Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Bangkok sau Kathmandu?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Salutare, ce ati alege intre a vizita Bangkok vs Kathmandu?

Perioada ar fi in jurul anului nou 2025, +/- 5 zile. Ar fi un side trip de circa 4 zile din India, unde voi fi mai mult timp in perioada respectiva si ma gandeam sa bifez si altceva.

Edited by danigoleman, 27 January 2024 - 19:17.


#2
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
Bangkok

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Bangkok fara dar si poate

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Intrebarea ta suna cam asa, in traducere romaneasca: ce ai vizita, Carta sau 23 August (pentru nestiutori, una-i in Muntii Fagaras si cealalta la malul marii De Marea Neagra vorbesc)
Ce legatura are o localitate cu cealalta, in afara de faptul ca ambele sunt din Asia si ambele sunt (coincidenta) capitale.

Edited by adisz, 27 January 2024 - 20:04.


#5
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
Bangkok
da mi si mie un link te rog de la excursie

Edited by gogosaru100, 27 January 2024 - 20:08.


#6
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postadisz, on 27 ianuarie 2024 - 20:04, said:


Ce legatura are o localitate cu cealalta, in afara de faptul ca ambele sunt din Asia si ambele sunt (coincidenta) capitale.
De ce trebuie sa aiba legatura? Eu le-as vizita pe amandoua dar nu imi permite timpul.

View Postgogosaru100, on 27 ianuarie 2024 - 20:08, said:

Bangkok
da mi si mie un link te rog de la excursie

Pai n-am link, e pe cont propriu.

Edited by danigoleman, 27 January 2024 - 20:20.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdanigoleman, on 27 ianuarie 2024 - 20:18, said:

De ce trebuie sa aiba legatura? Eu le-as vizita pe amandoua dar nu imi permite timpul.
Pai vezi de ce trebuie sa aiba legatura?
Unu-i la munte, altu-i la mare. E atat de simplu. Pe munte umbli cu haine imblanite, la mare umbli in slapi. Ce-i atat de greu de inteles?

#8
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postadisz, on 27 ianuarie 2024 - 20:28, said:


Pai vezi de ce trebuie sa aiba legatura?
Unu-i la munte, altu-i la mare. E atat de simplu. Pe munte umbli cu haine imblanite, la mare umbli in slapi. Ce-i atat de greu de inteles?
Nu e asta o problema :)

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Kathmandu e mai mult pentru cei care merg pe munte.
In rest o mare tiganeala. In afara de piete, si 3-4 obiective(palat regal, 2 muzee, cateva temple budiste), nu prea ai ce sa vezi. E aglomerat, un haos total.

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Dintre cele 2 alege ...Bhutan-ul :)
Cei carora le place muntele se duc in Namche Bazaar, nu se opresc in Kathmandu.

#11
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit

Edited by antic, 27 January 2024 - 21:17.


#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Bangkokul mi se pare foarte interesant, dar merita mers in sezonul uscat ca altfel ai ploaie maxima zi de zi si umiditate 10000%. Cum iesi din hotel esti ud non stop si asta ma enerva acolo cel mai mult.

In rest s-a dezvoltat in ultimii ani enorm, si a devenit un oras cu potential mare si entertainment la maxim. Eu am fost acolo si acum 15 ani si era cu totul altceva, dar ultima oara cand am fost mi-a placut maxim.

#13
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Pai asa as inclina si eu, spre Bangkok, in primul rand datorita vremii, care e ideala in perioada respectiva. Bine, asa  nici Bangkok-ul in afara de temple care multe arata cam la fel  nu prea are ceva de dat pe spate.
Iar Nepalul banuiesc ca e cam asemanator cu India,unde merg oricum. E ceva in Kathmandu cu mult mai interesant decat in India? (zona Delhi-Rajasthan sa spun)

Edited by danigoleman, 27 January 2024 - 21:41.


#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Bangkok, Singapore, Kuala Lumpur

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
India nu mi-a placut deloc. Adica eu stiu indienii ultra supusi din tariile arabe si Europa, care sunt destul de civilizati si in banca lor, dar la ei acasa zici ca sunt animale. Plus ca ma simteam murdar non stop si ma durea capul de la cat claxonau. Nepal este mult mai traditional, dar ultra sarac. Si este frig chiar si acum. Este o calatorie mai spirituala, dar interesanta.

Thailanda este cea mai frumoasa tara din Asia dupa parerea mea. Are si oras mare si natura si mare si distractie si tot ce vrei. Exceptand vremea foarte schimbatoare (ceva normal in asia de sud est) este destul de completa ca si tara. In Bangkok ai pe langa temple, Chinatown, skybaruri si shoppingmalluri senzationale, si multe lucruri de vizitat. 3-4 zile le petreceri acolo fara probleme.

#16
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postpufonel, on 27 ianuarie 2024 - 21:36, said:

Bangkok, Singapore, Kuala Lumpur

Ultimele 2 le-am vizitat :)

View Postbusiness11, on 27 ianuarie 2024 - 21:37, said:

India nu mi-a placut deloc.

Bine, in India o sa urmaresc punctual niste obiective, in rest directia hotel.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbusiness11, on 27 ianuarie 2024 - 21:37, said:


Thailanda este cea mai frumoasa tara din Asia dupa parerea mea. .

Si Indonezia?

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Depinde, Indonezia este uriasa are peste 15.000 de insule. Multe dintre ele sunt radical musulmane, altele nedescoperite, altele asa si asa.

In Indonesia am fost in Bali, Lombok si Gili Islands, iar capitala Jakarta este Ferentari. Bali nu m-a impresionat ca si frumusete. Lombok si Gili Islands sunt foarte frumoase dar departe de a fi complete. Lipseste infrastructura si amuzament si sunt ultra turistice. Thailanda depaseste Indonezia din orice punct de vedere.

In Asia daca ar fi sa fac un top atunci e Thailanda, Cambodia, Vietnam, Filipine, Indonezia. Dar singura intr-adevar civilizata si dezvolata din orice punct de vedere este Japonia.

Edited by business11, 27 January 2024 - 22:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate