Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Campervan si rulotisti? (off grid)

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postbyteworks, on 18 februarie 2024 - 10:45, said:


park4night este o unealta foarte buna de planificare.
Fanari, un exemplu in Grecia (doar pentru autorulote).

Foarte utila aplicatia park4night, nu stiam de ea. M-am jucat acum putin cu ea. Intrebare: nu are posibilitate de filtrare? Sa filtrez sa arate doar campingurile, de exemplu?

#20
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
https://www.ioverlander.com/   ...atat web cat si aplicatie  https://www.ioverlander.com/apps

Edited by w140, 18 February 2024 - 14:04.


#21
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostRobert_Kiran, on 18 februarie 2024 - 12:00, said:

Sunt destule campinguri. Mai nou sunt pensiuni care te lasa sa campezi in curtea lor. Sau chiar parcari de tir-uri pazite. Eu nu prea am curaj sa campez in locuri neamenajate sau nesigure cu rulota inchiriata. Riscurile sunt mari ... iar apoi la predarea rulotei scoti banul din buzunar!
Vine peste tine diversi noaptea sau ziua sa te deranjeze.Multi dintre ei hoti.
E periculos sa stii ;)

#22
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostRobert_Kiran, on 18 februarie 2024 - 13:40, said:

Foarte utila aplicatia park4night, nu stiam de ea. M-am jucat acum putin cu ea. Intrebare: nu are posibilitate de filtrare? Sa filtrez sa arate doar campingurile, de exemplu?

Mai clar : inca un post in acest topic si "ignore". Pare ca nu ai inteles mesajele mele (2) anterioare.

#23
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostMindArchitect, on 18 februarie 2024 - 10:15, said:

De ani de zile urmaresc subiectul, cred ca vremea rulotelor si a autorulotelor a trecut.
Nu sunt drumuri, nu sunt locuri de parcare, nu prea sunt campusuri, nu ai voie sa opresti in padure, nu ai voie sa faci focul in padure.

Deci solutia este un fel de rulota pliabila, ceva cort decent.

Imi aduc aminte ca prin 90 ne duceam cu familia in padurea de langa oras si faceam gratar, stateam pe patura.
Acum? Nu ai voie sa faci focul.

Si sa zicem ca te duci cu rulota in Sinaia, Busteni, Caciulata, Poiana Brasov, Predeal, nu prea ai unde parca, nu gasesti vreo parcare amenajata.

Chiar am cautat pe google:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HlsSqtymJ4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa cu masina, discret. SUV. Poate daca chiar dispui de bani? Vreo autorulota mica.
Daca nu stiai, Dacia a pus in vanzare cortul ptr plafon, pe Jogger sau Duster.
Sau extensie ptr portbagaj,al 2-lea tip de cort
CosminMCS are acel cort ptr plafon, l-a folosit cu succes in expeditiile lui :) Ii poti urmari clipurile sa te convingi.

Edited by DannyHuwe, 18 February 2024 - 14:17.


#24
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Foxbat intrbarea nu era pentru tine. Poti da ignore, nu ma deranjeaza. Daca asta te face sa te simti cu sange in instalatie, da ignore!

View Postfoxbat, on 18 februarie 2024 - 14:04, said:

Mai clar : inca un post in acest topic si "ignore". Pare ca nu ai inteles mesajele mele (2) anterioare.

Edited by Robert_Kiran, 18 February 2024 - 14:10.


#25
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 24.05.2006

View Postfoxbat, on 18 februarie 2024 - 14:04, said:

Mai clar : inca un post in acest topic si "ignore". Pare ca nu ai inteles mesajele mele (2) anterioare.

Calmeaza-te bro, mai discutam, mai ne radem...eu inteleg ca esti Bear Grylls si Rambo 2 in 1 da' lasa-ne si pe noi astia mai normali sa vorbim, ca d-aia e forum.

Apropo de DYI, tot romanu' care are bormasina Parkside si s-a uitat la 3 clipuri pe YT e modificator, inovator samd...pana iei foc ca sobolanu', cu rulota cu tot.

#26
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Nu s deloc activat.Doar intentionez sa tin un topic cat de cat curat(useri si content).Cu moderarea am experiente mai putin placute.Nu prea au efect rapoartele(cel mai bun exemplu-userii de care am zis).
Gata cu offul.am curatat.

Pe de alta parte -nu condunda 2 pal uri si o autofiletanta cu conversii la care se munceste 1an. Numai un mmpt e vreo 1000 ron,un smartsunt tot pe acolo.aia de care zici au tras 2 fire de la bricheta si au lumina in spate.

Cum e offcampingul prin jur?(nu citate din lege ci experiente concrete,personale).


#27
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostMindArchitect, on 17 februarie 2024 - 21:56, said:

Cauta "van life Romania" ca sunt cateva canale de romani.
colegul intrebase de camping,rulota daca ai fost tu.
Asa iti zic si eu de Tripping Around pe youtube,cu duba convertita in autorulota!

#28
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003

View Postfoxbat, on 18 februarie 2024 - 15:13, said:

Cum e offcampingul prin jur?(nu citate din lege ci experiente concrete,personale).

Eu pot sa-ti spun din perspectiva autorulotei, daca nu scoti angarale afara esti parcat nu campat.
In Grecia off camping-ul este interzis dar poti vedea autorulote parcate in cele mai bune locuri, vezi parcarea din Fanari si toata coasta pana la sud de Olimp.
In Trieste sta lumea in parcarea de pe faleza.
In Bulgaria coasta pana la Balchik o stii, cu bune si rele.
In Norvegia campingurile sunt atat de dese si in locuri superbe incat nu stiu de ce ai sta off, dar din cate stiu poti sta oriunde unde nu este explicit interzis.

O lista cu situatia din Europa atat dpdv legal cat si situatia de fapt este aici.

#29
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Merci.da.vazui cum sta treaba in zonele alea.stau ca sardelele.care mai e avantajul off ului in aceste locuri nu e de inteles.sardele...de 3.5t

#30
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Ca statii de tranzit sunt bune, dar gasesti si pentru stationari mai lungi zone absolut superbe si linistite daca nu pustii.
Un alt exemplu langa Asprovalta.

Edited by byteworks, 18 February 2024 - 16:55.


#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postfoxbat, on 17 februarie 2024 - 20:42, said:

merci. Eu am intrebat -daca n-ai observat.
Ai legatura cu subiectul ?( camper, rulota?)


Ceva experiente, locuri. etc?

Unde vrei sa te plimbi? In tara sau afara?

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
L.E. hai ca am citit si restul de topic si am vazut cam ce si cum :).
Eu am rulota, de vreun an. Am luat-o noua, am echipat-o offgrid (lifepo de 100Ah, panou solar 200W, intentionez sa mai pun 200, pentru ca sunt in deficit de 30% pe timpul verii, consumam destul de mult....si dupa vreo 3 zile trebuie sa incarc bateria si din alta sursa. Am si generator de 2KW, pentru urgente.
Suntem consumatori de electricitate, pen'ca nu am renuntat la cateva obiceiuri de acasa (televizor, tableta, lada frigorifica cu compresor, ca nu ne ajunge frigiderul rulotei :D)
Apa la fel...am rezervor de 40 litri, ne tine maxim 2 zile :D. Butelia de gaz pentru frigider si plita, vara tine si 4 luni.
Ne-am facut veacul pe la Krapets, la bulgari, vara trecuta, o luna chiar am lasat-o acolo si ne intorceam in weekenduri.
Prefer rulota, chiar daca e mai incomoda la drum. I-am instalat si mover, deci o pot muta de colo-colo, intoarce in loc, etc....din telecomanda. Foarte utila chestie.

Apropos, in Grecia sunt multe locuri in care se sta offcamping si nu se alarmeaza autoritatile.

#33
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Ha ha.e mica lumea.krapets ul e ca la mine acasa.pesemne ca ne am parcat acareturile simultan

Eu vreau sa trec la drumuri lungi nu sa stau in acelasi loc mult timp.bine,daca mo place sau am de vazut/facut chestii o mai lungesc.  Am o mica experienta im ultimii ani de gen10k /tura.deci mi am gasit niste chestii de baza adaptate stilului.insa acum incerc sa "upgradez" si am zis sa vad ce mai zice lumea.
Da un semn cand mai krapetesti sa bem o bere locala.Multam de info!

#34
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003

View Postrichelieu, on 18 februarie 2024 - 17:26, said:

Apa la fel...am rezervor de 40 litri, ne tine maxim 2 zile Posted Image. Butelia de gaz pentru frigider si plita, vara tine si 4 luni.
Ne-am facut veacul pe la Krapets, la bulgari, vara trecuta, o luna chiar am lasat-o acolo si ne intorceam in weekenduri.

Eu am rezervoare de apa curata/gri de 100 de litri fiecare  si tot trebuie sa fac zilnic pe magarusul sacagiu cu apa din camping la Krapets pentru a tine moralul nevestei ridicat :) N-or pune si ei un dus pe plaja ...

#35
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Vezi ca ai o problema la duza dusului.pune una cu presiune mare si orificii mici.
Eu cu 120l am stat 3 zile cu tot cu spalat catei si vase,2 adulti.si mai ramasese.vara,dusuri dese

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postfoxbat, on 18 februarie 2024 - 17:35, said:

Ha ha.e mica lumea.krapets ul e ca la mine acasa.pesemne ca ne am parcat acareturile simultan

Eu vreau sa trec la drumuri lungi nu sa stau in acelasi loc mult timp.bine,daca mo place sau am de vazut/facut chestii o mai lungesc.  Am o mica experienta im ultimii ani de gen10k /tura.deci mi am gasit niste chestii de baza adaptate stilului.insa acum incerc sa "upgradez" si am zis sa vad ce mai zice lumea.
Da un semn cand mai krapetesti sa bem o bere locala.Multam de info!
daca ai vazut un schnauzer uriaș cu mingea in gura non-stop (femela) noi eram 🤭. Stau de obicei in zona plajei, nu sus la liziera, cam in dreptul terasei ăleia care se deschide vara. La vară clar o să petrecem niște weekenduri pe acolo

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate