Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Chiriasii nu mai tin pasul cu pretentiile proprietarilor

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006

 a010, on 09 februarie 2024 - 19:14, said:

Sunt in asentimentul proprietarilor. 150%.

De cele mai multe ori respectul romanului pentru bunul public sau bunul altuia este inexistent. Inexistent.
Ce presupui tu ca ai scris?

 DannyHuwe, on 09 februarie 2024 - 19:47, said:

Te duci la un executor judecatoresc si ii zici ce datorii are chiriasul la tine. Il dai pe chirias in judecata ptr plata restantei care o are la tine + intretinere + cheltuieli de judecata.
Dupa ce castigi procesul se ocupa executorul de recuperarea datoriei de la chirias si evacuarea lui din imobil cu politia Posted Image
In instanta respectivul zice ca o sa plateasca, judecatorul zice ca bine si ramine ca la inceput!

#20
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 tytysor, on 09 februarie 2024 - 20:46, said:

In instanta respectivul zice ca o sa plateasca, judecatorul zice ca bine si ramine ca la inceput!
il scoate executorul afara din casa, cu hotararea judecatoreasca si plateste ala si cheltuielile de executare
nu vorbi daca nu stii ;)

#21
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023

 tytysor, on 09 februarie 2024 - 20:46, said:

Ce presupui tu ca ai scris?

Nu presupun nimic. Am scris precis ca sustin proprietarii care impun una, doua, noua garantii si care se protejeaza, pe cat posibil, de dacii liberi.

#22
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007

 DannyHuwe, on 09 februarie 2024 - 20:53, said:

il scoate executorul afara din casa, cu hotararea judecatoreasca si plateste ala si cheltuielile de executare
nu vorbi daca nu stii Posted Image

Mai, sincer, citeste topicul meu...
https://forum.softpe...cap-de-chirias/
Da, e ca tine, doar ca hotararea judecatoreasca poate vine dupa 2-3 ani ( daca n-ai contract inregistrat la Anaf). Eu am avut si a durat o luna. Toti executorii, imi ziceau ca e bine,, ca asta e " procedura simplificata" . Asta inseamna simplificata la ei.... o luna....

Ce faci in timpul asta? Ii platesti utilitatile ca sa stea nesimtitul la caldurica in casa ta si sa poata sa traga apa la wc? Tot pe banii tai.
Si daca mai ai si apartamentul luat cu credit de la banca, si trece luna si trebuie sa platesti rata... e vai de tine...
Iar in privinta recuperarii, depinde daca are ce sa-i ia...
Aah, si sa nu crezi ca ajungi tu in instanta cu un contract nedeclarat si Anaf nu afla si nu te baga si aia la plata...

#23
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 04.11.2023

 dhaneey, on 09 februarie 2024 - 21:23, said:


Mai, sincer, citeste topicul meu...
https://forum.softpe...cap-de-chirias/
Da, e ca tine, doar ca hotararea judecatoreasca poate vine dupa 2-3 ani ( daca n-ai contract inregistrat la Anaf). Eu am avut si a durat o luna. Toti executorii, imi ziceau ca e bine,, ca asta e " procedura simplificata" . Asta inseamna simplificata la ei.... o luna....

Ce faci in timpul asta? Ii platesti utilitatile ca sa stea nesimtitul la caldurica in casa ta si sa poata sa traga apa la wc? Tot pe banii tai.
Si daca mai ai si apartamentul luat cu credit de la banca, si trece luna si trebuie sa platesti rata... e vai de tine...
Iar in privinta recuperarii, depinde daca are ce sa-i ia...
Aah, si sa nu crezi ca ajungi tu in instanta cu un contract nedeclarat si Anaf nu afla si nu te baga si aia la plata...


Probabil se referea ca daca ai contract nedeclarat il ameninti, aduci ceva trupa de minoritari sa il dea afara , etc.

#24
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,738
  • Înscris: 06.07.2005

 gogosaru100, on 09 februarie 2024 - 20:28, said:

ma doare fix in 14 cum e in sua
imi vorbesti de dezvoltare de parca un oras mare e sfantul gral . cu ce te dezvolti in bucuresti ca operator pc la superbet, comparativ cu un orasel ? sau vanzator la mega vs vanzator intr-un oras mic?
salariul mediu net in bucuresti e de 5.871 in 2023 .
Am dat exemplu SUA ca e o problema mare cu chiriile peste tot.
Da, oras mare, upwards mobility si poate schimbi jobul de operator pc la superbet. In orasel nr de joburi e extrem de limitat.
Salariu mediu tocmai aia e, o medie...
E clar ca traiesti intr-o bula si nu stii situatia reala. Esti atat de inversunat pe oamenii care o duc greu de zici ca ti-au facut ceva personal.

Edited by vimann, 09 February 2024 - 22:00.


#25
GaSar

GaSar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.10.2016
Pai la noi  procentul de " proprietari" este foarte mare , ganditi-va cum ar fi ca 40-50% din fondul locativ sa fie pe mana fondurilor de investitii care au ca unic scop propasirea veniturilor actionariatului.

#26
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 09.08.2009
Chiriasi "exemplari"!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vf8jS1BRsVE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,065
  • Înscris: 20.10.2015

 echoshoworacle, on 09 februarie 2024 - 19:07, said:

Cred că bani din chirii fac cu adevărat doar cine a moștenit sau a cumpărat cu bani din șpăgi sau din bani făcuți din contracte pe bani publici, proxenetism, evaziune fiscală etc

Nu crezi corect

Sunt o gramada de proprietari prosti
Pentru mine ca proprietar e okay ca astia sa existe.

Mai nasol a fost cand am fost chirias pentru ca am cautat sa gasesc un proprietar okay

Apoi, articolul din subiect poate fi scris si de un catel. Nu exista autor.
SI toata lumea analizeaza ce a scris catelul, :lol:

#28
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 01.05.2006
Dupa postari se pare ca avem aici mai multi proprietari decat chiriasi.

Proprietari care vor sa faca bani multi cu riscuri putine.
Ca asa e in capiltalismul modern.

La unii le iese la unii nu, ghinion!

Dar partea cea mai mizerabila e ca mai toti vor sa faca bani negrii nedeclarati.
De ce oare?

Acum cateva luni a fost un caz mediatizat in care un student din Cluuuuj, caz social, care avea aprobata o suna de bani pentru chirie de la primarie, nu a reusit gaseasca nici un proprietar dispus sa faca contract inregistrat la Anaf.
Pana la urma a fost nevoit sa inchirieze la negru si sa plateasca chiria din banii lui.
Pentru ca statul asta nenorocit, incompetent si corupt n-a vrut sa plateasca o chirie la negru, domle!

Dar de ce sa ne miram cand acelas stat nenorocit, incompetent si corupt n-a fost in stare sa faca autostrazi, scoli, spitale, trenuri si navete spatiale domle.

Asa ca cei care doresc sa le plangem de mila ca au bagat +/- 100 de mii de euroi intr-o afacere si apoi sunt suparati ca nu si-au scos "investitia" in 3-4 ani asa cum visau, trebuie sa mai astepte putin. Macar pana se termina niste autostrazi de construit.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,065
  • Înscris: 20.10.2015

 danaciu, on 09 februarie 2024 - 23:15, said:

Acum cateva luni a fost un caz mediatizat in care un student din Cluuuuj, caz social, care avea aprobata o suna de bani pentru chirie de la primarie, nu a reusit gaseasca nici un proprietar dispus sa faca contract inregistrat la Anaf.

Astea-s vrajeli de ziarist + minciuni tot de ziarist si voi stati sa-i credeti.
Ca si articolul de mai sus care nu e semnat

Aveti timp de pierdut pentru tampenii

#30
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 06.08.2015

 danaciu, on 09 februarie 2024 - 23:15, said:

Dupa postari se pare ca avem aici mai multi proprietari decat chiriasi.

Proprietari care vor sa faca bani multi cu riscuri putine.
Ca asa e in capiltalismul modern.

La unii le iese la unii nu, ghinion!

Dar partea cea mai mizerabila e ca mai toti vor sa faca bani negrii nedeclarati.
De ce oare?

Acum cateva luni a fost un caz mediatizat in care un student din Cluuuuj, caz social, care avea aprobata o suna de bani pentru chirie de la primarie, nu a reusit gaseasca nici un proprietar dispus sa faca contract inregistrat la Anaf.
Pana la urma a fost nevoit sa inchirieze la negru si sa plateasca chiria din banii lui.
Pentru ca statul asta nenorocit, incompetent si corupt n-a vrut sa plateasca o chirie la negru, domle!

Dar de ce sa ne miram cand acelas stat nenorocit, incompetent si corupt n-a fost in stare sa faca autostrazi, scoli, spitale, trenuri si navete spatiale domle.

Asa ca cei care doresc sa le plangem de mila ca au bagat +/- 100 de mii de euroi intr-o afacere si apoi sunt suparati ca nu si-au scos "investitia" in 3-4 ani asa cum visau, trebuie sa mai astepte putin. Macar pana se termina niste autostrazi de construit.
ba da-l drq, din tot orasul unu nu a vrut cu contract? inseamna ca toti prietenii mei din armata, au noroc?undeva la 20 la numar? asa aproimativ?

 vimann, on 09 februarie 2024 - 22:00, said:

Am dat exemplu SUA ca e o problema mare cu chiriile peste tot.
Da, oras mare, upwards mobility si poate schimbi jobul de operator pc la superbet. In orasel nr de joburi e extrem de limitat.
Salariu mediu tocmai aia e, o medie...
E clar ca traiesti intr-o bula si nu stii situatia reala. Esti atat de inversunat pe oamenii care o duc greu de zici ca ti-au facut ceva personal.
lasa-ma, cine are salariu de cacao dintr-o meserie de 2 lei sigur nu prea are ce sa faca ca sa isi castige existenta mai mult doar schimbandu-si jobul . plus minus 200-400 lei intr-o situatie buna. ajungi la concluzia ca fara munca suplimentara sau un skill invatat suplimentar (fie scoala,faacultate, fie meserie de tipul -dulgher, parchetar, tamplar etc am dat exemple)  nu pot sa te ridici?sau vorbim sa fabulam?

Edited by gogosaru100, 09 February 2024 - 23:57.


#31
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

 gogosaru100, on 09 februarie 2024 - 23:57, said:


lasa-ma, cine are salariu de cacao dintr-o meserie de 2 lei sigur nu prea are ce sa faca ca sa isi castige existenta mai mult doar schimbandu-si jobul . plus minus 200-400 lei intr-o situatie buna. ajungi la concluzia ca fara munca suplimentara sau un skill invatat suplimentar (fie scoala,faacultate, fie meserie de tipul -dulgher, parchetar, tamplar etc am dat exemple)  nu pot sa te ridici?sau vorbim sa fabulam?

Asa e, valabil si la noi...in UK toti astia care se planga ca n-au bani de chirie sunt ori hipsterache care muncesc ca 'barista' 20 de ore pe saptamana, asteptand sa-si lanseze cine stie ce album de jazz, sau opera de arta abstracta si sa se umple de bani. Ori sunt rromani care nu stiu engleza, n-au acte si lucreaza pe te miri ce.

Vorba lu' Elon Musk, daca n-ai bani, solutia e simpla, fa mai multi bani.

In ce priveste chiriasii din Romania, din proprie experienta, am avut de-a face de mai mult de 10 ani si am 5 proprietati inchiriate-

#32
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,220
  • Înscris: 22.05.2003
1. Imobilele costa mult prea mult vs valoarea chiriei.
Eventualele pagube adesea nu acopera costurile.
2. Chiria e mica, pentru ca inca sunt accesibile imprumuturile pentru imobiliare, chiar daca platesti 30 de ani.
3. Dpdv legislativ statul e interesat exclusiv sa isi ia partea, nu sa creeze un cadru legal clar si echidistant.

#33
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020

 Adm, on 10 februarie 2024 - 04:27, said:

1. Imobilele costa mult prea mult vs valoarea chiriei. Eventualele pagube adesea nu acopera costurile.
2. Chiria e mica,
3. statul e interesat exclusiv sa isi ia partea.
Așa este. Proprietarul își protejează proprietatea (vs. distrugeri, furt) și veniturile de la chiriaș (vs. neplată chirie, utilități) prin încasarea a 1-6 chirii în avans.

Statul solicită declararea contractului (corect), te obligă să platești impozit pe venit + CAS/CASS (pentru fiecare închiriere/venit, chiar dacă mai plătești și în altă parte aceste cotizații).
Mai nou Statul te obligă să plătești impozit pe venit și pentru întreținerea + utilitațile plătite de chiriaș.

Toate aceste chestii duc la:
1. Mărirea chiriei și a plăților în avans (pentru contractele declarate corect).
2. Nedeclararea contractelor de către evazioniști, pentru a ține chiria mai jos (+riscuri aferente: de la chiriaș, de a fi amendat).
3. inechitate majoră, unii plătesc contribuții x1 , alții plătesc x5  = beneficiind de aceleași servicii.

Cine câștigă în acest sistem ?

Edited by Alex432, 10 February 2024 - 08:26.


#34
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007

 Alex432, on 10 februarie 2024 - 08:16, said:


Cine câștigă în acest sistem ?

Statul si bancile. Atat.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,065
  • Înscris: 20.10.2015

 Adm, on 10 februarie 2024 - 04:27, said:

2. Chiria e mica, pentru ca inca sunt accesibile imprumuturile pentru imobiliare, chiar daca platesti 30 de ani.

Si pentru ca salariile-s mici
S-a creat un dezechilibru intre venuturile celor care cumpara case.
Din cauza capsunarilor, preturile la case au crescut fortat

 Alex432, on 10 februarie 2024 - 08:16, said:

Așa este. Proprietarul își protejează proprietatea (vs. distrugeri, furt) și veniturile de la chiriaș (vs. neplată chirie, utilități) prin încasarea a 1-6 chirii în avans.

Aia prosti, care nu vor mai avea chiriasi. Cine crede ca cineva va da chiria pe juma de an, afacerea asta nu e pentru el, sa-si scranga bani sa plateasca intretinerea, dar e un rupt in cur daca e sa-l iai la bani marunti.
Nici el nu are bani sa plateasca 6 intretineri in avans, dar are pretentii de dobitoc.
Well, piata nu iarta.


 Alex432, on 10 februarie 2024 - 08:16, said:

Mai nou Statul te obligă să plătești impozit pe venit și pentru întreținerea + utilitațile plătite de chiriaș.

Asta de unde ai scos-o?
Pana anul trecut puteai sa nu declari chiria, deci iti ramanea 100% (-10% pentru reparatii sa zicem)

In 2023, ti-a bagat 10% impozit si 5% sau 10% in plus pentru CASS, si, doar pe hartie te lasa sa-ti scazi cheltuielile (pe mine se pare ca nu mi-a luat in considerare cheltuielile), deci un rupt in fund d-asta de proprietar, 10%impozit + 3600lei CASS

In 2024, 8% impozit  + 4000lei CASS

Ce alt venit platesti tu pentru utilitati? Care utilitati? P-alea le plateste chiriasul


 Alex432, on 10 februarie 2024 - 08:16, said:

3. inechitate majoră, unii plătesc contribuții x1 , alții plătesc x5  = beneficiind de aceleași servicii.

AIa nu stiu cat de inechitate e...
CASS platesti ca procent DIN VENIT, iar chiria e venit care se adauga la ALTE VENITURI

#36
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

 Adm, on 10 februarie 2024 - 04:27, said:

[...]2. Chiria e mica, pentru ca inca sunt accesibile imprumuturile pentru imobiliare, chiar daca platesti 30 de ani.[...]

Și cu creșterile euribor-ului din ultimul an, rata mea la Prima Casă e mai mică decât chiria unui apartament identic.Credit sau chirie tot trebuie să plătești o locuință.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate