Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum sa mai ai incredere in notari? Locuinte vandute de doua ori

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
narcis1974

narcis1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 13.10.2010
https://alba24.ro/vi...ti-1016434.html

Asta e si mai si... :(
50 de apartamente vandute la 155 de clienti.
„Am aflat că suntem 8 cumpărători pe o garsonieră. S-au mutat pereții acesteia de mai multe ori. S-au schimbat schițele, s-au renumerotat și s-a vândut de mai multe ori. Venea la întâlnire (n.r Ovidiu Jidveian) ne promitea marea cu sarea dar nu s-a întâmplat nimic. OCPI știa, notarii știau, toată lumea știa ce se întâmplă."
Jale, nu alta...

#20
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010

View PostMarianG, on 22 ianuarie 2024 - 20:34, said:

Chiar si returnate sumele, clientul ramane cu ratele (si dobanda) la banca.
Eu am cumparat prin banca (prima casa).
Banca nu plateste nici un ban nimanui, decat dupa ce contractul de vanzare-cumparare este autentificat la notar.
Banii aprobati pentru casa raman blocati in contul cumparatorului pana se aduce contractul pentru verificare la banca.
Pentru aprobarea creditului, banca trimite un evaluator care sa constate ca apartamentu/casa exista si indeplineste conditiile din contract.
Cred ca este cea mai sigura varianta cumpararea prin cretit bancar, ca aia au mai vazut acte si case si stiu cam ce sa verifice, sa nu isi ia teapa.
Banca imi cerea lunar cateva acte. Adeverinta de salariu, de vechime, antecontract am facut de 2 ori, ca nu s-a finalizat la timp tot ce trebuia, acte de la dezvoltator cu intabularea si multe altele.
In cazul meu am incheiat la notar un precontract (promisiune bilaterala) pentru aprobarea creditului.
Tepele se dau la vanzarile cu "avans+rate la dezvoltator" si la plata cash (avans considerabil + restul la finalizarea imobilului).

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
pai si daca notarul face actele "pe naspa" ?

#22
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Depinde de situatie. Stiu caz de vanzare a unei proprietati fara drept (cu sarcini) unde notarul nu are nici o vina. Notarul nu are nici o vina, vanzatorul a venit cu dosarul full de acte, toate stampilele de pe la vreo 5 institutii (cadastru, anaf, primarie, etc). Si toata treaba s-a descoperit la o mostenire cand au descoperit ca acel imobil nu mai apartinea decedatului.

Si o sa se mai intample hibe de astea o perioada. *** Nu ma refer la fraude luate cu forta Posted Image gen Timisoare si alte orase.

In cazul exemplului de mai sus e un caz clasic de proprietate recuperata dupa '89 vanduta apoi decedatului pe semnatura privata prin '93 (cum se mai facea la vremea aia) si apoi prin anii 2000 proprietarul initial si-a mai facut facut odata actele in clar oficial ca si cum el defapt inca detine acel imobil iar in 2023 a vandut imobilul cu cateva luni inainte de mostenire.

Edited by MooF2010, 23 January 2024 - 08:37.


#23
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View Post__Dan__, on 22 ianuarie 2024 - 21:30, said:

Am vazut MULTE locuinte disponibile la vanzare in blocuri nou construite, dupa finalizarea lor. De la Militari Residence la Mamaia Nord. Exista dezvoltatori seriosi, cu bani. Sigur, daca vrei chilipir, trebuie sa-l "arvunesti", cu risc cu tot.
La Militari Residence nu mai merg decat cei care aleg sa nu dorma in gara. De aia au la vanzare locuinte finalizate.

View Postbenis, on 22 ianuarie 2024 - 21:16, said:


Problema cu revânzarea se rezolvă prin informatizare, cum se face o tranzacție, imobilul trebuie mai întâi blocat în CF până la finalizarea procedurii. Cu o astfel de procedură simplă s-ar  închide această portiță.

Exact asta este! Contractele de promisiune a vanzarii se fac la notar. Dar notarul nu blocheaza imobilul in CF. Nici nu are ce, pentru ca nu e finalizat si nu e inscris in CF. Sau daca este, de ce nu o fac? Pentru a avea dezvoltatorii portita de frauda iar notarii sa-si ia partea? Ii dai in judecata (ca alta cale nu este) iar ei se spala pe maini: ai semnat un contract, e vina ta. Ei doar au pus stampila.

#24
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
Ar fi o chestie faina tare,sa vedem stire cu un notar cu mainile taiate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate