Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Crapaturi verticale la ziduri interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021
N ai pus poza. Nu știu care a fost logica lor de si au tras singuri clapa, flotant prin definiție înseamnă "care plutește". Sa asezi o placa pesta pământ compactat cu maiul  sau placa vibranta si sa ai pretenții sa nu existe tasari...denota "curaj".  Unde ai parchet mai trece merge, dar unde ai gresie sau pereți despărțitori pe plăcile alea...va fi cam cu cântec.
Sunt și eu curios care a fost logica lor și ce posibile cauze vor identifica. Pune pozele și tine ne la curent.

#20
edi_matei85

edi_matei85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2023

 stefan0011, on 24 ianuarie 2024 - 17:30, said:

N ai pus poza. Nu știu care a fost logica lor de si au tras singuri clapa, flotant prin definiție înseamnă "care plutește". Sa asezi o placa pesta pământ compactat cu maiul  sau placa vibranta si sa ai pretenții sa nu existe tasari...denota "curaj".  Unde ai parchet mai trece merge, dar unde ai gresie sau pereți despărțitori pe plăcile alea...va fi cam cu cântec.
Sunt și eu curios care a fost logica lor și ce posibile cauze vor identifica. Pune pozele și tine ne la curent.

Am pus acum, sper că se vede pentru că sunt pe telefon.
În toată casa am decât 2 ziduri pe placa de 15 cm(nu sunt portante) in rest toate zidurile sunt pe fundație(ca cel de 25 fisurat) Acesta de 15 are și o grindă care trece pe deasupra lui. Celelat parca nu are.
Am avut așa că straturi:pământul decopertat, după strad de balast (piatra) totul compactat cu maiul, XPS de 10 cm, placa de beton armata cu bare de fier(parca 8 sau 10), placa a rămas la cota fundației(Nu a fost turnată peste fundație, practic s-au umplut acele carioaje care se vad in poza), după XPXS de 7, IPAT și sapa de beton de 7 cm.

Attached Files



#21
edi_matei85

edi_matei85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2023

 rinaldoparaipan, on 24 ianuarie 2024 - 09:03, said:

@initiator, eu sunt inginer constructor.Citez din ce ai afirmat:Placa este intre grinzi si nu m-au lasat sa prind placa de grinzi, au spus ca este "flotanta" daca imi aduc aminte bine.
Chiar si la pardoseli (placa peste umplutura) dar mai ales la plansee, armatura din placa se leaga de grinda de fundare/centura prin asa numitii conectori sau calareti.
Daca placa ta nu e prinsa, la margini ai articulatii, nu incastrari.Cauta pe net cum arata diagrama de moment si respectiv deformatiile in fiecare caz.
Parerea mea este ca s-a lasat placa sub zidul de la dressing (compactare insuficienta) si a tras si peretele dupa ea.Crapatura nu este nici foarte grava dar nici de neglijat.
Sa ne spui verdictul dirigintelui, sunt foarte curios...

Am pus o poza mai jos și ceva explicatii. Am insistat să fac acele prinderi de fundație și proiectantul și dirigintele nu m-au lăsat. Au spus că la cutremur trebuie sa lucreze independent. (Menționez că am lucrat cu foștii oameni de la Institutul de proiectari) . Au o experiență veche in domeniu așa că nu mi-a pus întrebări...

#22
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 edi_matei85, on 24 ianuarie 2024 - 18:40, said:

Am avut așa că straturi:pământul decopertat, după strad de balast (piatra) totul compactat cu maiul, XPS de 10 cm, placa de beton armata cu bare de fier(parca 8 sau 10), placa a rămas la cota fundației(Nu a fost turnată peste fundație, practic s-au umplut acele carioaje care se vad in poza), după XPXS de 7, IPAT și sapa de beton de 7 cm.

Eu nu ma pricep la betoane, fundatii, si placi, dar nu ar fi trebuit ca placa sa fie peste elevatie si plasa folosita la aceasta sa fie prinsa de fierul de la elevatie, formand astfel un tot unitar ? La tine vad ca nu au lasat nimic neacoperit din fierul de la elevatie, de care sa te poti lega cu plasele folosite la placa.

Asa cum spui tu ca s-a facut la tine, ai cateva placi independente, care pot lucra cum vor ele, in functie de solicitarile la care sunt expuse, de cat de bine s-a compactat pamantul sub ele, de cat de bine a fost realizata turanarea pe zona respectiva, etc.  Mie nu prea mi se pare in regula.

#23
edi_matei85

edi_matei85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2023

 edi_matei85, on 24 ianuarie 2024 - 18:40, said:

Am pus acum, sper că se vede pentru că sunt pe telefon.
În toată casa am decât 2 ziduri pe placa de 15 cm(nu sunt portante) in rest toate zidurile sunt pe fundație(ca cel de 25 fisurat) Acesta de 15 are și o grindă care trece pe deasupra lui. Celelat parca nu are.
Am avut așa că straturi:pământul decopertat, după strad de balast (piatra) totul compactat cu maiul, XPS de 10 cm, placa de beton armata cu bare de fier(parca 8 sau 10), placa a rămas la cota fundației(Nu a fost turnată peste fundație, practic s-au umplut acele carioaje care se vad in poza), după XPXS de 7, IPAT și sapa de beton de 7 cm.

Ce as vrea sa mai adaug este ca pe placa din linving am avut depozitat parchet stratificat 110 mp (nu stiu cat cantereste), paleti de caramida , toti sacii de tencuiala etc. Diverse lucruri foarte grele si nu am vazut nici un fel de tasare (daca a fost poate a afost ceva milimetrica).

#24
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Daca s-ar fi facut o analiza proctor-grad de compactare a pamantului-mergea cu sistemul fara ancorare.
Nu cred ca , compactarea s-a facut ca la carte-straturi de 30 cm, compactat si iar 30 cm..
Pamant bagat cu buldo pana la nivel, compactare cum o fi fost apoi plasa si beton.
Plus ca betonul de la placa nu conlucreaza de loc cu cel din fundatie din cauza foliei negre ridicata pe elevatie.
Pardoseala corect facuta si legata cu grinzile de fundare are rol si de șaiba rigidă
Mai mult ca sigur, zidul de 15 cm a tasat placa-ai acolo o greutate de cam 2 tone, adica 600kg/ml care stau pe 15 cm latime.
Cam mult pentu o placa nelegata de fundatie.

Edited by rinaldoparaipan, 25 January 2024 - 10:04.


#25
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021
A mai venit lumea pe șantier? Au găsit cauza, ți au dat ceva explicații?

#26
edi_matei85

edi_matei85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2023
Au venit dar nu mi-au dat o explicatie sigura. Au zis sa decoprtez zidul portant (cel neportant au zis ca nu prezinta interes, doar daca vreau sa-l refac estetic).
O explicatie clara nu am primit urmeaza sa le dau pozele dupa decopertare.
Solutia este sa armez cu plase sudade (dar nu cred ca este loc pentru ca se lateste zidul prea mult) sau cu solutia de la Mapei  FRG system(Mortar Mapegrid G 120,Planitop Hdm maxi,Mapewrap c fiocco 8mm), este o solutie care se foloseste de regula post seism sau armare cladiri vechi.
Am atasat pozele si am incercuit unde au aparut crapaturiile. Primul rand de caramida nu este crapat dar caramizile parca sunt prea departate intre ele (am verificat in poze si asa au fost zidite de la inceput)

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 20 February 2024 - 17:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate