Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Modernizarea a stricat farmecul satului romanesc?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Nu modernizarea a stricat satul, ci lipsa de gust estetic a romanului. Tot este un kitsch, nu se tine cont de nici o regula. Jungla!

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Sambata, duminica, mai ales vara, mergeam peste tot. Pe dealuri, la scaldat, prim padure, in satele vecine. Dormeam la prieteni acasa fara ca ai mei sa stie sau la le cer acordul. Nu erau telefoane sa suni, dar se prindea ei unde sunt.
In zilele saptamanii insa nu, pentru ca se muncea. Copiii munceau. Eu ceva mai putin ca locuiam la bloc si nu aveam atatea acareturi. Nu aveam nici atat de mult de munca, insa nici nu puteam umbla fleaura ca nu aveam cu cine si era si rusinos oarecum sa nu ai nimic de facut. Doar tiganii erau aia care nu aveau nimic de facut.
Seara mai ieseam. Cei mai mari dupa gagici, cei mai mic sa se joace. Jucam mult fotbal pe strada. Daca venea o masina, era ceva rar. Si masina respectiva se oprea sa terminam faza, nu ne zorea nimeni.
Sambata si duminica nu era nimeni acasa. Doar daca aveai febra sau varsat de vant. Satul era plin de copii pe strazi. Alergam, jucam fotbal, jucam tot felul de jocuri, faceam tot felul de prostii. Acum cand ajung si eu pe la mama, am impresia ca satul e pustiu. Nu e nimeni pe strada.

#21
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Merg destul de des prin satul buncilor pentru ca mi-au lasat ceva chestii. Si desigur ca fac comparatii cu vremurile de demult. Si nu le duc deloc dorul. In primul si in primul rand am detestat intotdeauna noroiul ala lipicios care patrundea oriunde. Acu totul e asfaltat, culmea a fost si masina Google prin niste coclauri pe care nici macar ai mei cred ca nu si le mai aduceau aminte.
Nu mai sunt carciumile sau bufetele sau ce dracu erau ele in casele de ex-chiaburi ci acum cine si-a deschis o afacere de asta si-a construit ceva mai fainut. Ai statii de benzina/gaz, Profi , farmacii plus alte chestii. Si astea intr-o pustietate a campiei romane.

Edited by Kokoshmare, 02 February 2024 - 11:45.


#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007

View Posteiffel, on 02 februarie 2024 - 11:33, said:

Jucam ceva joc numit "cartonase" - fetele de la cutiile de chibrituri sau capace  - capace de la sticle de bere sau suc. Puse intr-un cerc si dadeai cu piatra sa le scoti din cerc. Ce scoteai era al tau.
Noi numeam jocul respectiv "boaca" si-l jucam cu nuci.

Nucile cele mai bune de joc se numeau "boace"

#23
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Modernizarea are rolul ei, numai ca totul s-a facut haotic, foarte simplu se puteau urma exemplele din Germania unde sunt N si N sate care, imbina Vechiul cu Noul. Constructiile haotice, Gardurile haotice au dus la aceasta imagine de " plans " dar nu am inteles, de ce nici o culoare politica pana acum, nu a elaborat - votat - aprobat de presedinte, sa se respecte un Anumit tipar in cazul constructiilor noi dar si Obligativitatea ca toti sa aiba acelasi model de Gard ( cel putin la partea principala, de la strada ) !!!

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Echipele la jocurile pe echipe le faceam folosind un sistem de generare aleatoriu folosind silabele dintr-o stofa scurta. Nu mai era chiar aleatoriu daca invatai cine iese, dar era pseudo aleatoriu. Cateodata devenea matematizat, daca voiai sa nu iesi in echipa cu un individ anume.
Ziceam asa:

Pe o ba-ră
Se căca o cioa-ră
Cra-cra-cra
Drept in gura ta

Slabele erau pronuntate indicat succesiv pe cate unul din multime, in cerc, Iar ala pe care pica ultima silaba era cel ales.
De fapt e si primul generator de numere aleatorii pe care l-am invatat.

#25
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Utilitatile, asfaltul, sunt ceva normal, au imbunatatit cu mult viata la sat.
Ce strica insa sunt casele - unele mastodont - care nu respecta de nici un fel traditia locala.
Caramida aparenta la greu, inox si altele.
Circul mult prin Bucovina si am vazut asta.
Nu zic sa le faci din chirpici sau lemn, dar nici in halul asta:

https://www.google.c...i8192?entry=ttu

Apropos de topicul asta:
https://forum.softpe...-reactiva-soba/
Cand va fi gata (ca deocamdata nu e) cat va plati omul asta la gaze?

Attached Files

  • Attached File  R1.png   2.39MB   56 downloads


#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Langa Timisoara intr-un sat e plin de copii afara seara. Frate-miu se duce si pe la 23:00 seara sa-l aduca acasa pe ala mic de 10 ani.

#27
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postrinaldoparaipan, on 02 februarie 2024 - 11:51, said:

Utilitatile, asfaltul, sunt ceva normal, au imbunatatit cu mult viata la sat.
Ce strica insa sunt casele - unele mastodont - care nu respecta de nici un fel traditia locala.

Preferata mea in cea ce priveste feshanul imobiliar, Fulga judetul Prahova

Edited by Kokoshmare, 02 February 2024 - 12:06.


#28
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,644
  • Înscris: 01.10.2010
ce e ala farmec al satului romanesc?
una e cate o locatie idilica prin Maramures, Transilvania, alta e prin Vaslui sau Botosani.

si nu are satul romanesc nimic deosebit fata de celelalte sate din Balcani.

sa fim fericiti ca s-a tras apa in satul romanesc, ca altfel mergeam la cacastoare in fundul curtii la temperaturi cu minus si beam apa in care s-au gainatat toate orataniile.

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
ia du-te matale si spune-le satenilor ca tu vrei sa-i faci sa traiasca ca acu 50-60 ani, ca tu consideri ca satul “avea farmec” si vrei sa le strici toate comoditatile si sa-i intorci la stilul de viata de atunci. sa le strici magazinele nou construite si cu produse moderne, sa le iei masinile si sa le dai carute, sa-i pui sa faca agricultura de subzistenta, sa le strici casele nou construite ca la oras, sa-i imbraci mai ponosit, etc… si toate astea ca sa-si recapete “farmecul” pierdut…

Edited by Fane, 02 February 2024 - 12:02.


#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Si ai mei cand ajung la bunici, e lumea lor. Ca se joaca cu copiii vecinilor. Ca se joaca prin tot felul de chestii prin curte.
Nepotelul meu cand era mic era crescut de ma-sa(cumnata-mea adica), in igiena deplina. Dezinfectant, spirt, alea.
Pana cand a scapat odata la bunici in curtea gainilor si l-au gasit mancand gainat cu pumnul.
:D
Mi-o si inchipui pe cumnata-mea cum a reactionat.
Sa-l duca pe baiat la spital sa-i faca clisma. hahahaha

Acum nepotelul a crescut inalt, frumos si.. norocos! :)
Probabil de la fosfati si potasiu.

#31
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Cu toate noroaiele,culesurile de toamna cu scoala,lipsuri, frigurile,uneori putina foame, fara televizoare,telefoane,tablete, dulciuri , chipsuri,etc eu spun ca am avut o copilarie cu mult mai frumoasa si demna de amintit (picanta)decit cei de acum...sincer mi-e mila de ei cind ii vad ca se lauda cite puncte  au facut la jocuri pe telefon,etc.
    Copilaria e baza  unei vieti  precum e fundatia pentru o casa.

#32
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010

Quote

Jucam ceva joc numit "cartonase" - fetele de la cutiile de chibrituri sau capace  - capace de la sticle de bere sau suc. Puse intr-un cerc si dadeai cu piatra sa le scoti din cerc. Ce scoteai era al tau.
+++
Pe o ba-ră
Se căca o cioa-ră
Cra-cra-cra
Drept in gura ta

Noi ii spuneam "ruble".
Iar la alegere aveam: unilica, titilica, titipana, pogorana, tanc, bob, iesi!

Cele mai multe vacante de vara le-am petrecut intr-o statiune de cercetare viti-vinicola. Am revenit pe acolo prin anii 2000. Intre timp rudele mele iesisera la pensie si plecasera din statiune unde era locuinta de serviciu, statiunea si-a schimbat statutul, nu mai puteai sa intri si sa iesi cand vrei... In fine, am ajuns acolo dupa multi ani si parcul ce mi se parea enorm pe vremuri devenise micut si neingrijit; tot farmecul copilariei se risipise. Am ajuns si la casa copilariei si mai sa-mi dea lacrimile de necaz. Aproape ruina, cotet de gaini nu altceva.

#33
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

View Posteiffel, on 02 februarie 2024 - 11:26, said:

Subsciru. La mine la tara erau gaze de prin anii 40, asfalt din anii 60, apa curenta de prin 70... Masinile circulau permanent, inclusiv autobuze ( rata ).
Si lumaa tot statea seara la poarta prin anii 70 ca sa barfeasca, iar copii tot pe la poarta se jucau.

Care e satul ala? La noi (in satul bunicilor) abia in ultimii 10 ani au aparut astea.

#34
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Cand aveau 5-6-7 ani, fetele mele ma rugau sa le povestesc seara "Ce prostii ai mai facut cand erai mic".
Le povesteam aventuri din vacante, ce jocuri jucam, prostii (am facut destule) ....
Cei de varsta mea de atunci (12-16 ani) stau cu energizantul in fata, ochii in telefon si din C...ie si P...a nu se scot.
Diferenta intre generatii e enorma-ce faceau parintii mei in adolescenta, ce am facut eu si ce au facut copiii mei.
Ele ce or sa povesteasca copiilor lor?

#35
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 24.09.2017
man, dar terminati cu fazele astea, gen, noi ne jucam toata ziua si astia stau cu ochii in telefon. fiind nascut in 85, am prins si copilarie in care stateam toata ziua pe afara si cand am devenit mai mare, m-am jucat si pe calculator o groaza, iar intre astea eu eram si genul care citea foarte mult.

nu pot spune ca e ceva mai bun decat altceva, serile cu pititea vs calculator pana in zori vs citit pana seara tarziu. nici copii de azi nu sunt unidimensionali, ies si pe afara, stau si pe telefon si unii poate si citesc. ca si atunci si acum sunt copii si copii.

cat despre modernizare, nici eu nu as cumpara azi o casa veche, probabil are fundatia naspa, e neizolata si probabil acoperisul probabil trebuie refacut, ca sa nu mai vorbesc de pereti care pot fi din tot felul de materiale. ca acum unii si-au tras casa cu 3 etaje, cu lei in curte si balustrade de inox, asta e. daca asa le place, ce poti sa faci, dupa ziceai ca nu esti liber sa faci ce vrei in tara ta.
cat despre forfota de odinioara, ea a mai disparut.

#36
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postoverseas, on 02 februarie 2024 - 11:22, said:

Arata un cacat.
Gardurile de lemn date jos si sudate plase ca la gaini.
Toti isi cumpara ceaiul (cutii) de la magazin, cafeaua o beau la 'bufet', ca sa vezi o gaina trebuie sa mergi 2 km.

Pe vremuri, iti schimbai stilul de viata cand plecai de la sat la oras.
Azi, cei de la 'sat' traiesc la fel de inept ca cei de la oras.

Tin minte vadurile din curte cu rasaduri de ardei gras, rosii, etc.
Acum vad cazon, dale... Nu imi place

View Postbritishpub, on 02 februarie 2024 - 11:58, said:

ce e ala farmec al satului romanesc?
una e cate o locatie idilica prin Maramures, Transilvania.



Aleq sunt licuri comerciale, pline de marketing.

View PostBursul, on 02 februarie 2024 - 11:39, said:

Nu modernizarea a stricat satul, ci lipsa de gust estetic a romanului. Tot este un kitsch, nu se tine cont de nici o regula. Jungla!

Nici macar nu seamana o vila cu alta. Una e mult mai inalta, alta lata, alta rotunda. Unul gard cu plasa, altul cu fier, un gard inalt, altul langa mai jos.
Casele mai vechi semanau una cu alta, facute in acelasi stil, cu mici diferente de la una la alta.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate