Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

NAS in retea - nelamuriri viteza

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

Am si eu o nelamurire, azi trebuie sa imi ajunga noua jucarie, un Synology DS1522+.

Bun si acum nelamuririle mele...

Vreau sa cumpar un nou Router (cu WLAN 2.5Gbps si un Port din LAN de 2.5GBPS) si un Switch cu 5 porturi 2.5Gbps.

Nelamurirea mea e, daca NAS-ul are 4 porturi 1 Gbps si bag 2 cabluri UTP in Switch (cel cu porturi 2.5Gbps) si daca placa mea de baza din calculator are port 2.5Gbps, daca o sa am viteza de 2Gbps intre calculator si NAS.

Mai jos cum arata in momentul de fara reteaua mea.

In viitor la router se va mai lega un Switc cu 5 porturi POE unde vor fi legate 4 camere de supraveghere.

Attached Files


Edited by mirel3003, 12 January 2024 - 10:02.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia și cablu care să ducă viteza aia

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

daca NAS-ul are 4 porturi 1 Gbps si bag 2 cabluri UTP in Switch (cel cu porturi 2.5Gbps) si daca placa mea de baza din calculator are port 2.5Gbps, daca o sa am viteza de 2Gbps intre calculator si NAS.
Nu cred. Mai curand o sa ai un conflict acolo, sa-ti blocheze toata reteaua.

#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
doar daca switch-ul tau stie LACP.,  pt ca synology stie, si asa o sa ai:
2x cablu din NAS in switch 2x1Gbps -> 1x cablu din switch in PC 1x2.5Gbps.

dar, cum ziceam, intre NAS si switch iti trebuie obligatoriu LACP - deci LACP nu doar LAG.

Asa, o sa "vezi" +1 Gbps intre PC si NAS daca transferi fisiere diferite - acelasi fisier, de ex 10GB  nu o sa depaseasca 1 Gbps intre cele 2 device-uri - dar cu 10 x 1GB fisiere o sa vezi +1 Gbps.


LE
adica asa:
Attached File  lacp synology.JPG   44.74K   39 downloads
Attached File  lacp conf synology.JPG   28.93K   37 downloads

Edited by ogo, 12 January 2024 - 10:20.


#5
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
nas-ul are 4 x RJ-45 1GbE LAN Port. Poate daca configurezi si folosesti link aggregation creste viteza de transfer peste 1 Gb... Adica folosesti cate 2 porturi de retea, atat din switch cat si din NAS.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e in principiu la switch.

N-ar strica sa spuna modelul exact.
Ptr ca switch-urile ordinare se blocheaza cand se creaza o bucla in retea si blocheaza toata reteaua.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
"IEEE 802.3ad Dynamic Link Aggregation:
This mode optimizes the network traffic received and sent by your Synology NAS, and requires IEEE 802.3ad (Dynamic) Link Aggregation (LACP, 802.1AX) to be enabled on the switches. If multiple switches are used, these switches have to be stackable and properly configured."

https://www.tp-link....pport/faq/1583/

Edited by Leo2006, 12 January 2024 - 10:25.


#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Pai Switch-ul va trebui cumparat in viitor... intrebarea e acum daca functioneaza ca sa stiu daca merita investitia intr-un switch nou si un router nou.

#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

 mirel3003, on 12 ianuarie 2024 - 10:22, said:

Pai Switch-ul va trebui cumparat in viitor... intrebarea e acum daca functioneaza ca sa stiu daca merita investitia intr-un switch nou si un router nou.

vezi ex de mai sus al meu. bineinteles ca merge cu sculele care trebuie si cu observatia referitoare la modul de a "atinge" +1 Gbps intre client si NAS.

#10
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
depinde ce tipuri de fisiere transferi prin retea, de dimensiunea lor si cat de frecvent crezi ca ai nevoie de viteze mari. pentru lucrul curent (poze, filme, browsing, etc...) nu cred ca se justifica achizitia unui switch mai performant care sa nu crape la viteze mari

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Quote

Asa, o sa "vezi" +1 Gbps intre PC si NAS daca transferi fisiere diferite - acelasi fisier, de ex 10GB  nu o sa depaseasca 1 Gbps intre cele 2 device-uri - dar cu 10 x 1GB fisiere o sa vezi +1 Gbps.
OK, inteles, deci asta se aplica cand se copiaza mai multe fisiere... la un singur fisier nu va depasi 1Gbps...

O sa fiu atunci si atent cand cumpar noul Switch sa fie 5 x 2.5Gbps LACP

#12
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Raspunsul este NU, chiar daca faci LACP (protocol care trebuie suportat si de switch).

Problema e ca in cazul link aggregation balansarea se face pe baza unui algoritm care este de cele mai multe ori un hash (ori mac, ori IP).

La nivel de NAS, cu mai multi clienti conectati vei putea avea throughput mai mare de 1 Gbps. Dar point-to-point (client-nas) vei fi limitat de viteza unui singur port fizic, asta fiind 1 Gbps.

Explicatia completa aici: https://www.cisco.co...ide/gigeth.html

Edited by bogdan_o, 12 January 2024 - 10:31.


#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 waterman, on 12 ianuarie 2024 - 10:10, said:

Ia și cablu care să ducă viteza aia

Un banal CAT 6/CAT 6a iti duce 10Gbps.....

#14
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Nu stiu ce se intampla la tine cu 1x2.5Gbps intr-o parte si 2x1Gbps in cealalta ca nu e simetrica conexiunea. Insa daca vrei sa maresti viteza intre PC si NAS, pe windows, trebuie sa activezi din NAS functia 'SMB multichannel'. Eu folosesc 2x2.5Gbps in NAS synology (cu adaptor dinasta: https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1 ) si 2x2.5Gbps in PC si transfer lejer fisiere mari la 5-600MBps (un singur fisier), iar in task manager vad ca ambele conexiuni eth sunt saturate la 2.5Gbps in timpul transferului.
Eu stiu ca LACP te ajuta sa balansezi conexiunile cand mai multi clienti merg spre acelasi NAS. Cu un singur client utilizezi o doar o singura conexiune fizica a NAS-ului. Pentru a utiliza mai multe conexiuni fizice, trebuie SMB multichannel, insa nu stiu ce se intampla cand ai conexiuni de viteze diferite intre cele 2 capete.

#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
nu te zgarci...ia unul de stie 1/2.5/5/10 Gbps - ca sa nu mai cumperi altul peste 3 ani...think big, think to the future :)
o retea trebuie gandita scalabila pe viitor: trage cabluri cat6a (daca nu direct fibra), ia echipamente L2/L3 (switch/router) care sa-ti indeplineasca visele).

 bogdan_o, on 12 ianuarie 2024 - 10:27, said:

Salut

Raspunsul este NU, chiar daca faci LACP (protocol care trebuie suportat si de switch).

Problema e ca in cazul link aggregation balansarea se face pe baza unui algoritm care este de cele mai multe ori un hash (ori mac, ori IP).

La nivel de NAS, cu mai multi clienti conectati vei putea avea throughput mai mare de 1 Gbps. Dar point-to-point (client-nas) vei fi limitat de viteza unui singur port fizic, asta fiind 1 Gbps.

GRESIT.
LACP e poate sa fie si L3+L4
Src/Dest IP and TCP/UDP Port field
mai jos si dovada:
#show running-config interface lag 1
!Current Configuration:
!
interface lag 1
description '2 x 1000BASE-T ETHERNET TO NS2'
port-channel load-balance 6
vlan participation exclude 20,30,40,100,168
exit


LACP types:
(core.purple.lan) (Interface lag 1)#port-channel load-balance ?
1						Src MAC, VLAN, EType, incoming port
2						Dest MAC, VLAN, EType, incoming port
3						Src/Dest MAC, VLAN, EType, incoming port
4						Src IP and Src TCP/UDP Port fields
5						Dest IP and Dest TCP/UDP Port fields
6						Src/Dest IP and TCP/UDP Port fields


Cum ziceam: DEPINDE DE SWITCH!

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Mai am o varianta, si anume placa de retea a celor de la Synology ce se monteaza pe NAS... Synology E10G22-T1-Mini (100/1000/2500/10000)... e cam scumpa ce e drept.

#17
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

 mirel3003, on 12 ianuarie 2024 - 10:38, said:

Mai am o varianta, si anume placa de retea a celor de la Synology ce se monteaza pe NAS... Synology E10G22-T1-Mini (100/1000/2500/10000)... e cam scumpa ce e drept.

Cea mai buna varianta.
Un switch ce stie 1/2.5/5/10GbE si LACP costa mai mult ca placa aia :)

#18
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Dupa ce te asezi pe scaun (musai), vezi cat costa si un switch de 10GbE. Si vezi ca sunt si cam energofage...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate