Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Modernizarea a stricat farmecul satului romanesc?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#1
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Dupa multi multi ani am trecut prin satul bunicilor unde am copilarit. Pur si simplu nu mai recunoscut locul, am ratat ulita pe unde era casa bunicilor, nu am mai recunoscut zona. Totul e asfaltat, modernizat, in locul unde erau inainte case vechi cu multa vie,cu garduri de lemn acum vezi vile imense cu garduri moderne market-uri locale, diverse companii cu materiale de constructie, masini parcate alandala peste tot...
Desi locul s-a modernizat mult, parca nu nu mai are
Desi arata mult mai modern, locul pare ca nu are suflet, pare trist, in casoaiele alea imense pare ca nu locuieste nimeni. Canalizare, gaze, hidranti trasi pe langa case, dar parca lipseste ceva...
Cand traiau bunicii parca locul avea suflet, vedeai oameni la poarta, in curte, miros de lemn ars, alergai pe ulita fara sa vina masini.
Nu vi se pare ca modernizarea a stricat satul romanesc?

Edited by Matrix40, 02 February 2024 - 11:09.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007
A stricat proiectia in realitatea curenta a amintirilor tale(si alor mele), nu satul. Satul arata mai bine asa cum zici tu ca s-a modificat.

#3
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
NU, asa de sanchi si de privit 2 zile poate, dar ca nivel de viata satul roman e varza. Facilitati lipsa, optiuni si oportunitati lipsa .
Vrei sa ramana satul medieval romanesc? Sunt cateva ramase si lasate de izbeliste unde sunt doar 2-3 batrani ramasi , cumpara-le si mentine-le TU.
Suntem prea saraci sa pastram lucrurile cum au fost, se renoveaza, upgradeaza dupa posibilitati, care sincer lipsesc de multe ori.
Ne bucuram cand cineva indrazneste sa reabiliteze o casa, doua , sa se mute cineva sa traiasca in zonele de sate cu mai mult de 15-20 km de oras.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Preferi buda in fundu' curtii si sa te stergi la cur cu ziaru' de ieri ?
La final nu te speli pe maini pentru ca ai doar o juma' de galeata cu apa iar fantana e la mama draku' pe un drum desfundat

Mare ti-e gradina, Doamne !

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Arata un cacat.
Gardurile de lemn date jos si sudate plase ca la gaini.
Toti isi cumpara ceaiul (cutii) de la magazin, cafeaua o beau la 'bufet', ca sa vezi o gaina trebuie sa mergi 2 km.

Pe vremuri, iti schimbai stilul de viata cand plecai de la sat la oras.
Azi, cei de la 'sat' traiesc la fel de inept ca cei de la oras.

#6
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Stramosii nostri traiau in armonie cu natura, si intelegeau mai bine conexiunea cu ea pentru ca asta era stilul lor de viata. Greu... si conectat la pamant.
Modernizarile apar din dorinta de comoditate. Vrei sa ai caldura fara sa misti un pai, nu esti dipus sa mai tai copacu, sa il spargi, sa il cari, sa il asezi, sa il aprinzi in fiecare zi.
Alegi o varianta mai comoda.

Noi acum traim la oras, majoritatea, sau chiar si cei de la sat, si nu avem optiunea, sau dorinta de a mai creste rosia. La oras nu prea ai unde, si cei de la sat poate nu mai au chef.
Suntem deconectati de natura, nu stii cum creste leguma pe care o iei din supermarket, nici nu iti pasa. E ieftina/scumpa, o pui in cos, o mananci.

Daca esti nostalgic dupa un anumit stil, esti primul care il poti adopta.
Si eu vreau sa imi caut un teren, unde sa imi fac niste conditii si sa imi cultiv singur ceapa si rosia, dar momentan inca sunt legat de oras.
Asta e. Ce nu apreciem, dispare. Din pacate in ultima vreme observ ca nu se mai apreciaza calitatea.

Edited by robert23mg, 02 February 2024 - 11:25.


#7
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Prin majoritatea satelor acum 40 de ani se putea circula din octombrie pana in aprilie doar cu cizme de cauciuc - si nu spun asta fiindca am auzit sau vazut la TV.

Sa ai asfalt, apa la teava, masina de gunoi la poarta nu strica nimic din viata unui sat.

Aaaa, daca stai la oras si treci un week-end pe an si zici tu ca nu mai e idilic...aia e alta treaba.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMatrix40, on 02 februarie 2024 - 11:08, said:

Cand traiau bunicii parca locul avea suflet, vedeai oameni la poarta, in curte, miros de lemn ars, alergai pe ulita fara sa vina masini.
Nu vi se pare ca modernizarea a stricat satul romanesc?

Pai nu stateau cu ochii in TV sau telefoane ca acuma. De-aia stateu la poarta si barfeau.
Plus ca tineretul pleaca la oras, nu mai sta la tara.

Si miros de lemn ars.. pai acum au gaze.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

Vizualizare mesajNaijax, pe 02 februarie 2024 - 11:22, a scris:

Preferi buda in fundu' curtii si sa te stergi la cur cu ziaru' de ieri ?
La final nu te speli pe maini pentru ca ai doar o juma' de galeata cu apa iar fantana e la mama draku' pe un drum desfundat

Mare ti-e gradina, Doamne !

Aha, si cand vedeti miliardari americani care fac downsizing si pun pe Tik tok cadeti in cur.
Ce mare smecherie sa ai apa la lighean si sa te confomezi ritmului diurn, fara electricitate.

Eu garantez ca 50% din depresii si alergii se vindeca in 6 luni traiti la cota 2000.

#10
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
citeam despre E-uri in alimente si mancare pe banda. Ca sa traiesti in comuniune cu natura, viata idilica la sat bla bla.
trebuie sa fii pregatiti sa tragi, sa muncesti, sa suferi lipsuri, sa rabzi foame, frig si mizerie si putini suntem dispusi la asta.
nu poti ramane intr-o casa neizolata, fara apa fara o baie fara fara

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostOlteanul_sfios, on 02 februarie 2024 - 11:23, said:

Sa ai asfalt, apa la teava, masina de gunoi la poarta nu strica nimic din viata unui sat.
Subsciru. La mine la tara erau gaze de prin anii 40, asfalt din anii 60, apa curenta de prin 70... Masinile circulau permanent, inclusiv autobuze ( rata ).
Si lumaa tot statea seara la poarta prin anii 70 ca sa barfeasca, iar copii tot pe la poarta se jucau.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007
O saptamana pe an merge.
La vara, cu cortul la munte.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postoverseas, on 02 februarie 2024 - 11:25, said:

....

Aia incarca imbecilitati pe TikTok sa faca bani iar o gramada de retardati pun botu'

Gen Bear Grylls care ne arata cum sa faci foc din balega de cal la care sa-ti pregatesti un sarpe slow cook
La final baga o shaorma cu de toate impreuna cu toata echipa de filmare

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007

View Posteiffel, on 02 februarie 2024 - 11:26, said:

iar copii tot pe la poarta se jucau.
Unde? La tara?
La poarta ma jucam la 5 ani.
La 13 ani aveam deja o raza de actiune de zece kilometri.
Cand jucam ascunsa, zona permisa era tot satul. Iti lua o ora sa-l gasesti pe cate unul.
Astia ai mei joaca ascunsa in apartament. Nu le ia mai mult de 10 secunde sa se gaseasca, dar ei tot joaca.
:)

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Diagnosticul meu e simplu, ca traiesc si lucrez de la 'casa de vacanta' din pandemie.
Cata vreme 99% din gradini si fanate sunt nelucrate, animalele si pasarile au scazut la 10% din totalul de acum 30 ani si 90% lumea din sat mananca ce cumpara din Penny si alte lanturi din apropiere, satul a devenit un rahat. In rest putem ridica progresul in slavi.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La tara, da. Se jucau si mai mari, seara. Ca ziua cutreierau pe dealuri e partea a doua.

View Postmaccip, on 02 februarie 2024 - 11:30, said:

Unde? La tara?
La poarta ma jucam la 5 ani.

Jucam ceva joc numit "cartonase" - fetele de la cutiile de chibrituri sau capace  - capace de la sticle de bere sau suc. Puse intr-un cerc si dadeai cu piatra sa le scoti din cerc. Ce scoteai era al tau.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbotelucian, on 02 februarie 2024 - 11:26, said:

citeam despre E-uri in alimente si mancare pe banda. Ca sa traiesti in comuniune cu natura, viata idilica la sat bla bla.
trebuie sa fii pregatiti sa tragi, sa muncesti, sa suferi lipsuri, sa rabzi foame, frig si mizerie si putini suntem dispusi la asta.
nu poti ramane intr-o casa neizolata, fara apa fara o baie fara fara

Vrei sa spui ca bunicii si unii din parintii nostri, ca generatiile dinainte care ne-au lasat o tara si ne-au crescut pe noi. Aham. Poate le pupam mainile inca o data sau le ducem o shaowrma la mormant.

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
nu-i asa ca si mega image a stricat farmecul statului la coada la alimentara? huooo hotii, capitalistii, agenturilii!!!

nu ne mai lecuim de plangatorii vremurilor apuse..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate