Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Gazele se scumpesc galopant. Veti reveni la sobe? Veti reactiva soba?

* - - - - 11 votes
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Salut,

ca fapt divers mai mult, pentru ca personal as trece la soba poate cand as iesi la pensie, sa am timp sa ma ocup de ea.

Am casa finalizata in 2000, prevazuta cu cosuri de fum, ce au fost scurtate in 2011 pana la nivelul podului, cand am schimbat tigla cu Lindab. Nu am avut nicio soba construita, cosurile s-au facut mai mult asa, ca in caz de razboi sau alte probleme, in 2000 nu eram in NATO. Deci trebuie sa construiesc vreo 1-2 sobe in cele 2 camere pe care le locuim.

Soba construita sau metalica pe roti, ar fi mai multe variante. Gazul s-a dublat-triplat fata de 2019 (pana in 2010 era ieftin ca braga), incalzirea functioneaza doar noaptea si tot sare mult de 1000 lei factura, Engie e o sperietoare, ma gandesc sa il las doar la ACM si gatit mancarea, la incalzire ma gandesc la alternative precum:

- calorifere electrice, am vreo 4, Hidroelectrica nu m-a mai taxat din iulie 2022, dar si cand s-or trezi....(in iarna 2022-2023 am avut contorul defect, deci puteam iesi boiereste, dar abia luasem centrala si calorifere noi, inca le testam)
- centrala pe ulei uzat
- revenire la sobele copilariei de la tara

Fratele are doar 1 singur cos, poate pune la el un termosemineu care sa aduca aport la IPAT unde are tot centrala pe gaz. Dar eu pe calorifere mereu am consum cu 20% mai sus decat IPAT-ul lui.

Exista case chiar si in orase care dupa scumpirea metanului au reactivat sobele. Merge sa completezi, sa reduci gazele, cu un brat de lemne din gradina, ca am destui copaci care tot sunt toaletati anual, in soba poti baga orice arde, cat de cat apropiat de lemn, in ultimele ierni la marginea Slatinei miroase tot mai puternic a sobe pe lemne, lucru normal de la scumpirea gazelor.

Daca acuma factura de Engie e 2300 lei (eu plus fratele), o ridicare a plafonarii ar duce la facturi de 4000 lei in iarna 2025-2026, deci miroase rau a soba. Posted image

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Nu exista un site cu variatia preturilor gazelor din Romania? Un tabel sau un grafic?

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stiu nene, ca din 2021 tot reduc consumul si scumpirea ma intrece de fiecare data, decembrie, ianuarie si februarie inseamna mereu peste 2000 de lei la 2 case pe acelasi gazometru.

In iarna 2021-2022 cica a fost plafon pe 300 metri cubi, evident ca l-am sarit cu 2 case. Dupa aia e plafon indiferent de consum, dar in aprilie 2025 se poate renunta la plafonare, ceea ce efectiv ne-ar bloca pe incalzire iarna.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 01 februarie 2024 - 10:33, a scris:

Daca acuma factura de Engie e 2300 lei (eu plus fratele), o ridicare a plafonarii ar duce la facturi de 4000 lei in iarna 2025-2026, deci miroase rau a soba. Posted image

aia e, iti pune muma-ta panouri fotovoltaice cu fonduri europene pe acoperis. gata cu smiorcaielile de baiat mare la 40 de ani.

Edited by laffin, 01 February 2024 - 10:40.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Exclus. Eu sunt proprietarul. Eu decid. Deci caut alte variante in afara de mizeriile servite de UE gen FV si PDC.

La tara lumea, pe lemne si boilere electrice sau GPL la apa calda. Se anunta ca se baga gaze. Dar la preturile astea, nu vor trece satenii decat aragazele pe gaze.

#6
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Gas pe pietele internationale este la minimul istoric, nu e cerere si sunt plafonate international.
Banii merg la firme ca profit. Dar la factura iti ajung cu pret de aur, da.
https://www.nasdaq.c...modities/ng:nmx

Edited by elless, 01 February 2024 - 10:45.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pai da, la gaze e furaciune pe fata. Nici lemnele nu sunt ieftine.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postlaffin, on 01 februarie 2024 - 10:40, said:

aia e, iti pune muma-ta panouri fotovoltaice cu fonduri europene pe acoperis. gata cu smiorcaielile de baiat mare la 40 de ani.

Nu toti indeplinesc conditiile de aplicare la Casa verde prin AFM si nu toti reusesc sa se inscrie in program, iar ulterior doar o parte sunt validati, asa ca nu as zice ca e usor pentru toata lumea.
Nu este imposibil, dar nu este accesibil tuturor, unii vor ramane la soba pe lemne, gaz, etc.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Dar daca in centrala nu poti baga decat Engie la pret de aur, in soba poti completa cu destule deseuri, nu musai toxice.

#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Variante:
-soba din teracota construita de un meserias bun, nu metalica pe roti, sunt o porcarie.Dau toata caldura pe cos si se racesc imediat cum nu mai arde focul.Iti asigura independenta totala (lipsa curent, lipsa gaze). Lemne sa ai.
-electric cu PDC, montezi fotovoltaice-stiu ca esti impotriva, deci nu mai discutam.

Soba cu ulei ars e o nebunie, daca vrei sa te faci fochist si sa ai mainile negre tot timpul, recomand.

Poate te documentezi aici, ca sa nu mai cataloghzi astfel "mizeriile servite de UE gen FV si PDC."

Edited by rinaldoparaipan, 01 February 2024 - 10:49.


#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Post-Diana-, on 01 februarie 2024 - 10:43, said:


Nu toti indeplinesc conditiile de aplicare la Casa verde prin AFM si nu toti reusesc sa se inscrie in program, iar ulterior doar o parte sunt validati, asa ca nu as zice ca e usor pentru toata lumea.
Nu este imposibil, dar nu este accesibil tuturor, unii vor ramane la soba pe lemne, gaz, etc.
Da, da, da, o colega a incercat sa se inscrie anul trecut, ce m-a distrat ca nu a reusit.

De lipsa curent sau gaz nu se pune problema, doar pretul e beleaua. Da, la tara soba trebuie pastrata, acolo se ramane fara curent.

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 24.09.2017
man, tu esti un om care locuieste singur sau cu maica-ta intr-o casa foarte mare, neizolata. un om normal ar trai intr-o garsoniera sau intr-o casa de 50mp. daca ai trait intr-o garsoniera izolata, la 21 de grade, probabil ai da 100 de ron/luna.

plus ca daca vrei lemn legal, e chiar mai scump decat gazele. si nici nu ai confortul termostatului, s.a.m.d. deci da, majoritatea traiesc in orase si la bloc, nu cred ca or sa se schimbe nimic pana UE nu o sa interzica centralele pe gaz si o sa trecem pe pompe de caldura.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Interzicerea CT pe gaz e o aberatie. Dar e logic ca gazele pe masura ce se imputineaza, vor fi tot mai scumpe, chiar si fara furaciuni aiurea gen taxa CO2.

#14
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Raspuns direct la topic: nu !
Motive:
1. locuiesc la bloc.
2. salariile actuale ne permit incalzirea pe gaze, si nu cred ca se va ajunge la situatia in care nu ne vom permite sa achitam aceste utilitati.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Sobe la bloc exista in orasele mici in care s-a oprit termoficarea si nici nu exista retea de gaze.

#16
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 01 februarie 2024 - 10:44, a scris:

Da, da, da, o colega a incercat sa se inscrie anul trecut, ce m-a distrat ca nu a reusit.
Eu am reusit anul trecut sa aplic pentru socrul meu care are domiciliul in jud. Calarasi, iti trebuie dexteritate destul de mare sa te incadrezi in timpul alocat.
Pe regiunea lui s-au epuizat fondurile in primele 3 min, dar am viteza la scriere si incarcare, cat si vizualisasem inainte niste videouri pe net despre cum sa incarci mai repede/cum sa dimensionezi pdfurile etc.
A fost validat, l-am inscris si la instalator inainte de blocarea programului cu 2 zile, am avut si eu momentul meu de glorie Posted image , acum asteptam continuarea procedurilor. Posted image

Edited by -Diana-, 01 February 2024 - 10:53.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu de disperare am trecut in februarie 2022 ambele case la Hidroelectrica. Din fericire, acolo prinzi loc. HE pentru mine e alternativa la FV.

Pacat ca HE nu da si gaze. Acolo e nevoia cea mai mare, curent consum ceva doar vara pentru racire.

#18
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
S-a scumpit gazul de anul trecut? La mine in DE a ramas acelasi pret.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate