Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Tablou Electric Trifazic circuite separate

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

View PostNasvet, on 02 februarie 2024 - 12:18, said:

Va salut. Am achizitionat o casa si incerc sa ii refac partea de electrica. Electricianul cu care discut imi recomanda ca fiecare priza sau bec sa o duc pe traseu separat si sa o leg in panoul electric de un diferential ( https://www.etbm.ro/...WhoC0NQQAvD_BwE ) .

Bransamentul va fii trifazat. Este corect?

Multumesc

Este o prostie si o risipa,pune-l sa-ti faca un proiect si posteaza-l pe topicul de electrice  daca vrei sa fii indrumat corect.

#20
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

View Postadisz, on 02 februarie 2024 - 13:43, said:

Doar o intrebare am:
Stie cineva ce valoarea are siguranta generala pentru consumatorii casnici alimentati dintr-un bransament trifazat?

Nu există o valoare predefinită. Este funcție de ATR - uzual între 16A și 32A.

#21
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Cu noroc, poate fi si mai mare. Eu am 40 A

#22
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
La trifazat 32A, 40A, 50A si rapida de 63A
Am vazut la monfozat si de 40A.

Off Topic -  frumos e sa vedeti intrerupatoare de 6KV, 10,5KV, 110KV, 220KV sau Sigurante termice de 630A TSAW; sa auziti cum Broseaza / Deborseaza intrerupatoarele sau Cuplele de la 110KV sau 220KV ce ARC ELECTRIC fac.

Edited by raducanu969, 02 February 2024 - 14:05.


#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
La becuri mi se rupe, nu le-as face circuite asa de dedicate, suficient pe cate 1 nivel al casei chiar.

Dar la prize as face multe dedicate, pentru ce nu vreau sa se opreasca (accidental sau programat) datorita defectiunilor la alte chestii (scurt in aparate electrocasnice, inlocuiri de prize-intrerupatoare), idem diferentiale as pune fie pe anumite circuite cu pericol crescut, fie pe fiecare circuit de priza, dar nu pe general, ar fi un disconfort psihic pentru mine. Posted Image

#24
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View PostNeaceasca85, on 02 februarie 2024 - 14:30, said:

La becuri mi se rupe, nu le-as face circuite asa de dedicate, suficient pe cate 1 nivel al casei chiar.

Dar la prize as face multe dedicate, pentru ce nu vreau sa se opreasca (accidental sau programat) datorita defectiunilor la alte chestii (scurt in aparate electrocasnice, inlocuiri de prize-intrerupatoare), idem diferentiale as pune fie pe anumite circuite cu pericol crescut, fie pe fiecare circuit de priza, dar nu pe general, ar fi un disconfort psihic pentru mine. Posted Image

La cum le c*aca mintea astora de la Bruxelles, ca vor sa interzica Centralele pe Gaz, si ca vor ca incalzirea sa se faca numai pe Curent, atunci sa vezi pe draqu. Cum v-a trebui sa refaci instalatia electrica :) De aceea, e bine ca cei care isi fac Instalatia de la ZERO, sa ia in calcul si acest lucru.

#25
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Nu trebuie să refaci toată instalația.
De la tabloul general tragi un traseu către o pompă de căldură. Doar că îți trebuie IPAT dacă vrei randament bun.
Sau pui centrală electrică, dar cred că dai faliment când plătești factura.

Sau încălzire cu aer condiționat, ar mai fi o posibilitate.

#26
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,761
  • Înscris: 12.08.2008
In viitor poate isi pune o PDC buna nu toate porcariile de la noi!, acum la inceput o CT multi combustibil Posted Image, la o casa de 90 mp o CT electrica de 12 kw si boiler e parfum pe 3 faze in viitor o amarat PDC de 3kw, o soba termosemineu in living..

View Postadisz, on 02 februarie 2024 - 13:43, said:

Doar o intrebare am:
Stie cineva ce valoarea are siguranta generala pentru consumatorii casnici alimentati dintr-un bransament trifazat?

Pai care e cota ? Deobicei e cam 16.5 kw la trei faze asta corespunde 25 A pe sig.-faza, deci 3 bucati la 25A , doar sa ii mituiesti sa iti puna de 32A.Cea mai mare problema e de unde te legi cu tifazat ? Cerinte: cablu 4x 25mmp daca e vro' 100 m pana la stalp, nu se mai face aerian!! , daca e pe partea opusa portii,stalpul, cablul se trage ingropat si cu forare ca nu ai voie sa spargi drumul!  Mai zic ceva din niste aberatii cand reteaua e subdimensionata si OD nu stie pe unde scoate camasa !!

Edited by mihaiC1, 02 February 2024 - 15:16.


#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View PostmihaiC1, on 02 februarie 2024 - 12:27, said:

Vrea sa te jumulesca?
astia sunt genul facem intr-un fel povestind pe bani multi si practic ceva usurel cu costuri mici.

Cu materialele ramase mai facem doua case

#28
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostNasvet, on 02 februarie 2024 - 12:18, said:

Va salut. Am achizitionat o casa si incerc sa ii refac partea de electrica. Electricianul cu care discut imi recomanda ca fiecare priza sau bec sa o duc pe traseu separat si sa o leg in panoul electric de un diferential ( https://www.etbm.ro/...WhoC0NQQAvD_BwE ) .

Bransamentul va fii trifazat. Este corect?

Multumesc
Exagerat ca si costuri. Chiar risipa as spune. Merge asa ceva daca vrei automatizare knx pe fiecare bec pe viitor. Chiar si automatizare, exista acum si slutii cu relee in doza de aparat, de iesi mult mia ieftin decat knx (unde iti trebuie inca un condustor pt partea de comanda). Si in niciun caz C16 pentru lumini. Nu ai voie. Doar daca ai conductori de 2.5mmp, ceea ce nu cred.

Pentru norme+siguranta+optimizare costuri mie mi-a proiectat asa:
- circuitele de priza AC dedicate pt fiecare AC in parte
- prizele "de putere" si prizele pentru MSV/MSR/Centrala/Frigider tot dedicate
- luminile grupate pe cate 2 camere (birou+dormitor; hol+camera tehnica; living+vestibul etc)
- restul prizelor cu circuit dedicat per camera (ca sa scap de doze si pentru ca nu avea asa de multe prize per camera, a mers din priza in priza la nivelul camerei)

Toate astea au in tablou MCB-uri simple grupate pe cate 6-8 circuite maxim si fiecare astfel de grup legat la cate un RCCB/DDR 30mA

Exceptiile au fost
- cate o priza cu circuit dedicat in camera tehnica, living, birou, 2 dormitoare (pt eventuale circuite esentiale legate la generator si automatizare); astea au si alta culoare fata de toate celelalte albe.
- doar luminile din bai si bucatarie pe circuite dedicate cu RCBO de 10mA
- doar prizele din bai si bucatarie pe circuite dedicate cu RCBO de 10mA, because zone cu apa (toate prizele mediane bucatarie pe unul, prize baie 1 pe altul si prize baie 2 pe altul)
- priza si lumina din pod pe circuit dedicat cu AFDD B10
- tot ce este exteior cu RCBO-uri 10mA (prize separat de lumini)

Toate MCB-urile si RCBO-urile au curba B si de amperajul aferent conductorului din circuit: 16 pt 2.5mmp, 20 pt 4mmp, 10 pt 1.5mmp

Singura exceptie la curba aleasa pentru circuite este RCBO-ul de la pompa din put, care este un C10 cu 10mA (am asteptat destul dupa el, ca nu prea se gaseste)

Toate protectiile diferentiale sunt de tip A (nu AC)

Eu am trifazat 50A in BMPT (ATR).

MCB=doar protectie megneto-termica
RCCB/DDR = doar protectie diferentiala
RCBO=protectie megneto-termica + protectie diferentiala (2 in 1)

Edited by kretzu77, 02 February 2024 - 19:07.


#29
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,761
  • Înscris: 12.08.2008
Si cine te cauta in pereti ?! Cred ca glumeste cu 10 mA pe RCBO .. daca pui RCBO dedicat anulezi RCCB din casa ca oricum ai RCCB si MCB in tabloul geral la bransament , eventual asa de amorul artei pui niste sigurante cu lita pe general in casa.
Nu prea . Ficiorul meu a inceput o casa de acum 1 an "acum a stat, ninge peste sat " Posted Image si a gasit "fraeiri" specealisti constructii, instalati (eu si inca 2 prieteni cu manopere infime)i si cand a dat de curent electric si gaz a lesinat "de placere"Posted Image sa obtina autorizatii de bransare.. a renuntat la gaz !

Edited by mihaiC1, 02 February 2024 - 19:07.


#30
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021

View Postkretzu77, on 02 februarie 2024 - 18:54, said:

Este interzisă utilizarea protecțiilor DDR în sistemele TN.

Edited by Valy_User, 02 February 2024 - 19:08.


#31
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostValy_User, on 02 februarie 2024 - 19:08, said:

Este interzisă utilizarea protecțiilor DDR în sistemele TN.
RCCB=DDR (au denumiri diferite, in functie pe unde citesti)

pe engleza e RCCB (residual current circuit breaker)
pe romana si in i7 e DDR (dispozitiv de protectie la curentul diferential rezidual)

La rezidential, in Ro, ai numai TN-C
Impreuna cu priza de pamant (care este obligatorie), transformi TN-C in TN-C-S prin tratarea nulului.
anaki poate confirma daca bat campii

View PostmihaiC1, on 02 februarie 2024 - 18:57, said:

Si cine te cauta in pereti ?! Cred ca glumeste cu 10 mA pe RCBO .. daca pui RCBO dedicat anulezi RCCB din casa ca oricum ai RCCB si MCB in tabloul geral la bransament
Ce RCCB anulezi?
Unde ai RCBO, clar ca acel RCBO este separat de RCCB (de RCCB legi doar MCB-uri simple)
Nu exista RCCB pe general, in tabloul general, in secolul asta. Nu de 30mA. La cate surse in comutatie avem prin case.

Pe general se pune altceva, cu alt rol, nu protectie diferentiala de 30mA

10mA este ce trebuie pe bai mai ales. Nu este impus de normativ, desigur, dar e ce trebuie. Presupun ca nu are rost sa-ti explic de ce.
La fel cum luminile trebuie sa fie IP44 pe bai. Dar desigur, cine face asta? Ca doar merge si asa, nu?

Ca sa fiu mia explicit, am asa, incepand cu TG-ul meu:

Separator - releu monitorizare - cleme de distributie la care sunt legate RCBO-urile si RCCB-urile/DDR-urile (RCCB-uri/DDR-uri sunt legate toate MCB-urile prin busbar)

Edited by kretzu77, 02 February 2024 - 19:28.


#32
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,761
  • Înscris: 12.08.2008
Daca tu pui IP 44 in bai, bucatarii, exterior esti cam pe langa.  M'da sigurantele aste se pun in "cascada" dar nu e treaba ta sa intelegi ce e in secolul asta.Eu pun IP44 in camere .. incearca cu IP 55 sau mai sus, 65- 66.. ce zic e valabil la exterior si interior si aproape RCCB si RCBO de 30 mA "someaza" Posted Image una de 10mA ar sari la primul vant/ part. Mai pun si o impamantare ca la carte ?!
Total pe langa ... sunt RCCB de peste 100mA pt. general ca altfel faci discoteca in casa Posted Image
PS acum te hotarasti ce curba au sig. A,B,C ? Eu pe C. Ca am si FUZIBILE pe general.

Edited by mihaiC1, 02 February 2024 - 19:45.


#33
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNasvet, on 02 februarie 2024 - 12:18, said:

Va salut. Am achizitionat o casa si incerc sa ii refac partea de electrica. Electricianul cu care discut imi recomanda ca fiecare priza sau bec sa o duc pe traseu separat si sa o leg in panoul electric de un diferential ( https://www.etbm.ro/...WhoC0NQQAvD_BwE ) .

Bransamentul va fii trifazat. Este corect?

Multumesc

O sa te coste materialul, dar si tabloul ala cu atatea diferentiale, de-o sa canti singur. Posted Image

Probabil si manopera va fi pe masura.

Edited by Phobos, 02 February 2024 - 19:43.


#34
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostmihaiC1, on 02 februarie 2024 - 19:32, said:

Daca tu pui IP 44 in bai, bucatarii, exterior esti cam pe langa.  M'da sigurantele aste se pun in "cascada" dar nu e treaba ta sa intelegi ce e in secolul asta.Eu pun IP44 in camere .. incearca cu IP 55 sau mai sus, 65- 66.. ce zic e valabil la exterior si interior si aproape RCCB si RCBO de 30 mA "someaza"  una de 10mA ar sari la primul vant/ part. Mai pun si o impamantare ca la carte ?!
Total pe langa ... sunt RCCB de peste 100mA pt. general ca altfel faci discoteca in casa
PS acum te hotarasti ce curba au sig. A,B,C ? Eu pe C. Ca am si FUZIBILE pe general.
Esti foarte caterincos, ce mai. Mi s-a umplut poala de lacrimi de la atata ras.

Spre stiinta ta, toate corpurile de iluminat pentru baie sunt IP44. Daca nu sunt IP44 inseamna ca nu sunt pentru baie. Si nu stiu cum e in i7. IP44 la corpurile de iluminat dedicate pentru bai e norma ISO.

Fix asta face releul ala de dupa separatorul general. Apara casa impotriva discotecii, in caz ca pica nulul OD-ului. In rest, nu exista circuit in casa fara diferential de 30mA macar pe el (fie ca e RCCB+MCB, fie ca e RCBO).

Stiu diferentialele de 100mA si de 300mA man. Alea au alt scop si nu m-am referit la ele. Pentru ca nu stiu daca OD-ul i-a bagat diferential de 300mA in BMPT sau nu. Ca nu ne-a spus.

Cati ohmi ai la masurarea impendantei buclei de defect? Daca ai valoare buna, ok si C-urile. Daca nu ... welll .... ghici cand vor declansa C-urile alea. Iti spun eu, dupa ce vin pompierii, ca se topesc cablurile inainte sa sara.

Edited by kretzu77, 02 February 2024 - 19:59.


#35
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,761
  • Înscris: 12.08.2008
Nici nu o sa sa le schimbe OD pe cele fuzibile, man'! Doar instalatiile noi/bransamente vin cu RCCB de 100 chiar 300 mA MCB de 25- 32A/ faza, contor inteligent etc.care le platesti inzecit numai ca te bransezi, dar nu sunt ale tale!
Pt. sanatatea celor din jur renunta la porcarii in baie cu IP44, treci la un nivel superior de cunoastere. Eu imi permit IP 44 in baie pt. ca nu pune nimeni mana pe bec fara avizul meu si e cea mai proasta alegere cand piata e plina de dispozitive, aparate cu un IP mai bun.
Pt. stiinta ta RCCB se pune ca general CU 100 mA , cam 3 de 30mA RCBO dedicate si cateva amarate de MCB, in cascada! si nu ma intreba de ce ca iti zic d"aia .

#36
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,761
  • Înscris: 12.08.2008

View Postkretzu77, on 02 februarie 2024 - 19:48, said:

Cati ohmi ai la masurarea impendantei buclei de defect? Daca ai valoare buna, ok si C-urile. Daca nu ... welll .... ghici cand vor declansa C-urile alea. Iti spun eu, dupa ce vin pompierii, ca se topesc cablurile inainte sa sara.

Pana ia foc un fir Cu litat de 4 mmp ii ingrop pe pompieri.. cum am zis am si fuzibile de 25 A pe general care in 15- 20s se ard.. La 32 A instant.
Ce m-am distrat cu un vecin ca i-am schimbat MCB cu RCBO 30mA pe intrarea in apartament si ia sarit aia pe priza ca avea una in bucatarie IP44, a bagat espressorul de cafea in ea... ( plus 2 in bai IP55 macar e bine!) si condens la greu, facea doamna bors fara sa foloseasca hota.. Tragi concluzii ?

Edited by mihaiC1, 02 February 2024 - 20:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate