Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Plata pensiei alimentare de la data introducerii cererii de divort? chiar dacă pana la pronunțarea divorțului am avut grija de familie?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Bună ziua, în hotărârea de divort se menționează ca sunt obligat la plata pensiei alimentare începând cu data introducerii cererii de divort. Eu am aflat de aceasta cerere de divort întâmplător, după câteva luni  de la depunere, ( a fost  fost vacanta judecătorească ). In aceste luni, locuind încă in casa și nestiind de aceasta cerere de divorț, eu am plătit toate cheltuielile familiale,  de intretinere ( hrana, gaz, curent, asociatie, gradinita privata la un copil, deloc ieftina-1400 de lei pe luna, medicamente,  pampers la un alt copil cu probleme de sanatate, absolut tot ce era nevoie în casa la momentul respectiv). Am făcut acest lucru câteva luni, nestiind ce intenții are sotia, și chiar dacă știam, as fi procedat la fel, era datoria mea de părinte. După ce am aflat, si forțat de împrejurări, am locuit separati. Timp de 3 luni am avut în  continuare grija de copii, cumparandu-le cele necesare ( haine, pampers  , mancare, jocuri educative, etc). După cele 3 luni, am plătit prin transfer bancar întreținere copiilor, 1/3 din venituri  însă în tot acest timp, în afara de acei bani, am  cumpărat medicamente la copii, am platit consultație medicala, încălțăminte, cursuri de înot,  etc. Unele din aceste bunuri au fost cumpărate la solicitarea soției ( in afara de banii depusi in contul ei), altele din poprie inițiativa ( adică dacă vedeam ca copiii sunt bolnavi sau nu au ce se se încălța, nu ziceam sotiei ca i-am  trimis bani și sa-i cumpere ea, ci cumpăram tot eu fiindcă nu ma lasa inima sa-i las asa. Jucăriile nu le pun la socoteala, ci vorbesc de lucruri de stricta necesitate.
Acum  am primit hotărâre de divort  în care sint obligat la plata pensiei alimentare,în bani  începând cu data depunerii cererii de divort. Întrebarea mea este, de ce sa plătesc in bani acele  acele luni din urma, de la momentul depunerii cererii de divort, dacă eu, locuind încă acolo, și nestiind de cererea de divorț, am avut grija de familie? Exista articolul 530 din Codul civil,
"1) Obligația de întreținere se execută în natură, prin asigurarea celor necesare traiului și, după caz, a cheltuielilor pentru educare, învățătură și pregătire profesională.

(2) Dacă obligația de întreținere nu se execută de bunăvoie, în natură, instanța de tutelă dispune executarea ei prin plata unei pensii de întreținere, stabilită în bani.
În hotărârea de divort, se stabileste o pensie de întreținere în bani, în cota de 1/6 pentru fiecare copil, cu începere de la data introducerii cererii. Nu se tine cont de acest art. 530, alin.1.
Mai menționez ca soția îi trimitea diverse sume de  bani mamei sale, amanetand diverse lucruri din casa. Am fotografiat conversatiile sotiei cu soacra, în care îi spunea ce va vinde, am fotografiat chitantele de la amanet găsite prin casa. Am făcut acest lucru fiindcă soția nega ca îi trimite bani mamei sale și am vrut sa o confrunt cu acele dovezi.

Edited by vasidaniel, 24 November 2023 - 22:38.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Poți accesa calea de atac.
Totuși când ai citit cererea respectivă nu ai dus la instanță dovezile necesare? un extras de cont?

 vasidaniel, on 24 noiembrie 2023 - 22:29, said:

După cele 3 luni, am plătit prin transfer bancar întreținere copiilor, 1/3 din venituri  însă în tot acest timp, în afara de acei bani, am  cumpărat medicamente la copii, am platit consultație medicala, încălțăminte, cursuri de înot,  etc.

Edited by Valy_User, 24 November 2023 - 22:52.


#3
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010

 Valy_User, on 24 noiembrie 2023 - 22:43, said:

Poți accesa calea de atac.
Totușui când ai citit cererea respectivă nu ai dus la instanță dovezile necesare? un extras de cont?
  
Hotărârea de divort este definitiva. Nu cred ca puteam sa fac recurs. În plus, mi-a venit plicul  cu hotărârea după o luna. Nu am primit încă nimic  de la un executor judecătoresc. La dosarul de divort am accesat copii după chitantele de depunere a banilor, însă, eu am făcut acest lucru în intampinare, la al doilea termen,  am fost de acord cu solicitare sotiei, de schimbarea numelui, custodia copiilor, de plata unei pensii alimentare, însă nu m-am gândit ca trebuie sa plătesc și în lunile în care eu am locuit impreuna.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Înseamnă că tu ai mai avut o hotătâre anterioară.
Altfel îți scrie la final, rămânere definitivă la 30 de zile, cale de atac ...
Iar zilele căii de atac trec de la primirea efectivă a plicului, nu de la publicarea pe portal.

Edited by Valy_User, 24 November 2023 - 23:05.


#5
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010

 Valy_User, on 24 noiembrie 2023 - 23:04, said:

Înseamnă că tu ai mai avut o hotătâre anterioară.
Altfel îți scrie la final, rămânere definitivă la 30 de zile, cale de atac ...
Iar zilele căii de atac trec de la primirea efectivă a plicului, nu de la publicarea pe portal.
  

Nu am mai avut nici o hotărâre anterioara. Pe singura hotărâre scrie : "Definitiva." Nu menționează nimic altceva, termen de recurs, etc. Am fost de acord cu divorțul la ultima înfățișare.

#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Ai fost de acord cu divortul si de-aia e definitiva.

Edited by lex2010, 24 November 2023 - 23:17.


#7
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
Am la serviciu un salariat care a fost obligat la plata unei pensii alimentare in cuantum de 25% ptr intretinerea unui copil.
Dupa o perioada, mai mult de un an, el a introdus actiune in instanta pt diminuarea procentului de la 25 la 15% motivand ca fiul sau petrece mai mult timp cu el decat s-a stabilit in intelegerea initiala, timp in care el l-a declarat la asociatie, la plata intretinerii, a fost in vacante cu el, i-a cumparat diverse obiecte - calculator, bicicleta, i-a platit diverse cursuri de inot, limbi straine, a fost la medici/medicamente - cu dovezi facturi/chitante/extrase bancare.
Acum plateste 15% pensie alimentara.
E trist ca se ajunge la situatii de genul asta, dar fiecare cu problemele lui.

#8
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010

 lex2010, on 24 noiembrie 2023 - 23:16, said:

Ai fost de acord cu divortul si de-aia e definitiva.

  Nu aste e problema. Făcând un  rezumat, eu sunt obligat la plata pensiei alimentare din momentul depunerii cererii de divort. Mi se părea corect ca plata pensiei alimentare sa se facă din momentul încheierii divorțului.

#9
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Nu neaparat, din 2 motive:
1. e posibil ca ea sa fi cerut de la momentul introducerii cererii, iar tu ai fost de acord cu toata cererea, in ansamblul ei.
2. chiar daca ea n-ar fi cerut asta, daca niciunul dintre voi n-a zis nimic, e mai logic sa fie de la momentul introducerii cererii. Nu toate cazurile sunt atat de "fericite" ca al tau, in sensul ca ti-ai intretinut familia. In majoritatea cazurilor, celalalt sot nu plateste nimic, nici bani, nici in natura, astfel ca se dau banii retroactiv, de la data introducerii cererii.

Edited by althea, 25 November 2023 - 05:18.
a răspuns, dar s-a generat mult offtopic


#10
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010

 vasidaniel, on 24 noiembrie 2023 - 23:29, said:

Mi se părea corect ca plata pensiei alimentare sa se facă din momentul încheierii divorțului.

tu contesti momentul inceperii platii prin faptul ca ati locuit impreuna si ai sustinut cheltuielile familiei pana s-a produs separarea propriu-zisa.
dar sa stii ca exista cazuri cand se solicita si se obtine plata pensiei alimentare chiar daca cei doi locuiesc impreuna si nu sunt divortati.
depinde ce se cere in instanta.
de obicei, pensia alimentara face obiectul unei actiuni separate. la tine pare ca au coincis.

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

 canarel, on 25 noiembrie 2023 - 07:55, said:

dar sa stii ca exista cazuri cand se solicita si se obtine plata pensiei alimentare chiar daca cei doi locuiesc impreuna si nu sunt divortati.
doar dacă nu se îngrijește financiar de copii.

#12
funny

funny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2006
Eu as plati in continuare dupa cum a zis instanta, fara lunile trecute pentru care am prestat intretinerea,  si, daca fosta sotie ar solicita executarea silita pentru trecut, as contesta executarea aducand actele din care rezulta ca am efectuat prestatiile pentru lunile trecute.

Chiar daca este o hotarare judecatoreasca, ea arata ca esti obligat la plata unor prestatii incepand cu o anumita data, dar nu ca esti obligat sa le platesti din nou, daca deja le-ai achitat.

Consulta un avocat, e mai sigur.

#13
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010

 funny, on 25 noiembrie 2023 - 15:21, said:

Eu as plati in continuare dupa cum a zis instanta, fara lunile trecute pentru care am prestat intretinerea,  si, daca fosta sotie ar solicita executarea silita pentru trecut, as contesta executarea aducand actele din care rezulta ca am efectuat prestatiile pentru lunile trecute.

Chiar daca este o hotarare judecatoreasca, ea arata ca esti obligat la plata unor prestatii incepand cu o anumita data, dar nu ca esti obligat sa le platesti din nou, daca deja le-ai achitat.

Consulta un avocat, e mai sigur.

Cat timp am locuit cu sotia, și nu am știut de acțiunea de divorț, fii sigur ca nu am păstrat nici o chitanță in acest timp, de multe ori îi dădeam ei bani cash sa facă  cumpărături. Am doar platile facute cu cardul la magazine, arata doar sumele în desfășurător.

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Istoricul plăților cu cardul acela, adică extrasul contului asociat cardului e suficient, că doar nu primeai bon fiscal cu specificația "cheltuieli pentru copil"..
.

#15
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010

 wertyck, on 26 noiembrie 2023 - 16:25, said:

Istoricul plăților cu cardul acela, adică extrasul contului asociat cardului e suficient, că doar nu primeai bon fiscal cu specificația "cheltuieli pentru copil"..
.

Nu se precizează "cheltuieli pentru copil"   însă avpcata sotiei poate sa spună ca îmi cumpăram bautura, cafea  sau țigări, cu toate ca nu sunt fumător, cafea am gratis la servici, dacă cumpăram cafea o făceam pentru soție, eu personal consumam o bere ocazional.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 vasidaniel, on 26 noiembrie 2023 - 16:19, said:

Cat timp am locuit cu sotia, și nu am știut de acțiunea de divorț, fii sigur ca nu am păstrat nici o chitanță in acest timp,

din păcate ești bun de plată!
ai fost de prea multe ori de acord cu cererile fostei soții...

o soluție este ceea ce a zis @funny, să plătești de acum încolo...
dar taci mâlc, nu mai duce vorba despre ce intenții ai - față de soție..., mamă..., soacră..., etc
iar despre copii, numai de bine - și știi tu ce ai de făcut mai departe!!

#17
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010

View Postlex2010, on 25 noiembrie 2023 - 00:07, said:

Nu neaparat, din 2 motive:
1. e posibil ca ea sa fi cerut de la momentul introducerii cererii, iar tu ai fost de acord cu toata cererea, in ansamblul ei.
2. chiar daca ea n-ar fi cerut asta, daca niciunul dintre voi n-a zis nimic, e mai logic sa fie de la momentul introducerii cererii. Nu toate cazurile sunt atat de "fericite" ca al tau, in sensul ca ti-ai intretinut familia. In majoritatea cazurilor, celalalt sot nu plateste nimic, nici bani, nici in natura, astfel ca se dau banii retroactiv, de la data introducerii cererii.

Am aflat între timp de ce, fiindcă exista articolul 532, "1) Pensia de întreținere se datorează de la data cererii de chemare în judecată.".  
    Însă mai exista un articol de lege, art 530, "1) Obligația de întreținere se execută în natură, prin asigurarea celor necesare traiului și, după caz, a cheltuielilor pentru educare, învățătură și pregătire profesională.
(2) Dacă obligația de întreținere nu se execută de bunăvoie, în natură, instanța de tutelă dispune executarea ei prin plata unei pensii de întreținere, stabilită în bani.". Însă nu am întâlnit cazuri, dupa divort, în care sa se aplice alin. 1, nu știu de ce.  Nu știu în timpul procesului de divort care este procedura.
    Înseamnă ca , dacă cineva este chemat în judecata pentru divort, ar trebui sa sisteze toate cheltuielile privind întreținerea familiei, sa-i taie firmele de utilitati gazul, curentul, apa, cablul tv, internetul, sa mănânce singur în oraș, sa nu mai aducă mancare acasă, fiindca dacă le va plăti pe perioada procesului, la final, va mai plăti încă o data toate aceste lucruri. Am fost ironic, însă e o tâmpenie asta.

#18
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postvasidaniel, on 26 noiembrie 2023 - 16:19, said:



Cat timp am locuit cu sotia, și nu am știut de acțiunea de divorț, fii sigur ca nu am păstrat nici o chitanță in acest timp, de multe ori îi dădeam ei bani cash sa facă  cumpărături. Am doar platile facute cu cardul la magazine, arata doar sumele în desfășurător.


Data viitoare o sa fii mai atent - glumesc .... nu doresc nimanui sa treaca prin aceasta experienta si mai ales sa o si repete.
Atat timp cat sotia ta (sau chiar copii) nu se plange de aceasta situatie nu ai de ce sa ti faci griji .... daca se plange atunci analizezi si decizi ... ori achiti retriactiv ori te judeci invocand faptul ca tu "in fapt" te ai achitat de obligatii. Daca suma nu este cu adevarat importanta eu zic sa achiti si sa ti vezi de viata.
Multa rabdare si putere de a trece peste iti doresc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate