Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Transfer Foto -Video in iOS

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
Cum va transferați  un folder  cu poze sau video   intre Pc si Iphone sau invers  . Ce programe recomandati  ?

#2
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 06.08.2007
eu wetransfer folosesc. altceva nu stiu

#3
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
GDrive, nu m-a dezamagit pana acum !
Sau mufezi 5 lei la apple si le muti prin Documents creaind foldere in care salvezi pozele !
GDrive se sincronizeaza nativ, toate pozele merg in Albume si din albume se urca in foldere pe Gdrive, de acolo ajung singure pe pc.

#4
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Daca te conectezi la icloud de pe calculator - icloud.com, bagi email si parola asociate contului apple si vei avea cateva din aplicatiile folosite, printre care si Photos. Acolo copiezi pozele (daca ai spatiu) si ulterior se vor sincroniza si pe telefon la aceeasi calitate.

La apple nu prea merge sa copiezi doar in telefon poze/documente, fara sa le sincronizeze si in icloud. Merge la o adica, daca opresti sincronizarea insa e mult mai greu de copiat intre deviceuri si de facut orice.

#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 21.10.2009
Am avut o perioada un 13 Pro si stiu ca ma enerva la culme ca nu puteam sa mut fotografiile in foldere, ci doar in albume, dar cand voiam sa le copiez in calculator nu puteam sa copiez doar pozele dintr-un anumit album, separat, pentru ca nu se creau foldere noi(nu erau efectiv mutate pozele intr-un album, ci primeau doar un fel de tag, presupun).
S-a mai rezolvat ceva, intre timp?
Intreb pentru ca iau in calcul un 15 Pro in caz ca S24 base va fi epic fail (si are toate sansele sa fie) dar treaba cu albumele inca ar fi dealbreaker pentru mine (bine, sunt mai multe probleme, dar asta ar fi una din cele care ma exasperau la maximum).
Stiu ca se putea sincroniza cu iTunes sau pe iCloud, insa refuz sa lucrez cu ele. Vreau copy-paste din telefon, asta e calea cea mai usoara. Sau alta varianta, dar fara iTunes sau sync pe cloud?

Edited by lex2010, 06 January 2024 - 19:09.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,457
  • Înscris: 28.10.2018

 foxtian, on 06 ianuarie 2024 - 13:42, said:

Cum va transferați  un folder  cu poze sau video   intre Pc si Iphone sau invers  . Ce programe recomandati  ?

Doar prin itunes, doar in aplicatia care manipuleaza astfel de fisiere. Eu pentru fisiere video folosesc VLC si urc filme direct in VLC cu itunes. Daca vreau sa vad filme in avion de exemplu.

Edited by abac, 06 January 2024 - 21:21.


#7
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

 lex2010, on 06 ianuarie 2024 - 19:07, said:

   Intreb pentru ca iau in calcul un 15 Pro in caz ca S24 base va fi epic fail (si are toate sansele sa fie) dar treaba cu albumele inca ar fi dealbreaker pentru mine (bine, sunt mai multe probleme, dar asta ar fi una din cele care ma exasperau la maximum).
Stiu ca se putea sincroniza cu iTunes sau pe iCloud, insa refuz sa lucrez cu ele. Vreau copy-paste din telefon, asta e calea cea mai usoara. Sau alta varianta, dar fara iTunes sau sync pe cloud?

De asta am facut  eu schimbarea !  pentru ca CRED  ca S24 va fi un faill  si am dorit sa incerc ceva nou dupa  sute de ani cu android  si zeci de ani cu Samsung  plus ecosistemul Samsung   .

Iar  chestia  cu pozele si folderele   sa faci transfer   momentan este cea mai șocanta  problema . Initial  am bagat cablul in Iphone si in conexiune cu Pc  am incercat sa fac  copy paste la poze    :))    sock   !!    așa puneam si muzica in Samsung  si ascultam  muzica preferata  , usor  .  cu muzica  nu e big deal    dar cu foto si video este problematic pentru mine . Sper   sa gasesc  o solutie  sau cineva sa ne dea o  solutie  , pentru ca am vazut ca ar fi ceva

#8
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Iti trebuie sa faci asta zilnic ? Daca da, GDrive e solutia , Box se cam intepeneste , Orange Cloud merge si el, acum depinde daca vrei sa dai bani sau nu !
Copilul isi face singur backup la poze si video ,i-am aratat o data cum se face si gata , e drept ca pt usurinta i-am liat un icloud de 5 lei.
La 15 nu mergea sa bagi stick in el ?
Legat de muzica eu ascult muzica offline tot din GDrive , pentru online sunt atatea aplicatii inclusiv pentru youtube  fara reclame, gratis !


#9
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Nu prea poti sa copiezi in foldere poze si nici muzica!
Pentru muzica e un workaround mai complicat, folosind itunes, dar nici asa nu merge la orice, trebuie redenumit fisierul etc. Ca muzica pe tel o asculti prin Music si aia organizeaza cumva treaba.
La fel si Photos.

Pe de alta parte, eu in iphone de 256 gb am copiat (adica inclusiv in icloud) toata arhiva de poze, de cand eram tzanc. Inclusiv alea facute cu dslr, tot ce aveam si era de calitate si merita pastrat. Si am stat ulterior si taguit fete, taguit locatii, evenimente.
Si acum orice caut, o zi anume, o sarbatoare anume, poze cu parintii, poze cu parintii de sarbatori, mi le afiseaza frumos.
Sunt la al 3-lea tel de 256 gb, inca imi ajunge spatiul. Si de fiecare data le transfer din cloud, sau intre telefoane, depinde. Plus ca am acces la aceleasi poze si pe Mac.

In asta consta usurinta de folosire, nu in organizare pe foldere (cel putin dpmdv)

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Sa trebuiasca sa apelezi la un tert (aflat la sute de km distanta) pentru a copia informatie intre doua dispozitive alaturate e o prostie.

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,457
  • Înscris: 28.10.2018

 SwatKat, on 06 ianuarie 2024 - 22:05, said:

Nu prea poti sa copiezi in foldere poze si nici muzica!
Pentru muzica e un workaround mai complicat, folosind itunes, dar nici asa nu merge la orice, trebuie redenumit fisierul etc. Ca muzica pe tel o asculti prin Music si aia organizeaza cumva treaba.
La fel si Photos.

Pe de alta parte, eu in iphone de 256 gb am copiat (adica inclusiv in icloud) toata arhiva de poze, de cand eram tzanc. Inclusiv alea facute cu dslr, tot ce aveam si era de calitate si merita pastrat. Si am stat ulterior si taguit fete, taguit locatii, evenimente.
Si acum orice caut, o zi anume, o sarbatoare anume, poze cu parintii, poze cu parintii de sarbatori, mi le afiseaza frumos.
Sunt la al 3-lea tel de 256 gb, inca imi ajunge spatiul. Si de fiecare data le transfer din cloud, sau intre telefoane, depinde. Plus ca am acces la aceleasi poze si pe Mac.

In asta consta usurinta de folosire, nu in organizare pe foldere (cel putin dpmdv)


Sa vezi ce misto o sa fie cand o sa iti piarda Apple toata arhiva din cloud si tu ai sa ramai cu buza umflata si n-o sa ai ce sa le reprosezi.

#12
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 21.10.2009

 foxtian, on 06 ianuarie 2024 - 21:22, said:

Iar  chestia  cu pozele si folderele   sa faci transfer   momentan este cea mai șocanta  problema . Initial  am bagat cablul in Iphone si in conexiune cu Pc  am incercat sa fac  copy paste la poze Posted Image) sock   !! așa puneam si muzica in Samsung  si ascultam  muzica preferata  , usor  .  cu muzica  nu e big deal dar cu foto si video este problematic pentru mine . Sper   sa gasesc  o solutie  sau cineva sa ne dea o  solutie  , pentru ca am vazut ca ar fi ceva

Eu obisnuiesc sa organizez pozele in foldere, pe telefon. "Serviciu", "Documente utile", "Scanuri importante", "Intretinere bloc", " Facturi" sunt cateva dintre ele.
Pe 13 Pro (cred ca aveam iOS 15 atunci), mutam pozele in albume pe telefon, dar cand il conectam la calculator, nu apareau albumele, ci toate pozele facute cu telefonul.
Nu am gasit nicio posibilitate sa pot sa downloadez in calculator doar albumele care ma interesau.
Sa inteleg ca intre timp n-a aparut nicio modificare? iTunes sau cloud sunt singurele optiuni ca sa pot sincroniza albumele pe PC?
Culmea, as vrea sa revin la iPhone pt ca am nevoie de un cameraphone pe care sa ma pot baza, dar uite ca tocmai asta ma incurca acum, modul de organizare a pozelor.
PS: Si imi amintesc ca puteam sa dau copy-paste la poze din telefon in calculator, dar invers nu. Acum, dupa mai bine de 2 ani, e aceeasi situatie?

Edited by lex2010, 06 January 2024 - 22:58.


#13
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 06.08.2007
eu de ex fac poze cu un nikon, si printr o aplicatie,transfer poze de pe aparat pe telefon. cand eram cu samsung, mi le salva intr un folder separat.
acuma pe iphone, toate le baga la gramada in "recents". acolo s toate, cele facute cu telefonul, transferate din nikon, screenshoturi, poze salvate de pe net, poze editate prin aplicatii , toate la gramada.
ma dispera maxim.
mi ar placea ca cele facute cu telefonul sa se salveze intr un fisier separat, cele transferate in alt fisier si tot asa.

#14
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2013

 foxtian, on 06 ianuarie 2024 - 13:42, said:

Cum va transferați  un folder  cu poze sau video   intre Pc si Iphone sau invers  . Ce programe recomandati  ?

Biblioteca de fotografii de pe iPhone o import (cu o anumită frecvență), în biblioteca de fotografii a aplicației Poze (pe Mac). Din acea bibliotecă export (tot ocazional), fotografiile, în format JPEG, pe două NAS-uri, ca și copii de siguranță.

Biblioteca pentru muzică, o gestionez pe Mac, în aplicația Muzică. Sincronizez (ocazional) albumele sau playlist-urile pe care vreau să le ascult, cu iPhone-ul.
Cumpăr muzica din magazinul lor (fostul iTunes Store), acum integrat în aplicația Muzică. Nu folosesc radioul online Apple Music.

 foxtian, on 06 ianuarie 2024 - 21:22, said:


De asta am facut  eu schimbarea !  pentru ca CRED  ca S24 va fi un faill  si am dorit sa incerc ceva nou dupa  sute de ani cu android  si zeci de ani cu Samsung  plus ecosistemul Samsung   .

Iar  chestia  cu pozele si folderele   sa faci transfer   momentan este cea mai șocanta  problema . Initial  am bagat cablul in Iphone si in conexiune cu Pc  am incercat sa fac  copy paste la poze Posted Image) sock   !! așa puneam si muzica in Samsung  si ascultam  muzica preferata  , usor  .  cu muzica  nu e big deal dar cu foto si video este problematic pentru mine . Sper   sa gasesc  o solutie  sau cineva sa ne dea o  solutie  , pentru ca am vazut ca ar fi ceva

Greșeala pe care o faci este că le compari și să ai așteptarea ca ceea ce funcționa pe Android să funcționeze la fel și aici.
Ideea de bază, este că aplicația Poze face mai mult decît a stoca fotografiile într-un director pe sistemul de fișiere. Ea îți organizează fotografiile într-o bibliotecă (mai mult sau mai puțin o bază de date, în termeni foarte generali). Tu de fapt vrei să exporți (sau să sincronizezi acea bibliotecă).

Folosind iCloud (sau chiar iCloud+), poți partaja biblioteca respectivă sau bucăți din ea cu alte persoane.

Folosind un Mac, îți poți importa întreaga bibliotecă (cu istoric de editare, istoric și gestiune de versiuni) în aplicația Poze de pe respectivul Mac.

Folosind un PC, va trebui să folosești iTunes pentru a putea accesa biblioteca și pentru a te asigura că exporți corect fotografiile din interiorul ei. Crede-mă, am avut o cunoștință care a reușit să corupă acea bază de date, manevrînd prin structura de fișiere (acum ceva ani, nu știu dacă mai poți avea azi genul ăla de acces).

 takecare, on 07 ianuarie 2024 - 12:44, said:

eu de ex fac poze cu un nikon, si printr o aplicatie,transfer poze de pe aparat pe telefon. cand eram cu samsung, mi le salva intr un folder separat.
acuma pe iphone, toate le baga la gramada in "recents". acolo s toate, cele facute cu telefonul, transferate din nikon, screenshoturi, poze salvate de pe net, poze editate prin aplicatii , toate la gramada.
ma dispera maxim.
mi ar placea ca cele facute cu telefonul sa se salveze intr un fisier separat, cele transferate in alt fisier si tot asa.

Cum spuneam mai sus, capturile realizate cu aplicația Cameră, sînt automat salvate în biblioteca aplicației Poze. Aplicația știe să organizeze oarecum conținutul, spre exemplu există o opțiune prin care poți filtra doar capturile de ecran. Noile modele de iPhone folosesc și puterea procesorului pentru a rula diferite rutine care categorizează fotografiile din bibliotecă: în funcție de locație, evenimente de viață, conținutul din fotografii, etc.

Capturile temporare, gen poză la raftul de la Auchan, trimisă la soție să-mi confirme ce trebuie să cumpăr, de obicei le șterg. Alte poze care cad în incidența asta, le export în aplicația Fișiere și le țin acolo organizate în directoare și sub-directoare.

Dar, într-un final, biblioteca de fotografii îmi conține doar evenimente, fotografii cu bebelușul, evenimente de viață, etc.
Sper că a fost de folos. Posted Image

#15
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Este vorba de modelul de business al Apple, no comment , oamenii fac bani, nu ii intereseaza saracii !
Vrei iphone ? Pai atunci ia-ti si ipad si macbook si iwatch cu apple tv, n-ai bani, problema ta !
Functioneaza si alte servicii de cloud gratis, unele foarte bine altele binisor , important este sa ai rabdare daca tot n-ai bani, sau pur si simplu nu vrei sa sustii acest model de business !

#16
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005

 abac, on 06 ianuarie 2024 - 22:50, said:

Sa vezi ce misto o sa fie cand o sa iti piarda Apple toata arhiva din cloud si tu ai sa ramai cu buza umflata si n-o sa ai ce sa le reprosezi.

theEvilPhilantropist a explicat mai pe larg care e procesul complet. Eu fac asta cam 1 data/an, cand oricum imi export poze sa fac albumul anual al familiei.

Dar de 10 ani nu am intampinat nicio problema cu pierdut in cloud. Mi s-a stricat in schimb un NAS Dlink si m-am chinuit 2 zile cu workarounduri sa pot citi datele de pe cele 2 hdd-uri.

Si oricum sunt lucruri mai importante pe care mi le poate "pierde" Apple, nu pozele. Asa ca nu-mi fac grija.

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,457
  • Înscris: 28.10.2018

 SwatKat, on 07 ianuarie 2024 - 16:06, said:


Dar de 10 ani nu am intampinat nicio problema cu pierdut in cloud.

Pai nu trebuie sa se intample decat odata. Preferabil la 30 de ani, sa pierzi totul pe viata ta.

#18
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Repet, mi s-a intamplat asta cu NAS-ul pe care aveam multe filme si seriale. Si am pierdut cateva ca erau niste fisiere corupte.

Insa, daca tot am vorbit de cazul meu, pozele sunt stocate SI in telefon! Adica pe un device local.

Eu vorbesc doar ca am backup (si) in nori si e usor de folosit si catalogat baza de date cu tag-uri (fara sa fie nevoie de foldere).
Dar fiecare face oricum cum ii place.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate