Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Fundatie casa parter pe teren cu probleme (PUCM)

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
m_r_analyst

m_r_analyst

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.04.2020
Salut,

Intentionez sa construiesc o casa doar pe parter cu amprenta la sol de 100 mp, fara subsol. Zona e in judetul Iasi  (ag:25),
Am facut un studiu geo si nu arata deloc bine. Terenul e predominant argila cenusie, incadrat la pamant cu umflaturi si contractii mari (PUCM)

Am primit in studiu si o solutie de fundatie care mi se pare scumpa. Cel putin, dupa parerea mea, excavarea de pamant (200 mc) + piatra + compactare + transport + fundatii continue s-ar putea sa ma duca cu fundatia in zona de 25000-30000. Studiul poate fi citit aici:

https://drive.google...iew?usp=sharing

Poate e vreun coleg care e inginer structurist si poate sugera si alta solutie. Din ce am inteles, normativul de fundatie pentru PUCM e sa mergi pana la 2m.
As fi vrut sa fac casa pe zidarie portanta (pentru ca iesea mai ieftin), dar in punctul asta m-ar interesa orice solutie.

Nu s-ar putea si fundatii izolate (la 2m) si sa fac casa pe cadre in loc de zidarie portanta?
Dar daca as merge cu casa pe structura usoara ? (lemn sau metal), ar schimba ceva?
Mai sunt si alte variante? (in afara sa iau alt teren Posted Image )

Multumesc.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
în zonă ce construcții sunt?

2m fundație și 2m zidărie?

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Pe bune, nu faci perna de balast pentru casa parter....
Eu zic ca ai gasit geotehnistii nepotriviti.
https://forum.softpe...erna-de-balast/

https://forum.softpe...6#entry27959830

Si, apropo, materialul ala postat e incomplet.

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
cate camere intentionezi?
Mi se pare exagerat. Nu am citit studiul ca nu-s structurist.

O poza cu terenul se poate?

#5
m_r_analyst

m_r_analyst

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.04.2020

View PostEMPP, on 06 ianuarie 2024 - 23:22, said:

în zonă ce construcții sunt?

2m fundație și 2m zidărie?
Nu sunt foarte mult case. Mai sus de mine , la aprox 100 m e o casa la rosu cu p+1+m.

View Postviotl, on 06 ianuarie 2024 - 23:54, said:

cate camere intentionezi?
Mi se pare exagerat. Nu am citit studiul ca nu-s structurist.

O poza cu terenul se poate?

2 camere + living.

View Postcrocko.dilul, on 06 ianuarie 2024 - 23:41, said:

Pe bune, nu faci perna de balast pentru casa parter....
Eu zic ca ai gasit geotehnistii nepotriviti.
https://forum.softpe...erna-de-balast/

https://forum.softpe...6#entry27959830

Si, apropo, materialul ala postat e incomplet.

Citisem topicul cu perna de balast si m-a cam speriat. E bine ca a scos-o la capat, dar stresul si banii aruncati pe experiemente sunt un motiv in plus pentru care as prefera sa nu iau in considerare perna de balast.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
fundatii pe grinzi continue, armate bine cu etrier sus si jos.
problema cea mai mare e apa. as merge cu trotuare de 1.2m sau poate chiar 1.5m, tunate si in rosturi bitum. + teren in panta ca apa sa nu stea langa casa.
jgheaburi, burlane si rigole asfel incat apa de ploaie sa o duci departe de casa.

Edited by arg, 07 January 2024 - 01:09.


#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
daca vrei casa sa ramana si copiilor tai, respecta studiul geo.Argila e pamant nasol.Poti face cum vrei tu, dar sa nu plangi cand apar crapaturi.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nasol e loess-ul nu argila.

#9
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Eu am construit casa in argila puternic contractila, nu stiu daca este similar cu PUCM, si in momentul acela tot 2 m beton in pamant era recomandat. Casa are subsol partial 40 mp, unde s-a turnat radier, in rest s-a mers cu sapatura la 140 cm, nearmat. Ziduri de porotherm 38, elevatie de 110 cm, parter + etaj si pod locuibil. La temelie s-a folosit o clasa de beton peste cea din proiect. Invelitoarea este Bramac, 5 tone!
Pot spune chiar ca fundatia are si un minus, nefiind continua (au fost trei turnari din cauza subsolului partial)
Nu am nici un fel de problema, casa se prezinta perfect la implinirea varstei de 15 ani.

I-a cele de mai sus ca si informatie, si nu altfel!

Edited by talica, 07 January 2024 - 06:28.


#10
m_r_analyst

m_r_analyst

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.04.2020

View Postarg, on 07 ianuarie 2024 - 01:08, said:

fundatii pe grinzi continue, armate bine cu etrier sus si jos.
problema cea mai mare e apa. as merge cu trotuare de 1.2m sau poate chiar 1.5m, tunate si in rosturi bitum. + teren in panta ca apa sa nu stea langa casa.
jgheaburi, burlane si rigole asfel incat apa de ploaie sa o duci departe de casa.

Am vazut ca si in normativ se recomandau trotuare.Si mi se pare o solutie ieftina raportata la beneficii.
Terenul are o usoara panta si ma gandeam si la un dren de fundatie care sa verse apa undeva mai jos, spre padure.
Am atasat si un filmulet cu terenul. Din pacate, nu am o poza in care sa se vada locatia casei mai bine si pantele terenului.

https://drive.google...?usp=share_link

Casa ar fi in locul rulotei. Studiul geo a fost facut la aprox 15m mai in stanga.

View Posttalica, on 07 ianuarie 2024 - 06:14, said:

Eu am construit casa in argila puternic contractila, nu stiu daca este similar cu PUCM, si in momentul acela tot 2 m beton in pamant era recomandat. Casa are subsol partial 40 mp, unde s-a turnat radier, in rest s-a mers cu sapatura la 140 cm, nearmat. Ziduri de porotherm 38, elevatie de 110 cm, parter + etaj si pod locuibil. La temelie s-a folosit o clasa de beton peste cea din proiect. Invelitoarea este Bramac, 5 tone!
Pot spune chiar ca fundatia are si un minus, nefiind continua (au fost trei turnari din cauza subsolului partial)
Nu am nici un fel de problema, casa se prezinta perfect la implinirea varstei de 15 ani.

I-a cele de mai sus ca si informatie, si nu altfel!

Multumec. Acum, s-ar putea sa fie un avantaj daca e casa mai grea pentru ca ar invinge forta de impingere a argilei cand se umezeste. (Ce zic acum e fix o parere de habarnist)

#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postbogdan_o, on 06 ianuarie 2024 - 23:28, said:

...
E prea mare lucrarea ca sa o faci dupa ureche sau dupa ce-ti spune unul sau altul pe forum.
Un sfat realist și corect, preluat de pe un alt topic.

#12
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Vreau sa mai adaug ca toata lucrarea pina la cota zero a fost facuta de FIRMA, cu inginer pe santier, cu Inspectia in Constructii chemata, verificat si semnat pentru partea de fundatie. Cand am facut releveele am fost intrebat de ce este praf pe jos in pivnita! Am intrebat " Poftim, cum adica, nu inteleg..." De obicei e umezeala, a fost raspunsul.

#13
m_r_analyst

m_r_analyst

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.04.2020

View Postcristobob, on 07 ianuarie 2024 - 09:44, said:

Un sfat realist și corect, preluat de pe un alt topic.

Casa va fi facuta pe baza unui proiect intocmit de arhitect si inginer. Pe mine ma interesa sa vad ca exista solutii alternative ca sa stiu daca ma apuc sau nu, pentru ca solutia data in studiul geo pare foarte costisitoare.

#14
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

View Posttalica, on 07 ianuarie 2024 - 09:54, said:

Vreau sa mai adaug ca toata lucrarea pina la cota zero a fost facuta de FIRMA, cu inginer pe santier, cu Inspectia in Constructii chemata, verificat si semnat pentru partea de fundatie. Cand am facut releveele am fost intrebat de ce este praf pe jos in pivnita! Am intrebat " Poftim, cum adica, nu inteleg..." De obicei e umezeala, a fost raspunsul.

Unde îți vine ție Inspecția la lucrare de categorie de importantă D:)))

Pt inițiator, zic sa consulți și un expert/verificator domeniul Af sa ți de-a o părere!


#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postm_r_analyst, on 06 ianuarie 2024 - 23:10, said:

Nu s-ar putea si fundatii izolate (la 2m) si sa fac casa pe cadre in loc de zidarie portanta?
Dar daca as merge cu casa pe structura usoara ? (lemn sau metal), ar schimba ceva?
Ai un teren urît - argilă plutind pe apă sub care mai e un strat de argilă plutind pe apă. De aia e fundația la 2 m, să ajungă la terenul bun de fundare. Acu' dacă soluția e pernă de balast sau altceva, doar un structurist poate spune.

View PostEMPP, on 06 ianuarie 2024 - 23:22, said:

în zonă ce construcții sunt?

2m fundație și 2m zidărie?
Și cam ce relevanță are asta? E terenul lui, așa cum e, și va fi casa în care va locui el nu vecinii.
Sigur, m-aș uita la pantă să văd dacă nu risc să mă trezesc cu vreo casă vecină în curte în caz că dă cutremurul și o ia argila la vale cu case fără fundații cu tot.

View Postcrocko.dilul, on 06 ianuarie 2024 - 23:41, said:

Pe bune, nu faci perna de balast pentru casa parter....
Eu zic ca ai gasit geotehnistii nepotriviti.
Poate găsește structuristul potrivit.

View Postviotl, on 06 ianuarie 2024 - 23:54, said:

Mi se pare exagerat. Nu am citit studiul ca nu-s structurist.
Atît de specific românesc...

View Postarg, on 07 ianuarie 2024 - 01:08, said:

problema cea mai mare e apa. as merge cu trotuare de 1.2m sau poate chiar 1.5m, tunate si in rosturi bitum. + teren in panta ca apa sa nu stea langa casa.
Nu aia e problema mare. Problema mare e apa care stă sau curge pe sub casă. Și panta terenului îi garantează apă de pe deal tot timpul. Chiar dacă nu face fundația la -2 tot ar trebui să pună de un dren care să întrerupă ambele straturi de apă.

View Posttalica, on 07 ianuarie 2024 - 06:14, said:

Nu am nici un fel de problema, casa se prezinta perfect la implinirea varstei de 15 ani.
În ce zonă?

#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Vinde terenul si cauta altul pe care construiesti mai usor.

#17
m_r_analyst

m_r_analyst

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.04.2020

View Postradunic, on 07 ianuarie 2024 - 11:11, said:


Nu aia e problema mare. Problema mare e apa care stă sau curge pe sub casă. Și panta terenului îi garantează apă de pe deal tot timpul. Chiar dacă nu face fundația la -2 tot ar trebui să pună de un dren care să întrerupă ambele straturi de apă.


Te referi la un dren la nivelul fundatiei?

View Postvestale, on 07 ianuarie 2024 - 11:16, said:

Vinde terenul si cauta altul pe care construiesti mai usor.

Am spus mai sus ca nu vreau asta. Imi place foarte mult zona.

#18
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Arges.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate