Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Campervan si rulotisti? (off grid)

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Hai ca m-am suparat pe toti booking-uistii care au inceput sa nu mai fie prietenosi cu petsii. Sau care cer un pret similar cu "omu'".
Asa ca ma bate gandul de "ikeea" - desi sa ma opresc unde am chef, cand, cu cine si, ca melcu', sa am casa in spate.
P'aci ceva  forumisti "off"?

#2
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Multi cred. Daca chiar vrei independenta de infrastructura de camping si de regulamentele de stationare/parcare considera o autorulota inainte de o rulota tractata.

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Daca te uiti la aia cinstiti, ca multi mimeaza "van life" pentru youtube si sponsorizari, o sa observi ca este un cost prea mare, ma refer la partea de combusitibil, ca trebuie abonament la Fitnes, ca o sa gatesti prin parcare.

Tu ce vrei? Van Life? Sa traiesti in masina sau sa calatoresti?
Ca sunt 2 aspecte.
O rulota o poti inchiria sau o cumperi a mai ieftina.
Sau cauti topere, ceva material negru sa pui pe geamurile laterale si dormi in masina normala.

Si problema ca nu sunt asa de multe locuri unde poti parca o duba, nu mai zic de locuri unde poti parca rulota.
In orasele europene costa parcarea cam cat o noapte la un hotel de buget.

#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
merci. Eu am intrebat -daca n-ai observat.
Ai legatura cu subiectul ?( camper, rulota?)


Ceva experiente, locuri. etc?

#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
aici gasesti cele mai bune informatii

#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
da. da. merci!! Fusei pe acolo acu' o vreme. fain.

#7
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Am rulota. Nu am mai fost cu ea de ceva ani. Am mai imbatranit si eu. Vreo 8-10 ani am plimbat-o. Trasa cu un Logan MCV, s-a descurcat bine. Mers la mare si la munte.
Daca vrei sa te plimbi mult, ia-ti autorulota. Avantaje - se conduce mai usor la drum lung, viteza medie ceva mai mare, mai scurta decat un ansamblu masina - rulota, ceea ce inseamna depasiri mai usoare. Dezavantaj - daca te duci off-grid si ai nevoie de ceva, impachetezi totul si te duci pana in satul cel mai apropiat si iti cumperi. Cu rulota te misti mai greu, consumul este semnificativ, la viteze mari poate intra in balans (am patit-o) si este al naibii de periculos. Greu de iesit cu ea din tara (dureaza drumul foarte mult). Acum nu stiu cum mai sunt legile, dar nu prea mai poti campa oriunde. La campinguri pretul este destul de mare (cel putin in Ro, unde daca esti vazut cu rulota/ autorulota se prezuma ca intorci banii cu lopata). In afara platesti un loc de 80/ 100mp, o priza, eventual un racord la apa si asta este.

#8
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
dap. eu am cam renuntat la ea. Dupa 2 ani de cochetat cu campervanul -m-a cam filoxerat. Mai pun si cross-ul in spate si aia e.  Imi fac cu ochiul tarile baltice - vad ca pe acolo e cam permis (oamenii is cu mintea n cap)

#9
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Cauta "van life Romania" ca sunt cateva canale de romani.

#10
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
Acuma cu posbilitatea de a lucra de acasa  /remote /hybrid, aventura de a putea sta vara intr-o tar arece si iarn aintr-o tara calda (vorbesc de temperaturi si mediu) este mult mai buna si eficienta daca iti permiti.

Despre off-grid este mai greu de realizat pentru ca multe tari,locuri,satucuri au interzis la a "campa" peste noapte chiar si cu cortul.

Daca ia idea in ce tara vrei sa emrgi,poti liua legatura cu cei ce au pamant / fermieiri si daca ii convingi ca lasi locul asa cum l-ai gasit,probanbil vei putea sa iti parchezi caracana acolo pentru mai mult timp.

Ce echipament ai,in ce locuri vrei sa poposesti si ce buget ?

#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
echipament ...tbd
locuri - in lume.unde e natura si fain.
buget - construiesc la el

deocamdata in ma gandesc la Eu si ceva Asia ( pe langa noi ca sa zic asa)

#12
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Eu am inchiriat o singura o autorulota modelul Roller Team Kronos 284M. Destul de dificil de mers cu ea. Este lunga, este inalta. Ce mi s-a parut cel mai aiurea e faptul ca botul e mai ingust decat spatele. Asa ca trebuie sa aproximezi bine cand intrii in locuri stramte. In orasele aglomerate e un chin sa mergi cu ea. Am tremurat cand am intrat intr-un tunel pe un drum adiacent pe la Calimanesti! imi era teama ca ating cu partea de sus! De asemenea m-am chinuit sa o intorc pe un drum forestier, masina avand 7,5 metrii lungime! Nu mi-a placut. De atunci inchiriez doar rulote. Ai mobilitate, lasi rulota si pleci cu masina. Desi ansamblu rulota masina este mai lung decat o rulota, pe un drum ingust il intorci mai usor: decuplezi rulota, o intorci manual, apoi intorci masina! Plus ca pretul inchirierii unei rulote e mai mic decat al unei autorulote! Alt avantaj e faptul ca la ansamblu rulota+ masina oglinzile sunt jos. Deci daca ai incaput cu oglinzile, sigur incape si rulota. La autorulota oglinzile sunt sus ... asa ca trebuie sa aproximezi cand treci pe langa un autoturism!

Edited by Robert_Kiran, 18 February 2024 - 09:34.


#13
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
De ani de zile urmaresc subiectul, cred ca vremea rulotelor si a autorulotelor a trecut.
Nu sunt drumuri, nu sunt locuri de parcare, nu prea sunt campusuri, nu ai voie sa opresti in padure, nu ai voie sa faci focul in padure.

Deci solutia este un fel de rulota pliabila, ceva cort decent.

Imi aduc aminte ca prin 90 ne duceam cu familia in padurea de langa oras si faceam gratar, stateam pe patura.
Acum? Nu ai voie sa faci focul.

Si sa zicem ca te duci cu rulota in Sinaia, Busteni, Caciulata, Poiana Brasov, Predeal, nu prea ai unde parca, nu gasesti vreo parcare amenajata.

Chiar am cautat pe google:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HlsSqtymJ4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa cu masina, discret. SUV. Poate daca chiar dispui de bani? Vreo autorulota mica.

#14
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Merci robert si mind.avem pareri foarte diferite. Numai bine sa aveti.



#15
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Ca de obicei multi vorbesc dupa ce s-au uitat pe YT. Forumul de mai sus este o sursa care reflecta realitatea, inclusiv eternul si fara de sfarsit versus rulota autorulota.
Atat timp cat libertatea de optiune si miscare, dorinta de a trai in natura sunt inca valori umane, casutele mobile sunt o solutie. O solutie foarte apreciata in Europa, America si Asia (Mica cel putin).
park4night este o unealta foarte buna de planificare.
Fanari, un exemplu in Grecia (doar pentru autorulote).

PS: ogarita mea calatoreste foarte comfortabil pe patul din autorulota, asigurata cu o legatura la ham.

Edited by byteworks, 18 February 2024 - 10:49.


#16
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Ce incitant e videoul ala, exact ce voiam sa vad, trei burtosi langa gratar agitand victoriosi furculitele cu micul infipt in ele.
Eu locuiesc efectiv intr-o rulota, 5 luni pe an, prin natura muncii. E de vis, imi place de mor, dar presupun ca atunci cand o tragi dupa tine e diferenta.
Am lucrat cu un tip care traia intr-un Winnebago...a ars-o 3 ani de zile pana s-a lasat, din motivele enumerate de colegii de mai sus.
Mai ales pentru offgrid, iti trebuie kit, nu gluma, si costa ceva bani.
Ce zici tu de Scandinavia, da, daca ai 100k de euro sa dai pe un autocampervan aproape nou, si sa-l folosesti 3-4 saptamani pe an.
Si in UK e mama lor, Caravan Club, etc, dar, de la an la an, se cam lasa lumea, la fel, din motivele de mai sus.

In concluzie, nu stiu ce cascaval ai, dar daca vrei sa-ti iei caravana din '90 si sa o tragi cu Loganul, mai bine da banu' si stai cu cainele la hotel si lasa offgridu'.

#17
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 18 februarie 2024 - 10:15, a scris:

De ani de zile urmaresc subiectul, cred ca vremea rulotelor si a autorulotelor a trecut.
Nu sunt drumuri, nu sunt locuri de parcare, nu prea sunt campusuri, nu ai voie sa opresti in padure, nu ai voie sa faci focul in padure.

Deci solutia este un fel de rulota pliabila, ceva cort decent.

Imi aduc aminte ca prin 90 ne duceam cu familia in padurea de langa oras si faceam gratar, stateam pe patura.
Acum? Nu ai voie sa faci focul.

Si sa zicem ca te duci cu rulota in Sinaia, Busteni, Caciulata, Poiana Brasov, Predeal, nu prea ai unde parca, nu gasesti vreo parcare amenajata.

Chiar am cautat pe google:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HlsSqtymJ4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa cu masina, discret. SUV. Poate daca chiar dispui de bani? Vreo autorulota mica.
Sunt destule campinguri. Mai nou sunt pensiuni care te lasa sa campezi in curtea lor. Sau chiar parcari de tir-uri pazite. Eu nu prea am curaj sa campez in locuri neamenajate sau nesigure cu rulota inchiriata. Riscurile sunt mari ... iar apoi la predarea rulotei scoti banul din buzunar!

Edited by Robert_Kiran, 18 February 2024 - 12:01.


#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postbyteworks, on 18 februarie 2024 - 10:45, said:

Ca de obicei multi vorbesc dupa ce s-au uitat pe YT. Forumul de mai sus este o sursa care reflecta realitatea, inclusiv eternul si fara de sfarsit versus rulota autorulota.
Atat timp cat libertatea de optiune si miscare, dorinta de a trai in natura sunt inca valori umane, casutele mobile sunt o solutie. O solutie foarte apreciata in Europa, America si Asia (Mica cel putin).
park4night este o unealta foarte buna de planificare.
Fanari, un exemplu in Grecia (doar pentru autorulote).

PS: ogarita mea calatoreste foarte comfortabil pe patul din autorulota, asigurata cu o legatura la ham.

mercic! De park4 stiu ca l-am folosit deja. de fanani inca nu, acus ma uit.
o sa merg pe campervan.
pt park4night am cateva pareri - am adaugat cateva locuri foarte ok (fara nicio restricitie, cu alte campere parcate, etc) si dupa o vreme mi-au respins "locatia" -cica au verificat cu colaboratorii locali ( era vorba de Tr) si nu au decis sa nu l adauge:)).

e ca si cum vad un camping pe drum si pe p4n nu :)
in rest m-a ajutat de cateva ori, mai ales pe seara sau cand eram in graba si nu avem timp de "sapat". si e ok pt modificari de stare (preturi, politie etc) din comentariile postate\
Multumesc

View Postwiseguy76, on 18 februarie 2024 - 11:25, said:

Ce incitant e videoul ala, exact ce voiam sa vad, trei burtosi langa gratar agitand victoriosi furculitele cu micul infipt in ele.
Eu locuiesc efectiv intr-o rulota, 5 luni pe an, prin natura muncii. E de vis, imi place de mor, dar presupun ca atunci cand o tragi dupa tine e diferenta.
Am lucrat cu un tip care traia intr-un Winnebago...a ars-o 3 ani de zile pana s-a lasat, din motivele enumerate de colegii de mai sus.
Mai ales pentru offgrid, iti trebuie kit, nu gluma, si costa ceva bani.
Ce zici tu de Scandinavia, da, daca ai 100k de euro sa dai pe un autocampervan aproape nou, si sa-l folosesti 3-4 saptamani pe an.
Si in UK e mama lor, Caravan Club, etc, dar, de la an la an, se cam lasa lumea, la fel, din motivele de mai sus.

In concluzie, nu stiu ce cascaval ai, dar daca vrei sa-ti iei caravana din '90 si sa o tragi cu Loganul, mai bine da banu' si stai cu cainele la hotel si lasa offgridu'.

pai aia cu 100k in realitate e o poctioare sinistra pt tonti.
un sistem adevarat off grid nu sare de 700--800 eur. ( litiu) . dar deh, pt cine vrea " de fabrica" ..sanatate sa aiba)

View Postbyteworks, on 18 februarie 2024 - 10:45, said:

Ca de obicei multi vorbesc dupa ce s-au uitat pe YT. Forumul de mai sus este o sursa care reflecta realitatea, inclusiv eternul si fara de sfarsit versus rulota autorulota.
Atat timp cat libertatea de optiune si miscare, dorinta de a trai in natura sunt inca valori umane, casutele mobile sunt o solutie. O solutie foarte apreciata in Europa, America si Asia (Mica cel putin).
park4night este o unealta foarte buna de planificare.
Fanari, un exemplu in Grecia (doar pentru autorulote).

PS: ogarita mea calatoreste foarte comfortabil pe patul din autorulota, asigurata cu o legatura la ham.

o sa fie fun. eu cu 2doi . am testat si sunt ok in cusca, in spate, cu vedere la "Sofer"

Cateva obsevatii directe depre dotari.preturi.off grid.
PEntru mine off inseamna sa ai curent, caldura si apa (apa pentru 4..5 zile). Temperaturi intre -15 si + 40. Deci sa nu iti inghete rezervorul.
Clad litiu. Clar panou, mmpt, dc-dc daca e.Un mic invertor (nu vreau 230 V decat de urgenta).
Incalzirea - NU GAZ.
Deunazi am vazut un/o Grand California 2022.pret factura 88.xxx Eur!! . Ok, hai s-o vedem ca nu costa. (asta in masura in care eu ma asteptam la preturi normale, adica sub 50 %). Dar deh, VW, nava mama, etc.
E o gluma PROASTA la TOATE CAPItolele.! In acest pret nu intra decat o baterie cu Pb care se incarca de la alternator. Izolatie - ce  i aia? Se vedea tabla! au pus un carton amarat pe post de izolatie. Cand era racoare deja tabla era umeda. Motor, cutie (Automata), alcov (pat sus), totul ok aici.
Dotari minime! cand zic minime - nu era nicio diferenta intre o rulota (6000 eur ) din 2007, poate doar ceva culori si materiale. Hai sa zic ca rulota pret de nou pe la 17k aprox. (bine, inflatie, ani multi diferenta etc).
Dupa care am vazut o conversie (bine, mai multe dar la una am zis ouauuu).
Incalzire webasto x2, incalzire pardoseala, plita tot pe "motorina", izolatie de numa numa(ceva gen sandwich, cu 3 staturi )baterii 3.6 kwh, litiu, invertor etc.  Baie completa, nu mai mentionez.
pretul tuturor customizarilor ( Achizitie, factura) era pe a 20k.  Deci la VW pretul real ar fi sub 50 k (asta daca luam separat masina + achizitie materiale/aparate). Mai tinem cont ca in fabrica se face totul de la 0 deci manopera mult mai eficientizata.

STiu. n-am pus "manopera" dar pana la 88k mai faci 5 conversii :)

deci varianta impusa (de producatori, nu de mine ) de calitate si de dotari - conversie.
ma rog, cine vrea sa mearga doar vara si doar la soare/vreme perfecta poate sa cumpere orice ofera producatorii de nou (bine, cu buget enorm)

View PostRobert_Kiran, on 18 februarie 2024 - 12:00, said:

Sunt destule campinguri. Mai nou sunt pensiuni care te lasa sa campezi in curtea lor. Sau chiar parcari de tir-uri pazite. Eu nu prea am curaj sa campez in locuri neamenajate sau nesigure cu rulota inchiriata. Riscurile sunt mari ... iar apoi la predarea rulotei scoti banul din buzunar!

merci Robert. Cred ca ti am raspuns mai sus. nu avem nimic in comun, nici pe acest subiect. spor in toate sa ai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate