Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

CX5 vs Korando

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.12.2022
Korando a picat din alegerea mea. Este o masina corecta pt banii respectivi insa cam atat.
M-am mai uitat la Austral dar mi se pare o masina fortata , parca e facuta sa iti ia ochii pana o cumperi iar apoi ...
Cred ca am sa merg pe CX-5 , imi place mai mult stilul conservator. Chiar daca platforma pe care este facuta , este un pic mai veche pare ca ajunsa la maturitate e mai ok decat cele mai noi modele.
Nu sunt adeptul tabletelor intinse peste bord chiar daca asta e trendul acum ... Imi plac butoaenele Mazda dintre scaune. Evident si la Mazda este mult marketing insa din cate am vazut masina pare mai ingrijit facuta. Ma intereseaza in principiu o masina care sa fie cat mai fiabila , sa merg la service doar pt revizii , chiar daca nu are cel mai bun cuplu sau cele mai mari tablete. Un minus sunt scaunele , cele de pe Austral sunt mai bune, au o sustinere laterala mai buna. Ce nu imi place este mild-hybrid-ul( cu toate complicaciunile aferente pe care cred ca le-am amintit) dar nu mai gasesti masina noua fara MH. Cele coreene nu sunt rele insa mi s-au parut cam zganciti la dotari. Un Tucson Style+ nu are senzori de parcare pe fata de exemplu.

#56
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.10.2022
CX-5 2.5l AT parerea mea e ca nu merita cumparat nou ci mai degraba cautat cu 1, 2 ani vechime si ~30-40% mai ieftin.

Modelul e destul de fiabil dar ca si masina noua cred ca as merge pe competitie cu >2l turbo: motorul si cutia sunt cam aceleasi de 10 ani cu mici imbunatatiri (gen mild-hibrid) dar AT6-ul de pe Mazda penalizeaza mult masina atat pe partea de performante cat si consum.

Combinatia asta de 2.5l SkyActiv-G cu AT6 a fost competitiva acum 10 ani cand au lansat-o dar mai greu acum.

Testele de consum la americani sunt mai apropiate de realitate dar ce vreau sa evidentiez e cum sta CX-5 in varianta 2.5l aspirat, 2.5l turbo (care e in SUA) si noul CX-90 de 3.3l turbo in 6 cilindri cu noua cutie in 8 trepte pe o masina mai mare si mai grea.
Attached File  m.jpg   228.71K   33 downloads

De la Mazda acum interesant e CX-60.

View PostNoMoreFakes, on 26 ianuarie 2024 - 17:06, said:

Imi plac butoaenele Mazda dintre scaune.

Sunt bune alea dar CX-5 din pacate e pe platforma veche si lipsesc unele chestii ce le gasesti pe Mazda3, CX-30 si CX-60 cum ar fi butonul de volum cu care poti si schimba melodiile/posturile de radio. (la CX-5 fie folosesti butonul de pe volan sau trebuie sa rotesti prin infotainment).
Alt exemplu de platforma mai veche e ca inca are buton pe maner pentru keyless entry comparativ cu platforma mai noua 2019+ pe care e Mazda3/CX-30, CX-60.

De asta zic ca daca e sa gasesti una de 1,2 ani vechime cu garantie si ~30% mai putin, pare mai rezonabil pentru ceea ce reprezinta CX-5 acum in 2024.

Edited by sirronkcuhc, 03 February 2024 - 18:30.


#57
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.12.2022
Pt CX-5 MHEV , MT, 2.0 , fara 4x4, echipare Exclusiv-Line am un pret de 32k EUR. Cam mult nu?

Edited by NoMoreFakes, 12 March 2024 - 14:02.


#58
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
E mult pentru motor aspirat si cutie manuala, inseamna ca un 2.0 AT exclusiv/newground e pe la 34.100-34.400
La o masina de tipul asta cauti comoditate in exploatare, adica cutie automata

#59
VladDcn

VladDcn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.05.2020
Nivelul de echipare e fain. Pare ca au facut si o reducere fata de pretul de lista.
Insa 32k pentru o masina fara cutie automata si/sau 4x4 mi se pare cam mult.
Dar nu eu trebuie sa traiesc cu masina si decizia.

De pe piata SH nu te tenteaza nimic? Pana in 32k am gasit cateva GLC-uri/X3-uri/Tiguan-uri (AT, 4x4, dotari +/- la fel ca Exclusiv Line).
Sau cum a spus un coleg mai sus: tot CX-5, dar vechi de +/- 3 ani?

#60
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNoMoreFakes, on 17 ianuarie 2024 - 20:24, said:

Salut,

oscilez intre cele doua modele din denumirea topicului.
Am sa pun doar punctele negative momentan.

Evident Korando este mai ieftin, garantie mai mare dar are si probleme:
-piesele vin greu
-service relativ nou, deci nu prea au experienta in afara de schimb ulei, filtre
-mai ploua pe la portbagaj si flambeaza capota la viteze mari
-revanzare la pret mic, nu sunt prea multi amatori de marca asta

CX5:
-pret mai mare decat Korando
-Mild hybrid ceea ce pt mine este inca o chestia czare se poate strica
-garantia mai mica decat Korando, 6 ani vs 5+5 la Korando
-motorul 2.0 pare lesinat in acceleratii in depasire ; 165 cp. Korando are 163cp turbo

Pareri?

Ia-ti CX-5 SH, motorina, ca sa nu ai pb cu hybrid, pana in 20 k gasesti ceva decent.
Eu am Korando, fara pb descrise de tine mai sus, dar am luat masina sa o tin minim 10 ani.(atat are garantie)
Si am dat 20 k pe ea noua, nu 32.

Edited by Moinesti72, 13 March 2024 - 09:45.


#61
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.12.2022

View PostVladDcn, on 13 martie 2024 - 09:20, said:

Nivelul de echipare e fain. Pare ca au facut si o reducere fata de pretul de lista.
Insa 32k pentru o masina fara cutie automata si/sau 4x4 mi se pare cam mult.

De pe piata SH nu te tenteaza nimic? Pana in 32k am gasit cateva GLC-uri/X3-uri/Tiguan-uri (AT, 4x4, dotari +/- la fel ca Exclusiv Line).
Sau cum a spus un coleg mai sus: tot CX-5, dar vechi de +/- 3 ani?

Preturile de lista mi se par o gluma. Sunt imense si nu au legatura cu realitatea din piata. Deci nu le-as lua in considerare.
As vrea masina noua.

View PostMoinesti72, on 13 martie 2024 - 09:45, said:

Ia-ti CX-5 SH, motorina, ca sa nu ai pb cu hybrid, pana in 20 k gasesti ceva decent.
Eu am Korando, fara pb descrise de tine mai sus, dar am luat masina sa o tin minim 10 ani.(atat are garantie)
Si am dat 20 k pe ea noua, nu 32.

Un Korando decent la dotari AT este in jur de 25K acum.
Insa vine si el cu mici probleme de nou . Am vazut pe forum probleme la capota( flambeaza pe la 120km/h, mai ploua in haion la unele sau se reseteaza tableta din bord ...) .

#62
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNoMoreFakes, on 13 martie 2024 - 09:52, said:

Preturile de lista mi se par o gluma. Sunt imense si nu au legatura cu realitatea din piata. Deci nu le-as lua in considerare.
As vrea masina noua.



Un Korando decent la dotari AT este in jur de 25K acum.
Insa vine si el cu mici probleme de nou . Am vazut pe forum probleme la capota( flambeaza pe la 120km/h, mai ploua in haion la unele sau se reseteaza tableta din bord ...) .

eu l-am luat la 20 k, platit in 2021, echiparea style plus si bord digital, preturile actuale
Daca te iei dupa forumuri nu mai cumperi de la nici o marca.

In bugetul de 30k mai ai in aceeasi clasa (marime) masini noi: Kia Sportage ( 7 ani garantie), Hyundai Tucson, Skoda Karoq si Nissan Quasqai.
Cred ca la ultimele 2 ai si varianta non-hybrid

Edited by Moinesti72, 13 March 2024 - 10:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate