Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Aparat masura radiatie turn telefonie mobila?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,843
  • Înscris: 07.02.2003

 mihaiC1, on 16 februarie 2024 - 08:46, said:

Vreau sa vad pe ala care sta in calea" undelor ! Nu ascuns in casa.
Cred ca n-ai fost atent, vorbeam de hobby ca asa i-am cunoscut, au lucrat pe relee TV 40-45 ani. 1000w e un fleac in scurte.

 mihaiC1, on 16 februarie 2024 - 09:30, said:

mai pacatos eu ii zic cu 1-2s inainte ca ii suna telu'Posted Image,
Astea erau distractii prin anii 90-2000... nu-si au rostul acuma Posted Image

 mihaiC1, on 16 februarie 2024 - 09:30, said:

nu am tel. scumpe dar macar sa fie SAR-ul mic
Adica care nu emit bine si n-au semnal bun... la smarturi SAR e proportional cu capabilitatile hardware de a se face auzit omnidirectional.

 Valy_User, on 16 februarie 2024 - 20:50, said:

Ș pe 4G se aude.
Și pe Wi-Fi, dar foarte încet(când fac speedtest).
Ma mir, semnalele sunt mici si n-au cum sa interfereze... or fi boxele alea chiar asa de praf ?
Emisia in 4G are maxim 24dB/m adica 250mW, mai slaba ca la un PMR iar in UE e permis doar 23dB/m adica 200mW, Samsungurile de regula respecta. Iar in wifi ce sa mai zic, telefoanele din seriile A 3x, 5x, 7x dau 12dB/m in 2.4GHz si 11dBm in 5GHz.. Adica sub standard oricum care e de 15-16dB/m si foarte rar la unele scule 18dB/m in 2.4.

Edited by andreic, 16 February 2024 - 21:30.


#38
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,287
  • Înscris: 02.08.2021
Îs prost izolate.
Departe de a fi praf.
Pentru banii pe care i-am dat pe ele fidelitatea e impecabilă.
Genius SP-HF1255B.

#39
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 05.04.2011

 mihaiC1, on 15 februarie 2024 - 12:34, said:

Chestia cu cuptorul cu microunde se invata in facultatea de medicina si farmacie ce efecte are asupra organismului mancarea gatita in ele, ai sa arunci instant cuptorul daca citesti doar un curs..
Unde e facultatea aia de care faci referire?

#40
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,821
  • Înscris: 12.08.2008
Acolo unde nu ai fost?
PS @ andreic ziceam de peste 10 000 W pe o banda.. nu stiu de ce prostii astia nu te lasa cu un tel cu SAR mare in avion, poate explici mai bine.. pesemne sunt defecte detectoarele mele de radar de caraie la o rapciuga de tel. sau aiurea pe strada..

Edited by mihaiC1, 18 February 2024 - 08:52.


#41
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 05.04.2011
Chiar ca n-am fost acolo, de asta te întreb înca o data: unde e facultatea aia de medicina si farmacie la care faci referire; si apropos de telefon în avion, nu conteaza marca, SAR-ul, sau RAM-ul, trebuie sa-l treci pe mod avion pentru a nu perturba avionica (telecomunicatiile)

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,843
  • Înscris: 07.02.2003

View PostmihaiC1, on 18 februarie 2024 - 08:42, said:

Acolo unde nu ai fost?
PS @ andreic ziceam de peste 10 000 W pe o banda..
Nu exista asa ceva. De ce am vorbi de ceva inexistent... daca stii aritmetica de baza, poti intelege in ce univers te-ar ajuta sa ai 10kW pe downlink si 200mW pe uplink ?

View PostmihaiC1, on 18 februarie 2024 - 08:42, said:

nu stiu de ce prostii astia nu te lasa cu un tel cu SAR mare in avion, poate explici mai bine..
E fals, nu sta nimeni dupa SAR-ul tau in avion... sunt reguli de airplane mode atata tot, desi si astea la unele companii s-au schimbat deja, ofera wifi in avion.

Edited by andreic, 18 February 2024 - 13:22.


#43
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,700
  • Înscris: 31.01.2010
Si totusi se folosesc curent antene de 18 dBi si puteri de 60W in telefonia mobila adica spre 4kW ERP...
Daca se folosesc de 20dBi se ajunge spre 6kW ERP, si se folosesc, uneori chiar 2 antene insumate pentru a ajunge la 12kW ERP.

Edited by Ion_Bumbu, 18 February 2024 - 14:30.


#44
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,821
  • Înscris: 12.08.2008

View Postandreic, on 18 februarie 2024 - 13:20, said:

Nu exista asa ceva. De ce am vorbi de ceva inexistent... daca stii aritmetica de baza, poti intelege in ce univers te-ar ajuta sa ai 10kW pe downlink si 200mW pe uplink ?


E fals, nu sta nimeni dupa SAR-ul tau in avion... sunt reguli de airplane mode atata tot, desi si astea la unele companii s-au schimbat deja, ofera wifi in avion.

Ba este/sunt !
Ce treaba are up si downlink" cu puterea de emisie si radiatii parazite ?! In domeniul radio la un celular ?. Cum am zis imi dau seama de la detectoare radar daca sunt telefoane proaste si pe strada emitatoare care sar calul , DOARA' CAPTEAZA ARMONICI
PS sau in camera cu un router 5G destul de potent de multi ani Posted Image

Edited by mihaiC1, 18 February 2024 - 15:24.


#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,843
  • Înscris: 07.02.2003

View PostmihaiC1, on 18 februarie 2024 - 15:09, said:

Ba este/sunt !
Ce treaba are up si downlink" cu puterea de emisie si radiatii parazite ?!
Pai totul, legatura e bidirectionala deci trebuie un buget de putere echilibrat corespunzator.

View PostmihaiC1, on 18 februarie 2024 - 15:09, said:

PS sau in camera cu un router 5G destul de potent de multi ani Posted Image
Sunt puteri foarte mici, nu te mai speria aiurea.

View PostmihaiC1, on 18 februarie 2024 - 15:09, said:

imi dau seama de la detectoare radar daca sunt telefoane proaste si pe strada emitatoare care sar calul , DOARA' CAPTEAZA ARMONICI
Le incurci rau de tot, nu sunt armonici in zona radarelor, singur armonica marunta / detectabila este practic prima armonica. fx2. Nu uita ca telecomunicatia mobila se face prin duplexoare care au o putere de filtrare foarte mare ca parte a cerintelor tehnice.
Radarele in schimb sunt dispozitive-petarda adica de banda foarte larga si reactioneaza la orice.

Edited by andreic, 18 February 2024 - 18:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate