Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

Camera ascunsa: ‘BĂI, VĂ CRĂP CAPUL!’ - Gradinita privata din Popesti Leordeni

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,242
  • Înscris: 22.05.2003
Legislatia pentru gradinite/scoli private este foarte stufoasa.
In cazul de fata nu vorbim despre o gradinita acreditata, deci nu mai arunca cu kkt in privat.

Quote

Am verificat informația la Inspectoratul Școlar Ilfov. Și am aflat că unitatea nu face parte din rețeaua școlară a Ministerului Educației. La adresă funcționează un simplu SRL. O societate cu trei angajați, deținută de două persoane.
Pe rețele de socializare, firma îi induce în eroare pe părinți și se prezintă drept creșă și grădiniță. Mai mult, chiar în contractul pe care îl primesc părinții scrie, de la bun început, că este un centru educațional și o unitate de învățământ privată.

Stiu laitmotivul tau.
Scolile private sunt doar loc de tocat banii prostilor. Si tot cauti autosustinere pentru aceasta idee.

Prostia si domnia se platesc tot timpul.

#20
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 01.09.2021
Nu înțeleg de ce camera trebuie sa fie ascunsa. Camere de supraveghere cu acces live al părinților, conducerii scolii.

Și dacă grădiniță e obligatorie și știm ca sunt probleme cu locurile, ce alternativa ai, duci copilul în alt oraș?


#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,530
  • Înscris: 24.02.2017

 stefan0011, on 16 februarie 2024 - 10:15, said:

Și dacă grădiniță e obligatorie și știm ca sunt probleme cu locurile, ce alternativa ai, duci copilul în alt oraș?


E obligatorie ??  Habar  nu aveam.

#22
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 01.09.2021
Asa zicea cineva mai sus și cred ca asa o fi. Eu în 1998 era sa nu fiu primit în clasa 1 ca nu făcusem grădiniță. Bucuria mea...

#23
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 30.05.2006
Da, grădi e obligatorie, pe viitor inclusiv grupa mică....

Potrivit articolul 16, alin. (1) din Legea Educației, “învățământul secundar superior și grupa mare din învățământul preșcolar devin obligatorii până cel mai târziu în anul 2020, grupa mijlocie până cel mai târziu în anul 2023, iar grupa mică până în anul 2030

https://stirileprotv...oc-la-stat.html

Edited by Maskatu, 16 February 2024 - 10:25.


#24
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,358
  • Înscris: 31.07.2017
Daca gradinita este obligatorie,statul se chinuie si nu te trimite la privat. Nu prea exista niciun beneficiu sa mergi la privat la gradinita, cam tot aia e! Din pacate, scolile private au alta respiratie fata de cele de stat.

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,530
  • Înscris: 24.02.2017

 Maskatu, on 16 februarie 2024 - 10:24, said:

Da, grădi e obligatorie, pe viitor inclusiv grupa mică....

Potrivit articolul 16, alin. (1) din Legea Educației, “învățământul secundar superior și grupa mare din învățământul preșcolar devin obligatorii până cel mai târziu în anul 2020, grupa mijlocie până cel mai târziu în anul 2023, iar grupa mică până în anul 2030

https://stirileprotv...oc-la-stat.html


Citez din articol:  Totuși, sunt zeci de comune și sute de sate unde nu există nici grădiniță nici creșă.


Deci este obligatorie insă nu ai in multe locuri unde să o faci ....  Alta aberatie a acestui stat total eșuat și penibil.

#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 15.05.2008
La multi parinti li se rupe,ei cred ca daca dau bani au scapat de crescut copilu.
Un copil abuzat in vreun fel isi schimba imediat comportamentul si vei auzi in casa cuvinte aduse de la tanti edu sau ingrijitoare.
Desigur ca autoritatile trebuie sa investigheze,nu este copilu meu si mi se rupe inima cand am auzit inregistrarea,din postura de parinte nu cred ca as putea trece peste asa ceva sa mi se intample.
Indiferent ce as pati,la noi se spune ca bataia e rupta din rai,apai as cobori ceva rai peste acea femeie,

#27
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 09.01.2008
Si eu as cobori-o cu capul pe bordura pt a avea motive de mers la spital asa cum saracul copil o intreaba. Ce o fi in sufletul parintilor care au auzit inregistrarea cu copilasul lor? Nu stiu ce terapie m-ar tine sa nu o strang de gat pe jigodie.

#28
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Asta e tara care facea gat sa li se dea copiii inapoi cand Norvegienii le-au confiscat copiii la familionul ala de pocaiti (Bodnariu) pentru ca-i bateau, sanchi, cu "palma la fund".

Noi (adica institutiile statului) nu suntem in stare sa avem grija de copiii nostri, da-i criticam pe altii cand se ocupa pe bune de protectia si de interesul superior al copilului.


Intre timp, Bodnariii s-au stramutat in Romania, unde-si pot bate copiii linistiti, fara sa-i deranjeze nimeni.

https://adevarul.ro/...ii-1728926.html

Edited by murdar, 16 February 2024 - 11:15.


#29
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 17.08.2022

 leusteanul, on 16 februarie 2024 - 05:22, said:



Ce ar trebui sa faca un parinte in situatia asta?

Sa fie mai putin superficial si mai putin vanitos.

#30
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 29.09.2006
Ar trebuie camere de supraveghere audio-video accesibile parintilor si institutiilor care reglementeaza aceasta activitate.(si daca nu sunt ar trebui atribuite urgent)

#31
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 Bogotta, on 16 februarie 2024 - 10:44, said:

Deci este obligatorie insă nu ai in multe locuri unde să o faci ....  Alta aberatie a acestui stat total eșuat și penibil.

Este inca una din lhabarhelile "spoit cu var vistieria goala" tipice statului roman. Baga obligativitatea gradinitei sa creasca valorile dintr-un document excel pe care-l trimit la Comisie. Capacitatea efectiva de preluare a fluxului de copii este irelevanta pentru ei.

Edited by End-L-user, 16 February 2024 - 11:28.


#32
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
E ok cu camere, dar exclus accesibile parintilor.

Acesibile autoritatilor pentru elucidarea oricarei reclamatii, iar educatorii sa semneze ca au luat la cunostinta ca activitatea lor este supravegheata video si ca inregistrarile se pastreaza 6 luni.

O persoana se comporta cu totul si cu totul diferit in fata unui dispozitiv de inregistrare care o poate trimite in puscarie.

#33
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,867
  • Înscris: 17.12.2019

 stefan0011, on 16 februarie 2024 - 10:15, said:

Și dacă grădiniță e obligatorie și știm ca sunt probleme cu locurile, ce alternativa ai, duci copilul în alt oraș?
Și dacă grădinița e obligatorie iar tu duci copilul la un SRL ți se pare că ai rezolvat problema de obligativitate a frecventării unei grădinițe?

#34
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,867
  • Înscris: 11.03.2006

 stefan0011, on 16 februarie 2024 - 10:15, said:

Nu înțeleg de ce camera trebuie sa fie ascunsa. Camere de supraveghere cu acces live al părinților, conducerii scolii.

Și dacă grădiniță e obligatorie și știm ca sunt probleme cu locurile, ce alternativa ai, duci copilul în alt oraș?

Exact. La pensiunea unde imi las cainii din cand in cand, am acces la camera. Nici nu i-as lasa altfel.
Se pare ca in cazul copiilor nu e asa de important.

#35
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 01.08.2006
Din pacate astea e societatea in care traim. Clar nu exista scuza pentru asemenea gest. Ideea e ca astfel de afaceri apar pentru ca statul nu are destule gradinite. S-au facut blocuri peste blocuri, dar fara cele necesare in apropiere. Apoi parintii fac copiii ca asa e moda si cu fuga dupa bani, nu au timp neaparat pentru copil, dau bani si are altcineva grija de copil.

Daca ar lasa camerele de supraveghere pe mana parintilor, credeti-ma ca numai gradinita nu s-ar face. La cata prostie exista, orice rahat ar fi contestat din partea parintilor.

#36
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,652
  • Înscris: 23.09.2017
Si-a inchis pagina de facebook aceasta "gradinita" Posted Image)  Probabil le-a fost umplut frigiderul.


https://www.facebook...00069676269536/


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1v6PY0_JRnU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 16 February 2024 - 13:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate