Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Reguli de circulatie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,374
  • Înscris: 28.10.2018
In vest se practica foarte des strazi cu accesul permis doar riveranilor, tocmai ca sa impiedice rutarile waze cand e aglomerat si implicit disconfortul riveranilor. Iar Waze (si nicio alta navigatie la zi) nu te mai ruteaza pe acolo.

Edited by abac, 19 February 2024 - 18:23.


#20
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
abac, singurul risc al unei eventuale sesizari privind cele mentionate mai sus, ar fi sa se spele pe maini si sa scoata de tot indicatorul "obligatoriu dreapta" si sa-i lase pe toti sa faca ce vor. Materialul video l-am facut acum doua ore. Am fost si eu surprins sa imortalizez cum din aproximativ 50 de autoturisme, cam 35 incalca regulile indicatorului respectiv. Problema e ca institutiile statului probabil nu au voie sa deschida astfel de materiale. Site-ul MAI nu permite atasarea materialelor video si probabil nu vor accesa nici materialul incarcat pe YouTube. Singura varianta ramane sa solicit audienta si sa prezint materialul pe telefon sau sa fac printscreen-uri si sa le atasez in format png, jpeg etc. Dar nici de varianta prezentarii video pe telefon nu sunt sigur. In unele cazuri esti obligat sa lasi telefonul la intrare in institutie. La ISU asa era acum cativa ani.

#21
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
Înțelegem cã problema ta tine de faptul cã
majoritatea șoferilor care circula pe acea strada, nu respectã semnificația acelui indicator. Astfel de situații se întâmplã peste tot în oraș, deci ar trebui ca sã te ocupi non stop de petiții.
Dacã tot ți s-a pus pata pe acea strada, ai putea începe cu eliberarea trotuarelor, care are un impact mai mare în spiritul tau civic de pieton cum se și subînțelege, fațã de ceea ce fac șoferii.
Și tot asa poți continua ai cu cei din Guvern, Parlament, Ministerele sa le iei pe rand, dacã tot zici ca din cauza mentalitãții mele se permite. Și nu te-am trimis sã te stramuti la țarã.


#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,374
  • Înscris: 28.10.2018
Eu cred ca problema e ca daca toata hoarda aia respecta regulile de circulatie, nu mai era atat de tentant sa o ia pe strazile alea.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca e gandita sa fie o iesire alternativa pentru a descongestiona pe cei care fac dreapta. De pe Drumu Sarii majoritatea o iau inainte sau usor dreapta. Cine vine dinspre dr. Taberii pe Constantin Marinescu si vor Ghencea / cimitir e mai avantajos sa mearga pe calea alternativa Otescu tocmai pentru ca drumul Sarii s-ar putea sa fie congestionat si s-ar bloca mai rau. Deci e treaba bine gandita pentru fluidizarea traficului Posted image Sarcina de trafic trebuie impartita pe principii de eficienta si solidaritate.

Edited by andreic, 19 February 2024 - 21:09.


#24
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Plangere la primarie. Aia din CL ar putea remedia situatia.

#25
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Discutat cu vecinii care mai sunt deranjati de situatie, semnati toti plangerea.

#26
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Lexon, m-am gandit si la varianta asta , dar asta inseamna ca trebuie facuta altfel. Nu o simpla petitie/sesizare inregistrata online pe site-ul primariei sau a MAI servociul rutier. Trebuie vazut care este forma potrivita pentru un astfel de demers si cui trebuie sa ne adresam mai exact. Sa nu ma adresez in mai multe parti. Trebuie identificat organismul/institutia care poate solutiona o astfel de petitie. Daca ai ceva sugestii, te rog sa imi spui. Eu momentan m-am gandit sa pun in cutia de scrisori a celor care stau in acea zona o fituica in care sa le expun problema pe scurt si sa-i adun intr-un grup de Whatsapp unde sa clarificam toate detaliile. Poate in felul asta descopar pe cineva care stie mai bine cum ar putea fi redactata petitia si cui trebuie sa ne adresam mai exact. Sunt situatii in care persoane sunt plimbate de la o institutie la alta si invers, fiecare motivand ca nu ei se ocupa de asa ceva si altii sunt in masura sa solutioneze respectiva cerere.

a010, ce inseamna CL? Consiliul Local?

Edited by habanero, 20 February 2024 - 08:56.


#27
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
ai o poza cu intersectia respectiva, ca sa mearga inainte sau sa faca stanga nu trec si peste banda continua?

Edited by cucur, 20 February 2024 - 09:28.


#28
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,374
  • Înscris: 28.10.2018
Nu sunt dungi desenate pe asfalt. Traverseaza doar liniile de tramvai.

https://www.google.c...!2i37?entry=ttu

E cum am presupus, daca virezi dreapta, te duci la dracu cu carti pana ai unde intoarce. Deci daca s-ar respecta regulile, n-ar mai lua-o nimeni pe acolo.

#29
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Acolo semaforul ala este tot timpul pe rosu si ai verde intermitent pt. dreapta!
Din cand in cand mai sta cate o masina de politie pe antiaeriana si-i pescuieste pe aia care ajung acolo.

Edited by cucur, 20 February 2024 - 09:58.


#30
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Am filmat ieri pentru 5 min cum sta treaba acolo. Am traversat si am filmat de pe partea cealalta. Oamenii pur si simplu ignora semnul de obligatoriu dreapta, respectiv stanga din pozitia din care filmez. Daca as fi stat o zi intreaga acolo, cred ca trec peste 1000 de masini zilnic incalcand regulile. Deci pentru cei care vor sa ma trimita la tara ca sa poata ei conduce cum vor prin oras, vor avea o surpriza vizionand acest clip. Initial n-am crezut nici eu ca sunt atatia care incalca semnificatia indicatorului. Dar am avut o surpriza sa constat ca peste 80% o iau in ce directie vor.

https://youtu.be/AEI...iYjLP9gruad0cwB

Edited by habanero, 20 February 2024 - 10:09.


#31
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Cand e aglomerat pe Dr. Sarii pe starda aia se pun si pe banda de contrasens ca sa faca stanga, Daca vrei sa intri pe ea din Bd. Ghencea este imposibil.
Pe langa problema ta ca riveran, o problema mai mare este faptul ca cei ce ies de pe strada aia incurca intersectia aia care si asa este sufocata.

Vizualizare mesajhabanero, pe 20 februarie 2024 - 10:04, a scris:

Am filmat ieri pentru 5 min cum sta treaba acolo. Am traversat si am filmat de pe partea cealalta. Oamenii pur si simplu ignora semnul de obligatoriu dreapta, respectiv stanga din pozitia din care filmez. Daca as fi stat o zi intreaga acolo, cred ca trec peste 1000 de masini zilnic incalcand regulile. Deci pentru cei care vor sa ma trimita la tara ca sa poata ei conduce cum vor prin oras, vor avea o surpriza vizionand acest clip. Initial n-am crezut nici eu ca sunt atatia care incalca semnificatia semaforului. Dar am avut o surpriza sa constat ca peste 80% o iau in ce directie vor.

https://youtu.be/AEI...iYjLP9gruad0cwB

Edited by cucur, 20 February 2024 - 10:18.


#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajpopicoo, pe 19 februarie 2024 - 14:45, a scris:

pe baza sesizărilor cetățenilor, ale instituțiilor, ale persoanelor juridice etc.

Si a intereselor VIP-urilor, vedetelor si personalitatilor din zonele "fierbinti". Ai uitat sa mentionezi acest lucru.

#33
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

Vizualizare mesajhabanero, pe 20 februarie 2024 - 10:04, a scris:

Am filmat ieri pentru 5 min cum sta treaba acolo. Am traversat si am filmat de pe partea cealalta. Oamenii pur si simplu ignora semnul de obligatoriu dreapta, respectiv stanga din pozitia din care filmez. Daca as fi stat o zi intreaga acolo, cred ca trec peste 1000 de masini zilnic incalcand regulile. Deci pentru cei care vor sa ma trimita la tara ca sa poata ei conduce cum vor prin oras, vor avea o surpriza vizionand acest clip. Initial n-am crezut nici eu ca sunt atatia care incalca semnificatia indicatorului. Dar am avut o surpriza sa constat ca peste 80% o iau in ce directie vor.

https://youtu.be/AEI...iYjLP9gruad0cwB
habanero invata sa tii telefonul corect la filmare... altfel faceti sesizarea la politie sa stea acolo sa faca banu gramada sa aiba de prime ;)

#34
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
De incurcat incurca pentru ca blocheaza intersectia. Filmarea pare a fi facuta cand e mai libera intersectia dar cand e aglomerat aia care intra pe verde in intersectie (de oriunde ar veni) sunt blocati de astia care intra haotic.
Daca vreti sa folositi iesirea ai si sa scapati de obligatoriu la dreapta cereti sa se mai adauge un "timp" si pentru semaforul ala si o sa vedeti ca nu o sa va placa,
(practic o sa fie 5 "timp" pentru intersectia aia).
Inteleg ca pentru unii semnele de circulatie sunt optionale?

Edited by althea, 21 February 2024 - 03:58.


#35
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
cucur, am zis si eu ca asta poate fi unul din riscurile petitiei: sa scoata de tot indicatorul obligatoriu dreapta si sa-i lase sa circule in ce directie vor.

GlCA_Contras, poti spune ce anume consideri gresit la filmare?

#36
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Filmarile se fac, in general, cu telefonul orizontal. Tu ai fi confortabil cu televizorul pe verticala?
In alta ordine de idei, eu inteleg frustrarea ta: traficul pe straduta este cel putin dublu din cauza celor care nu respecta indicatorul de obligare la dreapta. Pe de alta parte, respectivii incalca regulile cu buna stiinta si isi asuma ca, teoretic, ar  putea fi amedati pentru asta.
Eu nu stiu ce ai putea solicita in petitie, poate cel mult marcarea intersectiei in concordanta cu indicatoarele, dar nu cred ca asta ii va opri pe cei care s-au obisnuit asa. In afara de cateva echipaje prezente tot timpul (lucru care nu se va intampla) care sa-i arda pe toti cei care nu respecta indicatorul, nu vad alta solutie. Nu stiu ce atributii mai are politia locala, daca ar putea interveni in cazul de fata, ca astia sunt mai multi.

Edited by aladdin2k, 22 February 2024 - 11:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate