Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

"Incident" in mall

  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View Postbusiness11, on 20 februarie 2024 - 16:39, said:

Cand ma gandesc ca astia ar trebui sa imi plateasca mie pensia... ma ia cu dureri de cap. O generatie de pierduti.

Pensiile actuale-s plătite din împrumuturi, guvernanții bazându-se că vor fi returnate de către cei de aici:

https://adevarul.ro/...de-2262856.html

În principal, cauza reală este asta:

[ https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2023-05-8-26252462-0-site-ministerul-educatiei-spart.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018

View Postradunic, on 20 februarie 2024 - 16:54, said:

Am părerea că nu m-aș așeza să mănînc lîngă gunoaiele lăsate de alții.

Erau resturi random, nu fix langa mine, deci.. Oricum doar acolo era liber fara resturi, masa era lunga tip bar, ca in poza de mai jos.
As fi debarasat eu daca eram cu cineva sa tina locul ocupat intre timp dar asa nu am putut debarasa ca mi-ar fi ocupat locul altcineva.


Attached File  105_506030456.jpg   138.29K   48 downloads


Edited by Winc, 20 February 2024 - 17:07.


#21
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Context:

Stai in mall la marginea unei mese tip bar si servesti masa, in timp ce te uiti la diverse pe telefon. Pe masa se afla random tavi cu resturi de la alti clienti pe care inca nu a trecut persoana de la curatenie sa le debaraseze. Este aglomeratie ca de obicei.

La un moment dat trece cineva pe langa masa, pe langa partea exterioara, venind din spate si lasa un pahar gol cu pai cam la 10-15 cm de tava ta pentru ca ii e lene sa se duca sa il arunce la gunoi. Deci nu langa alte resturi ci fix langa tava ta, langa tine.

Fiind cu ochii in telefon nu prinzi exact momentul cand se intampla asta si nu vezi exact cine a facut-o, dar vezi dintr-o data un pahar care nu era acolo. Sunt multe persoane in trecere deci habar nu ai de cine sa te iei, dupa cine sa strigi. Cum reactionezi in situatia asta?

Asta mi s-a intamplat mie ieri. Ma gandesc oare ce anume l-a facut pe individ sau pe individa sa creada ca poate sa isi permita asemenea gest? Eram imbracata absolut normal (haine negre) si de asemenea coafura era absolut normala, par nevopsit, un simplu coc. Pe deasupra eram cu spatele, persoana care a facut asta a venit de undeva din spate ca daca o facea venind din fata mi-ar fi atras atentia mai repede.

Este acest gest deplasat sau este de fapt normal avand in vedere ca pe masa erau si alte resturi?

Dar ma gandesc ca pe principiul asta poate veni oricine sa isi verse gunoiul la mine pe tava in timp ce mananc ca doar mai sunt si alte resturi pe masa.

Voi ce credeti? Pareri?

Afara sunt grupuri de suport pentru persoanele care au suferit o trauma ca a ta.
Dar na, in Romania e considerata fitza

#22
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Stai in mall la marginea unei mese tip bar si servesti masa, in timp ce te uiti la diverse pe telefon.

Masa se poate servi doar într-un singur caz: atunci când ești chelner/ospătar/bucătar/etc!...

În rest:

https://www.youtube....rts/P8lP8VL8G8o

#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:59, said:

Erau resturi random, nu fix langa mine, deci.. Oricum doar acolo era liber, masa era lunga tip bar. As fi debarasat eu daca eram cu cineva sa tina locul ocupat intre timp dar asa nu am putut debarasa ca mi-ar fi ocupat altcineva locul.

si ai preferat sa stai printre resturi? sa pleci de acolo nu ti-a trecut prin cap?

#24
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012

View PostWinc, on 20 februarie 2024 - 16:04, said:

Voi ce credeti? Pareri?

Get a life.

Ai prea mult timp liber pentru a posta pe forum.

#25
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
E o caracteristică a generației Z: pentru absolut orice flecușteț din viața ta, trebuie să faci musai un thread pe un forum!...

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Post_V_, on 20 februarie 2024 - 16:59, said:

Pensiile actuale-s plătite din împrumuturi, guvernanții bazându-se că vor fi returnate de către cei de aici:

https://adevarul.ro/...de-2262856.html

În principal, cauza reală este asta:

[ https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2023-05-8-26252462-0-site-ministerul-educatiei-spart.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1) Totul pleaca de la educatia parentala si timpul acordat de parinti copiilor. In ziua de astazi copii sunt mult mai libertini, parintii sunt emancipati. Si eu am crescut cu cheia de gat, dar totusi nu imi permiteam sa vin acasa cu parul roz, cercei in nas, sau sa ma comport nepoliticos fata de alti oameni. Si acum imi aduc aminte ca ai mei ma "obligau" sau salut pe oricine non stop. Mi-a prins bine cand am ajuns in Austria, ca aici in trecut oamenii se salutau oriunde si in orice context. Si multe alte lucruri.

2) Sistemul de invatamant, care nu mai permite educatia exigenta. Tot asa emancipare, sa nu tipi la copil ca se ia directoarea de tine, sa nu ii spui o vorba rea ca iti face plangere, etc. Niciodata nu voi uita cand ma luau profesorii de perciuni sau imi dadeau cu rigla peste maini.

Sunt total impotriva violentei, dar exigenta educatiei si a parintiilor in trecut, te obligau sa te conformezi si sa iti fie frica sa te comporti "anormal".

#27
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
@OP, ar fi vremea să schimbi abordarea.

Într-o astfel de situaţie trebuie să faci câteva lucruri:

Faci ordine în jurul tău. Nu lăsa resturile altora în apropierea ta, chiar dacă există riscul de a fi confundat cu oamenii de la curăţenie.
Trebuie să arăţi ca un om hotărât să nu accepte mojicii. Cel care îţi lasă cadouri nedorite trebuie să înţeleagă că nu este binevenit.

Era normal să-i returnezi paharul. Să strigi după persoană şi să-i expici că şi-a pirdut ceva...

#28
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View Postdd80, on 20 februarie 2024 - 17:08, said:

Ai prea mult timp liber pentru a posta pe forum.

Mi-e imposibil să cred că-n general postează pe Softpedia doar cei care nu dispun de timp liber!...

View Postbusiness11, on 20 februarie 2024 - 17:09, said:


1) Totul pleaca de la educatia parentala si timpul acordat de parinti copiilor.

România-i condusă practic de servicii, șomajul real e cu mult mai mare în raport cu cel raportat de către INS, pe scurt: se minte-n draci de către autorități, în absolut orice domeniu...
Efectiv, nu contează cine iese la vot și ce votează, în final se vor face cârdășii/alianțe/găști, cu un singur scop: trebuie să existe stabilitate-n RO!

#29
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View PostSharonCollins, on 20 februarie 2024 - 16:29, said:

Pentru Vio- Si in Romania se duc la fel,

Bineinteles...
Dar una este un mall in Pipera si alta in Obor...
De aceea am spus- loc si oameni

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View Post_V_, on 20 februarie 2024 - 17:17, said:

Mi-e imposibil să cred că-n general postează pe Softpedia doar cei care nu dispun de timp liber!...

Colegul a zis fix invers, ca a noastra colega ARE prea mult timp liber.

#31
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Vio, te inseli.  Generalizezi- corporatistii dupa tine sunt aia corecti si cu maniere iar in Obor sunt doar needucatii si marlanii. Lucrurile sunt mai nuantate de atat si oamenii sunt foarte diferiti.

Edited by SharonCollins, 20 February 2024 - 17:28.


#32
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View PostAlexEn, on 20 februarie 2024 - 17:23, said:

Colegul a zis fix invers, ca a noastra colega ARE prea mult timp liber.

Hai, că nu-i chiar imposibil de înțeles:

ceilalți useri postează, pe Softpedia, din lipsă de timp liber sau sunt exact în situația de față?...

#33
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View PostSharonCollins, on 20 februarie 2024 - 17:28, said:

Vio, te inseli.  Generalizezi- corporatistii dupa tine sunt aia corecti si cu maniere iar in Obor sunt doar needucatii si marlanii. Lucrurile sunt mai nuantate de atat si oamenii sunt foarte diferiti.

Nuantarea o face totdeauna pretul...
Asa cum o retea duce anume marfa in cartierele mai sarace
si cu totul alta marfa in cartierele "de sus"

#34
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Sa vezi ce fain ii cand iti dispar de pe masa pentru ca nu esti atent. Se practica tot felul de nebunii in ziua de astazi.Nu o lua personal.

#35
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Nu era România țara-n care intră nonstop altă marfă, sub calitatea celei din vestul Europei?...

#36
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Vio- Serios? Vezi ca si manelistii poarta Gucci , asta nu ii face nici eleganti si nici oameni buni. In locurile scumpe  mai ajung si toape parvenite si jmecheri, nu inseamna ca au si maniere alese. Banii nu iti dau automat stil si nici clasā. Doar putere de  cumparare mai mare  si optiuni mai multe .

Edited by SharonCollins, 20 February 2024 - 17:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate