Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Cum rezolv problema broasca?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009
S-a pierdut o cheie usa mdf Porta Doors de interior si s-a fortat intrarea. Prin urmare bucata metalica din dreapta pozei, cea prinsa de cadrul/tocul usii a fost indoita serios in dreptul incuietorii si trebuie inlocuita. Broasca este inca incuiata.

Intrebari:

1. Daca desfac broasca din usa, am sanse s-o dau inapoi in pozita descuiat?

2. Gasesc o placuta metalica Porta Doors ca cea din poza fara sa cumpar intreaga broasca?

3. Mai exista cateva usi similare in casa si fiecare are cheia ei cu un numar inscriptionat pe ea, daca merg la vanzator ar trebui sa aiba, zic eu, chei pe numere. Problema e ca nu stiu numarul cheii pierdute, daca desfac broasca pot afla acel numar cumva?

Attached Files

  • Attached File  1.png   140.3K   49 downloads

Edited by Dorky, 26 January 2024 - 12:37.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Du-o la un centru de chei. Ar trebui să ți-o descuie ăia.
Dar n-are rost.
Cumperi o broască cu totul. Care e ~50 de lei.
Vezi să găsești una la care să vină cât de cât în același loc găurile pe tăblița din ușă. Altfel va trebui să dai altele.

Broasca aia e 28 de lei. Nici nu știu de ce stai pe gânduri. https://www.dedeman....-5-mm/p/6025056

Edited by Valy_User, 26 January 2024 - 12:48.


#3
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009
Incerc sa repar intai, imi face placere daca reusesc. Daca nu se poate atunci iau alta.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,351
  • Înscris: 29.07.2013
Daca usa nu mai este incuiata, doar broasca, daca o desfaci poti sa o dai pe descuiat fara probleme.

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Imagineaza-ti ca repari usa, nu broasca :)). Du-te ia broasca si vezi-ti de treaba.
In fine, tu stii cat timp ai de pierdut sau nu cu drumuri la Porta Doors.
In broasca nu cred ca scrie numarul cheii, nu cred ca ai sanse sa afli ce cheie era.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Aia e o broasca banala. cred ca daca fortezi un pic o cheie de la alta usa va merge si aia :D
Astea nu prea au incuietori de siguranta.

Eventual poti sa mergi cu broasca in mana la PortaDoors si sa caut iacolo o cheie care se potriveste.

Acua ce ma mira pe mine - de obicei astea vin cu mai multe chei... S-au pierdut toate ?

#7
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009

View Posteiffel, on 26 ianuarie 2024 - 13:28, said:

Aia e o broasca banala. cred ca daca fortezi un pic o cheie de la alta usa va merge si aia Posted Image
Astea nu prea au incuietori de siguranta.

Eventual poti sa mergi cu broasca in mana la PortaDoors si sa caut iacolo o cheie care se potriveste.

Acua ce ma mira pe mine - de obicei astea vin cu mai multe chei... S-au pierdut toate ?



Am fortat cu mai multe chei cat era incuiata si nici n-a miscat, cateva nici macar nu intrau in broasca. N-a fost usor sa fortez usa, s-a tinut tare. Practic s-a rupt putin mdf-ul din toc acolo unde s-a indoit tablita de care vorbeam.

M-am gandit sa merg cu broasca la Porta si sa caut acolo o cheie potrivita dar tot imi trebuie tablita aia ca sa o pot refolosi fara sa cumpar una noua.

Nicio usa din casa n-a venit cu mai mult de-o cheie, nu stiu cum s-a facut ca si eu m-am intrebat cum sa vina doar cu o singura cheie fiecare...

Interesant e ca nicio usa din casa nu putea fi incuiata initial, a trebui s-o desfac si sa-i fac ceva (nu mai tin minte ce ca a fost cu multi ani in urma) ca sa poata fi incuiata. Asa e si la restul.

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Faci rost de o nicovală și un ciocan mai mare, și îndrepți tăblița aia.
Vezi tu, sigur ai un vecin meseriaș pe la tine prin zonă dacă n-ai tu sculele astea.

Edited by Valy_User, 26 January 2024 - 13:40.


#9
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009

View PostValy_User, on 26 ianuarie 2024 - 13:40, said:

Faci rost de o nicovală și un ciocan mai mare, și îndrepți tăblița aia.
Vezi tu, sigur ai un vecin meseriaș pe la tine prin zonă dacă n-ai tu sculele astea.

Da, m-am gandit, doar ca e foarte curbata tablia si la ambele capete pe aproape jumatate din grosimea ei e rupta, m-am chinuit oleaca pana sa o aduc in starea asta si nu cred ca ar rezista la o incercare de indreptare dar as putea incerca.

#10
ogarul

ogarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.12.2007
tipul acesta de brosca se descuie si cu un speraclu, important este sa-l bagi in broasca .cheie de rezerva nu vei gasi.

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

View PostDorky, on 26 ianuarie 2024 - 13:49, said:

Da, m-am gandit, doar ca e foarte curbata tablia si la ambele capete pe aproape jumatate din grosimea ei e rupta, m-am chinuit oleaca pana sa o aduc in starea asta si nu cred ca ar rezista la o incercare de indreptare dar as putea incerca.
Eventual o încălzești cu lampa de gaz.

#12
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Te complici inutil.

Scoate broasca, mergi cu ea la un magazin de bricolaj si cumpara una identica. O sa vina cu tot cu placuta aceea, si in plus o sa primesti si chei. Poti sa incerci si la Porta Doors ca sigur ar trebui sa aibe.

Unde s-a rupt tocul, daca se vede urat poti da cu putin chit de cutit pe care sa il colorezi apoi. Nu o sa iasa probabil chiar la culoare, dar cu siguranta se va vedea mai bine decat ruptura.

#13
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009

View Postogarul, on 26 ianuarie 2024 - 13:52, said:

tipul acesta de brosca se descuie si cu un speraclu, important este sa-l bagi in broasca .cheie de rezerva nu vei gasi.

Acum m-am apucat sa caut speraclu dar vad o sumedenie de tipuri si de truse care ma baga in ceata :)

View Postbogdan_o, on 26 ianuarie 2024 - 14:15, said:

Salut

Te complici inutil.

Scoate broasca, mergi cu ea la un magazin de bricolaj si cumpara una identica. O sa vina cu tot cu placuta aceea, si in plus o sa primesti si chei. Poti sa incerci si la Porta Doors ca sigur ar trebui sa aibe.

Unde s-a rupt tocul, daca se vede urat poti da cu putin chit de cutit pe care sa il colorezi apoi. Nu o sa iasa probabil chiar la culoare, dar cu siguranta se va vedea mai bine decat ruptura.


Da, numai ca nu prea mai gasesc broaste Porta Doors, usile sunt luate de multi multi ani parca de la Dedeman si nu prea mai au Porta Doors din ce vad iar alte Porta Doors vad doar showroom-uri. Nu stiu daca vand acolo si broaste separat.

Da, am chit, si e alb, ar trebui sa iasa bine, doar sa rezolv intai partea mecanica.

#14
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Usa pana la urma este deschisa sau nu?

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostDorky, on 26 ianuarie 2024 - 14:18, said:

Da, numai ca nu prea mai gasesc broaste Porta Doors, usile sunt luate de multi multi ani parca de la Dedeman si nu prea mai au Porta Doors din ce vad iar alte Porta Doors vad doar showroom-uri. Nu stiu daca vand acolo si broaste separat.
Pai sigur nici alea nu sunt PortaDoors - doar sunt folosite de PortaDoors in usile lor.
Daca sunt luate cu multi ani in urma cel mai probabil ca ce vei gasi acum la ei sa fei alte modele.

Mergi cu broasca la un magazin de bricolaj si alegi de-acolo una sa fie similara. Odata montata nu vei mai veda diferenta.
De principiu sunt standardizate - adica gaurile de cheie si clanta cel putin sunt in acelasi loc la majoritatea. Doar limba de blocare poate diferi ca dimensiuni si pozitionare. Unele modele nici nu au - blocheaza clanta pe pozitia inchis.

Daca tii mortis o poti refolosi si pe-asta, dar cam greu cu tabla - daca esti meserias poti sa-ti afci alta sau sa o refaci pe-asta - se poate suda unde e rupta, indrepta, etc... dar trebuei sa te pricepi si sa ai scule. Plus ca odata desfacuta ( broasca - ptr a accesa mecanismul - trebuei sa fie prinsa in 2-3 suruburi tabla aia pe o laterala ) poti a o ajustezi sa se deschida cu alta cheie. Cu ceva pile.

#16
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Am pus link pentru broasca aia la #2.

#17
Dorky

Dorky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.11.2009

View Postbogdan_o, on 26 ianuarie 2024 - 14:19, said:

Salut

Usa pana la urma este deschisa sau nu?

Usa este deschisa, broasca e in pozitia incuiat. Culmea, se si inchide pentru ca limba in pozitia incuiat se tine, relativ firav, de tocul usii chiar si fara tablia indoida.

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Aia se numeste CONTRAPLACA dom'le

Coasta vro' 3-4 lei si se gaseste la orice magazin de feronerie - inclusiv la DEDEMAN

Nici nu are rost sa o comanzi pe net pentru ca dai mai mult pe transport

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate