Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Tablou Electric Trifazic circuite separate

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
PS curba C , daca ii puneam curba B si 10 mA pe RCBO discoteca scria pe apartament si suturi in fund la mine Posted Image fara numar!

#38
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

View PostValy_User, on 02 februarie 2024 - 12:24, said:


Vezi să faci corect echilibrarea fazelor.

Eu am toti consumatorii monofazici din gospodarie alimentati dintr-o singura faza, aleasa de un releu comutator de faza. Patru circuite (mono) mari si late: iluminat in toata casa, prize bucatarie, prize dining room (acolo am routerul), restul prizelor din casa. Schema: Separator trifazic fuzibil, releu regulator trifazic, comutator de faza, 2 RCCB mono 30mA (una e pentru exterior), 4 MCB-uri mono. RCCB-urile au doar rol de RCBO.
Am un singur consumator trifazic, centrala electrica (retrasa la pensie de 13 ani) si am mai scos un circuit pana in magazie, preventiv. Si mi-am mai facut damblaua sa pun muuuulte diferentiale "destepte" chinezesti (WiFi Tuya) ca sa controlez pompa, electrovanele de irigatii, luminile pe afara, garajul etc.
N-am constatat nici un dezechilibru. Si sunt foarte multumit cu configuratia.

#39
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
RCCB-urile nu au cum sa aiba rol de RCBO niciodata. Invers da.

#40
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Vezi ca are sig. fuzibile, MCB.. si RCCB deci RCBO nu prea mai are ce cauta in schema, dar ai dreptate RCBO e mai complet/dotat si scump decat RCCB. Si eu sunt pe principiul sig. fuzibila rapida decat un MCB fie el A, B, .. imi inspira mai multa incredere. ( se arde si basta la MCB poti sa ai surprize cu ancrasare, sudura contacte, decalibrare termica si magnetica..)
@mareleintelept cum se comporta "jucaria comutator de faza" ?! Are treceri instant/ neobservabile intre faze ?, totusi ai incarcare mare doar pe o faza ! Nu ai nici un pic de dezechilibru intre cele 3 faze ? Face toata "smercheria" jucareaua sa echilibreze fazele ?Ai si monitorizare vizuala pe fiecare faza ? Dar vecini ce zic ?

Edited by mihaiC1, 03 February 2024 - 19:40.


#41
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

View Postkretzu77, on 03 februarie 2024 - 09:50, said:

RCCB-urile nu au cum sa aiba rol de RCBO niciodata. Invers da.
Invers, da. Sa-mi fac un test de Alzheimer...

View PostmihaiC1, on 03 februarie 2024 - 19:28, said:

Vezi ca are sig. fuzibile, MCB.. si RCCB deci RCBO nu prea mai are ce cauta in schema, dar ai dreptate RCBO e mai complet/dotat si scump decat RCCB. Si eu sunt pe principiul sig. fuzibila rapida decat un MCB fie el A, B, .. imi inspira mai multa incredere. ( se arde si basta la MCB poti sa ai surprize cu ancrasare, sudura contacte, decalibrare termica si magnetica..)
@mareleintelept cum se comporta "jucaria comutator de faza" ?! Are treceri instant/ neobservabile intre faze ?, totusi ai incarcare mare doar pe o faza ! Nu ai nici un pic de dezechilibru intre cele 3 faze ? Face toata "smercheria" jucareaua sa echilibreze fazele ?Ai si monitorizare vizuala pe fiecare faza ? Dar vecini ce zic ?
Comutatorul e o bijuterie, trece foarte rapid. Singurul care simte trecerea e cuptorul electric, care se reseteaza. Am avut caz cu 60-70 V pe doua faze, iar a treia era normala. Modelul e Digitop PS-63A. I-am anulat functia de "faza prioritara", ca nu mi s-a parut potrivita pentru mine. Sta pe faza pe care nimereste pana cand asta pica si atunci se muta pe alta. Eu nu am cum sa dezechilibrez fazele, fiindca nu sunt consumator industrial. Daca aveam bransament monofazat, nu era acelasi lucru?  Vecinii nu stiu ce zic si nici nu prea-mi pasa.

#42
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Eu sunt obligat la casa sa le echilibrez, lipsa gaz! plita si cuptor cam 10 kw , CT electrica `12kw , 2-3 AC ( poate in viitor si o PDC 5-6 kw), boiler electric minim 4 kw  ( butelie si lemne de rezerva cu plita si soba), MSR, MSV, frigider , lada congelator monofazate... lumina si prizele domestice nu le mai socotesc ca nu are sens. Daca mai pun o statie de incarcare rapida pt. HEV/ EV ? Daca mai folosesc motoare trifazate .. e bine sa fiu precaut.
Am facut zeci de reclamatii la OD ca faza pe care sunt in cartier mi-a prajit multe prin ap. si nu am nici 2 kw media.. niciodata nu am ajuns la 5kw. Da e buna jucaria cu comutarea fazelor, asta doar pt aparatele monofazate.

Edited by mihaiC1, 04 February 2024 - 14:07.


#43
Nasvet

Nasvet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 30.03.2015
Revenit! Cablurile le trag eu, electricianul doar face conexiunile in panou si dupa o lunga ( scurta ) gandire asa cum s-a spus si aici, prizele din camere incerc sa le leg intre ele cu wago si sa duc 1 singur circuit/camera in tablou. Ma gandesc ca prizele fiind pe pereti opusi nu se pot lega intre ele si de aceea o sa am 2 trasee pe priza unde sunt pe pereti paraleli.

Atasez si o poza in faza de inceput spre mijloc a proiectului cu prize pentru moment la lumini inca trebuie doamna sa se hotarasca Posted Image

Attached Files



#44
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Musai prizele AC pe circuite separate de restul prizelor din camera respectiva.
La fel prizele pt frigider, centrala, internet+alarma+supraveghere video, dozele pentru cuptor, plita si alte echipamente care nu vin cu stecher la cablul de alimentare.

Mie mi-a luat prize care permit sa iesi din una si sa te duci catre alta.
A trecut de la una la alta si pe pereti opusi, la ~10/20cm de plinta (nu stiu exact; aveam distanta in proiect, ca cica e nu stiu ce norma si asta; nu stiu daca la noi in tara).
Eu nu am prize doar pe 2 pereti opusi in nicio camera (de fapt cam toate au pe 3 pereti, exceptie facand dressing-urile, baile, camarile, holurile). Astfel, s-a dus din una in alta fara sa aiba consum mare de cablu pe margine degeaba.
Cand mergi din una in alta, vezi ca este un mod anume de legare astfel incat sa nu ramai fara curent in celelalte data prima se buseste. Nu ma intreba detalii, ca nu stiu. Stiu doar ca au discutat despre asta proiectantul cu electricianul montator. Cu cost suplimentar in lungime cablu, desigur.
Eu am doze de aparat adanci, nu alea standard. Mi-a zis ca, la o adica, putea sa faca direct in ele chestii care tineau pe vremuri de dozele de distributie clasice. Chiar nu mi-am batut capul aici sincer. Au schimbat ei poze intre ei suficient.
Daca am avut ok-ul de la cel care mi-a facut proiectul, pentru mine a fost suficient. Chiar mi-a trimis din DE anumite chestii care nu se gaseau pe aici, erau la pret mult mia mare sau ateau termene de livrare 3-4 saptamani.

Cum ai tu layout-ul, cred ca 3 circuite de 1.5mmp pt lumini sunt ok (daca nu ai cine stie ce sute de watti pe fiecare lustra/camera). Si unul separat pt luminile de afara (usa intrare, colturi casa sau pe unde pui). Dar vor trebui 3 doze de legatura penturu ele (+cea petru limina de afara, daca ei mai multe locuri in afara de cel de la usa de la intrare).

Edited by kretzu77, 05 February 2024 - 12:30.


#45
Nasvet

Nasvet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 30.03.2015

View Postkretzu77, on 05 februarie 2024 - 12:15, said:

Musai prizele AC separate de restul prizelor din camera respectiva.
vezi ca este un mod anume de legare astfel incat sa nu ramai fara curent in celelalte data prima se buseste. Nu ma intreba detalii, ca nu stiu. S
prize AC adica aer conditionat? - nu e cazul, o sa fie doar 1 ac pentru toata casa
se face legarea prin conectori wago

#46
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostNasvet, on 05 februarie 2024 - 12:19, said:

prize AC adica aer conditionat? - nu e cazul, o sa fie doar 1 ac pentru toata casa
se face legarea prin conectori wago
Atunci nu ai treaba (da, la aer conditionat m-am referit prin AC)

Sa nu pui f multe circuite pe un diferential, ca e posibil sa depaseti cei 30mA din cauza multitudinii de surse in comutatie de prin casa.
Eu am depasit pe RCCB-ul unde era si camera tehnica si a trebuit sa mut camera tehnica pe RCBO-uri 1M, ca nu mai aveam loc de inca un RCCB+bara de nul aferenta.

Edited by kretzu77, 05 February 2024 - 13:13.


#47
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Un Ac pentru "toata casa" nu e eficient.

#48
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostmihaiC1, on 05 februarie 2024 - 13:31, said:

Un Ac pentru "toata casa" nu e eficient.
Spune cine?
Am un prieten cu ditamai magaoaia trifazica pe terasa de deasupra garajului si cu sistem centralizat in casa.
Plateste mai putin pe dublul volumului de aer racit vara, decat mine.

Edited by kretzu77, 05 February 2024 - 14:03.


#49
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Cine a montat AC-uri .. Nu confunda cu un PDC aer- aer pe split, oricum e dezagreabila incalzirea si racirea , eficienta energetica f mica in un interval de temperaturi mic.

Edited by mihaiC1, 05 February 2024 - 14:41.


#50
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Chestia aia e numai pentru racire.
Pt incalzire are in pardoseala (centrala gaz) si un semineu cu niste trasee care duc prin 70% din casa (doar prin camere).

Edited by kretzu77, 05 February 2024 - 17:24.


#51
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Daca vrei EXTRA comfort platesti triplu.. cel putin! Eu sunt mai pe economie care include: eficienta, anduranta, fiabilitate.

#52
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Ce spun eu si ce intelegi tu.
Ma retrag
Over&Out

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate