Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Alternative la apa îmbuteliată

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 Olivian-Breda, on 02 februarie 2024 - 19:52, said:



Îți mai dau un motiv:
Apa îmbuteliată conține sute de mii de particule de plastic pe litru, arată un studiu făcut cu o tehnică nouă - HotNews.ro https://www.hotnews....ehnica-noua.htm

Terminați oameni buni cu prostiile induse de media și cu spălarea asta de creiere.

Laptele, iaurtul, brânza, berea, sucul, pasta de dinți, crema de față, uleiul , oțetul, condimentele, snack urile, dulciurile, etc... Toate sunt ambalate în plastic.

Știrile nu sunt surse de sănătate.
De cele mai multe ori știrile sunt surse de dezinformare.


#56
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Deci dacă sunt alimente ambalate în plastic, asta înseamnă că plasticul nu face rău? Sau că nu e bine să îl ocolim, dacă putem, că oricum e peste tot?

Din ce înțeleg eu, problema la sticlele de plastic e că se poate transfera plasticul din ambalaj în apă.

Aici ai altă sursă:
New Technique Reveals True Count of Nanoplastics in Bottled Water https://www.webmd.co...bottlelinkinbio

Eu nu împărtășesc opinia asta:

View PostHamutovski, on 03 februarie 2024 - 11:44, said:

Știrile nu sunt surse de sănătate.
De cele mai multe ori știrile sunt surse de dezinformare.


#57
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Bai ... cica un studiu efectuat de entitatile superioare de pe Alpha Centauri, dezvaluie faptul ca particulele din sticlele de plastic ajuta la lungirea penisului

Terminati draku' cu imbecilitatile mai

Edited by Naijax, 03 February 2024 - 12:05.


#58
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007

View PostNaijax, on 03 februarie 2024 - 11:56, said:

... cica un studiu efectuat de entitatile superioare de pe Alpha Centauri, dezvaluie faptul ca ...

ceva cu marirea numarului de neuroni, sau incrtirea ma pronuntzata a scoartzei cerebrale nu gasesc entitatile alea?

sa ridice 2 degete cine mai are inca, foloseste si e viu, batrinele oale de fiert sub presiune kukta, cehesti, din aluminiu Posted Image

Edited by r_murphy, 03 February 2024 - 12:01.


#59
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Cand am facut io' armata tacamurile, vesela, oale, marmite erau din aluminiu.. slava domnului inca nu am alzheimer Posted Image, Mancarea era oribila la gust din cauza Al, norocul ca am stat numai un an si patru luni. Pe santier (diribau) beam apa nefiltrata din put de 100 m adancime, gust salciu si tulbure, nici fasolea nu fierbea! noroc ca aveam o masina cisterna care ne aducea apa de la 40 km si o puneam in marmite din Al ca asta era dotarea armatei  Ii deplangeam  pe oamenii din localitatile alea, acolo daca cereai un pahar cu apa iti aducea o carafa cu vin Posted Image.. asta prin anii 80 Acasa nu aveam nimic din aluminiu si nici acum. Am schimbat cartusul  filtrului micro de pe tzava de apa, ca saracul se tocise si numai era micro . Bauturi, bere, vin, tarii .., la PET nu am vazut mai la vest de RO.. apa si sucuri, da, dar au pe eticheta "non BPA , BPF".

Edited by mihaiC1, 03 February 2024 - 14:17.


#60
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007

View PostmihaiC1, on 03 februarie 2024 - 14:07, said:

Cand am facut io' armata tacamurile, vesela, oale, marmite erau din aluminiu..

doar "ovalele" erau din aluminiu, restul inox neaos, stramosesc, dacic, problema e ca nu vedeau apa calda, iar detergent daca aduceam de acasa. ne dadeau niste pastile de cloramina si mai foloseam cenusa din sobe. avind o constitutie mai firava (bucurestean crescut la bloc) ma mir cum de nu mi-a revenit hepatita pe care o facusem cu 3 ani inainte ;)
apa ... vara direct din furtunele tip pompier pe care le foloseam la irigarea G.A.Z.ului, buna pe vremea aia la periferia domnestiului.

#61
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Fara mancare poti trai multe zile, fara apa nu ! Acum problema e ca apa e.. dar calitatea e de toata jena si te imbolnavesti in timp !
Alta problema la mine in muncipiu' e o aductiune de apa de la zeci de km , mai de la munte, (ca forajele de mare adancime de langa oras sunt slabe calitativ si cantitativ) si avand atunci un primar hot cand a fost facuta ( cica de morti numai de bine) aductiunea are anual probleme! chiar si saptamani ramanem fara apa! Pt. spalat, wc avem o pompa manuala batuta intre 4 blocuri sa vezi ce cozi sunt, aveam doua dar una a secat! asa ca tot la apa in PET ajung multi concetateni. Fralele meu sta linga muncipiu si are retea locala de apa din comuna, apa e deplorabil de proasta, tot la PET se bazeaza pt. baut, mancare.. a iesit la analiize apa cea mai ieftina din comert e mult mai buna decat aia de la robinet, dar are si doua cani filtrante (2.5l) pt. apa din PET ( de 5- 10l)Posted Image

Edited by mihaiC1, 03 February 2024 - 15:04.


#62
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021
Undeva în județul Bacău?

#63
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Crezi ca numai in BC sunt astfel de probleme cu apa "potabila" ? Eu zic ca peste 90% din RO. Sa ii "multumim" tovarasalui impuscat ca industraliazare si comasarea inghesuita a infestat panzele freatice, solul, casele.. cu otravuri, mai astept inca 200 ani poate am sa beau apa , acum H2O distilat si remineralizat.
Si la bidon e o mare problema ca tot din susrse precare vine , una scrie pe eticheta si alta e apa.

Edited by mihaiC1, 03 February 2024 - 17:41.


#64
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021
O stație de osmoză inversă e foarte bună la nevoie.

#65
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Cine isi permite, oricum trebuie sa mai ai si ceva saci cu minerale, un cantar bun , o cisterna etansa din inox alimentar si te scoti Posted Image Mai bine vin la butoi de lemn sau damigene din sticla , are tot ce iti trebuie si tine mult timp   in beci bun.Posted Image

#66
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

 mihaiC1, on 02 februarie 2024 - 10:55, said:

Stai linistit ca faci niste calculi in timp de iti vine sa plangi !
O concluzie hazlie a mea , majoritatea fabricilor de bere din RO sunt langa cimitire Posted Image si au foraje de mare adancime pt. f. multa apa din bere, deci e mineralizata si filtrata natural.
Cine este genetic predispus la probleme cu rinichii poa sa bea numa apa sfintita ca tot da de necaz.

Edited by tfmercedez, 10 February 2024 - 15:01.


#67
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View PostmihaiC1, on 03 februarie 2024 - 18:47, said:

Cine isi permite, oricum trebuie sa mai ai si ceva saci cu minerale, un cantar bun , o cisterna etansa din inox alimentar si te scoti

Impresii. Exista cartus remineralizant pentru statii de osmoza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate