Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Bangkok sau Kathmandu?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postvestale, on 27 ianuarie 2024 - 21:11, said:

Dintre cele 2 alege ...Bhutan-ul Posted Image
Cei carora le place muntele se duc in Namche Bazaar, nu se opresc in Kathmandu.

Si cam cum ajungi in Bhutan? Din ce stiu, este foarte scump sa primesti o viza in Bhutan.

#20
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Cu avionul ajungi sau vrei sa mergi pe jos?
Te duci acolo unde nu se face turismul de masa, vezi formularele de aici.

Edited by vestale, 28 January 2024 - 11:32.


#21
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 12.02.2008
Viza costa peste 100 USD pentru fiecare zi.

#22
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Viza e doar 40 de dolari americani, Sustainable Development Fee de 100 dolari pe noapte este "altceva" Posted Image
Tarile aminitite mai sus sunt pline de turisti, Buthanul ...

Edited by vestale, 28 January 2024 - 15:54.


#23
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postvestale, on 28 ianuarie 2024 - 15:53, said:

Viza e doar 40 de dolari americani, Sustainable Development Fee de 100 dolari pe noapte este "altceva" Posted Image

Prea scump... oricum am inteles ca in Bhutan nu poti merge pe cont propriu, doar prin agentie.

#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Fiecare isi cunoaste bugetul, eu am scris ce as face eu, daca as fi in aceea situatie.
Cautati si vedeti ca sunt permise si turele pe cont propriu.

#25
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Pai  nu e vorba de buget neaparat, e vorba de cat esti dispus sa dai.
Mai nou cica e 200 $ pe zi doar taxele.

Edited by danigoleman, 29 January 2024 - 18:23.


#26
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Nu stiu de unde te informezi, dar aI linkuri la site-urile oficiale si un FAQ ( https://visit.doi.gov.bt/help/faq
) si vezi paragraful 3 de la intrebarea 10.

Edited by vestale, 29 January 2024 - 20:57.


#27
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Am citit raspunsurile si se pare ca eu sunt in minoritate. Dar asa e cand ceri pareri personale. :)
Am vizitat toate tarile din Asia de Sud Est (singura exceptie e Filipine unde nu am ajuns pana acum). Thailanda nu e printre preferatele mele. Iar Bangkok-ul nu mi-a ramas in memorie mai cu nimic.
Kathmandu mi-a placut mult mai mult.
Este ceva in plus fata de Rajasthan? Este altfel. Dar nu e neaparat o experienta complet diferita.
Daca vrei un oras mare, plin de viata, petreceri etc atunci mergi in Bangkok.
Daca vrei ceva mai linistit, mai spiritual, alege Kathmandu.

Si ca sa dau si un raspuns off topic. Dar daca ai 5 zile de petrecut undeva, de ce nu mergi mai bine in Kerala. Vezi o alta fata a Indiei.

#28
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Kathmandu
https://youtu.be/w8n...Rt7i0diQgbRc6Ng

#29
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Mda....Ferentariul din anii 2000 e un fel de Elvetia fata de Kathmandu

#30
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Dar Ferentariul n-are temple :))

#31
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Și nici bucatarie renumita, altfel de ce s-ar duce "îmi place să mănânc" pe acolo.
Am si văzut ceva mașini mai noi, nu o duce rău toată lumea pe acolo.

#32
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postsomething00, on 31 ianuarie 2024 - 10:43, said:


Daca vrei un oras mare, plin de viata, petreceri etc atunci mergi in Bangkok.
Daca vrei ceva mai linistit, mai spiritual, alege Kathmandu.

Si ca sa dau si un raspuns off topic. Dar daca ai 5 zile de petrecut undeva, de ce nu mergi mai bine in Kerala. Vezi o alta fata a Indiei.

Asa zic si eu, nu pare mare lucru de vazut in Bangkok. Decat ca suna foarte exotic :)
Oricum acum ma gandeam ca daca tot ma duc in Thailanda trebuie sa ajung cumva si prin Phuket si insule...
Kerala da, o luasem in calcul dar nici acolo nu vad ceva wow.
Dar oricum, se pare ca am facut o greseala strategica, pe mine ma interesa in principal Rajahstan, dar acum vad ca in perioada in care merg e problema mare cu ceata/smogul, vizibilitate foarte proasta, posibil sa te duci sa vezi Taj Mahal si sa nu vezi nimic...cam nasol.
Si...a  mai aparut o varianta, si anume Hong Kong :)) lista e mereu interminabila.

#33
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postdanigoleman, on 31 ianuarie 2024 - 17:22, said:

Asa zic si eu, nu pare mare lucru de vazut in Bangkok. Decat ca suna foarte exotic Posted Image
Oricum acum ma gandeam ca daca tot ma duc in Thailanda trebuie sa ajung cumva si prin Phuket si insule...
Kerala da, o luasem in calcul dar nici acolo nu vad ceva wow.
Dar oricum, se pare ca am facut o greseala strategica, pe mine ma interesa in principal Rajahstan, dar acum vad ca in perioada in care merg e problema mare cu ceata/smogul, vizibilitate foarte proasta, posibil sa te duci sa vezi Taj Mahal si sa nu vezi nimic...cam nasol.
Si...a  mai aparut o varianta, si anume Hong Kong Posted Image) lista e mereu interminabila.

Noi am fost in decembrie in India si am avut parte de smog si ceata. Vizibilitate proasta la Taj Mahal. Poate si de asta nu m-a impresionat prea tare.

Depinde ce intelegi tu prin "wow".
Pe mine nu prea ma intereseaza orasele mari asa ca nu prea le am pe lista cu "wow". Insa as merge oricand la Angkor Wat. As merge sa revad orezariile din Batutumonga. As merge la scufundari in Sipadan. As merge sa vad daca s-a schimbat Luang Prabang-ul.

#34
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postsomething00, on 01 februarie 2024 - 09:18, said:

Noi am fost in decembrie in India si am avut parte de smog si ceata. Vizibilitate proasta la Taj Mahal. Poate si de asta nu m-a impresionat prea tare.


Din ce inteleg e foarte proasta vizibilitatea dimineata, dar dupa 12-13 e chiar ok, cam dispare ceata complet in majoritatea zilelor.Spre 15-16 sunt sanse bune sa fie chiar  "curata" atmosfera, dar desigur si un pic de ceata are farmecul ei la un astfel de monument asa de vechi.


Pana la urma am reconfigurat traseul:

-aterizez in Mumbai
-stau acolo o zi si putin din a doua
-din Mumbai zbor la Phuket, stau in Thailanda 7 zile.
-ma intorc de la Bangkok la Delhi si am inca 5 zile la inceput de ianuarie sa explorez ce e mai important in zona "triunghiului de aur".
Le-am combinat asa ptr ca in Thailanda e perioada optima si daca o fi prea urat in India, sa compenseze :)
Acum mai am de stabilit
-cate zile stau in Phuket si cate in Bangkok (4/3 sau 5/2 )
- cum "parcurg" triunghiul
-daca merita Elephanta Caves in Mumbai, ca ia destul de mult timp sa ajungi pe insula si inapoi.
-in Phuket as lua niste day trips spre Phi Phi si Phang Nga

A, m-am "procopsit" cu un "bonus":  escala in Bhubaneshwar Posted Image asa am gasit, zborul direct Bangkok-Delhi  era prea scump. Sa vad ce e si cu asta, pare un oras f  mic, cu aeroportul in "centru" cum ar veni, dar am cateva ore sa ma plimb pe acolo, vad ca sunt ceva lucrusoare de vazut.

Kathmandu ramane pe alta data.
Hong-Kong ma gandeam ptr artificiile de revelion, dar cand am vazut cat costa cazarile...mi-a trecut Posted Image))

Edited by danigoleman, 01 February 2024 - 21:02.


#35
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Nu mai stiu care este situatia cu celabra plaja din filmul cu Di Caprio. Dar cand am fost noi existau excursii peste noapte din PhiPhi. Dormeai pe barca ancorat in golful de la plaja respectiva. Ramaneau doar 2-3 barci seara dupa ce pleca toata nebunia de petrecareala de acolo. plus ca era planction bioluminescent. Proima data cand m-am balacit in asa ceva :) A fost singurul lucru care mi-a placut in Phi Phi. Dar eu nu le am cu petrecerile, deci nu eram public tinta :)

https://adelatarpan....uminescent.html

#36
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005

View Postdanigoleman, on 31 ianuarie 2024 - 17:19, said:

Dar Ferentariul n-are temple Posted Image)

gresesti:
https://maps.app.goo...faxgRQ8BsbrTVk9
Rugaciuni doar L-V íntre 08:00-16:00

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate