Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Plata pensiei alimentare în natura

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Bună ziua, exista art. 530 din codul civil:1) Obligația de întreținere se execută în natură, prin asigurarea celor necesare traiului și, după caz, a cheltuielilor pentru educare, învățătură și pregătire profesională.
(2) Dacă obligația de întreținere nu se execută de bunăvoie, în natură, instanța de tutelă dispune executarea ei prin plata unei pensii de întreținere, stabilită în bani.
(3) Pensia de întreținere se poate stabili sub forma unei sume fixe sau într-o cotă procentuală din venitul net lunar al celui care datorează întreținere. Dispozițiile art. 529 alin. (2) și (3) rămân aplicabile"
De asemenea, mai exista art 532 "(1) Pensia de întreținere se datorează de la data cererii de chemare în judecată".

Și aici ma confrunt cu următoarea problema: eu am aflat de acțiunea de divorț după mai bine de doua luni, ( cererea a fost depusa vara, inainte de vacanta magistratilor, eu am aflat abia toamna). în tot acest timp lucrurile desfasurandu-se normal în  familie ( am plătit cheltuielile de întreținere, mancare, i-am dat si bani cash sotiei sa mai cumpere și ea câte  ceva, etc).
   La finalizarea divorțului, sunt obligat la plata pensiei alimentare, în bani,  începând cu data introducerii cererii. ( art 532).
Problemele sunt următoarele, de ce se cere acest lucru, la plata în bani, și nu se tine cont de art 530, alin 1, , in care se menționează plata în natură? Din partea mea, Nu s-a ajuns la alineatul 2 " dacă obligația de întreținere nu se asigura de bunăvoie, în natura", fiindcă eu eram singurul care suportam cheltuielile casei, dacă nu as fi făcut asta, nu ar fi avut soția și copiii ce sa mănânce, cheltuielile erau la zi ( curent, gaz, intretinere). Deci pot sa spun ca am respectat alin 1, privind asigurarea celor necesare traiului. Din păcate nu am păstrat bonurile de cumpărături,  și nici nu pot dovedi ca în acea perioada îi dădeam bani sotiei ( cum as fi putut face asta, filmând momentul, chemând martori? Eu nici nu știam ca ea a intentat proces de divort).
După separarea de sotie, au urmat 2 luni în care, în continuare, am avut grija de copiii, cumpărând mancare, haine, etc. I-am dat si sotiei bani cash, tot asa, fara martori, sa faca niste analize la copil. Unele bonuri le-am pierdut, altele sunt distruse ( nu se înțelege nimic, fiindcă cerneala s-a sters) . Pe cele ramase,  dacă le adun, nu respecta în totalitate suma de 1/ 3 din venituri, cu toate ca eu am cheltuit acesti bani. Dupa aceste doua luni, am început sa depun în contul sotiei bani, prin chitante și transfer bancar, și, in plus,  cumpărând la copii incaltaminte, haine, cursuri de înot plătite, jucarii, articole sportive, carti educative, am mers în vacanta cu un copil, cheltuieli la hotel, plata la piscina, drum, etc.  Am facut aceste lucruri, fiindca , cu toate ca eu ii plateam pensie alimentara sotiei, baiatul avea papucii rupti la gradinita, i-am cumparat altii, a venit iarna, el umbla in adudasi, eu le-am cumparat ghete, haine groase cand venea frigul, sotia nu le  cumpara nimic, o trimitea pe fata cu șosete în maini în loc de mănuși.  in plus, costumatii la serbare la gradinita, curs de inot, frizer etc. Toate aceste lucruri, chiar daca sunt marunte la prima vedere, ele se aduna. Valoarea insumata a  banilor și a bunurilor depășesc obligația de 1/ 3 din venituri.

Întrebarea este: mai pot fi obligat la plata în bani a  pensiei alimentare din urma?  Se poate cumula acest "surplus" de bunuri cumparate la  copii, peste valoarea banilor de 1/3 din venituri?
Și alta  întrebare, de ce nu se respecta legea, cu privire la plata pensiei alimentare în natură, nu neapărat în cazul meu, ci și în cazul altor persoane?
   Personal, în cazul meu , în timp ce eram căsătoriți, soția trimitea bani mamei sale aflata în străinătate. Uneori, amaneta lucruri din casa sa-i trimită bani soacrei, fiindcă ea avea un amant acolo ( am aflat acest lucru din mesajele din telefon ale sotiei cu soacra). Nu cred ca intre timp, soția si-a schimbat "obiceiul", asa ca banii destinați întreținerii copiilor ajung pe mana altcuiva.
  Ca o părere personala, tocmai de aceea este stipulat în lege plata pensiei în natură, sa nu simtă  copilul lipsa celuilalt părinte, adică sa știe copilul ca amandoi părinții au grija de el. Nu-i poți spune unui copil ca , eu nu-ti cumpăr acel lucru fiindcă i-am dat celuilalt părinte  bani prin transfer bancar. Nu mai vorbesc de situația în care, chiar dacă ii depui în cont bani celuilalt părinte, vezi cu ochii tai ca copiii nu beneficiază de acei bani ( tot dezbrăcați și cu papucii rupți în picioare umbla).

Edited by vasidaniel, 07 January 2024 - 01:35.


#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Esti obligat acum sa platesti retroactiv pensia alimentara in lei.
Daca scria pe hartie ca este in natura, era altceva, acum nu scrie.
Daca vrei sa platesti in natura, te duci la instanta si ceri asa, momentan nu te afli in situatia asta.

#3
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Telefon n-ai, să faci poze la bonuri?

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Poate sa faca 100 de poze la bonuri.
Procesul este finalizat, scrie in hotararea de divort ce si cum.
Daca vrea altceva, sa formuleze cerere in instanta, intre timp sa isi faca datoria de tata si sa lase frustrarile contra femeii alea, nu ajuta la nimic acum.
Daca vrea sa ajute copiii ca-s ai lui, ar face bine sa ii ajute mai mult, daca tot vede ca mama lor nu se ocupa de ei.
Acum vorbim vorbe, ca adevarul poate este cu totul altul, avem doar versiunea lui.

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
https://forum.softpe.../#entry30416075

Ai mai intrebat acelasi lucru; crezi ca s-a modificat ceva semnificativ in 2 luni??? Acelasi raspuns il primesti!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate