Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Alternative la apa îmbuteliată

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View PostmihaiC1, on 02 februarie 2024 - 11:13, said:

  cum decolmatati o fantana ?!
Cheamă un fântânar priceput care curăță fântâni.

#38
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Fantanarul il chem dupa ce cumpar o motopompa, ca pret: manopera lui dorel pt. o fantana, nici nu vreau sa moara la 12- 15m adancime ! mai raman 2 fantani din care in una nu incape nici un copil.. e pe tuburi din beton  de 500mm diametru, vidanja nu ajunge decat la 2 din 3, iarasi f. scump, a 3-a pauza..

Edited by mihaiC1, 02 February 2024 - 12:11.


#39
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View PostValy_User, on 02 februarie 2024 - 10:56, said:

Nici nu au voie să-ți dea apă sub 5 grade germane.


Apa din Cluj are 2 grade germane. https://casomes.ro/w...tate-Cluj-1.pdf

Edited by cristyz, 02 February 2024 - 12:09.


#40
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
E distilata ?!

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
O cana de filtrare cu filtru bun + aparat de masurat impuritatile in ppm, nu costa mult.
Atentie, ala masoara strict impuritatile, indiferent daca sunt minerale benefice sau otrava. Ceva in jur de 100 ppm e dat ca apa de izvor. Eu la un izvor real de unde iau apa am cca 40 ppm. DIstilata chiar mi-o da cu 0 ppm.

#42
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Alea nu sunt impurități. Sunt Total Solide Dizolvate în apă.
Adică săruri care sunt dizolvate în apă.
Dacă dizolvi niște sare de bucătărie într-o cană cu apă să vezi cum dai peste cap aparatul ăla.

Edited by Valy_User, 02 February 2024 - 12:30.


#43
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Eu am cană Brita. Înainte de 2000 foloseam un filtru de la Buzău ce se monta la chiuvetă, cu filtru de carbon activ.

#44
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

View Postvis_constructiv, on 02 februarie 2024 - 09:32, said:

Da, carafa filtranta este o soluție, cu condiția sa schimbi filtrele în mod corespunzător.
De curiozitate, din ce zona sunteți?
estul Romaniei, apa are gust nasol oricum

View Postandreic, on 02 februarie 2024 - 09:41, said:

Ramai la imbuteliata (cel mai sanatos) sau cauti un filtru, daca suporti gustul apei de teava. Alte solutii nu vad sa existe.
eu as ramane la imbuteliata insa se cere si 50 de bani pentru sticle pe care nu prea imi vine sa stau sa le strang avand in vedere ca nu am unde sa le depozitez plus ca supermarketurile nu sunt in apropriere. Am auzit si de lucrurul cum ca apa la sticla de plastic ramane cu ceva particule in ea

View PostMooF2010, on 02 februarie 2024 - 11:11, said:

Ai sa fii surprins cata apa imbuteliata de la chiuveta e la raft.
stiu ca la un supermarket celebru imbuteliau apa plata/minerala cea mai ieftina intr-un garaj dintr-un cartier

View PostNaijax, on 02 februarie 2024 - 11:11, said:

Daca nu poti monta filtru la instalatia de apa iar cana filtranta nu-ti prea surade ca idee = alternativa ar fi apa pentru acasa + dozator
Eu am contract cu baietii de la CUMPANA
https://cumpana.ro/

Exceptional - aduc apa acasa si, pentru ca dozatorul este al lor, il curata periodic (gratis - e in contract) si il schimba daca este necesar
Au bidoane de 19l de 11l si de 5l  
BONUS - aduc si cafea la promotie 1+1 gratis
m-am gandit si la acest lucru , mersi

View PostHamutovski, on 02 februarie 2024 - 11:14, said:

Ai sa fii surprins ca o apa captata din izvor de munte e gratuita fata una provenita de la chiuveta care trece prin apometru si platesti factura la furnizorul de apa.
nu si daca au magnet pe apometre

View Postsanderoalex, on 02 februarie 2024 - 13:35, said:

Eu am cană Brita. Înainte de 2000 foloseam un filtru de la Buzău ce se monta la chiuvetă, cu filtru de carbon activ.

View Postoverseas, on 02 februarie 2024 - 12:26, said:

O cana de filtrare cu filtru bun + aparat de masurat impuritatile in ppm, nu costa mult.
Atentie, ala masoara strict impuritatile, indiferent daca sunt minerale benefice sau otrava. Ceva in jur de 100 ppm e dat ca apa de izvor. Eu la un izvor real de unde iau apa am cca 40 ppm. DIstilata chiar mi-o da cu 0 ppm.
m-am uitat la o cana BRITA, e buna la bani si cica si-ar face treaba bine insa filtrele ar trebui schimbate din 3 in 3 saptamani si costa aproape jumate din pretul canii

Edited by doujdelei, 02 February 2024 - 13:51.


#45
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postandreic, on 02 februarie 2024 - 09:41, said:

Ramai la imbuteliata (cel mai sanatos) sau cauti un filtru, daca suporti gustul apei de teava. Alte solutii nu vad sa existe.

In antichitate apa era de regula mizerabila, cauzand o gramda de boli. Din aceasta cauza pentru baut se folosea vinul.

ps.
De unde si In Vino Veritas

#46
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View Postdoujdelei, on 02 februarie 2024 - 13:51, said:

eu as ramane la imbuteliata insa se cere si 50 de bani pentru sticle pe care nu prea imi vine sa stau sa le strang avand in vedere ca nu am unde sa le depozitez plus ca supermarketurile nu sunt in apropriere. Am auzit si de lucrurul cum ca apa la sticla de plastic ramane cu ceva particule in ea
Ia apă la bidon mare de 5L.
Nici nu plătești ăia 50 de bani, plus că ieși mult mai ieftin.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdoujdelei, on 02 februarie 2024 - 13:51, said:

eu as ramane la imbuteliata insa se cere si 50 de bani pentru sticle pe care nu prea imi vine sa stau sa le strang avand in vedere ca nu am unde sa le depozitez plus ca supermarketurile nu sunt in apropriere. Am auzit si de lucrurul cum ca apa la sticla de plastic ramane cu ceva particule in ea
Nici mie nu-mi convine ideea asta cu cei 50 bani... eu le reciclez oricum la salubrtate. Le strang in pungi.

#48
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Pana acum 7 ani, am locuit in Bucuresti/Militari. Acolo consumam apa de la robinet si era destul de ok.
Apoi m-am mutat la periferie, in Bragadiru/IF, si aici am o apa, de ma uit la mar, ma uit la apa, si stau si ma intreb daca nu cumva este mai sanatos sa mananc marul nespalat.
Apa cumpar la 5L marca Auchan, ca scrie pe eticheta ca este din Cheia/PH. Ar mai fi tot de pe acolo ca pret "izvorul dintre brazi", care este mai prietenoasa cu buzunarul, tinand cont ca gatesc si consum numai apa plata.
Din cate am inteles, apa marca proprie Carrefour ar fi tot din zona de munte.
Se cunoaste clar diferenta intre apa de la Mostiștea si apa de la Cheia.
La bucatarie mi-am facut o baterie de filtrare cu filtre de 5"(se gasesc la magazinele de bricolaj), dar tot nu consum de la robinet, o folosesc doar la spalat.
OFF: Exista posibilitatea sa se alimenteze 220 apartamente de la un put? Si ce implica (costuri, acte, aprobari)?

#49
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postandreic, on 02 februarie 2024 - 14:31, said:

Nici mie nu-mi convine ideea asta cu cei 50 bani... eu le reciclez oricum la salubrtate. Le strang in pungi.
La Auchan reciclarea e o gluma proasta.
Se ofera putin si sunt doar careva produse de la o anumita firma de curatenie , care se pot cumpara cu acele vauchere.

Daca nu scaneaza codul de bare de la cardul lor myclub, iti da o hartie fara nici o valoare in bani si nu primesti nici vaucher in aplicatia Auchan (mare atentie)
https://www.auchan.r...ectare-ambalaje
https://www.auchan.r...rotejam-planeta

#50
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Apa livrata de Fântâna și Cumpăna e foarte proastă, plină de calcar și sare. Și poate alte chestii. Am lucrat ultimii 12 ani langa București, astea erau singurele variante potabile la muncă, in afara apei cumpărate personal. În ultimul an am schimbat jobul, am avut noroc ca aici au renunțat la bidoanele de apă și au montat dozator alimentat direct de la rețea, cu filtre. Uretra mea e foarte fericită acum, nu mai ustură, nu mai înțeapă nimic, analizele de urina s-au îmbunătățit.

Acasă prefer apa plata îmbuteliată, din surse montane. Nu apă de masă, nu apă din izvor de mare adâncime. Apa de la robinet, deși am copilărit cu ea, nu o mai agreez. Gustul și mirosul de clor sunt foarte puternice, dar cel mai rău - și motivul pentru care nu pot folosi filtre și/sau căni filtrante - trebuie să aștept foarte mult să vină apă curată. Pentru că nu e consum suficient în bloc, apa e stătută pe coloană, în țevile alea vechi și ruginite (atât din bloc, cât și din afara lui), are gust și miros de clocit. Până nu se circulă apa stătută nu beneficiezi de apa "clorinată" . Imaginați-vă că dau drumul la robinet și timp de câteva minute bune apa are temperatura camerei, abia apoi începe să curgă apa rece, normal temperaturilor de afară.
Filtrele s-ar colmata cu rugină și îmbiba de bacterii, până să savurez eu apa...
În blocurile conectate la sisteme centralizate de încălzire, cu coloane separate de apă caldă și apă rece, nu prea văd ca fiind o soluție folosirea filtrelor.
În cazurile unde se consumă doar apă rece, și există flux permanent de apă "proaspătă", da, sunt utile.

Edited by nei-k, 02 February 2024 - 16:42.


#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDannyHuwe, on 02 februarie 2024 - 16:06, said:

La Auchan reciclarea e o gluma proasta.
Se ofera putin si sunt doar careva produse de la o anumita firma de curatenie , care se pot cumpara cu acele vauchere.
Da stiu de magaria aia, am vorbit de ea pe topicul Lidl luna trecuta Posted Image  Le iau in pungi si merg la lidl cu ele... e mai oki, se da direct bon care se scaneaza la casa.

Edited by andreic, 02 February 2024 - 16:53.


#52
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Mi-am luat io tzeapa cu auchenul fix a 2-a zi de la inaugurare.
Nu mai duc la neseriosii aia.. O sa merg la Lidl  mersi.
Cei de la informatii sunt praf, dupa ce ca cititorul lor de bare e varza, mai dai si aiurea si nu primesti nici un ban pe bon.
Ptr cine nu stie se pun cate 20, pe fiecare scanare. Nu merge sa scanezi cardul myclub odata si sa pui toate 50, zice de la informatii.
Practic ei s-au facut ca nu a scanat cardul cum trebuie odata, deci 20bucati date aiurea gratis (le-a ramas lor 10 ron )

Edited by DannyHuwe, 02 February 2024 - 17:07.


#53
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View Postblogeranonim, on 02 februarie 2024 - 15:48, said:

OFF: Exista posibilitatea sa se alimenteze 220 apartamente de la un put? Si ce implica (costuri, acte, aprobari)?
Îți trebuie un debit de vreo 5-6mc/h. Poate chiar puțin mai mult.
Întreabă la Davfor foraje de o ofertă.

Edited by Valy_User, 02 February 2024 - 18:28.


#54
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007

View Postdoujdelei, on 02 februarie 2024 - 09:27, said:

În ultima vreme a început să mi se pară foarte scump să cumpăr apă îmbuteliată.

Îți mai dau un motiv:
Apa îmbuteliată conține sute de mii de particule de plastic pe litru, arată un studiu făcut cu o tehnică nouă - HotNews.ro https://www.hotnews....ehnica-noua.htm

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate