Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Talon pensie in format electronic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Nu gasesc altundeva ca sa il postez intrebarea, asa ca o fac aici.

La inceptul lui ianuarie i-am trimis de pe contul de la CNPP o cerere pentru unul din parinti in vederea primirii talonului de pensie in format electronic, sa nu mai astepte factorul postal sa i-l aduca la usa. Luna asta a fost turul de impartire a taloanelor pe data de 2, ea nu a mai primit vechiul talon. Azi, pe 8, i-a venit pe E-mail instiintarea ca i s-a trimis documentul, in fapt un A4 cu mai multe date decat talonul vechi, denumit DOCUMENT DE INFORMARE PLATA A DREPTURILOR IN CONT BANCAR. Ma asteptam sa fie acelasi formular de TALON DE PLATA A DREPTURILOR PRIN BANCA, adica un petec de hartie cu aceleasi date si format identic.
Taloane de pensie sau copii ale lor ii mai sunt necesare in diferite situatii, de exemplu la internarea in spital.

Chiar trebuia facuta enormitatea aia de document transmis on-line?

Intrebarea este - mai primeste cineva talonul asta in cont E-mail, exista si o forma tiparibila, asemanatoare vechiului talon?

#2
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Eu primesc pe email de la cnpp , dar  tot asa A4...

#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Azi mi-a venit si mie, in acelasi format. Totusi, eu bifasem sa-l primesc pe email, dar mi-au trimis un link de pe site-ul cnpp de unde-l pot descarca.

Citat

Buna ziua,

Cererea de vizualizare date actualizate de tipul Document informare plata pensie a fost finalizata cu succes.

Rezultatul il puteti vizualiza si descarca folosind portalul CNPP disponibil la adresa https://www.cnpp.ro.

Va multumim pentru utilizarea portalului CNPP.ro

E deja topic.

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Asa este, trimit doar un link catre site CNPP.
Dar ma mira cearceaful... Plus schimbarea denumirii, sa nu dea peste cineva care sa insiste ca Shakespeare se numeste, Shakespeare trebuie sa scrie...

#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Stie cineva unde se regaseste acest talon pe site? In caz ca nu am acces la email, sa dau click pe link.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostPuferiu_, on 08 februarie 2024 - 19:04, said:

Stie cineva unde se regaseste acest talon pe site? In caz ca nu am acces la email, sa dau click pe link.
Dupa autentificare in site CNPP intri sus, in dreapta, pe CONTUL MEU, dai click pe Administrare cont, si in stanga, pe ultima linie, ai Datele mele din sistemul public de pensii. Ultima linie este Document informare plata pensie. Dai click si pe asta si iti rezulta un fisier .pdf din luna in curs, care este cearceaful ala, si il salvezi unde vrei.

Edited by claudiu1, 08 February 2024 - 19:11.


#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Da, am gasit. Mersi! Probabil aici se vor regasi si viitoarele taloane.

Eu zic ca toate datele de care ai nevoie se regasesc pe talonul asta, chiar daca e alt format. Ba chiar are si cod QR.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Cearceaful are in coltul din dreapta sus un cod QR care trimite la site CNPP, zice ca este valid codul si da cateva date, gen luna, nr. dosar, nume, localitate, CNP si pensia bruta.

Edited by claudiu1, 08 February 2024 - 19:30.


#9
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Toata lumea primeste la fel, in A4.
Acuma nu formatul ar fi problema cat faptul ca sunt doua "formate" pentru acelas lucru.

Nu se trimite pe email.
Chiar daca atunci cand faci cererea bifezi o casuta cu optiunea specificata clar "primire talon pe email"!

#10
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Nu știu de ce am impresia că talonul pe mail îngreunează viața multor pensionari. Dacă de accesat se pot învăța acei pasi, ce se întâmplă dacă au nevoie de el în format fizic? Adică încă un drum până la un centru xerox. Ideal ar fi ca instituțiile să scaneze codul QR și să nu mai ceara nimic altceva.
Am cerut talon pe mail pentru maică-mea, imediat o să cer anularea primirii lui pe mail, am văzut că există aceasta cerere, daca apar impedimente de genul drumuri in plus.

#11
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Punem problema altfel. Cine s-a descurcat sa faca cererea pentru primirea talonului pe email, se va descurca si cu tiparirea acestuia. Plus ca institutia care-i cere talonul in format fizic e de vina, nu pensionarul.
Eu, de exemplu, pentru ca tatal meu are pensia mica, va trebui sa duc o copie dupa talon in format fizic la medicul de familie de fiecare data cand iau retetele compensate. Dar va trebui sa fac asta o data la trei luni. Cel putin nu ma mai bat ai mei la cap cu postasul.

Edited by Puferiu_, 08 February 2024 - 22:44.


#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Postdanaciu, on 08 februarie 2024 - 22:12, said:

Toata lumea primeste la fel, in A4.
Toata lumea de la CNPP.
Celalalt parinte este pensionar militar, primeste Talonul tot electronic, dar este IDENTIC cu cel trimis candva prin posta, pana si la culoare este la fel.
Daca se printeaza color fata/spate nu cred ca se observa diferenta.

Ce le era greu celor de la CNPP daca faceau un "sablon" de Talon si completau campurile pentru fiecare beneficiar in parte?
Mi se pare aiurea la CNPP - Talonul clasic este intr-un fel, Documentul de informare altfel, iar confirmarea prin scanarea QR este diferita.

View PostPuferiu_, on 08 februarie 2024 - 22:43, said:

... va trebui sa duc o copie dupa talon in format fizic la medicul de familie de fiecare data cand iau retetele compensate.

In cazul asta nu se aplica Legea nr. 267/2021 care a intrat in vigoare pe 01.01.2022 prin care instituțiile de stat nu mai au voie să le ceară copii după documente emise de alte instituții ale statului?
Pana la urma, medicii de familie lucreaza pe baza de contract cu CAS, sunt operatori de date personale, deci banuiesc ca li se poate da accesul la baza de date a CNPP.

#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

Vizualizare mesajclaudiu1, pe 08 februarie 2024 - 23:02, a scris:

In cazul asta nu se aplica Legea nr. 267/2021 care a intrat in vigoare pe 01.01.2022 prin care instituțiile de stat nu mai au voie să le ceară copii după documente emise de alte instituții ale statului?
Saptamana trecuta am fost la medicul de familie si mi-a zis ca trebuie sa aduc o copie dupa talonul de pensie al tatalui meu de fiecare data cand vin dupa retetele compensate.

Vizualizare mesajclaudiu1, pe 08 februarie 2024 - 23:02, a scris:

Celalalt parinte este pensionar militar, primeste Talonul tot electronic
Probabil asta e secretul. Oricum, atata vreme cat primesti talonul pe email, nu te agata de cum arata. Informatiile conteaza.

#14
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Mai greu cu șablonul, mai degrabă ei l-ar tipări și apoi l-ar scana să ți-l trimită pe mail, ceea ce este mai ușor pentru beneficiar, dar implica o muncă suplimentara pentru CNPP.
Dacă se aplică legea 267/2021 ar fi superb, rămâne de văzut în practică.

#15
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
PS: n-aveti idee cat ma bucur ca primesc taloanele alor mei pe email. Basca, ieri am mai castigat o lupta impotriva sistemului: am cerut IBAN-ul administratorului blocului ca sa platesc intretinerea online. Stiu, altii fac asta de ani de zile. Mie de-abia acum mi s-a aprins beculetul. Plateam intretinerea fizic din obisnuinta. Dar, asa cum zic mereu, gandeste, Pufu, gandeste!

#16
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostPuferiu_, on 08 februarie 2024 - 23:09, said:

Saptamana trecuta am fost la medicul de familie si mi-a zis ca trebuie sa aduc o copie dupa talonul de pensie al tatalui meu de fiecare data cand vin dupa retetele compensate.
Ce te costa sa dai un E-mail la CNPP si sa intrebi de ce nu se aplica Legea nr. 267/2021, in sensul ca medicul de familie iti cere copie de pe talon?
Sau poti sa o faci direct din contul de la CNPP, la "Comunicari cu publicul" este rubrica "Petitii si sesizari", invoci legea si le zici ca medicul o incalca.

#17
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Daca ar exista o interconectare sau o baza de date unica pentru toate institutiile statului, ar fi suficient sa iti introduca CNP-ul in sistem si afla ca esti pensionar, angajat, dac liber sau boschetar.
Dar noi suntem tara hartiilor.
Sa zicem merci ca au ajuns totusi la emiterea in format electronic al cearceafului.

#18
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 08.03.2011

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 08 februarie 2024 - 22:43, a scris:

Eu, de exemplu, pentru ca tatal meu are pensia mica, va trebui sa duc o copie dupa talon in format fizic la medicul de familie de fiecare data cand iau retetele compensate. Dar va trebui sa fac asta o data la trei luni. Cel putin nu ma mai bat ai mei la cap cu postasul.


Iti cere talonul pentru a vedea valoarea pensiei, sunt niste praguri si in functie de alea se pot da medicamente compensate pe una din liste

In sistem se vede ca este asigurat dar nu vede mai mult

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate