masa tip bar pe intreaga lungime? Pai asa trecea baba cu colacii!
Ca idee - masa de bar de minim 4 m lungime si resturile nu erau fix langa mine ci random pe toata aceasta lungime!

Paharul a fost pus in capatul / coltul exterior al mesei pe langa care trecea lumea, inclusiv persoana care a facut asta, desi era evident ca marginea aceea / coltul mesei este ocupat de catre mine, deci..

View Posttytysor, on 20 februarie 2024 - 20:16, said:

Draga, tu ai spus ca ''serveai masa'' deci lucrai acolo si ii serveai pe altii la masa! cind aveai timp de telefoane si de pierdut timpul?

Am luat masa / Am mancat - Poftim!

Grammar nazi !!

Edited by Winc, 20 February 2024 - 20:29.


#54
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

View Postlucianburjuiul, on 20 februarie 2024 - 20:14, said:

E un caz singular, ca la Pearl Harbour. Asa ca iti spun la fel: forget it!
Dar daca se repeta, sa ne spui negresit! Si adoptam alta abordare.

Din păcate, ca și în al doilea război mondial, a fost picătura care a umplut paharul inițiatoarei acestui topic.

Că altfel nu făcea acest topic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate