Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Crypto.com login

  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Stefan143763

Stefan143763

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2024
Salutare,
De sambata am fost delogat din aplicatie si de atunci nu ma mai pot reloga. Problema apare din momentul in care trebuie sa confirm numarul de telefon, adica nu primesc sms-ul de confirmare.
Update la aplicatie, setari la telefon, chat in aplicatie, mail, discutii cu yoxo…

Iar yoxo mi-au spus “orange nu mai are acorduri cu crypto.com….si din pacate nu te putem ajuta”

Ati mai patit asta?


#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Atunci portezi numărul de telefon și scapi de problemă, dacă crypto.com e așa important.

Edited by wertyck, 21 February 2024 - 07:40.


#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Verifica si vezi daca ai mesajele la spam/blocate... unele sms-uri merg direct in spam/blocate iar unele telefoane nu te anunta ca ai primit un sms acolo (ex. Xiaomi)!.
Am patit asta la Bankera, tot cu mesaj de verificare

Attached Files



#4
Stefan143763

Stefan143763

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2024

View Postrz, on 21 februarie 2024 - 09:28, said:

Verifica si vezi daca ai mesajele la spam/blocate... unele sms-uri merg direct in spam/blocate iar unele telefoane nu te anunta ca ai primit un sms acolo (ex. Xiaomi)!.
Am patit asta la Bankera, tot cu mesaj de verificare

La iphone n-am gasit asta, este doar filtru care ma ajuta cu spam-urile. M-am tot jucat cu el pe on/off si nimic. Adica n-am un folder de spam, sau n-am gasit eu.

View Postwertyck, on 21 februarie 2024 - 07:39, said:

Atunci portezi numărul de telefon și scapi de problemă, dacă crypto.com e așa important.

Mai astept cateva zile si o sa fac si asta daca alta solutie nu este.

Edited by Dany_Darke, 21 February 2024 - 17:01.


#5
girigan84

girigan84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.12.2020
Salut

De sambata nu mai pot nici eu sa ma loghez, aceeasi problema o am si eu sunt tot pe Yoxo.

Edited by Dany_Darke, 21 February 2024 - 17:01.


#6
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Sunt si eu in aceeasi situatie, de duminica dupa-amiaza. Sa inteleg ca tu tot pe orange esti? Eu voi merge joi la Orange ca tot trebuie sa imi schimb cartela veche, care suporta doar 3G si voi intreba acolo de aceasta problema. Cred ca imi voi cumpara o cartela vodafone cu numar si le voi cere celor de la crypto.com schimbarea numarului. Am peste 5k $ in cont, deci nu pot schimba singur numarul de telefon. O alta idee ar fi sa le cer mutarea tuturor detinerilor in defi wallet, la care am acces. Idioata situatie. Daca rezolvi intre timp problema, te rog sa postezi solutia. Sunt pe iOS, daca are importanta. Am incercat si pe un Android aseara, fara succes. Nu am vazut nimic la numere blocate/SMS blocate.

Edited by mytzulyka, 21 February 2024 - 13:01.


#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Portarea numarului de telefon in alta retea NU presupune modificarea numarului tau de telefon: https://www.portabilitate.ro/ro-home

#8
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Stiu asta. Dar cei de la crypto.com specifica faptul ca neprimirea SMS-ului poate avea legatura cu portarea numarului, iar ca sa inlatur orice dubiu, voi cumpara o cartela noua de la Vodafone. Ca si idee, numarul meu a fost portat, dar acum peste 10 ani din Vodafone in Orange. O sa iau legatura cu cei de la Crypto.com dupa ce cumpar cartela Vodafone.
Culmea ca nu am fost niciodata delogat si nu mi-au cerut niciodata SMS de la inceputul 2022, de cand se lauda ca au introdus metoda asta suplimetara nemaipomenita.

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu cred ca este de la Orange problema cu 2FA prin SMS... eu acu' 10 zile am folosit sistemul si nu au fost probleme nici macar in spam nu a intrat mesajul deci totul a fost ok!.
Putin probabil ca Orange, Vodafone ori Digi sa blocheze acele numere scurte

P.S. Nu imi place sa dau sfaturi dar sume gen 2K, 4K, 6K (sau mai multe) stau mult mai bine in portofele descentralizate, nu in aplicatii/exchange-uri centralizate... din acele portofele poti trimite oricand in aplicatii (ca sa cheltui cu cardul, de ex.) dar e de preferat sa trimiti atat cat iti trebuie pentru o saptamana sau hai o luna.
Si nu doar o aplicatie de cripto e bine sa ai... la mai multe apps poti sa imparti sumele in asa fel incat pe niciuna sa nu ai mai mult de 2K (cel putin eu asa am procedat). La portofele descentralizate da, poti sa tii sume mari desi si in acest caz e bine sa imparti sumele macar pe 2-3 portofele si evident sa ai grija ca de ochii din cap de cuvintele de recuperare aka chei private

Attached Files


Edited by rz, 21 February 2024 - 13:28.


#10
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Ai dreptate. Am facut defi wallet dupa ce nu m-am mai putut loga. Credeam ca o sa pot primi in defi wallet cryptomonede prin cerere din defi wallet. Ghinion.
O sa incerc totusi cu alta cartela doar sa elimin o posibila solutie. Chiar nu stiu ce setari as putea sa mai fac in telefon. Nu am probleme cu nicio alta aplicatie in privinta sms, fie ca e fintech sau banca. Poate in sistemul celor de la Crypto.com numarul meu sa apara ca are provider Vodafone. Chiar nu stiu metodele lor de trimitere sms.

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu stiu ce sa zic... eu am abonament Orange din 2001, cu acelasi numar (fara portari sau altceva in afara de schimbat sim-ul pentru a putea avea acces la 4G/5G) deci nu ma pot pronunta.
Dupa ce rezolvi, vezi daca poti schimba 2FA exclusiv pe Google Autentificator

#12
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Din alte situatii intalnite de alti utlizatori (pe reddit mai ales) se pare ca logarea se face exclusiv prin email, sms si passcode. Cod din Authentificator mi-au cerut cand am retras niste euro din fiat wallet spre contul meu bancar.

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Inca mai sunt aplicatii care au 2FA prin SMS, la retragere sau trimitere in alte portofele, dar au alternativ deci se poate trece de pe SMS pe GA... la NEXO de ex. am acceptul de retragere prin GA + mail (ca masura suplimentara) iar la IXFI e teroare caci am: sms, ga, mail fara sa pot renunta la una din ele (la logare este doar mail si sms)
Da, la logare se merge pe SMS tocmai ca sa iti verifice telefonul inregistrat la cont

Edited by rz, 21 February 2024 - 13:55.


#14
Stefan143763

Stefan143763

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2024

View Postrz, on 21 februarie 2024 - 13:25, said:

Nu cred ca este de la Orange problema cu 2FA prin SMS... eu acu' 10 zile am folosit sistemul si nu au fost probleme

Posibil ca doar pe yoxo sa fie problema. Eu am trecut la yoxo din noiembrie 23.

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da, chiar foarte posibil!
Am sapat un pic pe net si am vazut ca au mai multi (toti cu Yoxo) problema asta... din ce am inteles trebuie activat nu stiu ce serviciu Premium pentru mesajele de la numerele scurte, utilizate de catre banci/fintech-uri si alte companii

https://comunitate.o...yoxo/td-p/90496

Inclusiv pe Softpedia exista thread despre asta!

https://forum.softpe...scurte-pe-yoxo/

Edited by rz, 21 February 2024 - 18:00.


#16
Stefan143763

Stefan143763

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2024
Mersi!
Am vazut ca la unii se rezolva problema dupa ceva timp, la altii nu….
Am luat si eu extraoptiunea aia de 30 lei, vad ca numarul scurt de unde primeam mesaje de la crypto.com este inclus, dar in principiu aceasta extraoptiune este pentru trimis mesaje, nu pentru primit. Am zis sa incerc, momentan nu primesc niciun mesaj.
De mentionat ca alte mesaje scurte am mai primit.

Mai atasez odata mesajul cu ce raspuns am primit de la yoxo si tind sa cred ca totul se va rezolva doar cu portare….

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 21 February 2024 - 21:09.


#17
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Eu eram inscris la a primi notificari in legatura cu starea serviciilor crypto.com. De mult timp nu am mai primit nimic. Nu mai stiam daca am dat unsubscribe sau nu, asa ca am intrat la ei pe site sa verific. Inca sunt in subscribed list, dar nu primesc mesaje de la ei. E foarte posibil sa fie orange cu probleme. Nu stiu ce sa zic. Rz a aratat mesaje in legatura cu GooglePay...Poate trimit pe alta cale.
La tine portarea cu putin timp inainte poate a afectat primirea mesajelor....La mine chiar nu stiu. Asa ca voi incerca cu alt numar, alta retea.

@girigan84 Ce telefon folosesti? iOS sau Android?

Edited by mytzulyka, 21 February 2024 - 21:52.


#18
Stefan143763

Stefan143763

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2024
Daca reusesti sa schimbi numarul de telefon in crypto.com, ne zici si noua aici. Mie nu mi s-a raspuns nici pe chat, nici pe mail la ei si nu  vad cum ai putea face asta.

Edited by Dany_Darke, 22 February 2024 - 03:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate