Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Alegere SUV vs altceva

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
momentsuk

momentsuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2018
Nu credeam ca o sa vina timpul așa repede sa schimb Audi A3. Mașină bună, de altfel ce pot sa zic. Dar pesemne că genunchiul meu drept suferă și mă gândesc pe zi ce trece să o mărit. Problema e că nu prea știu ce să aleg, zic asta din perspectiva unui om care a făcut anul ce tocmai a trecut 50.000 de km în spatele volanului, și nu..nu sunt taximetrist (naveta, vacante, drumuri de zi cu zi). Îmi place foarte mult Skoda Karoq 2.0 TDI motor ales prin prisma kilometrilor facuti până acum. Depind de mașină nu îmi permit să o las prin service cu toate ca prin vest service-urile îți dau mașina la schimb. Îmi mai place și Toyota CHR la design exterior și dacă mi-as lua una ar fi cu motorul de 2.0 in loc de motorul standard de 1.8. Am un mod de condus agresiv pe alocuri, precaut in alte locuri. Mă interesează consumul dar nu e un factor 100% decisiv in alegere, și puteți vedea asta pentru ca mă uit și la modele pe benzină, hibride ce-i drept. Nu vreau sa îmi iau mașină nouă, mă gândeam la ceva de prin 2019/2020/2021. Mă interesează confortul și mai ales spațiul interior să fie mare. Sunt un om înalt peste 1.85 cm. Ce am testat/condus până acum și ori le găsesc hibe or nu îmi plac 💯.


#2
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Ai fost vezi Karoq-ul sa vezi cum stai in el, sa te plimbi cu el sa vezi daca ți se potrivește? Noi o să-ți zicem fiecare ce ne place nouă. Kodiaq nu îți place, sigur ai mult spațiu în el.

#3
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
CH-R e un cotetz inghesuit. La peste 1.85 ai tai, nu intra in spatele tau pe bancheta nicio sacosa de cumparaturi. Iar portbagajul e o gluma trista.
Renault Talisman - daca nu vrei neaparat SUV - Honda Accord - astea sunt cam greu de gasit, recunosc - cum ti s-a recomandat mai sus, Karoq sau Kodiak, Peugeot 5008 - 3008-ul mai nou e spatios, dar din nou, portbagajul e ca la Matiz - sau poate un Ssangyong Korando, 2019-2020. Vezi ce gasesti, cati km, ce disponibilitate financiara ai. SUV-urile iti vor scoate mai multi bani din buzunar, ca deh, asta e trendul...

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
momentsuk , Compari Karoq cu Toyota CHR ??  Pai la capitolul spatiu nu suporta nicio comparatie.....  Eu zic sa mai vezi si alte modele.

#5
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
Kodiaq e ce cauti.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Kodiaq sau noul Touareg

#7
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
Genunchiul e o problema cronica/medicala, sau te supara doar cand conduci?
Daca e medical ar trebui sa vezi ce-i cu el, un sezut mai confortabil nu te salveaza.

Pt deranjamente la genunchi sau spate, as cauta in mod special o masina cu optiune extra la scaunele fata, cel putin scaunul soferului sa fie cu mai multe reglaje dect cele standard.
Un sezut reglat separat iti poate face viata mult mai confortabila la volan

#8
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

 momentsuk, on 11 ianuarie 2024 - 06:14, said:

de prin 2019/2020/2021. Mă interesează confortul și mai ales spațiul interior să fie mare. Sunt un om înalt peste 1.85 cm. Ce am testat/condus până acum și ori le găsesc hibe or nu îmi plac 💯.

Confort + spatiu mare interior + garda la sol mai mare ca la multe SUV-uri + siguranta +tractiune integrala permanenta= Subaru Outback .

#9
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
As merge pe plug in hybrid daca stai la casa sau ai posibilitatea sa incarci zilnic. Bateria iti asigura o autonomie de 40-50 de km (suficienta pentru 1-2 zile in oras) iar motorul TSI de 150 CP nu consuma mult la drum lung
Tiguan/ Kodiaq/ Tarraco sau poate Hyundai Tucson

#10
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
Toyota are stoc si oferte la CHR 2.0 Nu ar strica sa faci o vizita la un showroom

#11
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022
Personal as alege un sedan, pentru placerea condusului. Hibrid e ok ca e sigur automat :)

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
chr-ul nu-i pt 1,85m înălțime!
ia un tucson!

#13
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023

 gushpi, on 11 ianuarie 2024 - 08:53, said:

chr-ul nu-i pt 1,85m înălțime!

Este, eu am testat si este perfect. Problema este ca are doar 2 locuri pentru adultiPosted Image .

 momentsuk, on 11 ianuarie 2024 - 06:14, said:

și puteți vedea asta pentru ca mă uit și la modele pe benzină, hibride ce-i drept. Nu vreau sa îmi iau mașină nouă, mă gândeam la ceva de prin 2019/2020/2021. Mă interesează confortul și mai ales spațiul interior să fie mare. Sunt un om înalt peste 1.85 cm. Ce am testat/condus până acum și ori le găsesc hibe or nu îmi plac ��.
Buget?

#14
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
CHR este o masina economica si fiabila. Va consuma putin si cutia ei eCVT este foarte usoara in utilizare mai ales in oras. Dar, are spatiu mic in spate, e chiar claustrofobica, deci daca mai duci persoane in spate, nu e ce trebuie, pentru confortul lor.

#15
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007

 gushpi, on 11 ianuarie 2024 - 08:53, said:

chr-ul nu-i pt 1,85m înălțime!
ia un tucson!
Am vrut si eu sa spun acelasi lucru, pesemne ca o fi ok pt sofer cu sacrificarea locului din spate.
Mie cat am stat in ea mi s-a parut inghesuita rau (parca mai rau ca Focus mk3)

Scaun smecher trebuie :) sa intinzi sau scurtezi sezutu cum vrei tu sa-ti fie ok la genunchi, sa ridici sau cobori independent de spatarul scaunului...sa te joci cu suportu lombar, amanunte care fac viata confortabila la volan.
Strict pe treaba asta mi-as lua ex un Mercedes second care are pe usa vreo 4-5 butoane doar pt reglare scaun:)))

#16
singur_acasa

singur_acasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 11.06.2007
Skoda Superb 2020-2021 Daca nu iti este frica de consum poti incerca sa gasesti cu 2.0TSI 284CP

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 2cata, on 11 ianuarie 2024 - 08:55, said:

Este, eu am testat si este perfect.

nu-i nene;
pt a intra-n ea, trebuie să apleci capul, să nu-l lovești de partea de sus...
că-ncapi pe scaun? indubitabil!
și la trabant încapi, dar modul de intrare e un chin :(

#18
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Tiguan Allspace, a intrat in productie incepand cu 2016/2017. La dimensiuni e cat prima generatie de Touareg.
Daca ai buget nelimitat, Mercedes GLS.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate