Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 

Campervan si rulotisti? (off grid)

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005
Noi suntem cu incalzirea pe motorina si suntem super multumiti. Am mers  la -5 sau -10 grade si nici nu am simtit ca e frig afara. Nu am incercat mai mult de atat.

Am fost week endul trecut in Laponia, dar cu avionul, si erau niste olandezi (normal ca erau olandezi Posted Image ) cu caravana prin Laponia. 5 saptamani. Mi s-a parut super tare. Desi recunosc ca nu stiu cat m-as aventura.

Eu nu sunt mare sofer dar sunt nevoita de imprejurari sa conduc monstruozitatea aia de 7.2 m pe tot felul de drumuri de munte. Ca sunt crew pt sot cand e in curse the trailrunning si trebuie sa ma mut de la un check point la altul. In vara am facut toata valea Aostei asa (ca omul a facut TORX) de mi-au iesit pe nas serpentinele Posted Image)

Dar asta e un mare avantaj iar pt noi. Flexibilitatea la curse. Ma mut din check point in checkpoint. Am unde sa culc copilul. Am unde sa culc cainele. Ar fi f greu cu masina personala. De fapt ar fi imposibil. Nu am cum sa tin un copil de 2 ani pt 6 zile intr-o masina normala Posted Image

Ceva ce cred ca am mai mentionat pe alte subiecte: in Franta noi folosim extensiv France Passion. Este o retea de mici producatori care te lasa sa stai la ei pe proprietate daca cumperi produse de la ei. E un win win situation. Am stat la producatori de vin, de champagne, de carne, de branza, de stridii, de foi gras etc etc etc. Produse f bune. La preturi bune. Si contact direct cu producatorul. La nebunie imi place sistemul asta. Anul trecut am stat la un producator de fois gras. Am cumparat de la ei fois gras, un vin alb potrivit (evident ca aveau :)) ) niste paine si am pus-o de un picnic. Dar cand am deschis fois grais-ul ne-am dat seama ca e cald dar ca taranii am zis ca merge si asa (daca il desfacusem : ) . Si ne trezim ca vine proprietarul cu o cutie scoasa de le rece si ne zice sa i-o dam pe aia calda ca nu e buna. Ca o va folosi la degustari. Si noi sa o luam pe aia rece si buna. Ca trebuia sa ii zicem ca vrem sa il mancam atunci. Omul era asa mandru de produsul lui. Voia sa fie servit cum trebuie. am ramas impresionata de atitudinea lui. Dar am tot regasit-o si la alti producatori.

Edited by something00, 12 March 2024 - 14:32.


#56
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
foarte tare! mai povestiti ca imi iau notite!

#57
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

View Postsomething00, on 12 martie 2024 - 12:49, said:

...
...noi am stiut ca vrem sa mergem iarna cu ea asa ca ne-am limitat doar la autrulote care au incalzirea pe benzina.
...

View Postsomething00, on 12 martie 2024 - 14:28, said:

Noi suntem cu incalzirea pe motorina si suntem super multumiti. ...
...

Nu am inteles, aveti incalzirea pe benzina sau motorina?

View Postsomething00, on 12 martie 2024 - 12:49, said:

...
La fel am stiut ca vrem sa putem sta off gried cel putin 4-5 zile asa ca ne-am pus panori solare si avem 2 baterii in loc de 1.

Cati W de panouri aveti montate?
Ce tip de baterii folositi: Plumb acid, AGM, Gel, LiFePO4, etc., si ce capacitate au?

Ce cantitate de apa (dulce) puteti stoca in rezervor sau rezervoare?

Majoritatea autorilotele de serie nu duc OffGrid, fiind concepute pentru camping, in comparatie cu conversile facute pt OffGrid.

Edited by w140, 12 March 2024 - 16:38.


#58
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postw140, on 12 martie 2024 - 16:23, said:

Nu am inteles, aveti incalzirea pe benzina sau motorina?


Cati W de panouri aveti montate?
Ce tip de baterii folositi: Plumb acid, AGM, Gel, LiFePO4, etc., si ce capacitate au?

Ce cantitate de apa (dulce) puteti stoca in rezervor sau rezervoare?

Majoritatea autorilotele de serie nu duc OffGrid, fiind concepute pentru camping, in comparatie cu conversile facute pt OffGrid.

Evident ca pot exista solutii mult mai bune si care sa te duca pt o perioada si mai lunga off grid. Depinde de fiecare la ce foloseste caravana. Daca planuiesti sa mergi in Africa, ar fi de preferat ceva mult mai ok decat ce avem noi.
Noi ne ne-am propus sa mergem in inima pustietatii cu ea. Nici nu este caravana potrivita peste asta. Sasiu si tot restul.
Noua ne trebuia ceva care sa ne permita sa fim 1 saptamana independenti ca electricitate pt ca sotul munceste din caravana de multe ori.

Caldura este pe motorina. Acelasi combustibil folosit de motor.

Sunt doua panouri. Nu stiu cati w. O sa ma uit.

2 baterii lead-acid 105 Ah.

100 l apa curata si 140 l apa murdara.

Am stat o saptamamana doar cu electricitate de la noi si a fost totul ok. Asta in conditiile in care s-a muncit din caravana si am avut 2 calculatoare la incarcat.

Pt apa si pentru pentru golit toaleta cam trebuie sa gasesti o sursa cam la 3-4 zile.

Pt caldura e rezervorul masinii. Nu il golesti intr-o saptamana de stat la schiat.

#59
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

View Postsomething00, on 12 martie 2024 - 17:19, said:

...

Noua ne trebuia ceva care sa ne permita sa fim 1 saptamana independenti ca electricitate pt ca sotul munceste din caravana de multe ori.

Caldura este pe motorina. Acelasi combustibil folosit de motor. OK, am inteles.

Sunt doua panouri. Nu stiu cati w. O sa ma uit.
2 baterii lead-acid 105 Ah.

100 l apa curata si 140 l apa murdara.

Am stat o saptamamana doar cu electricitate de la noi si a fost totul ok. Asta in conditiile in care s-a muncit din caravana si am avut 2 calculatoare la incarcat.

Pt apa si pentru pentru golit toaleta cam trebuie sa gasesti o sursa cam la 3-4 zile.
...

Performanta foarte mare Posted Image , cu cele doua bateri de 105 Ah/buc. tip de bateri din care puteti descarca maxim jumatate din capacitate. Probabil in general folositi curent doar cand produc panourile, si sigurat nu aveti AC, poate nici frigider si gatit pe electricitate.

110 l de apa dulce la 3-4 zile, cu economie ma gandesc ca poate ajunge.

Edited by w140, 12 March 2024 - 17:48.


#60
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Cand am inchiriat o rulota am dormit la minus 2 grade afara. In interior erau 23 de grade. Incalzire numai cu Truma rulotei, nimic suplimentar. Eu zic ca sistemele cu care vin rulotele (Truma) sunt arhisuficiente pentru incalzit in interior.

#61
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postw140, on 12 martie 2024 - 17:39, said:

Performanta foarte mare Posted Image , cu cele doua bateri de 105 Ah/buc. tip de bateri din care puteti descarca maxim jumatate din capacitate. Probabil in general folositi curent doar cand produc panourile, si sigurat nu aveti AC, poate nici frigider si gatit pe electricitate.

110 l de apa dulce la 3-4 zile, cu economie ma gandesc ca poate ajunge.

Nu e adevarat ca folosim curent doar cand produc panourile. Ca altfel nu am folosit curent deloc prin zonele pe unde traim noi Posted Image)
Evident ca avem frigider. Unul destul de mare chiar. Si congelator. Dar nu ia curent de la bateriile alea. Poti alege de la ce se alimenteaza. Cand esti stationar este ori gaz ori retea daca esti conectat la retea.
Gatitul este pe gaz.
Nu avem AC. Avem doar ventilatoare.
Motivul pentru care nu avem AC este unul foarte simplu: cantareste f mult si noi nu voiam sa trecem de 3.5 tone.

Cum am zis: pentru ce ne trebuie noua, e de ajuns. Pentru ce iti trebuie tie poate ca nu.

Edited by something00, 12 March 2024 - 18:15.


#62
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

View Postsomething00, on 12 martie 2024 - 17:19, said:

...
2 baterii lead-acid 105 Ah.
...
Am stat o saptamamana doar cu electricitate de la noi si a fost totul ok. Asta in conditiile in care s-a muncit din caravana si am avut 2 calculatoare la incarcat.
...

View Postsomething00, on 12 martie 2024 - 18:13, said:

...
Evident ca avem frigider. Unul destul de mare chiar. Si congelator. Dar nu ia curent de la bateriile alea. Poti alege de la ce se alimenteaza. Cand esti stationar este ori gaz ori retea daca esti conectat la retea.
Gatitul este pe gaz.
Nu avem AC. Avem doar ventilatoare.
...

Asa da, este cum am banuit, nu putea fi ca si in prima postare (aici citata), in care doar cele doua baterii au fost suficiente pt o saptamana de Off-Grid.

...era clar ca nu puteti avea AC cu acele baterii, chiar si daca greutatea ar permite, si nici frigiderul si congelatorul nu se pot alimenta timp de o saptamana (sau macar o zi in stationare) din acele doua baterii, iar gatitul este pe gaz.

Clarificarile sunt pentru a fi informatia cat mai exacta, unii ar putea intelege ca se poate sta Off-Grid cu doua baterii de 105 AH

Topicul este pentru Off-Grid

Edited by w140, 12 March 2024 - 18:50.


#63
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 04.04.2003

View Postsomething00, on 12 martie 2024 - 18:13, said:

Motivul pentru care nu avem AC este unul foarte simplu: cantareste f mult si noi nu voiam sa trecem de 3.5 tone.

7,2 m lungime si mai putin de 3,5 tone? Aveti o multime de aer inauntru :).

#64
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Postw140, on 12 martie 2024 - 18:37, said:

Asa da, este cum am banuit, nu putea fi ca si in prima postare (aici citata), in care doar cele doua baterii au fost suficiente pt o saptamana de Off-Grid.

...era clar ca nu puteti avea AC cu acele baterii, chiar si daca greutatea ar permite, si nici frigiderul si congelatorul nu se pot alimenta timp de o saptamana (sau macar o zi in stationare) din acele doua baterii, iar gatitul este pe gaz.

Clarificarile sunt pentru a fi informatia cat mai exacta, unii ar putea intelege ca se poate sta Off-Grid cu doua baterii de 105 AH

Topicul este pentru Off-Grid

e ok:)
eu n-am copii si nici sot.
foarte ok setup-ul. singurul lucru care mi se pare ca are nevoie de schimbare este Pb-ul.Eu nu vreau sa mai aud de el:)
ba chiar e prea multa apa in rezervoare. deh, in armata faceam baie full cu apa dintr-o sticla de cola.

eu chiar pe la 200 Ah ma gandeam ca ajunge pt offgrid. scenariile sunt simple- incarc din PV uri si cand merg, din alternator.

#65
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postw140, on 12 martie 2024 - 18:37, said:

Asa da, este cum am banuit, nu putea fi ca si in prima postare (aici citata), in care doar cele doua baterii au fost suficiente pt o saptamana de Off-Grid.

...era clar ca nu puteti avea AC cu acele baterii, chiar si daca greutatea ar permite, si nici frigiderul si congelatorul nu se pot alimenta timp de o saptamana (sau macar o zi in stationare) din acele doua baterii, iar gatitul este pe gaz.

Clarificarile sunt pentru a fi informatia cat mai exacta, unii ar putea intelege ca se poate sta Off-Grid cu doua baterii de 105 AH

Topicul este pentru Off-Grid


Eu am dat numele caravanei. Un simplu google iti da toata configuratia.
Nu am sustinut nici un moment ca totul este pe electricitate.Felul cum este configurata autorulota (ce merge pe motorina, ce pe gaz si ce pe electricitate) este standard.
Eu am spus doar ca am adaugat o baterie si panourile solare, la configratia standard, ca sa avem mai multa autonomie. Iar asta ne-a permis sa stam o saptamana off grid desi muncim amandoi din caravana.
Ca tu ai ales sa sari la jugulara, treaba ta :)

View Postbyteworks, on 12 martie 2024 - 19:39, said:

7,2 m lungime si mai putin de 3,5 tone? Aveti o multime de aer inauntru Posted Image.

O gramada :))

2 ani am vorbit daca trecem peste 3.5 tone au ba. Dar sotul zice ca el nu se face camion :) ca nu vrea sa aibe limte de viteza de camion.

Asa ca acum avem grija cu ce luam la noi.

Mai punem cainele la slabit.

Mai luam doar 3 masinute in loc de 4 la copil.

:)

View Postfoxbat, on 12 martie 2024 - 19:51, said:

e ok:)
eu n-am copii si nici sot.
foarte ok setup-ul. singurul lucru care mi se pare ca are nevoie de schimbare este Pb-ul.Eu nu vreau sa mai aud de el:)
ba chiar e prea multa apa in rezervoare. deh, in armata faceam baie full cu apa dintr-o sticla de cola.

eu chiar pe la 200 Ah ma gandeam ca ajunge pt offgrid. scenariile sunt simple- incarc din PV uri si cand merg, din alternator.

Te-ai scos fara sot :))

Nu mergem niciodata cu apa plina. Se gaseste peste tot de pus. Si daca tre sa ma mut nitel ca sa iau apa si sa golesc WC-ul, asta e.

In 10 ani de haladuit cu caravana am vazut niste rachete de mama focului. Chiar in iarna cand am fost in Mexic, erau niste olandezi (normal ca erau olandezi) care faceau cu caravana Alaska-Usuaia. Erau plecati de 1 an si ceva si planuiau sa stea 3 ani pe drum. Aveau o chestie seriosa de calatorit.

Noi avem caravana de pensionari. Ne permitem sa stam in afara campingurilor pentru ceva timp. Dar nu ma apuc sa o trimit peste ocean ca probabil nici de pe barca nu o dau jos intreaga :))

#66
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
scuze. acum am cuplat pe idee. voi ati luat una "de fabrica" (buna alegere daca bugetul permite si nu ai nevoie de offcamping mai serios). E perfecta pt scenariul vostru(mai putin bateriile alea care iti mananca 50kg pe putin in plus)
eu dupa ce am vazut cam cum sta treaba am mers pe "custom"(conversie) in care pot sa mi pun totul asa cum vreau. (bine, la 7.2 m la voi e palat, eu as vrea pe la 6 dar deh, nu vin toate asa cum cauti).

in rest fix asa si eu- mers cu apa de max 1 zi (uneori ajungeam tarziu si n-aveam chef de cautat) si daca stau 2..3 - fac local plinul. Ma uit la un sistem de "deversare" bazin apa gri in mers sa nu mai stau sa "Curga" cand stau. ca la tren :)

#67
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postfoxbat, on 13 martie 2024 - 10:56, said:

scuze. acum am cuplat pe idee. voi ati luat una "de fabrica" (buna alegere daca bugetul permite si nu ai nevoie de offcamping mai serios). E perfecta pt scenariul vostru(mai putin bateriile alea care iti mananca 50kg pe putin in plus)
eu dupa ce am vazut cam cum sta treaba am mers pe "custom"(conversie) in care pot sa mi pun totul asa cum vreau. (bine, la 7.2 m la voi e palat, eu as vrea pe la 6 dar deh, nu vin toate asa cum cauti).

in rest fix asa si eu- mers cu apa de max 1 zi (uneori ajungeam tarziu si n-aveam chef de cautat) si daca stau 2..3 - fac local plinul. Ma uit la un sistem de "deversare" bazin apa gri in mers sa nu mai stau sa "Curga" cand stau. ca la tren Posted Image

Bateriile mananca. Si panourile mananca. Dar si noi tre sa mancam. Daca nu putem munci din caravana, nu pre putem pleca. :)

La noi daca lasi deschisa valva aia de deversare, curge continuu apa gri. Poate poti sa te uiti cum e facut pe la caravanele standard.

Noi am mers varianta stadard pentru ca am vazut foarte multe planuri esuand amarnic in incercarea de a face ceva custom.
Daca ai timp si te pricepi sau stii pe cineva care face lucruri din astea, poate ca merge.
Dar avem prieteni care si-au luat niste van-uri in ideea ca le transforma si dupa cativa ani au doar o saltea si niste panouri solare portabile si fac mancare la aragazul portabil. Adica esti ca la cort.
Nu prea era ce imi doream eu.
Ca la varsta mea, ma dor salele si imi doream ceva confortabil.
Un van are insa ulte avantaje comparat cu o caravana integrata sau semi-integrata.
Este mai usor de condus. Ai mai putine probleme cu greutatea. Mai putin probleme cu etanseitatea.
Cand am avut Fiat Ducato Livingstone, era mult mai usor de mers cu ea.
Dar incepusem sa ne calcam pe picioare. Asa ca am mers pe varianta cu mai mult aer :)

#68
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
Bravo.Voi deja sunteti in zona de intelepti  nu doar inteligenti!
Eu cu greu incerc sa merg spre inteligent:)
(Adica sa invat din greselile mele).

#69
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

View Postsomething00, on 13 martie 2024 - 09:28, said:

Eu am dat numele caravanei. Un simplu google iti da toata configuratia.
Nu am sustinut nici un moment ca totul este pe electricitate.Felul cum este configurata autorulota (ce merge pe motorina, ce pe gaz si ce pe electricitate) este standard.
Eu am spus doar ca am adaugat o baterie si panourile solare, la configratia standard, ca sa avem mai multa autonomie. Iar asta ne-a permis sa stam o saptamana off grid desi muncim amandoi din caravana.
Ca tu ai ales sa sari la jugulara, treaba ta Posted Image
...

Te-ai urzicat gratuit, ...dupa cum am si precizat, clarificarile sunt pentru o informare cat mai exacta, nimic mai mult, deoarece unii dintre noi am putea intelege ca se poate sta Off-Grid (7 zile) cu doua baterii de 105 AH, cu frigider, congelator, etc.
Daca informatia preliminara ar fi fost concludenta, nu mai era nimic de lamurit/intrebat de un novice ca si mine:). Acum totul este mult mai clar, cititorul poate trage si singuri ceva concluzii (din acest dialog) referitor la stationarea Off-Grid.

Edited by w140, 13 March 2024 - 13:42.


#70
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008

View Postfoxbat, on 12 martie 2024 - 19:51, said:

...
eu chiar pe la 200 Ah ma gandeam ca ajunge pt offgrid. scenariile sunt simple- incarc din PV uri si cand merg, din alternator.
Ma gandesc ca te referi la 200 Ah LiFePO4, ceeace este dublul celor 2 x 110 Ah amintiti mai sus, din care se poate descarca maxim jumatate.

Edited by w140, 13 March 2024 - 13:51.


#71
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
Vesti bune sper.jumper.2.0
.remapata 150cp.
Let s thr game begin.
Sa vad cum mi o incadreaza la fisc.

#72
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 15.06.2009
Negociaza dur, sustine cu tarie ca e moped:-)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate