Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Talon pensie in format electronic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postclaudiu1, on 08 februarie 2024 - 23:02, said:

In cazul asta nu se aplica Legea nr. 267/2021 care a intrat in vigoare pe 01.01.2022 prin care instituțiile de stat nu mai au voie să le ceară copii după documente emise de alte instituții ale statului?
Pana la urma, medicii de familie lucreaza pe baza de contract cu CAS, sunt operatori de date personale, deci banuiesc ca li se poate da accesul la baza de date a CNPP.

Legea aceea nu se aplica in institutiile statului, cu atat mai putin la medicii de familie, care nu sunt institutie. majoritatea sunt organizati ca si CMI care nu este nici macar firma - CMI este forma de exercitare liberală a profesiei medicale, fara personalitate juridica.
pentru a-si desfasura activitatea, medicii de familie nu ar trebui sa aiba acces la datele casei de pensii, ci casa de pensie ar trebui sa notifice casa de sanatate care sunt persoanele care sunt asigurate in virtutea faptul ca sunt pensionari. iar medicul de familie trebuie sa verifice ca esti asigurat, nu e treaba lui in ce fel.


View PostModemuri3G, on 09 februarie 2024 - 08:04, said:

Iti cere talonul pentru a vedea valoarea pensiei, sunt niste praguri si in functie de alea se pot da medicamente compensate pe una din liste

In sistem se vede ca este asigurat dar nu vede mai mult
institutiile astea nu vorbesc intre ele, sa schimbe informatii este absolut imposibil.
tehnic evident ca se poate, dar e vina noastra ca ne facem sperante, dupa ce vedem filme la TV.
dar, cum s-a scris mai sus, informatizarea este grea, aproape imposbila la noi.

Edited by strongsss, 09 February 2024 - 08:26.


#20
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 08.03.2011
de vazut se vede ca sunt asigurati, nu se vede valoarea pensiei, daca pensia e mai mica de un anumit prag primesti alta valoare de compensare la unele medicamente

e un pic si in interesul pensionarului sa vina cu talonul

#21
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostModemuri3G, on 09 februarie 2024 - 08:30, said:

de vazut se vede ca sunt asigurati, nu se vede valoarea pensiei, daca pensia e mai mica de un anumit prag primesti alta valoare de compensare la unele medicamente

Si atunci CNAS cum stie sa impute medicului de familie retete eliberate sub pragul de compensare? Ca tot ce face medicul de familie trece pentru validare prin Casa.
Mi s-ar parea normal ca softul CNAS sa fie interconectat cu cel de la CNPP, sa nu se mai ceara hartii dupa hartii, cand se acceseaza CNP-ul cuiva sa se stie automat si procentul de compensare.

#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postclaudiu1, on 08 februarie 2024 - 18:40, said:

Chiar trebuia facuta enormitatea aia de document transmis on-line?

Intrebarea este - mai primeste cineva talonul asta in cont E-mail, exista si o forma tiparibila, asemanatoare vechiului talon?
Eu zic ca e o mare inventie talonul online.
Nu mai stai acasa dupa postas.
Le stochezi pe stick, in telefon, calculator.
Am inteles ca e suficient sa arati pe telefon codul QR.
Cred ca oricine ar trebui sa aiba prin casa o imprimanta multifunctionala (low-cost), te ajuta la diverse chestii.

Vezi ca odata pe an, odata cu biletele de tren vin si niste cuponase mai micute, in formatul celor vechi.
Alea vin in decembrie.
Cam toti cer ultimul cupon si astfel poti sa il multiplici in n-exemplare

Edited by TheWarrior, 09 February 2024 - 11:34.


#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postclaudiu1, on 09 februarie 2024 - 10:02, said:

Si atunci CNAS cum stie sa impute medicului de familie retete eliberate sub pragul de compensare? Ca tot ce face medicul de familie trece pentru validare prin Casa.
Mi s-ar parea normal ca softul CNAS sa fie interconectat cu cel de la CNPP, sa nu se mai ceara hartii dupa hartii, cand se acceseaza CNP-ul cuiva sa se stie automat si procentul de compensare.
ti s-ar parea normal? ce mai e normal in tara asta?

#24
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Peste tot unde am fost si mi s-a cerut talonul am spus ca am talon "electronic" si daca-l vor sa-mi dea emailul si il trimit instant.
Binenteles ca unii se uita urat, dar n-au de ales.
Unii au acceptat sa-l consulte pe telefonul meu si au rezolvat ce aveau de rezolvat.
Chiar si la abonamente de transport in comun sau cfr.
De fapt asta e logica primordiala a acestui talon electric, sa scapi de hartie.

Talonul electronic este o mare reusita a adminstratiei romanesti care trebuia implementat de mult.
Doar ca situl CNPP e de doi lei si denumirile meniurilor folosite zici ca sunt gandite de oameni cu max, 4 clase.

In plus se face o mare economie prin scutirea platii aferente trimiterii a milioane de taloane.
Dupa mine ar trebui renuntat total la talonul clasic.
Sau cel putin pentru cei care ies la pensie de acum inainte.

#25
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
cum se procedeaza daca la tren vrei sa ceri bilet redus ? (ca aia iti cer talonul roz...)
Sau ce prezinti la STB ca si pensionar pentru gratuitatea pe transportul public de suprafata
(nu stiu doar incerc sa ma documentez)

#26
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMihai_3, on 09 februarie 2024 - 12:54, said:

Sau ce prezinti la STB ca si pensionar pentru gratuitatea pe transportul public de suprafata
Ultimul talon si o copie CI

#27
ttt_i

ttt_i

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.08.2015
Intr-adevar site-ul cnpp lasa de dorit... Iar aspectul talonului electronic in format A4 e jalnic, trebuia cel mult sa fie in format A5.
Se vede ca cei care lucreaza la aspectul(interfata) site-lui nu au viziune, imaginatie...

#28
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023

 Mihai_3, on 09 februarie 2024 - 12:54, said:

cum se procedeaza daca la tren vrei sa ceri bilet redus ? (ca aia iti cer talonul roz...)
Este specificat undeva pe site-ul CNPP că taloanele alea se trimit prin poștaș la început de an.

#29
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daca digitalizarea Romaniei e un proces greoi si, aproape, fara de speranta, asta nu inseamna ca nu trebuie sa va dati interesul si sa insistati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate