Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Fundatie casa parter pe teren cu probleme (PUCM)

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Studiul geo pana la ce adancime da argila? Daca tot ai de sapat, reconfigureaza intr-un D+P de suprafata mai mica si muta jos orice functiuni secundare poti.
Ca faci suprastructura de zidarie sau solutii usoare te mai gandesti dupa.

Gospodarirea apelor cum o faci? Ai canalizare menajera, pluviala, combinata?

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postradunic, on 07 ianuarie 2024 - 11:11, said:

...
din cate se vede din filamare panta e mica, dar are apa la cca 1.5m

mai bine face o movila de balast si pe ea pune doua containere maritime cu o sarpanta de lemn.

#21
m_r_analyst

m_r_analyst

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.04.2020

View Postsebulbus, on 07 ianuarie 2024 - 11:34, said:

Studiul geo pana la ce adancime da argila? Daca tot ai de sapat, reconfigureaza intr-un D+P de suprafata mai mica si muta jos orice functiuni secundare poti.
Ca faci suprastructura de zidarie sau solutii usoare te mai gandesti dupa.

Gospodarirea apelor cum o faci? Ai canalizare menajera, pluviala, combinata?

Nu pot sa editez reply-ul de mai sus.

Apele pluviale spre un sant care delimiteaza terenul meu de romsilva. E un sant cu panta.

Apee menajere, intr-o fosa.

#22
m_r_analyst

m_r_analyst

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.04.2020

View Postarg, on 07 ianuarie 2024 - 11:34, said:

din cate se vede din filamare panta e mica, dar are apa la cca 1.5m

mai bine face o movila de balast si pe ea pune doua containere maritime cu o sarpanta de lemn.

Nu se poate o fundatie continue la 1m adancime, eventual cu aditiv de hidroizolare pentru beton ? (limita de inghet pentru judetul iasi e la 80-90)

#23
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postm_r_analyst, on 07 ianuarie 2024 - 00:50, said:



Citisem topicul cu perna de balast si m-a cam speriat.


daca te-a speriat topicul ala ... vezi sa nu-l citesti pe ala cu 20jde de cuzineti de 30k euro pentru o structura metalica P :)

eu am impresia ca oamenii folosesc ceva software pe care nu-l stapanesc si nu stiu sa schimbe niste variabile pe undeva....

#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postm_r_analyst, on 07 ianuarie 2024 - 00:50, said:


Nu sunt foarte mult case. Mai sus de mine , la aprox 100 m e o casa la rosu cu p+1+
  Asta îmi amintește de cartierul din Dezmir, Cluj. Pe un teren pe care nu construise nimeni, s-a apucat un dezvoltaror să facă un cartier, după vânzare, la puțin timp a început să o ia cartierul la vale. Întrebând prin sat, toată lumea știa, din moși-stramosi că acolo nu e bun locul de construit, de aceea era terenul gol.
Cei care au cumpărat, evident că nu erau din zonă.

  Deci ar fi bine să pui niște întrebări pe la băștinașii din zonă, s-ar putea să afli mai multe decât crezi. Te-ar putea salva de multe belele.

Edited by PoeOvidiu, 07 January 2024 - 14:52.


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsuperbec, on 07 ianuarie 2024 - 12:46, said:




daca te-a speriat topicul ala ... vezi sa nu-l citesti pe ala cu 20jde de cuzineti de 30k euro pentru o structura metalica P :)

eu am impresia ca oamenii folosesc ceva software pe care nu-l stapanesc si nu stiu sa schimbe niste variabile pe undeva....
poate piloti forati...
si da, daca terenul chiar e naspa, poti la 10x10m poti face o rama pe 9 piloti sau coloane (niste piloti mai mici) si pe ea sa pui o casa cat de cat usoara.

View Postm_r_analyst, on 07 ianuarie 2024 - 12:41, said:



Nu se poate o fundatie continue la 1m adancime, eventual cu aditiv de hidroizolare pentru beton ? (limita de inghet pentru judetul iasi e la 80-90)
ce zici tu e o improvizatie pe care nu o inteleg.

din studiul geo reiese ca teren cat de cat bun e de la -3.8m dar la care nu ai cum sa ajungi din cauza apei.
ca daca pomenesc de incinta izolata cu palplanse metalice sar costurile de nu se poate.

#26
m_r_analyst

m_r_analyst

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.04.2020

View Postarg, on 07 ianuarie 2024 - 15:28, said:

poate piloti forati...
si da, daca terenul chiar e naspa, poti la 10x10m poti face o rama pe 9 piloti sau coloane (niste piloti mai mici) si pe ea sa pui o casa cat de cat usoara.

Mda. Cam asta era si motivul pentru care ceream pareri. Ca daca ma duc la arhitect si-mi deseneaza avioane, iar apoi structuristul spune ca nu suporta terenul, e timp si bani pierduti.

Vazusem un film pe youtube cu un dren pentru panza freatica. (https://youtu.be/ojn5GrPZB_4?t=911)
Nu ar fi asta o solutie mai ieftina? ma gandesc la sapat la 2m si pus un dren perimetral nu e foarte complicat.  Este putina pante spre zona cea mai de jos a terenului (gardul din spate), unde  acolo este un dren de suprafata (cam 30 de cm adancime) care direjeaza apa in santul din padure. Imi dau seama ca trebuie masurat exact daca chiar e panta necesara pe lungimea respectiva.

#27
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postarg, on 07 ianuarie 2024 - 15:28, said:

poate piloti forati...



NU , erau cuzineti , https://forum.softpe...ctura-metalica/

nu mai stiu exact pe unde apar si detaliile fundatiei , a plecat de la p+1 a ajuns la P+0

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Daca suntem la speculatii, ideea mea ar fi un radier general sprijinit pe micropiloti de-aia metalici (ground screws) si o constructie structura usoara peste. Cu ceva managementul apelor pluviale cred ca nu ar fi probleme de longevitate.

View Postm_r_analyst, on 07 ianuarie 2024 - 11:42, said:

Apee menajere, intr-o fosa.

Complicat. Argila nu e un sol care sa percoleze bine.

#29
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
O casa parter e o jucarie fata de cladirile la care se refera np 126/2010, se impart cladirile in tronsoane de max 30 m si tu ai o casa de 10x10 m.
O casa parter cu fundatii continue armate, cu inaltimea de  1 m, cu zidarie confinata si eventual o placa peste parter e o cutie rigida, faci casa, sapi o groapa sub jumatate din fundatia ei si casa se rastoarna in groapa, fara sa se rupa. Asta cu armaturi puse corect. Trotuare si colectare ape pluviale obligatorii, in special pentru a tine apa departe de beton (durabilitate) si nu neaparat departe de pucm.

Daca vrei neaparat piloti, se pot face destul de ieftin cu utilaje utilizate in mod normal la sapat puturi. Blocuri de p+10 din iasi se bazeaza pe piloti sapati astfel.

#30
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postsebulbus, on 07 ianuarie 2024 - 16:03, said:

Daca suntem la speculatii,

mi-a fost frica sa pomenesc... ground screws + sasiu din IPH + constructie usoara la alegere

#31
m_r_analyst

m_r_analyst

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.04.2020

View Postsuperbec, on 07 ianuarie 2024 - 15:56, said:


NU , erau cuzineti , https://forum.softpe...ctura-metalica/

nu mai stiu exact pe unde apar si detaliile fundatiei , a plecat de la p+1 a ajuns la P+0
https://forum.softpe...2#entry30178988
(Erau cuzineti, dar totusi.. era fundatie de 200 mp) + inca o magazie

View Postsebulbus, on 07 ianuarie 2024 - 16:03, said:

Complicat. Argila nu e un sol care sa percoleze bine.

Fosa e deja facuta cu un dren spre padure. Am o baie de exterior (wc + chiuveta) care se varsa in fosa. Cred ca radacinile arborilor mari din padure comprenseaza faptul ca e argila. Oricum, ma indoiesc ca sunt eu singurul cu fosa in argila.

View Poststefan0011, on 07 ianuarie 2024 - 18:45, said:

O casa parter e o jucarie fata de cladirile la care se refera np 126/2010, se impart cladirile in tronsoane de max 30 m si tu ai o casa de 10x10 m.
O casa parter cu fundatii continue armate, cu inaltimea de  1 m, cu zidarie confinata si eventual o placa peste parter e o cutie rigida, faci casa, sapi o groapa sub jumatate din fundatia ei si casa se rastoarna in groapa, fara sa se rupa. Asta cu armaturi puse corect. Trotuare si colectare ape pluviale obligatorii, in special pentru a tine apa departe de beton (durabilitate) si nu neaparat departe de pucm.

Daca vrei neaparat piloti, se pot face destul de ieftin cu utilaje utilizate in mod normal la sapat puturi. Blocuri de p+10 din iasi se bazeaza pe piloti sapati astfel.

Eu vreau ce-i mai ieftin din solutiile de durata. Ma indoiesc ca micropilotii sunt ieftini. Daca stiti vreun topic cu costuri de micropiloti, va rog sa-mi recomandati.

View Postsuperbec, on 07 ianuarie 2024 - 20:03, said:


mi-a fost frica sa pomenesc... ground screws + sasiu din IPH + constructie usoara la alegere

Nu inteleg cum ajuta suruburile, Nu se ridica /coboara odata cu solul ceea ce duce la crapaturi?


PS: mai am voie la un reply pana la sfarsitul zilei, asa ca raspund mai rar.

#32
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postm_r_analyst, on 07 ianuarie 2024 - 21:34, said:



Nu inteleg cum ajuta suruburile, Nu se ridica /coboara odata cu solul ceea ce duce la crapaturi?




suruburile tin loc de fundatie , daca pui constructia usoara pe un cadru metalic (se face un sasiu din I-uri de otel ) care sta pe suruburile alea  poti nivela casa fara probleme cu un crik de 30 tone , e foarte ieftin.

eu am un birou de 50m2 pe sasiu metalic , se poate sigur face o constructie de 100m2 pe acelasi principiu, o reglezi de 2-3 ori in primul an apoi numai cand e necesar.

solutii exista , totul e sa te documentezi si sa alegi ce crezi ca ti se potriveste

#33
m_r_analyst

m_r_analyst

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.04.2020
OK. Stiam de suruburi, dar nu m-am gandit ca se poate nivela . E bine de stiut. Oricum, ma gandesc ca nu e asa mare problema de nivelare cat de crapaturi si reparatii din cauza denivelarilor. In normativ vad ca spune ca modificarile ar fi de 15-20 de cm (ma gandesc ca asta e un caz defavorabil).  

"Se va prevedea un spatiu între suprafata terenului si talpa grinzii de fundatie egal cu valoarea posibila a umflarii pamântului (cca.10-15 cm) care se umple cu nisip, împiedicându-se totodata accesul direct al apei si asigurându-se evacuarea ei"

Acum, daca eu trebuie sa ajung cu suruburile pana sub argila, sunt ca 3.5m, ceea ce ar face suruburile destul de scumpe. Poate e posibil cu suruburi mai scurte (in zona de 2m).

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Nu iti dadeau cota de fundare 2m? Tot acolo te duci si cu suruburile.

#35
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Fa un calcul la banii pe care urmeaza sa ii cheltui si apoi vezi cat ajunge o constructie usoara la suprafata pe care ti-o doresti... vazusem deunazi o constructie din panouri SIP de 5x10 pe la 13k euro.
Probabil mai sunt costuri ascunse cu finisaje, dar poate iesi mai bine pe termen lung.

#36
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Costuri "ascunse" la SIP: tot in afara de pereti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate