Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cum sa mai ai incredere in notari? Locuinte vandute de doua ori

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Acum 7 minute la stiri:

https://observatorne...uro-559520.html

În dosar sunt implicaţi şi trei notari, dar şi un avocat.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca sistemul este analogic si cu cai din Romania.

Pana nu esti proprietar la ANCPI (intabulare), esti in aer.
Ca sa poti fi proprietar, trebuie ca imobilul sa fie receptionat, edificat, apartamentat, intabulat.
Pana la ultimul pas, teoretic poti vinde acelasi mp de X ori.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
Inca un motiv sa nu cumperi o locuinta nefinalizata.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017

 Adm, on 22 ianuarie 2024 - 18:16, said:

Problema este ca sistemul este analogic si cu cai din Romania.

Pana nu esti proprietar la ANCPI (intabulare), esti in aer.
Ca sa poti fi proprietar, trebuie ca imobilul sa fie receptionat, edificat, apartamentat, intabulat.
Pana la ultimul pas, teoretic poti vinde acelasi mp de X ori.

Cumpar la varianta de proiect (adica powerpoint) pentru ca altfel nu mai apuc. Asa gandesc multi din pacate.
In cazul dezvoltatorilor cu istoric bun, asta poate fi o alegere inteleapta. Din pacate e plina piata de tot felul de dubiosi ii amagesc pe cumparatori cu poze frumoase si promisiuni, iar acestia nu mai verifica de la cine cumpara.

Edited by george_alexandru, 22 January 2024 - 18:40.


#5
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
__Dan__
Corect. Numai ca dezvoltatorii construiesc pe banii beneficiarului.
Ar trebui sa construiasca din banii lor (ca de aia se numesc dezvoltatori imobiliari) si cand e gata sa arate: asta am.
Am mai intalnit multe cazuri unde cu toti banii dati, dezvoltatorul a depasit termenul si cu tupeu spunea: "Dati mai multi bani sau renuntati la contract. Eu am cumparatori la pretul nou." Deci, dupa ce l-a construit cu banii tai, il vinde mai scump altuia.

Edited by 98521457, 22 January 2024 - 18:41.


#6
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Mesaj de la un coleg patit:
ATENȚIE - Mafia dezvoltatorilor imobiliari lovește din nou!
Ploiesti, Sept 2023 White Tower (bloc 28) si City Gate lângă UPG/Hipodrom, Mărășești
"Pentru ca răul să triumfe, este suficient ca oamenii buni să nu facă nimic." Edmund Burke
Vom scăpa vreodată de corupția din România? Probabil ca nu. Totuși fiecare dintre noi avem puterea sa comunicam și sa înștiințam pe alții mai departe!
Asa ca eu va aduc aminte (celor creduli și neinformați - eu sunt unul dintre ei) ca exista acum în Ploiesti (mai mult ca sigur și în alte orașe) persoane (ca să nu le jignesc prea mult) care FURA cu acordul autorităților fără ca nimeni sa le facă nimic.
ATENTIE Mare când vreți sa faceți tranzacții imobiliare în special în blocurile nefinalizate (în construcție).
Se pare ca asa zisele promisiuni de vânzare (antecontract) pe care le semnați la un NOTAR sunt egale cu ZERO.
Sunt foarte multe cazuri în blocurile de la UPG făcute de familia LUPU (Mărioara și cu fiul Mihai) cu familii distruse din cauza lor. Cu promisiuni și bani dati înainte care nu se respecta. Cu apartamente vândute de 2 ori de același dezvoltator. Prejudicii în total de milioane de euro.
Implicați de la firme nou înființate controlate de același clan. Apartamente cumpărate de oameni cinstiți și revândute tot firmelor sau prietenilor lor.
ATENTIE - verificați cu mare atenție ce aveți pe acte dacă vreți sa cumpărăti ceva. Consultați un Avocat de încredere. . Sunt apartamente vândute pe terenul altuia, apartamente vândute care nu au și poate nu vor avea deloc recepția finala. Momentan de exemplu blocul 28k (White Tower) apare la primărie cu proces verbal de demolare.
Dar dezvoltatorul&company încă vand apartamente.
Eu personal am avut cumpărat cu plata la promisiune și la câteva zile au făcut contract de vânzare-cumpărare pe același apartament cu alte persoane. Alt apartament a fost vândut și la 2 săptămâni eu am semnat act adițional de prelungire promisiune pe același apartament.
Plângeri peste plângeri la politie și parchet și nimeni nu misca nimic.
Sunt persoane care sunt in aceeași situație cu mine și sau din frica sau din speranța că dacă alții vor fi tepuiti atunci dezvoltatorul se va umple de bani și le va da și lor partea.
Eu sunt conștient ca acest mesaj îmi va reduce cam orice șansă să recuperez ceva dar prefer ca măcar alții sa nu fie păcăliți.
Care ați apucat sa citiți pana aici și aveți un pic de conștiința în voi dati va rog un share pentru a ajung la cat mai multa lume. Atenționați-va prietenii și rudele!
Sunt oameni care fac împrumut în banca sau se chinuie o viata sa își permită un apartament și apar unii peste noapte și le fura tot fără nici-o jena.

#7
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Da, ceva similar am citit recent ca se intampla si la Maurer Panoramic in Cluj Napoca.

#8
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013

 Adm, on 22 ianuarie 2024 - 18:16, said:

Problema este ca sistemul este analogic si cu cai din Romania.

Asta e feature, nu bug. Tocmai pentru a permite inselatorii de genul asta.

#9
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 __Dan__, on 22 ianuarie 2024 - 18:16, said:

Inca un motiv sa nu cumperi o locuinta nefinalizata.

De fapt nici nu prea ai cum să cumperi o locuință nefinalizată.
Și tocmai aici cred că este o mare problemă și anume că oamenii nu au cunoștințe juridice și folosesc greșit niște termeni, care le creează impresia că este vorba despre ceva, deși actele sunt clare.

Și ca să vorbim concret, când semnezi un contract cu un dezvoltator imobiliar care urmează să construiască un bloc el nu îți vinde nimic  - doar se obligă că va construi un apartament pe care o să ți-l vândă.
Iar diferența este foarte mare - pentru că la vânzare bunul este al tău de când se semnează actele. Pe când la contractele cu dezvoltatorii el nu are cum să îți vândă apartamentul, pentru că vânzarea prespune :
-un bun determinat - deci când blocul este la stadiu de groapă nu există încă niciun apartament, deci nu are ce să vândă;
-vaânzarea de imobile (apartamente) se face doar prin act autentic, la notar - pentru asta trebuie ca apartamentul să fie înscris la cartea funciară - pentru asta trebuie ca blocul să fie terminat și clădirea recepționată.
Deci când coneva se obligă că îți va construi un apartament înseamnă practic un risc - riscul ca dezvoltatorul din diverse motive să nu construiască blocul.
Și atunci e nașpa, pentru că de fapt  abia atunci omul constată că nu a cumpărat nimic, doar i s-a promis că i se va livra un apartament.

Doar că în România se vorbește toată ziua despre dosare, drepturi și alte chestii încât oamenii au senzația că citesc câteva rânduri dintr-o lege și știu și ei drept.
Și totul este bine când lucrurile merg bine - dar atunci când merg rău constați că de fapt nu contează ce crezi, contează ce scrie în lege și ce scrie în actele semnate.
Iar dacă mai ai de-a face și cu oameni de rea credință este cu atât mai rău.

Edited by spider8, 22 January 2024 - 19:52.


#10
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
O idee: cum ar fi daca s-ar stabili prin lege ca avansurile pentru achizitionarea de locuinte nefinalizate sa fie obligatoriu depuse intr-un cont escrow, pana la finalizarea contractului de vanzare-cumparare si sumele sa fie eliberate doar daca se indeplinesc conditiile? Si eventual si dezvoltatorul sa trebuiasca sa depuna tot intr-un cont escrow o garantie mai mica, de ex 10% din valoarea avansului care sa fie eliberata catre client daca nu-si indeplineste obligatiile dezvoltatorul?
Astfel ar disparea tentatia de tras tepe si ar oferi si mai multa siguranta clientului.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005
Chiar si returnate sumele, clientul ramane cu ratele (si dobanda) la banca.

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,146
  • Înscris: 04.02.2011

 ForsakenTotal, on 22 ianuarie 2024 - 20:24, said:

O idee: cum ar fi daca s-ar stabili prin lege ca avansurile pentru achizitionarea de locuinte nefinalizate sa fie obligatoriu depuse intr-un cont escrow, pana la finalizarea contractului de vanzare-cumparare si sumele sa fie eliberate doar daca se indeplinesc conditiile? Si eventual si dezvoltatorul sa trebuiasca sa depuna tot intr-un cont escrow o garantie mai mica, de ex 10% din valoarea avansului care sa fie eliberata catre client daca nu-si indeplineste obligatiile dezvoltatorul?
Astfel ar disparea tentatia de tras tepe si ar oferi si mai multa siguranta clientului.

Avansul se percepe tocmai ca dezvoltatorul să nu mai ia credit și de regulă apartamentele respective sunt astfel mai ieftine. Eu am cumpărat un astfel de apartament și am știut de la început că termenul de finalizare dat de dezvoltator e țeapă, cu toate astea a fost o afacere bună, chiar dacă am mai pierdut 7-8 luni. Dar nu e vorba despre avans în acest subiect.

Problema cu revânzarea se rezolvă prin informatizare, cum se face o tranzacție, imobilul trebuie mai întâi blocat în CF până la finalizarea procedurii. Cu o astfel de procedură simplă s-ar  închide această portiță.

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 ForsakenTotal, on 22 ianuarie 2024 - 20:24, said:

O idee: cum ar fi daca s-ar stabili prin lege ca avansurile pentru achizitionarea de locuinte nefinalizate sa fie obligatoriu depuse intr-un cont escrow, pana la finalizarea contractului de vanzare-cumparare si sumele sa fie eliberate doar daca se indeplinesc conditiile? Si eventual si dezvoltatorul sa trebuiasca sa depuna tot intr-un cont escrow o garantie mai mica, de ex 10% din valoarea avansului care sa fie eliberata catre client daca nu-si indeplineste obligatiile dezvoltatorul?
Astfel ar disparea tentatia de tras tepe si ar oferi si mai multa siguranta clientului.

Se lasa toti de construit :lol:.

Astia incaseaza de la stadiul de proiect ca sa nu construiasca din banii lor. 10% garantie la un bloc cu 10 etaje e deja ceva SF. Ca daca aveau toti banii si erau bazati, ar fi vandul la stadiu de aproape finalizat. Clientul doar venea si alegea finisajele.

#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

 98521457, on 22 ianuarie 2024 - 18:40, said:

Corect. Numai ca dezvoltatorii construiesc pe banii beneficiarului.
Ar trebui sa construiasca din banii lor (ca de aia se numesc dezvoltatori imobiliari) si cand e gata sa arate: asta am.
Am vazut MULTE locuinte disponibile la vanzare in blocuri nou construite, dupa finalizarea lor. De la Militari Residence la Mamaia Nord. Exista dezvoltatori seriosi, cu bani. Sigur, daca vrei chilipir, trebuie sa-l "arvunesti", cu risc cu tot.

Edited by __Dan__, 22 January 2024 - 21:37.


#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
Eu cand ziceam ca aceste antecontracte sunt fix pix o inventie din partea notarilor am fost ironizat.
Singura solutie acesti tepuitori bagati in ciment la temelia unui bloc,sa le ajunga mortarul.

#16
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 MarianG, on 22 ianuarie 2024 - 20:34, said:

Chiar si returnate sumele, clientul ramane cu ratele (si dobanda) la banca.

Nu, banca nu va acorda niciodata credite pentru imobile nefinalizate/neintabulate si cu toate documentele in perfecta regula, deci neavand cum sa iei credit pe o promisiune, n-ai cum sa ai nici rate. Cand am cumparat casa, o parte din bani i-am luat de la banca, efectiv mi-au cerut toate actele posibile, dovada achizitionarii terenului de catre proprietarul casei, dovada de plata, you name it - they asked for it. Cred ca cea mai mare siguranta pe care o poti avea la achizitie (fara sa-ti bati capul prea mult) e sa iei o locuinta cu credit, efectiv verifica aia la sange absolut tot.

Pe de alta parte nu inteleg de ce oamenii sunt atat de naivi, e plina media de tepe imobiliare, de tepari asa-numiti dezvoltatori si de povestile de groaza ale unora patiti deja, totusi se arunca sa dea avans pentru niste locuinte care in cel mai bun caz sunt doar groapa sapata pentru fundatie si niste randari dragute care prezinta cum va arata intr-un viitor incert presupusul imobil. Mai mult, sunt care platesc pret intreg doar ca sa prinda ceva reduceri, nici n-ar trebui sa fie legale practicile astea.

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 02.09.2006

 benis, on 22 ianuarie 2024 - 21:16, said:

Avansul se percepe tocmai ca dezvoltatorul să nu mai ia credit și de regulă apartamentele respective sunt astfel mai ieftine. Eu am cumpărat un astfel de apartament și am știut de la început că termenul de finalizare dat de dezvoltator e țeapă, cu toate astea a fost o afacere bună, chiar dacă am mai pierdut 7-8 luni. Dar nu e vorba despre avans în acest subiect.

Problema cu revânzarea se rezolvă prin informatizare, cum se face o tranzacție, imobilul trebuie mai întâi blocat în CF până la finalizarea procedurii. Cu o astfel de procedură simplă s-ar  închide această portiță.
Exact asa se procedeaza!

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005
Adevarat, dar daca nu va acorda credite pentru imobiliare.
Dar daca nu esti onest cu banca ?

 ceanu1980, on 22 ianuarie 2024 - 22:11, said:

Singura solutie acesti tepuitori bagati in ciment la temelia unui bloc,sa le ajunga mortarul.
Fiecare la blocul lui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate