Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

chirie teren exorbitanta - Administratia Fondului Imobiliar - PMB

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View PostMarcoSemedo, on 09 februarie 2024 - 12:28, said:



Trebuie să faci asta dar o să dureze ani și ani de zile în care tot vei plăti chiria dar la sfârșit poate ieși și tu zâmbind așa ca Roxana Wring cu trei apartamente vechi într-un singur bloc.

   https://www.juridice...-terenului.html

   https://stirileprotv...de-la-stat.html


Povestea e mai complicata si nu am vrut sa aglomerez postul initial.

Cladirea plus terenul sunt in proces de revendicare.

Sunt 100% sigur ca vor castiga acest proces. Cand? Nu stiu, procesele dureaza...
Cu apartamentul meu ar trebui sa raman. Sper... Probabil o-r sa primeasca puncte ANRP sau ce le-or da in schimb. Ceilalti locatari sunt toti chiriasi. Probabil vor zbura... candva...
De teren nu stiu nimic. Posibil sa castige chiar si terenul pe care platesc eu chirie. In modelul ala de contract de inchiriere de pe site-ul primariei e trecut ca in caz de retrocedare pierd terenul... Asa ca nu stiu ce sa fac... Si chiar optimist sa fiu, daca nu il pierd, eu ar urma sa platesc chiria pana termina aia procesul, apoi sa fac cerere sa mi se aloce gratuit conform legii 87/2020. Doar ca nicaieri nu scrie in cat timp se si aloca... Ca poate aia n-au chef sa faca actele, si pot sa astept si 20 de ani sa tot platesc chirie. Si avand in vedere ca sunt o gramada care au depus deja actele, eu o sa cam fiu ultimul pe lista. Si chiar si asa, la final ma aleg cu un teren intr-o curte comuna care nu ma ajuta in niciun fel practic... N-am cum sa fac parcare in fundul curtii.

Defapt nici nu stiu daca imi fac contract de inchiriere sau imi lasa fisa de calcul. Cand am fost la Afi, la altii le ziceau sa vina cu diverse documente ca sa le faca contract de inchiriere. Mie nu mi-au cerut. Au zis sa astept hartia acasa. Am primit-o ( dupa 2 luni ) si zice doar ca mi s-a marit tariful, nu ca imi vor face contract de inchiriere.
Asa ca zau ca nu stiu ce sa fac... 6000 de lei / an pe ceva ce nu folosesc e al naibii de mult. Si nu stiu cum sa ies din asta.

Terenul nu e wow. Sunt mai multe case insiruite cu 3 metri de teren in fata casei. Suprafata mare e in spate. Si e la gramada si defapt nu-l foloseste nimeni, sunt pomi si balarii.
Nu am cum sa impart, ce sa impart sau... Defapt si aia cu procesul, daca o-r castiga si terenul alocat mie, eu pe unde mai intru in casa? Sau imi lasa un metru in fata geamului si aia e tot?

#20
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019
În cazul ăsta nu cred că mai ai ce face, trebuie să aflii ce se poate retroceda acolo dar dacă tu zici că 100% câștigă până la urmă pentru tine cred că cel mai bine ar fi să se retrocedeze tot terenul cu majoritatea clădirilor cât mai repede măcar nu mai dai bani la primărie, tu nu vei fi evacuat și apartamentul fără teren în proprietate încerci să-l vinzi dup-aia cuiva care vrea să demoleze tot să facă un bloc între case dacă zici că e mult teren în spate, trebuie să evolueze în altceva curtea comună. Așa la cum descrii lucrurile nu pare ceva unde ai condiții foarte bune de locuit, te-ai gândit cum ar fi să te muți? Oricum până nu se închide dosarul de retrocedare nu ai ce face și în condițiile de față nu prea poți să vinzi nimănui, doar să găsești pe cineva care chiar nu știe de nimic să cumpere așa, slabe șanse.

Edited by MarcoSemedo, 09 February 2024 - 13:54.


#21
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Ma gandeam sa fac o cerere catre AFI in care sa spun ca doresc rezilierea fisei de calcul pt terenul aferent apartamentului intrucat nu il folosesc. Acum nu stiu daca am acest drept / daca s-ar aproba.
Problema e ca daca fac asta, e absolut sigur ca aia cu retrocedarea pot primi totul. Nu?
Acum intrebarea e si daca accept acest tarif si platesc in continuare, am vreo sansa sa raman eu cu terenul? Si daca da, care e acea sansa?

#22
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
Fiind in chirie, nu ai nici un drept care sa tina de proprietate sau dobandirea proprietatii asupra lui. Nu cred ca faptul ca tu ai chirie pe el poate influenta procesul in vreun fel, acela se judeca intre proprietari (curent, fosti, wannabe, dar proprietari).

#23
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019
Dacă nimeni nu ar fi retrocedat acolo poate avea niște șanse.


Sunt situații ca a ta dar și mult mai diferite, mergi la un avocat să vezi exact unde te aflii și ce poți să scoți mai mult din situație, depinde cum sunt imobilele în curte, eu mă gândesc că de vândut cel mai ușor vinzi tot celor care retrocedează acolo sau celor care vor cumpăra de la ei, n-o să iei prea mulți bani dar ceva iei.


Sunt situații de genul tău unde cineva ia aproape un imobil întreg și tot terenul de sub el și curtea, iar unii care au luat pe legea 112 rămân doar cu un apartament.


Dar bineînțeles la tine poate fi altă situație, oricum în momentul ăsta ție îți convine să fie retrocedat cât mai rapid ca să nu-ți mai ia primăria chiria care ți se pare mare.

Edited by MarcoSemedo, 09 February 2024 - 15:50.


#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nu pricep de ce se leaga unii la cap fara sa-i doara

Bro' ... daca ala obtine restituirea cladirii + teren = este obligat sa nu le instraineze timp de 20 de ani
Acuma - doar Dumnezeu stie cat mai dureaza procesul asta iar, la final mai adaugi inca 20 de ani ... sa fie acolo
Asta inseamna ca muuuuuuult timp de acum incolo vei sta cu morcovu' in cur

Scapa naibii de beleaua asta si vezi de drum

#25
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019

View PostNaijax, on 09 februarie 2024 - 16:09, said:

Bro' ... daca ala obtine restituirea cladirii + teren = este obligat sa nu le instraineze timp de 20 de ani


Unde zice? Trebuie doar să mai țină chiriașii care sunt acolo maxim 5 ani apoi face ce vrea.

Edited by MarcoSemedo, 09 February 2024 - 16:20.


#26
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
De unde termenul de 20 de ani?
Stiam ca exista un termen de 5 ani in care nu are voie sa dea afara chiriasii. S-a schimbat ceva?

#27
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019

View PostanonimuI, on 09 februarie 2024 - 12:52, said:

Este notificare de revendicare pentru tot terenul de unde e clădirea unde a luat el cu legea 112 și până nu se rezolvă cumva, cândva și dacă se va rezolva terenul va fi al primăriei și nu poate nici fi vândut nici dat gratis celor care au apartamente proprietate în curtea aia.

Până nu va primi despăgubiri cine revendică și terenul, statul nu poate vinde terenul ăla la nimeni.

E de vis așa cu măsuri reparatorii.

A luat un prieten anul trecut banii pe teren și casă cu prăvălie ce avea un bunic de-al lui demolate pentru casa poporului.

Peste 1.2 milioane euro a luat.

Nici nu știa ce să facă cu banii, nici acum nu știe ce să facă cu toți, a cheltuit o parte dar încă merge la muncă, lucrează munca lui pe care o avea și înainte.

Foarte mult a stat după dosar și a și suferit taică-su cât a trăit că nu se rezolva dosarul să ia el banii. N-a apucat să vadă el banii.


Pentru o prăvălie de prin Uranus care azi probabil era o curte împuțită eu zic că e bine.

Edited by MarcoSemedo, 09 February 2024 - 18:06.


#28
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Dar apartamentul e vandabil ?

#29
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Posibil da, n-am incercat sa-l vand. Nu aveam asta in plan acum.
Ideea e, credeti ca am vreo sansa sa raman cu vechiul tarif? Sa solicit ceva in instanta sau ce sa fac?
Ma gandesc sa apelez si la un avocat, dar as prefera sa ma duc cu lectia invatata. Avocatul probabil va zice ce vreau eu sa aud ca sa-mi ia si ala banii...
Sau sa ma impac cu o cheltuiala de 500 de lei luna de luna si sa-mi vad de viata? Plus cate 500 de lei din octombrie pana acum,,, Posted Image

#30
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
In legatura cu nivelul tarifului nu cred ca poti face nimic.

Ce poate ar merita incercat, fiindca scrii ca de fapt partea mare de curte nu foloseste nimanui la nimic si nu este indispensabila folosirii cladirii: sa reduci suprafata deci si cheltuiala. Adica sa ramai cu terenul de sub cladire (dar poate pe acesta il ai in folosinta gratuita?), cu cei 3m din fata ca se presupune ca ii folosesti pentru accesul in casa, dar din balariile din spate sa reduci daca si cat se poate. Posibil sa nu accepte, dar incearca fiindca intr-adevar suma si mie mi se pare mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate