Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Reguli de circulatie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
aladdin2k, trebuie stabilit ce inseamna frustrare si daca este folosit corect in contextul de fata. Multi folosesc unele cuvinte, dar se refera la altceva decat inseamna de fapt respectivul cuvant si cu toate astea devine acceptat si folosit si pentru alte situatii. Un exemplu este "patetic", care una inseamna in engleza si alta in romana.
  Pot face alta filmare "landscape" cu toate ca se desprinde foarte bine din prima filmare ce se intampla in intersectie.
  Masuri ce se pot lua sunt destule, asta daca are cineva intentia sa o faca. Daca vor sa scape de tine, iar nu este o problema. Se pricep cel mai bine la asta.


#38
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Am contactat https://aspmb.ro pentru a mi se comunica ce institutie este competenta sa decida regulile de circulatie aplicabile pe un anumit sector de drum si am primit urmatorul raspuns.
  Pana la urma cine este competent? Chiar dansii sau trebuie sa ma adresez primariei?

Attached Files



#39
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Ti-au raspuns cumva ca ei deseneaza linii pe asfalt, cu acordul brigazii rutiere.
Dar daca am inteles bine, pe tine nu te intereseaza cine stabileste regulile de acolo, pe tine te intereseaza cine ar putea impune respectarea acelor reguli pentru ca sunt foarte multi care le incalca.
Insa asta se intampla peste tot: se circula pe linia de tramvai sau pe interzis, se face stanga sau dreapta de pe B2, se accelereaza la galben... Respectarea regulilor de circulatie se impune fie prin pedepse (amenzi), fie prin obligare (politist in intersectie care sa-i dirijeze pe toti conform indicatoarelor). In oricare dintre cazuri e necesara prezenta politiei rutiere, doar ei pot sanctiona/dirija.
Spuneai ca sunt mai multe masuri care se pot lua, daca se vrea, poti da un exemplu simplu de implementat, la ce te-ai gandit tu? Pentru ca in afara de prezenta 24/7 a unui politist in intersectie, eu nu vad alta solutie. Sa puna camere care sa trimita automat amenzi acasa, nu cred ca e legal, contraventia trebuie constatata de un politist. Deci, care ar fi una din propunerile tale? Cum ii poti obliga pe cei obisnuiti sa mearga inainte sa respecte totusi indicatorul?

PS: Nu ma intelege gresit, tin cu tine aici, doar ca eu nu vad o rezolvare usoara. Ar trebui mai multi politisti in strada, mutati aleatoriu in anumite puncte precum aceasta intersectie si arsi toti care incalca regulile. Doar probabilitatea destul de mare ca in/dupa intersectie sa si-o ia ii va educa pe cei mai multi dintre soferi.

#40
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Ai inteles gresit, din pacate. Eu caut sa aflu cine poate modifica regulile pe un anumit sector de drum. Aflu, ma duc sa le dovedesc ca ceva nu este in regula acolo, nu degeaba sunt sute de masini care circula cum vor ei zilnic, apoi dansii sa ia masurile pe care le considera modificand regulile: sens unic in sens invers, acces permis doar riveranilor etc.
   Daca as cere respectarea regulilor sau sanctionarea celor care le incalca, ma vor indruma sa ma adresez politiei rutiere. Iar dansii nu vor face nimic. Am vorbit deja cu un echipaj care se afla in zona pentru alt motiv si au zis ca daca era "de permis" se bagau, dar pt incalcarea semnului "obligatoriu dreapta" nu pot da decat o amenda. Si nu va sacrifica nimeni un echipaj in zona doar pt asta.
   Dar cine sunt eu sa propun solutiile de mai sus? Autoritatea competenta trebuie sa ia act de incalcarea flagranta a regulilor din intersectia respectiva si sa vina cu solutii. Daca ar fi dupa mine as permite accesul in cartier doar riveranilor.
    Uite ce a ajuns o alta strada din cartierul respectiv din cauza celor care vor sa ocoleasca artera principala si o "taie" prin cartier, urmand sa ajunga ulterior in capatul strazii unde circula cum vor. Inainte treceau zeci de minute si abia vedeai o masina trecand pe strada din imagine. In zona jucam fotbal acum 25 de ani si nu te deranja nimeni. Acum cei de acolo stau cu coloana de masini in fata casei.

Attached Files


Edited by habanero, 15 March 2024 - 18:56.


#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajhabanero, pe 15 martie 2024 - 18:54, a scris:

Aflu, ma duc sa le dovedesc ca ceva nu este in regula acolo,
Nu dovedesti tu nimic acolo, comisia tehnica de circulatie are ultumul cuvant si ei au aprobat reglementarile curente, deci in viziunea lor nu e nicio problema. Poti cel mult sa faci o propunere...
In rest da strazile se mai aglomereaza...

Edited by andreic, 16 March 2024 - 00:46.


#42
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
andreic, dovedesc ca sesizarea nu este mincinoasa si ca lucrurile nu sunt ok in zona respectiva. Chiar azi am trecut pe acolo si vad ca si in weekend trec masinile dupa cum vor fara sa-i intereseze semnificatiile indicatoarelor. Dupa cum a zis cineva mai sus, peste tot se incalca regulile (rosu, linie continua, parcare interzisa etc) dar deja este prea mult ca zilnic, intr-un singur loc, sa fie poate peste 1000 de masini care nu respecta legea. Una e sa apara un ametit care nu cunoaste zona sau un sofer rau intentionat. Dar cand sunt 1000 pe zi, deja e e ceva in neregula.

#43
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

Vizualizare mesajhabanero, pe 15 martie 2024 - 18:54, a scris:

Ai inteles gresit, din pacate. Eu caut sa aflu cine poate modifica regulile pe un anumit sector de drum. Aflu, ma duc sa le dovedesc ca ceva nu este in regula acolo, nu degeaba sunt sute de masini care circula cum vor ei zilnic, apoi dansii sa ia masurile pe care le considera modificand regulile: sens unic in sens invers, acces permis doar riveranilor etc.
   Daca as cere respectarea regulilor sau sanctionarea celor care le incalca, ma vor indruma sa ma adresez politiei rutiere. Iar dansii nu vor face nimic. Am vorbit deja cu un echipaj care se afla in zona pentru alt motiv si au zis ca daca era "de permis" se bagau, dar pt incalcarea semnului "obligatoriu dreapta" nu pot da decat o amenda. Si nu va sacrifica nimeni un echipaj in zona doar pt asta.
   Dar cine sunt eu sa propun solutiile de mai sus? Autoritatea competenta trebuie sa ia act de incalcarea flagranta a regulilor din intersectia respectiva si sa vina cu solutii. Daca ar fi dupa mine as permite accesul in cartier doar riveranilor.
Uite ce a ajuns o alta strada din cartierul respectiv din cauza celor care vor sa ocoleasca artera principala si o "taie" prin cartier, urmand sa ajunga ulterior in capatul strazii unde circula cum vor. Inainte treceau zeci de minute si abia vedeai o masina trecand pe strada din imagine. In zona jucam fotbal acum 25 de ani si nu te deranja nimeni. Acum cei de acolo stau cu coloana de masini in fata casei.
Scrie in lege cine administreaza drumurile si reglementeaza intersectiile, in orase primaria cu acordul sau la propunerea politiei rutiere. Mai ai rabdare pana dupa alegeri, ca se vor monta si omologa camerele, astfel incat toti cei care incalca regulile de circulatie vor fi sanctionati.

#44
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
titoo, de unde stii faza cu camerele?

#45
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Ba am înțeles ce-ți dorești, reducerea traficului, dar orice reguli noi s-ar introduce vor fi aceeași care să le încalce ca și acum. Sens unic dacă ar fi cred că ar fi în aceeași direcție cum e circulația în filmarea ta și nu va rezolva mare lucru. Si chiar dacă ar fi invers, dacă se castiga suficient timp, vor fi destui care să circule pe interzis. Acces permis doar riveranilor - improbabil, nu m-am uitat pe harta dar nu cred ca strada respectivă nu e utilă și unor trasee care ar respecta indicatorul de obligatoriu la dreapta. Din păcate, până nu va ploua cu amenzi nu se va schimba nimic, îți dai seama ca pentru cei mai mulți deja e o rutina mersul înainte în intersecție. Degeaba ai reguli dacă nu sunt respectate.

Edited by aladdin2k, 17 March 2024 - 08:28.


#46
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

Vizualizare mesajhabanero, pe 16 martie 2024 - 19:17, a scris:

titoo, de unde stii faza cu camerele?
Nu pot sa spun aici.

#47
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Mare secret mare ; este vorba de sistemul integrat "e-sigur" care este jalon in PNRR .
Bineinteles ca nu a fost implementat pana la alegeri pt. ca din masa de dobitoci carora nu le pasa de legi ( inclusiv cele de circulatie rutiera ) isi extrag partidele de la guvernare cei mai fideli votanti si evident ca nu vor sa-i alieneze acum pe ultima suta de metri .

#48
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
aladdin2k, macar sa scoata indicatorul si sa-i lase sa circule in ce directie vor. Asta e un risc pe care-l prevad ca fiind posibil din partea lor. Asta ca sa nu se mai complice. Daca fac sens unic invers, se schimba lucrurile. Probabil o sa mai intre cativa la inceput, dar apoi nu cred. Si daca o fac, probabil ca chiar trebuie luate masuri. Nu poti lasa situatia in felul asta. Repet: daca sunt cateva masini pe zi e una, daca sunt sute, e alta treaba si cineva trebuie sa faca ceva in sensul asta. Aici sper ca suntem cu totii de acord ca nu se poate circula ca in jungla. Mai greseste omul, dar aici nu e greseala.

Sistemul e-sigur vad ca limiteaza cazurile pe care le va lua in calcul. Asta cel putin la o simpla cautare pe internet. Poate sursa unde am gasit eu informatia nu este bine informata sau intre timp s-au mai adaugat si altele. Ramane se vazut. Intre timp voi incerca sa vad ce parere are administratorul drumului. Nu stiu daca sa ma indrept spre primaria de sector sau primaria capitalei.

Edited by habanero, 17 March 2024 - 18:52.


#49
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
36 in 5 min. Filmat putin mai devreme. Le pastrez ca sa am ce arata cand ma duc in audienta.

https://youtu.be/JDg...SUgKdDPaAZ6pYo9

#50
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

Vizualizare mesajhabanero, pe 18 martie 2024 - 18:47, a scris:

36 in 5 min. Filmat putin mai devreme. Le pastrez ca sa am ce arata cand ma duc in audienta.

https://youtu.be/JDg...SUgKdDPaAZ6pYo9

Cred ca ar fi ideal sa-ti schimbi meseria si sa te muti la rutiera. Astfel vom avea garantia ca sigur vom avea permanent un agent pe strada, care va face ordine in trafic.

#51
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
titoo, nu tine de rutiera ce se intampla acolo. Acum depinde si de om. Vad ca nu toti sunt de acord ca trebuie sa existe reguli care sa fie respectate. Prefera sa traiasca ca la tara, acolo unde poti sa faci ce vrei: conduci beat, bei cot la cot cu seful de post, violezi batrane, muncesti cu ziua cand vrei tu, furi gaini, pescuiesti cand vrei, iei lemne din padure cand vrei si exemplele pot continua. Se numesc romanisme sau smecherii, combinatii.
  Apropo, am stat 5 min in intersectie, nu o zi intreaga cum cred unii.

Edited by habanero, 25 March 2024 - 14:52.


#52
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Pai tine de rutiera, ca daca era un echipaj in mod regulat acolo si aplica sanctiuni, se termina smecheria.

#53
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
titoo, se termina cat statea echipajul acolo. Dar apoi isi vedeau de treaba romanasii. Iar aluzia ca as putea fi eu cel ce sta acolo, politist fiind, nu e potrivita pentru ca eu am stat 5 min cat am filmat, nu 8 ore. Plus ca nu indisponibilizeaza nimeni un echipaj doar pentru asa ceva. Altele sunt solutiile, s-a discutat deja mai sus.

#54
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Daca la 2 zile venea un echipaj acolo si statea 1-2 ore, timp de doua saptamani, ai fi constatat ca se schimba situatia. Pentru ca procedeaza asa cei care frecventeaza zona si dupa ce isi luau 2-3 amenzi ar fi renuntat sa mai procedeze asa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate