Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Vecin care dispera locatarii

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#73
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 30.06.2023

 paco rabanne, on 04 ianuarie 2024 - 13:09, said:

Macar stii ca cel mic va creste si se termina cu galagia.

La mine, un apartament din scara a fost cumparat de unu care a bagat prostituate in el.

L-a sunat administratorul, am facut plangere la politie tot vecinii din scara...stii ce s-a rezolvat? Fix nimic.


Normal, dadeau si ei o pedala, ar fi culmea :))

#74
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
Iar va incurca copiii, faceti si voi si veti renunta la mentalitatea astea de mosi dugosi!

#75
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 30.06.2023

 bobitad, on 04 ianuarie 2024 - 13:10, said:

septica si remy la copii de 2-5 ani?Posted Image))) iesit afara? pai sunt -10 in curand, vara, uv-ul e ridicat intre 12 si 5.

Dute cu ei in Mall, plimbate cu ei in Parc, lasai la un After Schol. Sunt atatea optiuni, dar, numai sa vrei

#76
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
Ai idee cat costa un after school.. ai copii ca sa iti permiti asertiuni d-astea?

#77
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,411
  • Înscris: 24.09.2017

 raducanu969, on 04 ianuarie 2024 - 13:11, said:

Dute cu ei in Mall, plimbate cu ei in Parc, lasai la un After Schol. Sunt atatea optiuni, dar, numai sa vrei
dar crezi ca toti au timp si bani de mall-uri si afterschool. mai ramane sa propui lege sa se interzica copii in blocuri.

Edited by bobitad, 04 January 2024 - 13:15.


#78
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,245
  • Înscris: 26.06.2009

 flt, on 04 ianuarie 2024 - 13:06, said:

să îi ia de aripă și să se ducă să se joace cu ei AFARĂ la locul de joacă sau în parc!!!
nu te joci în casă!!! decât șeptică sau remy

Conform carei legi??? De ce nu se poate juca un copil in casa? Daca afara ploua non-stop ce sa faca cu el afara?

O sa descoperi ca nu exista nici o lege care sa spuna ca nu are voie un copil sa se joace in casa. La fel era si la mine: ii stresam deja pe copii sa nu bata cu cuburile in parchet si alte prostii, dar vecinul era tot nemultumit. I-am dat ignor vecinului pentru ca am considerat ca sunt un parinte responsabil, imi educ copiii, dar nu traiesc in eter si asta e viata la bloc. Printre altele de asta m-am mutat la casa - ca sa nu mai dau de toti nebunii de la bloc!

#79
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 30.06.2023

 kopac, on 04 ianuarie 2024 - 13:11, said:

Ai idee cat costa un after school.. ai copii ca sa iti permiti asertiuni d-astea?

Si asta inseamna sa deranjezi pe altii! Nu tata, vorba unui coleg care a spus anterior ( esti parinte, i-a masuri ). Cand erai mic, 100% parintii nu te lasau sa faci ce vrei tu, cel putin la mine, daca nu ma conformam ( rupea furtunul de la masina de spalat pe mine, ma tragea de perciuni, etc ) si uite ca Nu am murit, Nu am ramas cu sechele, dimpotriva, am invata multe lucruri pe care le-am pus in practica pe copilul meu si totul a fost bine ( mentionez ca, niciodata nu am apelat la bataie, forta ). Un copil poate fi Educat, Nu degeaba se spune ( copilul face ce vede la el in casa ), deci, totul se rezuma la Parinti.

ps. copilul este ca un caine, care, daca nu-l educi pentru ce trebuie sa faca, nu ai cum sa-l strunesti

#80
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,245
  • Înscris: 26.06.2009

 raducanu969, on 04 ianuarie 2024 - 13:08, said:

Legea exista si trebuie aplicata, asa cum se procedeaza in afara. Si eu am locuit 2 saptamani la un prieten in Germania si mi-a zis omu ( ba, sa nu faci galagie ca imi dau astia 2,500 euro amenda ).
La auslenderi normal ca le da amenda. Stai flexat ca am eu ruda in Germania, este "german de german" si la fel ca initiatorul: cuplu batran, fara copii si care e deranjat cum coboara copii vecinilor pe scari si ca le face galagie. A reclamat la Politie si i-au zis aia ca daca ii mai cheama pentru prostii isi ia el amenda! Ca aia sunt copii, ca isi vad de treaba lor si nu au ce sa le faca.

Asa ca "mai incept cu pianul pe scari" ca nu e chiar asa...

#81
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 stoshiba, on 04 ianuarie 2024 - 11:57, said:

La bloc toti vecinii sunt dusmani intre ei.Pe podea se pune parchet sau gresie si nimic altceva pentru a atenua zgomotul, gen covoare sau mocheta.In acest caz se aude si o moneda daca cade pe gresie sau parchet.
Noi uneori auzim telefonul vecinilor de deasupra cand vibreaza. De aude asa tare incat jumatatea ma intreaba daca ma suna cineva pe mine. Posted Image
Dar na, asta e viata la bloc, unele zgomote sunt normale.

#82
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,245
  • Înscris: 26.06.2009

 raducanu969, on 04 ianuarie 2024 - 13:11, said:

Dute cu ei in Mall, plimbate cu ei in Parc, lasai la un After Schol. Sunt atatea optiuni, dar, numai sa vrei
Dar de ce sa nu te duci tu la plimbare? Stai ca gusterul in casa...

La bloc trebuie sa invete fiecare sa lase de la el: aia cu copiii sa ii mai potoleasca, dar nu exista sa se joace in apartament! Altfel muta-te la casa!

 raducanu969, on 04 ianuarie 2024 - 13:18, said:

daca nu ma conformam ( rupea furtunul de la masina de spalat pe mine, ma tragea de perciuni, etc ) si uite ca Nu am murit, Nu am ramas cu sechele, dimpotriva,

Multumim - asta explica multe! Noi ceilalti putem spune: au ramas sechele :-D

#83
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 30.06.2023

 Xman_ghio, on 04 ianuarie 2024 - 13:19, said:

La auslenderi normal ca le da amenda. Stai flexat ca am eu ruda in Germania, este "german de german" si la fel ca initiatorul: cuplu batran, fara copii si care e deranjat cum coboara copii vecinilor pe scari si ca le face galagie. A reclamat la Politie si i-au zis aia ca daca ii mai cheama pentru prostii isi ia el amenda! Ca aia sunt copii, ca isi vad de treaba lor si nu au ce sa le faca.

Asa ca "mai incept cu pianul pe scari" ca nu e chiar asa...

Una e cand coboara pe scara si alta e cand alearga prin casa. Sunt doua lucruri diferite. Asa ca, mai usor cu pianul pe scari, nu toti sunt ceea ce crezi.


BTW - daca in trafic unul de sicaneaza, sigur il lasi in boii lui :))

#84
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Na, ce poti sa mai spui?
Sper sa se mute de langa voi ( astia de sunteti deranjati de vecinii cu copii) familiile respective si sa vina in loc unul de lucreaza la Opera sau Ateneu, sau macar in fanfara militara si sa aiba doua ore de repetitii la trombon, trompeta, percutie/zi sa fiti si voi fericiti!

#85
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2023

 doujdelei, on 04 ianuarie 2024 - 11:47, said:

pai dupa cum am explicat, fuga prin casa, scapat obiecte, trantit, joaca cu mingea. Chiar si in orele normale tot nu ar trebui sa existe asa ceva.

Chestiile astea-s absolut normale la un copil, asa ca din punctul meu de vedere problema nu e la vecini sau la copilul lor. Cel mai probabil blocul e prost facut.

#86
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Politia nu face nimic atat timp cat nu deranjeaza in timpul orelor de liniste, in special noaptea. Daca ei stau cu chirie, atunci incearca sa vorbesti cu proprietarul. Daca nici ala nu face nimic, atunci poti doar sa notezi orele cu deranj, daca poti inregistra cumva si mai bine, iar ulterior ii apelezi in instanta.

Acum nu stiu legea in Romania, dar in Austria cam asa este. Am avut o problema similara, eu locuind la 3 si la 4 se mutasera niste francezi in chirie (eu fiind proprietarul apartamentului meu). In toata casa aveau parchet si copilul cred ca avea undeva la 7-8 ani incepea dimineata la 6:00 sa faca galagie maxima, deci arunca cu jucarii, cu mingea, cu toate nebuniile pe parchet si in vacante tinea galagia pana pe la 12 cand obosea si dupaia cred ca se culca la loc. Revenea pe la 14 si o tinea tot asa pana seara tarziu. M-am rugat de parinti, care erau foarte intelegatori, sa faca ceva impotriva galagiei, sa il scoata afara sa piarda din energie, sa gaseseasca solutii si mereu imi asigurau ca se vor ocupa de probleme. Doua, trei zile era liniste (deci se putea), si dupaia, in special cand plecau ei la munca si copilul ramanea cu bona sau bunica, incepea nebunia. Plus ca aveau niste scari din lemn in apartament, pe care copilul pur si simplu sarea de nebun.

Dupa 8 luni in care am notat orice galagie excesiva, plus inregistrari audio, i-am dat in judecata printr-o actiune in revendicare si ordin de executare silita (cred ca asa se numeste pe romana) si nu, nu sunt sensibil la galagie, dar era ceva extrem, plus ca lucram mult in home office in perioada aia. Am castigat procesul + daune si dupa 12 luni proprietarul nu le-a prelungit contractul.

#87
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 30.06.2023

 business11, on 04 ianuarie 2024 - 13:44, said:

Politia nu face nimic atat timp cat nu deranjeaza in timpul orelor de liniste, in special noaptea. Daca ei stau cu chirie, atunci incearca sa vorbesti cu proprietarul. Daca nici ala nu face nimic, atunci poti doar sa notezi orele cu deranj, daca poti inregistra cumva si mai bine, iar ulterior ii apelezi in instanta.

Acum nu stiu legea in Romania, dar in Austria cam asa este. Am avut o problema similara, eu locuind la 3 si la 4 se mutasera niste francezi in chirie (eu fiind proprietarul apartamentului meu). In toata casa aveau parchet si copilul cred ca avea undeva la 7-8 ani incepea dimineata la 6:00 sa faca galagie maxima, deci arunca cu jucarii, cu mingea, cu toate nebuniile pe parchet si in vacante tinea galagia pana pe la 12 cand obosea si dupaia cred ca se culca la loc. Revenea pe la 14 si o tinea tot asa pana seara tarziu. M-am rugat de parinti, care erau foarte intelegatori, sa faca ceva impotriva galagiei, sa il scoata afara sa piarda din energie, sa gaseseasca solutii si mereu imi asigurau ca se vor ocupa de probleme. Doua, trei zile era liniste (deci se putea), si dupaia, in special cand plecau ei la munca si copilul ramanea cu bona sau bunica, incepea nebunia. Plus ca aveau niste scari din lemn in apartament, pe care copilul pur si simplu sarea de nebun.

Dupa 8 luni in care am notat orice galagie excesiva, plus inregistrari audio, i-am dat in judecata printr-o actiune in revendicare si ordin de executare silita (cred ca asa se numeste pe romana) si nu, nu sunt sensibil la galagie, dar era ceva extrem, plus ca lucram mult in home office in perioada aia. Am castigat procesul + daune si dupa 12 luni proprietarul nu le-a prelungit contractul.

Asta zic, ca se poate, dar numai sa vrei.

#88
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2023

 raducanu969, on 04 ianuarie 2024 - 13:08, said:

Legea exista si trebuie aplicata, asa cum se procedeaza in afara. Si eu am locuit 2 saptamani la un prieten in Germania si mi-a zis omu ( ba, sa nu faci galagie ca imi dau astia 2,500 euro amenda ). Eee, cand iti vine cu o amenda de 3 x decat Salariul Min pe Economie, atunci, sigur te potelesti si iti bagi copii in sedinta.

Cred ca daca suni la politia germana cu astfel de "probleme" primesti tu amenda. Copiii aia sunt lasati mult mai liberi, aruncatul de cuburi pe jos sau alergatul prin casa sunt niste chestii absolut marunte.

#89
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 30.06.2023

 giuliani2, on 04 ianuarie 2024 - 13:40, said:


Chestiile astea-s absolut normale la un copil, asa ca din punctul meu de vedere problema nu e la vecini sau la copilul lor. Cel mai probabil blocul e prost facut.

De ce sa fie normale! Copilului meu, i-am explicat ce trebuie si cand trebuie, si a inteles. Daca vrei, poti, chiar si fara a recurge la forta asupra copilului.

ps. la noi se merge pe premiza( da-l ba draqu pe vecin )

#90
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 17.10.2019

 raducanu969, on 04 ianuarie 2024 - 13:18, said:

Si asta inseamna sa deranjezi pe altii! Nu tata, vorba unui coleg care a spus anterior ( esti parinte, i-a masuri ). Cand erai mic, 100% parintii nu te lasau sa faci ce vrei tu, cel putin la mine, daca nu ma conformam ( rupea furtunul de la masina de spalat pe mine, ma tragea de perciuni, etc ) si uite ca Nu am murit, Nu am ramas cu sechele, dimpotriva, am invata multe lucruri pe care le-am pus in practica pe copilul meu si totul a fost bine ( mentionez ca, niciodata nu am apelat la bataie, forta ). Un copil poate fi Educat, Nu degeaba se spune ( copilul face ce vede la el in casa ), deci, totul se rezuma la Parinti.

ps. copilul este ca un caine, care, daca nu-l educi pentru ce trebuie sa faca, nu ai cum sa-l strunesti

OFFTOPIC: esti bine ?! eu zic sa te duci la psiholog, spihiatru la control de boli mintale dupa comentariul pe care l-ai postat.

ONTOPIC: astia sunt copiii, te obisnuiesti cu ei pana descopera TV-ul, telefonul, tableta si altele si apoi vei avea liniste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate