Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Modernizarea a stricat farmecul satului romanesc?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#181
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 06.07.2023
Mai citeste o data ce-am scris ca n-ai priceput nimic

#182
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Aici e o discuție pașnică, cu argumente, nu locul refulărilor și complexelor.
Din alea caută în altă parte. Posted Image

Edited by Morosanul, 22 March 2024 - 23:43.


#183
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Când eşti copil, poate adolescent, e frumos la ţară. Cu locuitul e mai greu. Sărăcia de azi poate nu era sărăcie ieri. Da, o duceau cei de la ţară mai aiurea decât o duc oamenii acuma, dar unii aveau mâncare pe îndestulate, nu aveau haine ponosite.
Viaţă mai simplă era şi la oraşe. Şi o regret. Viaţă simplă era şi când Amercianii aveau ce noi încă visam în anii '80-'90 sau pe când apăruseră electronicele sau erau destule. Pentru că tehnica era făcută să slujească omul, nu omul tehnica.
Am zis că am văzut casă cu curte mare în Bucureşti. Probabil o mai fi şi altele. Dar mă bucur că am văzut căsuţă în copac; în centru. Deşi nu are de-aface prea mult cu ţara, mi-e dor de felinarele tronconice.

#184
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Rasfoind acest topic, concluzia mea e ca satul romanesc nu poate concura cu fotoshopul si CGIul.

#185
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 06.07.2023

View PostMorosanul, on 22 martie 2024 - 23:32, said:

Aici e o discuție pașnică, cu argumente, nu locul refulărilor și complexelor.
Din alea caută în altă parte. Posted Image

Citeste cu atentie si incearca sa pricepi continutul unui text simplu, asta-i tot

#186
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Am citit și ți-am răspuns punctual. Și civilizat.
Dacă vrei poți să răspunzi mai departe, dacă nu, asta e, îmi pare rău. Posted Image

View Postdjl, on 23 martie 2024 - 00:57, said:

Când eşti copil, poate adolescent, e frumos la ţară.
E frumos oricănd, pentru cine îți permite.
Proabil te referi că-i mai greu, câand ai drumuri zilnice spre oraș. Altfel, pentru trei sferturi din orășeni viața ar fi mai faină la țară.

#187
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostMatrix40, on 02 februarie 2024 - 11:08, said:

Nu vi se pare ca modernizarea a stricat satul romanesc?

nu cred

să nu fim nostalgici ca în nuvela aceea, Dropia, de Ștefan Bănulescu

viața la țară este despre comuniunea cu natura; să trăiești firesc după ritmul anotimpurilor. Modernizarea (asfalt, gaz, internet, apă, canalizare) nu îți poate lua această experiență

atât timp cât încă văd berze dis-de-dimineață, bufnițe, uliul, aud cucul în mai, liniște, aer curat - să modernizeze în continuare

Attached Files



#188
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Apoi vezi cum e, că fiecare alege ce vrea din modernizare.

Uite, pe cealaltă parte, cum materialele noi care au afectat aspectul.
Dacă cu metalul ne-am putea cumva împăca, fie el și inox, problema sînt plasticurile, care arată urât chiar cam oricune e folosit - garduri, anexe, acoperișuri, etc.
Găleți, căni, caserole, butoaie, bidoane etc iefrine și impermeabile, au părut soluții de durată, dar de fapt au o viață mult mai scurtă decât lemnul sau ceramica, iar acum vezi peste tot bucăți de plastic din dezintegrarea acelora.

Amu recent am văzut cum unii au folosit sfoară de plastic la legat via, că plasticul nu putrezește la apă, dar în fapt s-au dezintegrat din alte cauze și acum numai scame de plastic erau pe jos în vie. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate