Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Reguli de circulatie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Cine decide regulile de circulatie aplicabile pe un anumit sector de drum? Ma refer la sensuri unice, prioritate, sensuri giratorii, limite de viteza, obligatoriu dreapta/stanga etc
  Eu am gasit ceva, dar nu stiu daca ei decid sau doar pun in aplicare, respectiv intretin functionarea regulilor (semafoare, indicatoare, marcaje etc).

https://aspmb.ro/

Edited by habanero, 19 February 2024 - 14:31.


#2
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
Administrația Strãzilor, Comisia tehnica de circulație din cadrul primãriei, aviz de la Poliția Rutierã ( Direcție, Serviciu, Brigada )
În principal Primãria care trimite spre aprobare Poliției, așteaptã avizarea acestora și dupã intrã în vigoare. În mod normal ar trebui așteptate toate avizele și dupã sa se aduce de treabã.

#3
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
În cazul localităților, Comisia de circulație din cadrul primăriei, pe baza sesizărilor cetățenilor, ale instituțiilor, ale persoanelor juridice etc.

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Regulile de circulație aplicabile pe un anumit sector de drum sunt stabilite de mai multe autorități, în funcție de tipul de drum și de specificul zonei:
1. Parlamentul României:
Adoptă legile fundamentale care reglementează circulația rutieră, cum ar fi Codul Rutier și Legea nr. 41/1995 privind organizarea și funcționarea Poliției Rutiere.
2. Guvernul României:
Prin intermediul Ministerului Afacerilor Interne (MAI), elaborează și aprobă normele de aplicare a legilor din domeniul circulației rutiere.
MAI, prin Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), este responsabilă cu emiterea permiselor de conducere și înmatricularea vehiculelor.
3. Consiliul Județean/Primăria:
Stabilesc regulile de circulație specifice pentru drumurile publice din județul/localitatea respectivă, prin hotărâri de consiliu local sau ordin de primar.
Pot introduce restricții de circulație, marcaje rutiere suplimentare sau indicatoare specifice, în funcție de necesitățile locale.
4. Poliția Rutieră:
Este responsabilă cu supravegherea și controlul traficului rutier, precum și cu aplicarea sancțiunilor în caz de nerespectare a regulilor de circulație.
Poate decide temporar restricții de circulație pe anumite sectoare de drum, în caz de evenimente speciale, lucrări de reparații sau alte situații excepționale.
5. Administratorul drumului:
Este responsabilă cu instalarea și menținerea indicatoarelor rutiere, marcajelor și a altor elemente de siguranță rutieră pe sectorul de drum respectiv.

#5
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Vreau sa fac o sesizare pentru nerespectarea regulilor de circulatie dintr-o anumita intersectie din Bucuresti, unde sute de masini zilnic ocolesc o artera principala intrand pe strazile unui cartier de case si pentru ca in capatul strazii paralele cu artera principala au obligatoriu dreapta, ei totusi se duc inainte sau la stanga. Astfel cartierul este inundat de masini care pe langa faptul ca aglomereaza cartierul, nu incetinesc in zona limitatoarelor de viteza plus alte situatii care produc disconfort: manele la maxim, ambaleaza motoarele, scrasnesc rotile masinilor la plecarea de pe loc, calca eventualele pisici ale proprietarilor din zona respectiva.
  Problema este ca nu stiu cui sa ma adresez. As trimite o sesizare/petitie politiei rutiere, dar ei probabil ca doar au ca atributii respectarea regulilor, nu si o eventuala schimbare a regulilor din zona respectiva pentru a stopa cele enumerate mai sus. Ma gandesc la un sens unic sau permiterea doar a riveranilor pe strada respectiva.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
la primarie te adresezi

#7
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
GlCA_Contras, de sector sau a capitalei?

PadreofAll, pai da si riveranii ce fac?

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Daca e strada principala la Capitala... iti dai seama insa ca o sa rada aia de tine? Vrei sa iei o strada in posesie privata pe motiv de manele si pisici...cum facea nomenclatura lu Ceausescu prin Primaverii.

Edited by GlCA_Contras, 19 February 2024 - 15:28.


#9
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
Despre ce zona / strada e vorba ?

#10
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
GlCA_Contras, nu stiu daca vor rade, dar sanse putine sa faca ceva. O sa fac si o filmare sa le arat dovada. Nu am cum sa dau gres cu filmarea, trec sute de masini zilnic care nu respecta indicatorul "obligatoriu dreapta". Incercarea moarte n-are.

Mihaitsa07, Str. Ion Nonna Otescu. La parasirea strazii si intrarea in intersectie este obligatoriu dreapta spre Ghencea. Peste 50% din soferi o iau inainte pe Antiaeriana sau chiar fac stanga.

#11
daninzy

daninzy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.12.2023
Strada a fost candva cu sens unic, banuiesc ca s-a modificat dintr-un motiv anume. Nu vad legatura nerespectarii semnului obligatoriu dreapta cu numarul mare al masinilor care trec cu viteza pe strada si pisicile calcate.

#12
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
Tu vorbesti strict de o straduta, nu un cartier, iar nemultumirea ta este ca 50% din cei care tranziteaza acea straduta, nu respecta indicatorul de obligatoriu dreapta. Daca l-ar respecta toate masinile si ar face stanga mai sus pe Ghencea ca sa intoarca, nu ai mai avea nimic cu ei.
Singura solutie e sa te muti de acolo daca nu-ti convine ca trec masini pe strada prin fata portii. Politia nu are timp si nici echipaje sa se ocupe de gainaria ca mai merg unii inainte sau fac stanga de pe obligatoriu dreapta. Mai ales in intersectia aia.
Faptul ca nu incetinsesc si dau in limitatoare de viteza e problema soferilor care dauneaza masinii, pisicile daca sunt ale cuiva, sa o tina in casa/curte, daca nu asta e.
Trimite petitie si filmari daca n-ai ce face cu timpul tau, caci raspunsul formal e anticipat.

Vedem pe google maps cum toti isi tin masinile in fata portii pe strada sau pe trotuare si nu le baga in curte, de ,,comozi" ce sunt ( asta ca sa vb frumos). Nu mai deranjeaza ca n-ai loc sa mergi pe trotuar, ideea e ce se intampla in capatul strazii la indicator.Posted Image

#13
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Mihaitsa07, initial nu voiam sa-ti raspund numele strazii, deoarece am mai primit o recomandare de la alt user, tot pe softpedia, sa ma mut la tara, de unde am venit. Problema e ca eu sunt nascut chiar in casa in care locuiesc acum 40 de ani. Adica la oras, nu la tara. Tatal meu in 1933 la Galati. Tot oras. Bunicul meu in 1895 la Botosani, tot oras. Strabunicul meu tot la oras. Din cauza distantei prea mare de timp, nu pot afla daca stra-strabunicul tot la oras a fost crescut. Deci la tara e putin mai greu sa ma "duc inapoi". Si nici nu prea m-as muta. Problema este mai mult a celor care locuiesc pe strada mentionata. Eu stau in alta parte a cartierului, pe una dintre cele mai linistite strazi. Deci nu ma afecteaza direct pe mine. Dar ziceam si eu asa. O sa incerc sa-mi gasesc o alta preocupare. Daca toti am face asta cand e vorba de respectarea unor reguli, legi... Probabil de aceea suntem in situatia in care suntem ca tara, pentru ca facem ce recomanzi tu. Adica sa stam cuminti in banca noastra si sa acceptam tot ce decid altii.
  Oricum, spre deosebire de tatal meu care s-a opus comunismului si a trecut prin celebrele inchisori Pitesti, Aiud, Gherla, Jilava si Canal, sesizarea mea nu are cum sa ma aduca in aceeasi situatie. E doar o petitie.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajhabanero, pe 19 februarie 2024 - 15:38, a scris:

Peste 50% din soferi o iau inainte pe Antiaeriana sau chiar fac stanga.
Si cu ce ajuta, daca e politie acolo vor respecta... totusi cu ce te ajuta ca o iau doar la dreapta si nu fac inainte ? E o strada principala categorie 3 e menita sa aibe trafic ca lumea, are si semafor sincronizat vorba aia.

Vizualizare mesajhabanero, pe 19 februarie 2024 - 16:25, a scris:

Adica sa stam cuminti in banca noastra si sa acceptam tot ce decid altii.
In democratie asa functioneaza, un grup majoritar decide si decizia se respecta de catre toti. Ai desigur dreptul sa nu fii de acord si sa protestezi.
Sesizarile se depun la primaria capitalei inctucat intersectia e categorie 2 si tine de primaria "mare", strada Otescu tine de sector.

Edited by andreic, 19 February 2024 - 16:52.


#15
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
andreic, no comment!

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Eu speram sa explici ideea ca poate intelegem mai bine :)

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Posthabanero, on 19 februarie 2024 - 15:38, said:

GlCA_Contras, nu stiu daca vor rade, dar sanse putine sa faca ceva. O sa fac si o filmare sa le arat dovada. Nu am cum sa dau gres cu filmarea, trec sute de masini zilnic care nu respecta indicatorul "obligatoriu dreapta". Incercarea moarte n-are.

Mihaitsa07, Str. Ion Nonna Otescu. La parasirea strazii si intrarea in intersectie este obligatoriu dreapta spre Ghencea. Peste 50% din soferi o iau inainte pe Antiaeriana sau chiar fac stanga.
Pot cel mult sa mearga sa faca rost de niste bani din amenzi... dar sa va dea voua strada publica nu ai sa vezi, decat daca sta Ciolacu acolo ;)

#18
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
GlCA_Contras, avem si vedete in cartier: Florin Prunea (sta chiar la 40m de intersectie), Marius Lacatus la vreo 300m, Anghel Iordanescu, Dorin Mateut, Doru Neagu. Si mai avut o vedeta, dar mai underground pe numele Gabriel Oprea. Daca mai statea Oprea in cartier sigur se schimbau unele chestii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate