Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Cel mai bun an cinematografic

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011
As vrea un top cu cel mai prolific an dpdv al filmelor bune aparute. Incep eu:

1994: Forest Gump - Pulp Fiction - Legendele toamnei - Inchisoarea ingerilor- Interviu cu un vampir - Speed

       Putin probabil sa existe alt an mai prolific.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,080
  • Înscris: 24.02.2006
are google destule: https://movieweb.com...-history-ranked
cam toti sunt de acord ca 1939 a fost cel mai bun an din istorie pentru filme

#3
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 21.06.2011
Că nu ai pus Leon, Dumb and Dumber, Ace Ventura, Natural Born Killers, Maverick, The Client sau Wyatt Earp e de înțeles, poate nu ți-au plăcut.
Ce nu înțeleg este cum de ai omis Naked Gun 33 1/3! :D

Eu aș face un pachet imbatabil cu anii 1992, 1993 și 1994.

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,102
  • Înscris: 15.08.2005
1998

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017
Nu chiar 1994, dar in noiembrie 1993 a avut premiera Schindler's list.

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Terminator 2.

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,092
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajBeiu, pe 15 februarie 2024 - 20:18, a scris:

1994: Forest Gump - Pulp Fiction - Legendele toamnei - Inchisoarea ingerilor- Interviu cu un vampir - Speed
Si Leon.

Mie si 1999 mi se pare foarte bun: Fight Club - The Matrix - American Beauty - The Green Mile - The Sixth Sense - Office Space - The Talented Mr Ripley - Magnolia - Eyes Wide Shut - Girl, Interrupted ... + Un Star Wars si un 007 (chiar daca nu printre cele reusite) + diverse alte comedioare/teen movies de succes (American Pie, Big Daddy, Austin Powers, Cruel Intentions, etc) + The Mummy + Toy Story 2 + rom-com-uri destul de celebre gen Notting Hill ...

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,650
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 15 februarie 2024 - 20:37, a scris:

are google destule: https://movieweb.com...-history-ranked
cam toti sunt de acord ca 1939 a fost cel mai bun an din istorie pentru filme
Din lista aia pntru mine '82 pare imbatabil.

Mai e 1993 cu Schindler List, Jurassic Park, Falling Down ...

#9
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011

View PostSabinatu, on 15 februarie 2024 - 20:49, said:

Că nu ai pus Leon, Dumb and Dumber, Ace Ventura, Natural Born Killers, Maverick, The Client sau Wyatt Earp e de înțeles, poate nu ți-au plăcut.
Ce nu înțeleg este cum de ai omis Naked Gun 33 1/3! Posted Image

Eu aș face un pachet imbatabil cu anii 1992, 1993 și 1994.


      Sa-mi fie rusine! Nu am cautat pe net ce a mai aparut in 94. Pe acelea le stiam, Dar si acestea le stiu si imi par foarte tari... cel putin "Leon" si "NBK".

#10
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 26.07.2023
De la aparitia lui Pulp Fiction n-a mai existat nimic nici inainte, nici dupa.
Sa-l caut prin arhiva, o sa-l vad pentru  a XX-a oara...
Atentie: Tarantino mi-e antipatic, io-s mare fan Woody Allen...

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,650
  • Înscris: 30.10.2003
1996 a fost iar un an de exceptie atunci cand a aparut Asfalt Tango. Beat this Hollywood:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/58lqKrLF-io?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
E pericoloso sporgersi, Terminal Paradis, sunt filme mai bune decat Miami Bici si 'Klaus si Baroso'. Cred, ca pe ultimele nu le-am vazut.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,333
  • Înscris: 06.01.2007
Mai important pentru mine e 1995 cand Sarmalele Reci si Timpuri noi au lansat fiecare cate un album foarte tare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jcnouuukr0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6Wb0cfTv-Rs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,092
  • Înscris: 14.08.2007
Albume care nu sunt de gasit nicaieri legal ... nici sa le cumperi pe CD, nici sa le asculti pe platforme de streaming. Am avut De regiune superior pe CD si nu il mai gasesc ...

Vizualizare mesajwiseguy76, pe 15 februarie 2024 - 23:41, a scris:

E pericoloso sporgersi, Terminal Paradis
La fel o gramada de filme romanesti, nu ai unde sa le vezi legal din pacate.

#15
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 19.06.2018
Initiator, ce varsta ai? Cand te vei maturiza dpdv cultural/intelectual vei intelege ca un asemenea clasament e absolut fara noima. Arta e subiectiva, ce(ti) place acum, nu(ti) place peste nu stiu cati ani si oricum, filmele alea sunt doar niste blockbustere, e discutabil cat cinema e in ele, cu exceptia lui Pulp fiction care a fost un reper indiscutabil.

Pentru altul e prolific un an in care PT Anderson si Jim Jarmusch au scos fiecare cate un film. Pentru cei de 30 de ani ca varsta, filmele aparute in anul nasterii nu reprezinta un cinema foarte relevant.  

"Putin probabil" e nu doar foarte probabil ci o certitudine, aceea ca opinia e doar a ta nu si a altora. Iar opinia altora e la fel de relevanta precum a ta.

Edited by audiofidell, 16 February 2024 - 06:56.


#16
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 10.08.2023

 _Smiley_, on 15 februarie 2024 - 20:37, said:

are google destule: https://movieweb.com...-history-ranked
cam toti sunt de acord ca 1939 a fost cel mai bun an din istorie pentru filme

Daca au pus 2022 pe lista, deja nu mai citesc restul, s-au descalificat total. Nope, ultimul Avatar, Top Gun-ul ala nou...ce-s mizeriile astea? Plus Everything all at once, o mediocritate de film.

Ca demonstratie, am luat un an la nimereala, unul care nu e pe lista. 1979: Alien, The life of Brian, Apocalipse now etc... Ba, esti nebun?! Comparam Alien cu Nope, un film parca iesit din mintea unui copil de 7 ani cu retard?

Edited by RaimondMacelaru, 16 February 2024 - 07:27.


#17
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,961
  • Înscris: 12.03.2010
Ăsta e topic de jale? Pentru ca in materie de filme cred ca sint 15 ani de cind nu mai stiu ce filme cistiga Oscaruri, si in cel mai bun caz le vad DUPA ce le-au cistigat (deci cu un an intirziere) si mai mult din cauza asta.

Pina prin 2010 erau in fiecare an 2-3 filme pe care le tineai minte (si le tii minte si acuma) ultimul film care m-a dat pe spate a fost Inception (si, hai sa zicem Interstellar, desi acola mai mult pentru Hans Zimmer decit pentru Nolan), In 2019 numai Disney a scos 6 filme cu peste un miliard de dolari incasari, SI MI SE RUPE DE TOATE. Dati ceasul inapoi pina in 1990 (de cind puteam vedea filmele la vremea lor, nu dupa 2-3-5-10 ani), in fiecare an au fost filme memorabile:
'90 Total Recall, Dances with Wolves, Die Hard 2;
'91, Terminator 2, Point Break, Silence of the Lambs, Thelma and Louise
'92 Last of the Mohicans, Dracula, Army of Darkness (asta e o preferinta personala, m-am kakat pe mine de ris la el, singurele filme cu zombie care mi-au placut sint ăsta si Living Dead 2, din aceeasi serie), FUCKING BASIC INSTINCT
1993: Jurassic Park, Philadelphia (filmul nu e grozav, dar de-atunci imi place Tom Hanks, pina atunci jucase numai in prostii), mda, cam seceta anul ăla
1994: iarasi cam seceta, nu mi-a placut cam nici un film in afara de Speed si The Mask (si The Crow, mai mult pentru ca a murit Brandon Lee in timpul filmarilor, dar nici filmul nu e rau) desi am bagat in seama Pulp Fiction, Forrest Gump
1995: fucking HEAT, Jumanji, Apollo 13, Braveheart
1996: fucking INDEPENDENCE DAY (in retrospect nu mai e asa grozav, dar la vremea aia mi-a placut trailerul mai mult decit filmul la care ma dusesem) Mission Impossible (avusese si un clip misto cu tema muzicala a filmului), Mars Attacks
1997: Titanic, As Good as It Gets, Men in Black, THE DEVIL'S ADVOCATE, The Game
1998: Saving Private Ryan, Truman Show nu m-a dat pe spate, dar i-am prins ideea; iarasi, seceta
1999: THE MATRIX, THE MUMMY, Eyes Wide Shut

In anii 2000, iarasi, in fiecare an filme misto (din pacate muzica s-a cam oprit aici, in 2000). Din 2010 incoace, trash.

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017

View Post_Smiley_, on 15 februarie 2024 - 20:37, said:


cam toti sunt de acord ca 1939 a fost cel mai bun an din istorie pentru filme

2023 a fost un an mai bun: Nunta pe Bani, Klaus& Barbosso, Miami Bici 2, Romina VTM, Taximetristi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate